Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Odliczenie podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej czynność wniesienia aportem środków trwałych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2009 r. (data wpływu 3 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 3 marca 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.



W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Spółka, z tytułu świadczonych usług, jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawową działalność Spółki stanowi świadczenie usług przewozu regularnego, wykonywanego pojazdami Spółki, w ramach lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez gminę. Głównym, jedynym udziałowcem Spółki jest gmina, która posiada całość udziałów w Spółce. Udziałowiec zamierza dokapitalizować Spółkę poprzez przekazanie aportu, w postaci środków trwałych. Aport ma obejmować:

zestaw monitoringu wizyjnego do składów tramwajowych dwuwagonowych, obejmujący: mobilny rejestrator cyfrowy, monitor LCD, mikrokamerę, obudowę kopułową, zestaw monitoringu wizyjnego do autobusów, obejmujący: rejestrator cyfrowy 4 wejścia - VDRS MOBILE, monitor LCD, mini kamera kolorowa, przetwornica, okablowanie.

Aport zostanie wniesiony do Spółki po dniu 1 kwietnia 2009 r. Z kolei w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Spółka wskazała, iż środki trwałe mające być przedmiotem aportu spełniają definicję towarów używanych.



W związku z powyższym zadano następujące pytania.



Czy Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w wystawionej przez udziałowca fakturze VAT.



Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej przez udziałowca dla udokumentowania przekazania aportu, ze względu, iż otrzymane w formie aportu środki trwałe będą przeznaczone do wykonywania czynności opodatkowanych (usługi komunikacji). Zatem - w ocenie Spółki - warunek konieczny do uzyskania prawa do odliczenia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zostanie zrealizowany.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1a ww. ustawy, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przywołane regulacje wskazują, iż odliczenie podatku naliczonego, to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług, całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. A zatem aby móc skorzystać z ww. uprawnienia, otrzymana przez podatnika faktura VAT winna określać kwotę podatku.

W niniejszej sprawie w interpretacji indywidualnej znak ITPP1/188a/09/DM z dnia 29 kwietnia 2009 r. tut. organ podzielając stanowisko Spółki, uznał, że w przypadku, gdy przedmiotem aportu będą środki trwałe spełniające przesłanki uznania ich za towar używany, czynność wniesienia tych towarów do Spółki w formie aportu, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wobec czego wystawiona na tę okoliczność przez wnoszącego aport faktura VAT powinna być wystawiona z zastosowaniem zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż w przypadku kiedy otrzymana faktura VAT dokumentuje czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, brak jest podstaw do dokonania odliczenia podatku naliczonego, gdyż z tytułu takiej transakcji nie wystąpi podatek naliczony.

Z tych też względów w analizowanym przypadku fakt, iż otrzymane w formie aportu środki trwałe będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych nie ma znaczenia dla prawa do odliczenia podatku naliczonego.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.
Słowa kluczowe: aport, prawo do odliczenia
Data aktualizacji: 31/01/2013 09:00:01

Kiedy należy rozliczyć podatek od towarów i usług z duplikatów faktur kosztowych za media?

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 12.07.2005 r. o udzielenie pisemnej...

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do otrzymywania od ZPRP faktur VAT w miejsce wystawianych...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatnik VAT wynajmujący lokal mieszkalny na cele prowadzenia działalności jest zobowi...

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik wynajmuje lokal mieszkalny w budynku mieszkalno-użytkowym firmie na cele prowadzenia działalności. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, odprowadzającym co miesiąc podatek...

Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego w fakturach dokument...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie garażu z faktury wystawionej na osobę...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie transakcji na serwisie internetowymBiura rachunkowe CzęstochowaUrząd Skarbowy Bytom 41-902 ul. Wrocławska 92Przesyłania faktur drogą elektronicznąCzy w zakresie limitu 800 000 euro, zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przyjmuje się kwotę netto czy brutto?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.