Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowania kwot wynagrodzenia otrzymanego z tytułu dostaw złomu akumulatorowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływu 29 maja 2008 r.) uzupełnionym pismami z dnia 6 czerwca 2008 r. oraz z dnia 21 sierpnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwot wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu dostaw złomu akumulatorowego - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 29 maja 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwot wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu dostawy złomu akumulatorowego.



W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.



Prowadzi Pan firmę transportowo-handlową, której podstawową działalnością jest skup i sprzedaż złomu akumulatorowego. Głównym odbiorcą tych towarów jest firma, z którą ma Pan podpisaną umowę na dostawę złomu akumulatorowego. Z zawartej umowy wynika, że .za dostarczenie nie mniej niż 500Mg złomu miesięcznie - cena bazowa obowiązująca będzie podwyższona o 200PLN/Mg oraz będzie wypłacana premia ilościowa. Ponadto z treści umowy wynika, że po zakończeniu każdego miesiąca wystawiana jest faktura korygująca uwzględniająca premię ilościową, która wynosi 30 PLN/Mg - przy realizacji miesięcznych dostaw złomu poniżej 500 Mg oraz 50 PLN/Mg - przy dostawie złomu w wysokości minimum 500 Mg. Faktura korygująca obejmuje więc wszystkie dostawy w miesiącu, zarówno zapłacone, jak i te z opóźnionym terminem zapłaty, wykazując w swej treści podwyższoną cenę i związany z tym zwiększeniem podatek należny. Stwierdza Pan, że wystawienie faktury obejmującej wszystkie dostawy w danym miesiącu, co do których powstaje obowiązek podatkowy w różnych terminach jest sporym utrudnieniem i jest dość skomplikowane.

Dodatkowo wskazuje Pan, że obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT, a przyznanego wynagrodzenia nie można przyporządkować do konkretnej dostawy, ponieważ dopiero po zakończeniu miesiąca znana jest ilość dostarczonego towaru.



W związku z powyższym zadano następujące pytania:



W jakim terminie należy wykazać podatek należny.

Czy podwyżka ceny, która jest uzależniona od ilości dostarczonego towaru w określonym terminie winna być opodatkowana podatkiem od towaru i usług. Czy opisana sytuacja mieści się w pojęciu premia i czy w związku z tym obowiązek podatkowy w ogóle powstanie.

Przedstawiając własne stanowisko w kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia stwierdził Pan, iż najbardziej chyba właściwym byłoby dzielenie faktury korygującej i wykazanie w terminie takim, w którym to powstał obowiązek podatkowy względem faktury pierwotnej tzn. w dwóch terminach, powołując jednocześnie przepis art. 19 ust. 13 pkt 5b. Jednocześnie Pana zdaniem dodatkowe wynagrodzenie - premia ilościowa, które jest uzależnione od wysokości obrotu realizowanego w danym okresie, pozostaje bez wpływu na podatek. Tego rodzaju wynagrodzenie nie jest objęte zakresem regulacji zawartej w art. 5 ustawy i w związku z tym powinno być wyłączone z podstawy opodatkowania. Cena za dostarczony złom jest ustalona w momencie sprzedaży i taka cena jest już zawarta w wystawianej fakturze dokumentującej transakcję w danym miesiącu. Dopiero po spełnieniu określonych warunków, w określonym czasie istnieje możliwość uzyskania wyższej ceny. Premia pieniężna jako forma rozliczeń wzajemnych nie jest wymieniona w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Stosownie do treści art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 cyt. ustawy, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Powołane przepisy określające podstawę opodatkowania są zgodne z postanowieniami art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Przepis art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę iż, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

Wyjątki od tej reguły zostały określone w przepisach art. 19 ust. 2-21.



Regulacja art. 19 ust. 13 pkt 5 ustawy określa szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostaw złomu. Zgodnie z brzmieniem tegoż przepisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu dostawy złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych:

niewsadowego, nie później niż 20. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości, wsadowego, nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu.

Powyższe oznacza, że w przypadku sprzedaży określonych typów złomu wsadowego oraz niewsadowego, moment powstania obowiązku podatkowego jest związany z faktem otrzymania zapłaty, która o ile nie wystąpi, moment ten jest przesunięty odpowiednio do 20. lub 30. dnia od dnia wysyłki złomu.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy tego podatku są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm).

Stosownie do zapisów § 15 ust 1 rozporządzenia w przypadku określonym w art. 19 ust. 13 pkt 5 fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Zasady wystawiania i treść faktur korygujących zostały określone w § 17 ust. 1 cyt. rozporządzenia który stanowi, że fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.



