Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Określenie miejsca świadczenia usługi rozrywkowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2009 r. (data wpływu 10 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2009 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia miejsca świadczenia usługi rozrywkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17 grudnia 2009 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia miejsca świadczenia usługi rozrywkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą zajmując się organizacją imprez artystycznych. W maju 2008 r. Wnioskodawca był współorganizatorem jubileuszu 25-lecia niemieckiej firmy (program artystyczny, prowadzenie wieczoru, oprawa muzyczna, produkcja filmu z imprezy). Usługa była wykonana na terenie Niemiec.

Dokumentując sprzedaż usług Wnioskodawca wystawił faktury VAT naliczając 22% VAT.

Następnie niemiecka firma złożyła wniosek do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT za maj 2008 r., czyli w miesiącu wykonania usługi. Jednakże odmówiono zwrotu VAT uzasadniając że przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a obowiązek podatkowy spoczywa na nabywcy przedmiotowej usługi ponieważ była wykonana na terenie Niemiec.

Firma niemiecka zwróciła się do Wnioskodawcy z prośbą o skorygowanie wystawionych faktur VAT, tak aby nie naliczać na nich VAT za przedmiotową usługę.

Wnioskodawca zwrócił się z prośba do urzędu skarbowego o zajęcie w tej sprawie stanowiska, jednakże otrzymał tylko informację, że musi zwrócić się o interpretację przepisów prawa do właściwego terytorialnie organu uprawnionego do ich wydawania.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że kontrahent niemiecki był w okresie wykonania przedmiotowej usługi i jest nadal zarejestrowany w swoim kraju jako podatnik uprawniony do dokonywania dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Jego numer identyfikacji VAT UE został udostępniony Wnioskodawcy i widnieje na wystawionych przez Wnioskodawcę fakturach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wystawienie faktur korygujących wystawionych przez Wnioskodawcę do faktury dot. przedmiotowej usługi będzie prawidłowe. Czy można tak zrobić w oparciu o art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, naliczając VAT za wykonanie przedmiotowej usługi jeśli miejscem ich świadczenie było terytorium Niemiec jest błędem. Usługi Wnioskodawcy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.3414-00.00 usługi rozrywkowe pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane i zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT obowiązek podatkowy spoczywa na nabywcy tychże usług. Zdaniem Wnioskodawcy należy wystawić korekty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (.).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jednakże, od ogólnej zasady zawartej w art. 27 ust. 1, ustawodawca przewidział szereg odstępstw, na podstawie których miejsce świadczenia pewnych usług, ściśle określonych w przepisach ustawy, ustala się w sposób szczególny.

I tak, w myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008 r. - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż miejscem świadczenia wykonanej przez Wnioskodawcę usługi rozrywkowej na terenie Niemiec, a tym samym miejscem jej opodatkowania, jest miejsce gdzie usługa jest faktycznie świadczona, a więc w przedmiotowej sprawie jest to terytorium Niemiec, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a.

Przepisy dotyczące wystawiania faktur zostały uregulowane w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w stanie prawnym obowiązującym do 30 listopada 2008 r. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Zgodnie z art. 106 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w stanie prawnym obowiązującym do 30 listopada 2008 r. w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Powyższe stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Natomiast w myśl § 27 ust. 1 ww. rozporządzenia przepisy § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Zgodnie z ust. 2 i 3 ww. § 27 faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktury, o których mowa w ust. 1, mogą nie zawierać danych określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4.

Zatem faktura za świadczone przedmiotowe usługi rozrywkowe, dla których miejscem świadczenia jest terytorium Niemiec nie powinna zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Mając na uwadze, iż Wnioskodawca w miesiącu maju 2008 r. usługi rozrywkowe świadczone na rzecz niemieckiego kontrahenta opodatkował 22% stawką VAT oraz udokumentował przedmiotową transakcję fakturą VAT jest uprawniony do jej korekty na zasadach określonych w § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia.

Reasumując:usługa rozrywkowa realizowana dla podatnika z Niemiec, nie podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, w sytuacji opodatkowania ww. usługi stawką krajową i udokumentowania tej transakcji fakturą VAT, w której wykazano stawkę podatku 22% Wnioskodawca jest uprawniony do korekty tej faktury.Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: faktura, korekta, miejsce świadczenia, usługi rozrywkowe
Data aktualizacji: 24/01/2013 21:00:01

Zwolnienia od VAT

Od 1 stycznia 2011 r. w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 226 poz. 1476) zmieniła się systematyka ustawy w odniesieniu do miejsca umieszczenia...

Obowiązek sporządzania not korygujących

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług św...

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 26.09.2005 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a 4 w związku z...

Czy należy wystawić fakturę VAT od usługi świadczonej na własne potrzeby związane z własną...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy należy odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie samoch...

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym przedmiotem działalności firmy jest między innymi sprzedaż fabrycznie nowych samochodów osobowych. W przypadku nabycia samochodu procedura jego zakupu i odbioru jest następująca: 1) zostaje...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jak rozliczyć otrzymanie noty uznaniowej wystawionej przez kontrahneta zagranicznego dokumentującej przyznanie rabatów?Możliwość dokonania korekty rachunków uproszczonych i wystawienia w ich miejsce faktur VAT oraz obliczenia na ich podstawie należnego podatku VATUmieszczenie na fakturach numer PKWiU oraz informacji o zwolnieniu z podatku VATPodatku od towarów i usług w zakresie zasadności dokonania korekty deklaracji VAT-7Odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi reklamowe
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.