Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Odliczenie podatku naliczonego z faktury dokumentującej czynności, za które otrzymano premie pieniężną

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2010 r. (data wpływu 13 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 24 listopada 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej obciążenie premią pieniężną - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 13 września 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 24 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej obciążenie premią pieniężną.



W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.



Spółka, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zajmuje się m.in. handlem hurtowym stolarką budowlaną, sprzedażą drzwi i okien. Współpracuje z dużymi hipermarketami i innymi odbiorcami. Współpraca oparta jest o podpisane umowy dotyczące dystrybucji towarów i produktów. W umowach zawarte są warunki, na podstawie których firmom tym wypłacane są premie pieniężne. Do warunków tych należy m.in. zrealizowanie określonego obrotu-zakupu od Spółki towarów, w określonej wysokości. Wypłata premii związana jest z czynnościami opodatkowanymi. Realizacja warunków nie dotyczy jednorazowej transakcji zakupu, tylko kilkunastu lub kilkudziesięciu realizowanych w określonym przedziale czasu, składających się łącznie na realizację warunku związanego z poziomem obrotu. Premia związana jest z określonym zachowaniem nabywcy, czyli dokonaniem zakupów określonej wartości. Jeżeli nabywca nie dokona zakupu w określonej wysokości, to nie uzyska premii pieniężnej. Nabywca, po potwierdzeniu poziomu zrealizowanego obrotu, wystawia Spółce fakturę VAT za premię pieniężną, wynagrodzenie. Wypłacana premia pieniężna jest również pewną formą gratyfikacji za niedokonywanie nabyć towarów od konkurencji Spółki. Nabywca kupując u innego kontrahenta może nie zrealizować obrotu uprawniającego do wypłaty premii pieniężnej. Premia nie ma charakteru dobrowolnego, ale uzależniona jest od określonego zachowania kupującego. Usługobiorcą jest Spółka, która realizuje swój interes ekonomiczny poprzez tworzenie sytuacji, w której kupujący decyduje się na zakup towarów o określonej wartości od Spółki, a nie od innego kontrahenta. Wypłata premii jest rodzajem wynagrodzenia za określone zachowanie się nabywcy w stosunku do Spółki. Wypłacając premię pieniężną Spółka nagradza nabywcę za zakup określonej wartości towarów, a w konsekwencji za lojalność nabywcy. Premia ta powinna być traktowana również jako wynagrodzenie za powstrzymanie się od zakupów u konkurencji. W umowie Spółka i nabywca dodatkowo oświadczają, że wyrażają chęć współpracy w zakresie promowania i reklamy towarów - organizowania wspólnych akcji reklamowych, prezentacji towarów oraz zapewnienia odpowiedniego wyszkolenia sprzedawców. W umowie obie strony zobowiązują się do przestrzegania zasad uczciwej konkurencji. W kolejnej umowie obie strony oświadczają, że ich dążeniem jest intensyfikacja sprzedaży dostępnymi we współczesnych relacjach handlowych sposobami. Podstawowym narzędziem intensyfikacji sprzedaży są działania marketingowe.

Premie, o których mowa we wniosku określone są w umowach zawartych z odbiorcami towarów. W jednym przypadku zawierały i zawierają wynagrodzenie za organizowanie akcji promocyjnych, kampanii reklamowych, prezentacji towarów oraz wyszkolenie sprzedawców, ekspozycji towarów.

W kolejnej umowie świadczone usługi, za które określone jest wynagrodzenie jako % od obrotu obejmują ekspozycję wzorów, próbek na terenie marketów celem zwiększenia sprzedaży, świadczenie usług informacyjno-doradczych w stosunku do nabywanych od Spółki towarów, m. in. przygotowanie analizy sprzedaży, zapewnienie optymalnego dostępu klientów do nabytych towarów, udostępnianie na żądanie Spółki statystyk sprzedaży poszczególnych towarów, z uwzględnieniem grup klientów, preferencji klientów i konkurencji na rynku lokalnym (ogólnopolskim).

Opisane we wniosku premie pieniężne w jednym wypadku zawierały pełne wynagrodzenie usług - również za działania marketingowe, na które nie została zawarta odrębna umowa z odbiorcą. Działania marketingowe nie są odrębnie wynagradzane.

W kolejnym przypadku została zawarta umowa o świadczenie usług marketingowych, wspierania sprzedaży i działania marketingowe są odrębnie wynagradzane.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wystawionych faktur VAT za wyżej opisane premie pieniężne.



Zdaniem Wnioskodawcy, premia pieniężna jest wynagrodzeniem za usługę i powinna być opodatkowana na zasadach wynikających z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Powinna być udokumentowana fakturą VAT, wystawioną przez nabywcę towarów na rzecz Spółki. Wystawiona faktura VAT stanowi u sprzedawcy (Spółki) podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający, na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a. Spółka wskazała, że stanowisko powyższe potwierdza również pismo Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r., sygnatura PP3-812-1222/2004/AP/4026. Premie pieniężne fakturowane przez nabywcę towarów nie są związane z konkretną dostawą, należy traktować je jako świadczenie usług. Wypłacana premia pieniężna związana jest z określonym zachowaniem nabywcy. Otrzymana przez Spółkę faktura za premię pieniężną związana jest z czynnościami opodatkowanymi. Działania nabywcy mają bezpośredni wpływ na wysokość otrzymanego wynagrodzenia - premii pieniężnej. Wypłacona gratyfikacja pieniężna zależy od określonego zachowania nabywcy, co powoduje, że między nabywcą i Spółką istnieją relacje zobowiązaniowe, które należy traktować jako świadczenie usług przez nabywcę.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy wynika, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.



