Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Odliczenie podatku naliczonego z faktur wystawionych przez odbiorców wynagrodzenia - premii

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007 r. (data wpływu 01.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez odbiorców wynagrodzenia (premii) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez odbiorców wynagrodzenia (premii).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży środków ochrony roślin. W związku z tym zawarła z kontrahentami umowy dystrybucyjne. Towary sprzedawane przez Spółkę opodatkowane są na podstawie załącznika nr 6 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT) stawką VAT 3 % - PKWIU 24.20.12. W celu wsparcia sprzedaży Spółka wprowadziła system premiowania kontrahentów. Klienci Spółki, którzy przekroczą określone limity sprzedaży na przestrzeni całego roku mają prawo do otrzymania wynagrodzenia pieniężnego (premii pieniężnej). O fakcie przyznania wynagrodzenia decyduje Spółka na podstawie oceny współpracy z danym dystrybutorem, oceny wsparcia sprzedażowego udzielanego produktom Spółka oraz realizacji planów sprzedaży do finalnego odbiorcy. Wartość tego wynagrodzenia kalkulowana jest jako procent od wartości zakupów. Ponadto, Spółka przekazuje kontrahentom dodatkowe wynagrodzenie w przypadku, gdy uregulują oni w terminie w danym okresie czasu wszystkie należności wynikające z wystawionych przez Spółkę faktur sprzedaży. Zgodnie z niektórymi umowami zawartymi przez Spółkę warunkiem naliczenia i wypłaty Spółka wynagrodzenia jest zapłacenie wszystkich wymagalnych faktur w danym okresie rozliczeniowym. Kontrahenci wystawiają w związku z otrzymanym przez nich wynagrodzeniem (premią pieniężna) faktury VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawianych przez odbiorców wynagrodzenia (premii) - za osiągnięcie określonych w umowach limitów sprzedaży na przestrzeni całego roku.

Zdaniem wnioskodawcy otrzymane premie pieniężne stanowią zapłatę za usługę opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczoną przez kontrahenta Spółki. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle przepisu art. 8 ust. 1 tej ustawy przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Z kolei art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Spółka nie ma wątpliwości, iż wypłacana premia, w opisanych w stanie faktycznym nie stanowi przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z drugiej strony Spółka ma do czynienia z pewnym zachowaniem podmiotu otrzymującym premię pieniężna (wynagrodzenie), polegającym np. na dokonywaniu terminowych zapłat w danym okresie rozliczeniowym lub osiągnięciu określonego poziomu obrotów. Premia stanowi zatem wynagrodzenie za dokonywanie określonych świadczeń i ma charakter motywacyjny. Jej wypłata ma na celu zwiększenie efektywności kontrahenta i wpływa na wysokość obrotów Spółki. Jednocześnie, wypłata takich premii nie jest związana z konkretnymi dostawami towarów dokonanymi przez Spółkę. W ocenie Spółki zapłata premii pieniężnej stanowi wynagrodzenie za usługę, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Przez świadczenie, o którym mowa w tym przepisie należy bowiem w takim przypadku rozumieć spełnienie określonych warunków określonych w umowie, tj. np. terminową zapłatę faktur w danym okresie lub osiągnięcie określonego wolumenu zakupów. W takiej sytuacji dystrybutor otrzymujący premię zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT dokumentującej daną transakcję.

Spółka podnosi, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego należało stwierdzić, co następuje. Zgodnie z dyspozycja art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W przypadku gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości dostawy (ceny). W przypadku, gdy kontrahenci kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane w pewnym okresie dostawy, a premie te nie są związane z konkretną dostawą, to należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię.

W oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że wypłacane przez Spółkę premie z tytułu uzyskiwania przez nabywcę odpowiedniego poziomu obrotów stanowią odpłatne świadczenie usług przez kupującego towar i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych i tak też są przez kontrahentów klasyfikowane.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach za odpłatne świadczenie usług, pod warunkiem, że zakup tych usług może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: bonus, obniżenie podatku należnego, podatek od towarów i usług, premia pieniężna
Data aktualizacji: 04/01/2013 15:00:01

Oznaczenia oryginału i kopii faktur elektronicznych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy na rzecz osób trzecich np. najemców lokali komunalnych, w przypadku odsprzdeaży mediów...

W odpowiedzi na pismo z dnia 10.09.2004 r. znak EF 428 2004 (data wpływu do tut. Organu w dniu 27.09.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie przepisu art. 14a 1 ustawy z dnia...

Czy wydatek poniesiony na korzystanie z usług telekomunikacyjnych w komunikatorze internet...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku wspólników Spółki Jawnej z dnia 20 listopada 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co...

W zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT z tytułu wydania przewłaszczonego towaru

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W jakim miesiącu można dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu za zakupion...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Spółka pyta, czy prawidłowo odliczyła podatek VAT związany z zakupami na reprezentację i reklamę w deklaracji za styczeń 2007r.?Czy istnieje podstawa do wystawienia faktury VAT od zobowiazania zasądzonego wyrokiem?Urząd Skarbowy Nakło n. Notecią 89-100 ul. Sądowa 8Możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do przedmiotowego samochoduDot. anulowania wystawionych faktur VAT
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.