Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej w przypadku sprzedaży samochodów używanych przez internet

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2008 r. (data wpływu 15 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży pojazdów używanych przez internet - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 15 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży pojazdów używanych przez internet.



W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.



Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 2004 r. polegającą na dostawie towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), za które zapłata całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika. W związku ze spełnieniem warunków określonych przepisami - z dowodów dokumentujących transakcje wynika jakiej dostawy zapłata dotyczyła - jest zwolniony z ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.

Zdarzenie przyszłe dotyczy sprzedaży pojazdów używanych w systemie elektronicznym, dla których nabywcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub prowadzące działalność w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego. Zapłata nastąpi na rachunek bankowy lub za pośrednictwem poczty, a z potwierdzenia zapłaty wynikać będą dane osoby dokonującej wpłaty. Ze względu na rodzaj towarów (pojazdy) nie można ich wysłać do nabywców za pośrednictwem poczty lub kuriera.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy sprzedaż pojazdów używanych w systemie elektronicznym, gdzie zapłata następuje za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy jest czynnością szczególną, która stosownie do poz. 37 Załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących zwolniona jest z ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.



Zdaniem Wnioskodawcy ww. sprzedaż należy traktować jako czynność szczególną zwolnioną z ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej ze względu na to, iż:

nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub prowadząca działalność w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, zapłata następuje w formie przelewu bankowego lub za pośrednictwem poczty i zawiera dane nabywcy oraz tytuł przelewu, co umożliwia identyfikację dostawy, której dotyczy zapłata.W związku z powyższym istnieje możliwość prowadzenia ewidencji sprzedaży jako dowodów wpłat zawierających dane nabywców. Ponadto jest możliwe prowadzenie ewidencji sprzedaży w formie zestawień sprzedaży elektronicznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 245, poz. 1807) zwalnia się do dnia 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W części II powołanego załącznika wymienione zostały szczególne czynności w zakresie sprzedaży. Do czynności takich należy wpisana pod pozycją 37 dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.



Korzystanie z powyższego zwolnienia wymaga spełnienia określonych warunków wynikających wprost z zapisu tej regulacji. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy można zatem stosować jeżeli:

sprzedaż dokonywana jest w systemie wysyłkowym, zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z prowadzonej przez podatnika ewidencji i z dokumentów transakcji wynika jakiej dostawy dotyczyła zapłata.W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż będzie prowadził sprzedaż internetową pojazdów używanych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących działalność w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego. Zapłata przez nabywców ma być dokonywana na rachunek bankowy lub za pośrednictwem poczty, a z dowodów zapłaty będą wynikały dane konieczne do zidentyfikowania transakcji, której zapłata dotyczy. Wnioskodawca będzie również prowadził elektroniczną ewidencję sprzedaży, zawierającą dane nabywców. Ze względu na rodzaj towaru nie będzie możliwe jednak dostarczenie towaru pocztą lub przesyłką kurierską.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika jednoznacznie, iż nie zostanie spełniony podstawowy warunek kwalifikujący czynność sprzedaży przedmiotowych towarów do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie bowiem dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym pocztą lub kurierem, a jak wskazał Podatnik sprzedawane pojazdy nie będą do nabywców wysyłane.

Reasumując, w przedmiotowym przypadku sprzedaż pojazdów za pomocą internetu nie stanowi czynności szczególnej wymienionej w załączniku do cyt. rozporządzenia, wobec tego podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Należy jednocześnie wskazać, iż zgodnie z § 3 ust. 5 ww. rozporządzenia w okresie od 1 stycznia 2008 r. do dnia 30 czerwca 2008 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników rozpoczynających sprzedaż w pierwszym półroczu 2008 r., z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł, z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: obowiązek instalacji kasy rejestrującej, samochód używany, sprzedaż wysyłkowa, sprzedaż za pośrednictwem internetu
Data aktualizacji: 18/10/2013 21:00:01

Dotyczy sposobu obliczenia różnicy podatku, o którym mowa w art. 87

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować przy fakturowaniu wymienionych pr...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy można pomniejszyć należny podatek VAT o kwotę wynikającą z niezapłaconej faktury?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 216 1, art.14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j. t Dz. U z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm) w odpowiedzi na Pana pisma z dnia 18.04.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.04.2006r.)...

Odliczenie podatku VAT z faktur za paliwo oraz części zamienne

I N T E R P R E T A C J A I N D Y W I D U A L N A Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w...

Biuro rachunkowe Mielec - jak je zareklamować i pozyskać klientów?

Prowadzenie własnego biznesu, wcale nie jest łatwym zadaniem i od przedsiębiorcy wymaga pełnego zaangażowania. Najważniejszą sprawą w prowadzeniu własnego interesu jest pozyskiwanie klientów. Jest to jeden z trudniejszych aspektów i wiele firm...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prawidłowo będzie dokumentowana sprzedaż dokumentem fakturą VAT fiskalną na osobę prywatną właściciela firmy?Według jakich przepisów, polskich czy przepisów kraju wystawcy faktury, należy interpretować pojęcie wystawienia faktury w terminie?Opodatkowanie premii pieniężnej. Prawo do odliczenia podatku wykazanego w fakturach VAT dokumentujących udzielone przez Spółkę premieMoment powstania obowiązku podatkowego przy usługach remontowo-budowlanychCzy opisany w sprawie sposób ewidencjonowania sprzedaży i dokumentowania transakcji wystawioną fakturą VAT jest prawidłowy?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.