W świetle postanowień art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Także art. 24 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L. 347 ze zm.) wskazuje, że świadczenie usług oznacza każdą transakcję, która nie stanowi dostawy towarów.

Uwzględniając powołane wyżej przepisy art. 5 i art. 8 cyt. ustawy, wskazać należy, iż każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, czy określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy. Usługa w rozumieniu ust. 1 powołanego wyżej artykułu oraz art. 24 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE, to transakcja gospodarcza, co oznacza, iż stosunek prawny łączący strony musi wiązać się ze świadczeniem wzajemnym.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść dla świadczącego usługę.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie te zostały wypłacone, tzn. czy podatnik otrzymuje je w związku z zachowaniem stanowiącym usługę w rozumieniu wskazanych wyżej przepisów.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zajmuje się m.in. handlem hurtowym stolarką budowlaną, sprzedażą drzwi i okien. Współpracuje z dużymi hipermarketami i innymi odbiorcami. Współpraca oparta jest o podpisane umowy, dotyczące dystrybucji towarów i produktów. W umowach zawarte są warunki, na podstawie których kontrahentom wypłacane są premie pieniężne, m.in. za zrealizowanie określonego obrotu-zakupu towarów Spółki, w określonej wysokości. Realizacja warunków umowy nie dotyczy jednorazowej transakcji zakupu, tylko kilkunastu lub kilkudziesięciu realizowanych w określonym przedziale czasu. Ponadto premia stanowi wynagrodzenie za powstrzymanie się od zakupów u konkurencji. W umowach Spółka i nabywca dodatkowo oświadczają, że wyrażają chęć współpracy w zakresie promowania i reklamy towarów - organizowania wspólnych akcji reklamowych, prezentacji towarów oraz zapewnienia odpowiedniego wyszkolenia sprzedawców, ekspozycji towarów, ekspozycję wzorów, próbek na terenie marketów celem zwiększenia sprzedaży, świadczenie usług informacyjno-doradczych w stosunku do nabywanych od Spółki towarów, m. in. przygotowanie analizy sprzedaży, zapewnienie optymalnego dostępu klientów do nabytych towarów.

Opisane we wniosku premie pieniężne w jednym wypadku zawierały pełne wynagrodzenie usług - również za działania marketingowe, na które nie została zawarta odrębna umowa z odbiorcą. W kolejnym przypadku została zawarta odrębna umowa o świadczenie usług marketingowych, wspierania sprzedaży i działania marketingowe są odrębnie wynagradzane.

W tym przypadku wskazać należy, że działania kontrahentów Spółki, polegające na powstrzymywaniu się od dokonywania zakupów od konkurencji, chęci podejmowania współpracy w zakresie promowania i reklamy towarów - organizowania wspólnych akcji reklamowych, prezentacji towarów oraz zapewnienia odpowiedniego wyszkolenia sprzedawców, świadczenie usług informacyjno-doradczych itp., mają bezpośredni wpływ na wypłatę wynagrodzenia. Powoduje to, że pomiędzy stronami istnieje relacja zobowiązaniowa, którą należy traktować jako świadczenie usług przez stronę otrzymującą taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Zauważyć trzeba, że w przedstawionym stanie faktycznym występują dwie transakcje: dostawa towarów oraz świadczenie usługi. Na rzecz takiego wniosku przemawia w szczególności okoliczność, że wypłacone premie nie miały charakteru dobrowolnego, gdyż uzależnione były od konkretnych zachowań, określonych w zawartych umowach handlowych. Czynności te są odrębnie wynagradzane - z tytułu zakupu towarów wynagrodzenie płaci nabywca (kontrahent), natomiast wynagrodzenie za świadczone usługi wypłaca Spółka, będąca równocześnie dostawcą towarów.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz treść wskazanych przepisów, stwierdzić należy, że skoro - jak wynika z treści wniosku - wynagrodzenie nazwane premią pieniężną wypłacane jest za czynności takie jakie jak: promowanie i reklama towarów, prezentacja towarów, zapewnienie odpowiednie wyszkolenie sprzedawców oraz świadczenie usług informacyjno-doradczych, udzielane premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczone usługi podlegające (u otrzymującego to świadczenie) opodatkowaniu, to Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez kontrahenta, dokumentujących odpłatne świadczenie usług, w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1, o ile nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ww. ustawy.

Ponadto, mając na uwadze fakt, iż stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Spółka jako nabywca usługi, zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla Jej kontrahentów, którzy chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinni wystąpić z odrębnymi wnioskami o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tych podmiotów.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: odliczanie podatku naliczonego, opodatkowanie, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 22/01/2013 03:00:01

Czy można przyjąć w wysokości faktycznie poniesionej wydatki na dojazd do zakładu pracy ud...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kamienna Górze stwierdza, że stanowisko. przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2005...

Czy Wnioskodawca może odliczyć podatek VAT naliczony z faktur dotyczących premii pieniężnych?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego udokumentowanego fakturą V...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Do kosztów uzyskania przychodów którego roku należy zaksięgować faktury wystawione w 2006...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty Łódź 91-066Czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych przez kontrahenta - do rachunków - faktur korygujących?Czy prawidłowo postąpimy, gdy odliczymy podatek VAT z faktury wystawionej przez podmiot otrzymujący premię - bonus za uzyskanie progu obrotu?Obowiązek wystawiania faktury na zaliczki otrzymywane od kontrahentów, jeżeli dotyczą usług poza VATCzy Wnioskodawcy przysługuje odliczenie podatku od towarów i usług naliczonego przez dostawcę, zawartego w otrzymanej fakturze VAT?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.