Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Odliczenie podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usługi doradczej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2010 r. (data wpływu 22 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup usługi doradczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup usługi doradczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S.A. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa rud miedzi, produkcji miedzi oraz produkcji metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych, która podlega opodatkowaniu VAT (proporcja sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT w latach ubiegłych stanowiła od 99,94% do 99,97%).

Od stycznia 2007 r. Spółka prowadzi księgi rachunkowe według regulacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości/Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF), w oparciu o które sporządza sprawozdania finansowe podlegające zgodnie z wymogami prawa badaniu przez audytora, jak również publikacji.

Ww. przepisy o rachunkowości (MSR/MSSF) zobowiązują Spółkę do ściśle określonego ujmowania i wycen aktywów i pasywów Spółki.

W celu dywersyfikacji uzyskiwanych przychodów oraz ograniczenia ryzyka związanego z prowadzeniem ww. działalności gospodarczej, X podejmuje różne działania, m. in. dokonuje lokowania środków na lokatach, nabywa aktywa-akcje innych podmiotów gospodarczych; przychody uzyskiwane z tych operacji gospodarczych (odsetki z lokat, dywidendy z akcji) wykorzystywane są w prowadzonej działalności opodatkowanej VAT.

W następstwie prowadzonej polityki, Spółka nabyła w latach ubiegłych akcje innej krajowej spółki akcyjnej za cenę X. Jednakże przepisy o rachunkowości (MSR/MSSF) zobowiązują Spółkę do dokonania dla celów rachunkowych określonej prezentacji (ujęcia) w księgach rachunkach/sprawozdaniu finansowym nabytych akcji (aktywa Spółki), jak również ustalenia właściwej metodologii wyceny okresowej posiadanego aktywa.

W związku ze skomplikowaną metodologią wyceny i prezentacji ww. aktywa, Spółka zawarła umowę z firmą zewnętrzną o świadczenie usług doradczych. Przedmiotem zawartej umowy jest świadczenie przez firmę zewnętrzną na rzecz X wsparcia w procesie alokacji ceny nabycia przedmiotowych akcji przy identyfikacji wartości niematerialnych i prawnych oraz w wyborze właściwej metodologii ich wyceny w sposób umożliwiający Spółce samodzielne przeprowadzanie wycen tego aktywa (dla celów wypełnienia wymogów rachunkowości). Wsparcie firmy doradczej ma być dokonane w szczególności w zakresie: identyfikacji wartości niematerialnych i prawnych, wyboru właściwej metodologii i procedur przeprowadzania wycen zidentyfikowanych wartości niematerialnych i prawnych oraz wsparcie w określeniu wartości godziwej pozostałych pozycji bilansowych, kalkulacji właściwej stopy dyskontowej do zastosowania w wycenach, metod dyskontowania i szacowania ostatecznej wartości wycenianych wartości niematerialnych i prawnych.

Realizacja przedmiotowej usługi doradczej - opodatkowanej podatkiem VAT - zostanie potwierdzona przez wykonawcę (firmę zewnętrzną) fakturą VAT; koszty tej usługi będą stanowić koszty ogólne prowadzonej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze dokumentującej zakup ww. usługi doradczej związanej z wyceną nabytego przez Spółkę aktywa...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Przepis ten jest implementacją art. 17 VI Dyrektywy, a obecnie art. 168 Dyrektywy 200611 12/WE.

Jak wynika z treści powołanego przepisu art. 86 ustawy o VAT, warunkiem do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów towarów i usług jest ich związek z realizowanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanym. Zakup przedmiotowej usługi doradczej nie jest zakupem, który można bezpośrednio powiązać z konkretną sprzedażą opodatkowaną (jest on związany z koniecznością prezentacji wyceny posiadanego aktywa Spółki, stanowiącego majątek Spółki). Niemniej jednak realizacja podstawowej zasady konstrukcyjnej podatku VAT, tj. zasady neutralności podatku VAT, umożliwia podatnikowi obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu również w przypadku, gdy związek tych zakupów występuje w sposób pośredni, a nabywane towary/usługi mają charakter kosztów ogólnych prowadzonej działalności. Potwierdzeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego w ww. sytuacji, tj. dokonywania nabycia towarów/usług stanowiących koszty ogólne działalności opodatkowanej, jest orzecznictwo ETS. M.in. w orzeczeniu z dnia 8 lutego 2007 r. w sprawie C-435/05 ETS stwierdził, że jeżeli koszty usług doradczych w celu emisji akcji lub ustalenia wartości wierzytelności stanowią koszty ogólne wykazujące bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika na tej podstawie, że wierzytelność i akcje, której dotyczą wchodzą w skład majątku prowadzonego przedsiębiorstwa, to koszty te należy uznać za poniesione na potrzeby podlegającej opodatkowaniu działalności gospodarczej podatnika, zaś VAT naliczony za podlegający odliczeniu.

W ocenie Spółki, nabycie przedmiotowych usług doradczych związane jest z ogólnym funkcjonowaniem Spółki i prowadzeniem działalności gospodarczej, która co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. w konsekwencji Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (jak również wykładni ETS dotyczącej ww. regulacji zawartej w VI Dyrektywie, a obecnie w Dyrektywie 2006/112WE), będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowych usług doradczych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą. w przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu    - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na mocy art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Natomiast, zgodnie z ust. 2 powołanego wyżej artykułu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Z kolei art. 90 ust. 10 ustawy stanowi, że w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8: przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2; nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2. Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych - art. 91 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa rud miedzi, produkcji miedzi oraz produkcji metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych. Działalność Zainteresowanego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - proporcja sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 90 ustawy, w latach ubiegłych stanowiła od 99,94% do 99,97%.

W celu dywersyfikacji uzyskiwanych przychodów oraz ograniczenia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, Wnioskodawca podejmuje różne działania, m. in. dokonuje lokowania środków na lokatach, nabywa aktywa - akcje innych podmiotów gospodarczych. Przychody uzyskiwane z tych operacji gospodarczych (odsetki z lokat, dywidendy z akcji) wykorzystywane są w prowadzonej działalności opodatkowanej VAT. Spółka nabyła w latach ubiegłych akcje innej krajowej spółki akcyjnej. Przepisy o rachunkowości (MSR/MSSF) zobowiązują Spółkę do dokonania dla celów rachunkowych określonej prezentacji (ujęcia) w księgach rachunkach/sprawozdaniu finansowym nabytych akcji (aktywa Spółki), jak również ustalenia właściwej metodologii wyceny okresowej posiadanego aktywa.

W związku ze skomplikowaną metodologią wyceny i prezentacji aktywów, Spółka zawarła umowę z firmą zewnętrzną o świadczenie usług doradczych, której przedmiotem jest świadczenie przez firmę zewnętrzną na rzecz Spółki wsparcia w procesie alokacji ceny nabycia przedmiotowych akcji przy identyfikacji wartości niematerialnych i prawnych oraz w wyborze właściwej metodologii ich wyceny w sposób umożliwiający Wnioskodawcy samodzielne przeprowadzanie wycen tego aktywa (dla celów wypełnienia wymogów rachunkowości).

Realizacja przedmiotowej usługi doradczej - opodatkowanej podatkiem VAT - zostanie potwierdzona przez wykonawcę (firmę zewnętrzna) fakturą VAT; koszty tej usługi będą stanowić koszty ogólne prowadzonej działalności.

Dla określenia czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z wydatków poniesionych na usługi doradcze, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Podatnika.

Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. o pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością Podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez Podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Odnosząc powołane wyżej regulacje prawne do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż wydatki na ww. usługę doradczą nie mają bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, jednakże - poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa - pośrednio mają związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, w związku z tym, iż nabyte przez Spółkę usługi doradcze - w zakresie wsparcia w procesie alokacji ceny nabycia akcji przy identyfikacji wartości niematerialnych i prawnych oraz w wyborze właściwej metodologii ich wyceny w sposób umożliwiający Wnioskodawcy samodzielne przeprowadzanie wycen aktywa - są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie tych usług, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z uwzględnieniem zasad wskazanych w art. 90 i art. 91 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: odliczenia, prawo do odliczenia
Data aktualizacji: 08/12/2011 01:45:06

Czy przyznawane premie pieniężne (bonusy) powinny być udokumentowane fakturą VAT czy notą...

Na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie...

Podwyższenie podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących należy ująć w rozlicze...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jakie wymogi formalne powinna spełniać faktura dokumentująca transakcję rekrutacji personelu?

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 28.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do...

Możliwość uznania refaktury za dokument księgowy stanowiący podstawę zapisu w podatkowej k...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy proces wymiany i archiwizowania e-faktur spełnia wymogi, o których mowa w § 4 pkt 2, w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Wyszków 07-200 ul. Sowińskiego 82Brak opodatkowania wydawania druków dowodów rejestracyjnych i praw jazdy oraz tablic rejestracyjnychUrząd Skarbowy Września 62-300 ul. Warszawska 26Czy prawidłowo została wystawiona faktura VAT (jak należy ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu wniesienia aportu)?Prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturach wystawianych przez kontrahentów, które dokumentują udzielone przez Spółkę premie pieniężne
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.