W myśl dyspozycji § 17 ust. 2 omawianego rozporządzenia faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

numer kolejny oraz datę jej wystawienia; dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca: określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3, nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny;kwotę podwyższenia ceny bez podatku; kwotę podwyższenia podatku należnego.

Ze złożonego wniosku i jego uzupełnień wynika, że zagadnienie będące przedmiotem interpretacji sprowadza się do rozstrzygnięcia, w jaki sposób należy traktować dodatkowe wynagrodzenie z tytułu dostawy złomu akumulatorowego oraz sposobu dokumentowania tego wynagrodzenia. Z przedstawionego stanu faktycznego, w którym powołuje się Pan na zawartą z kontrahentem umowę (załączając ją jednocześnie do wniosku) wynika, iż z tytułu dokonywanych dostaw złomu akumulatorowego otrzymuje Pan dodatkowe wynagrodzenie (nazwane premią ilościową), które kształtuje się następująco:

przy realizacji miesięcznych dostaw złomu poniżej 500 Mg - premia wynosi 30 PLN/Mg, przy realizacji miesięcznych dostaw złomu w wysokości minimum 500 Mg - premia wynosi 50 PLN/Mg.

Należy zatem stwierdzić, iż - mimo nazwania wynagrodzenia premią ilościową (otrzymywaną przy spełnieniu określonych warunków) - stanowi ono w istocie kwotę należną z tytułu dostaw towaru. Z uwagi na fakt, że jest ono ustalane po wystawieniu faktury pierwotnej stanowi podwyższenie ceny dostarczonych towarów. Należy w tym miejscu wskazać, że - w oparciu o powołane przepisy - stanowiąca podstawę opodatkowania kwota należna to nie tylko wartość ustalona w dacie dostawy towaru lecz również wszelkie inne należności otrzymywane w późniejszym okresie a mające bezpośredni związek z określoną transakcją.

Dlatego, biorąc pod uwagę przepisy regulujące moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawach złomu (w zależności od rodzaju złomu), należy odpowiednio skorygować obrót i podatek należny z tytułu podwyższenia ceny, poprzez wystawienie odpowiednich faktur korygujących, zgodnie z przepisem § 17 cytowanego rozporządzenia i ujęcie ich odpowiednio w ewidencji sprzedaży prowadzonej dla potrzeb rozliczania podatku od towarów i usług oraz w deklaracjach VAT-7.

Należy zaznaczyć, iż trudności natury technicznej (o których wspomina Pan we wniosku) nie mogą być przeszkodą w realizowaniu w sposób prawidłowy obowiązku podatkowego.

Zatem opisany dotychczasowy sposób dokumentowania zwyżki ceny poprzez wystawienie faktury korygującej (o ile zawiera ona wymagane elementy), obejmującej wszystkie dostawy w miesiącu i odniesienie obowiązku podatkowego względem faktur pierwotnych należy uznać za prawidłowe.

Zaznacza się, iż przepisy prawa podatkowego nie stanowią wprost o zbiorczej fakturze korygującej. Zdaniem tut. organu, nie ma przeszkód, aby wystawiać zbiorcze faktury korygujące do kilku faktur. Na takiej fakturze powinny jednak znaleźć się wszelkie informacje, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić, których faktur pierwotnych i jakich towarów przedmiotowa faktura korygująca dotyczy.

Jednocześnie za nieprawidłowe - w świetle powyższego - należy uznać stanowisko Pana, iż wypłacone wynagrodzenie stanowi premię pieniężną, która pozostaje bez wpływu na podatek VAT.

Końcowo nadmienia się, iż w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano kwestii rodzaju będącego przedmiotem dostawy złomu i uznania go za wsadowy bądź niewsadowy, gdyż nie było to przedmiotem zapytania, ani też nie zawarto własnego stanowiska w tym zakresie.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.
Słowa kluczowe: faktura VAT, korekta podatku, obowiązek podatkowy, podwyższenie ceny, złom
Data aktualizacji: 30/12/2012 09:00:01

W którym momencie i w jaki sposób winny być rozliczane różnice kursowe w przedstawionym st...

W dniu 14.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gyficach wpłynął wniosek w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym, o udzielenie pisemnej interpretacji w...

Możliwość odzyskania podatku VAT wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaka kwota stanowi podstawe opodatkowania w przypadku faktur zaliczkowych ?

Na podstawie art. 14a 1 i 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1998 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 23...

Moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług w sytuacji, gdy fakturę wystawiono...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy koszty napraw gwarancyjnych uznaje się za koszty uzyskania przychodóww momencie wystaw...

Pismem z dnia 30.06.2005 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Spółka zajmuje się sprzedażą i serwisem naczep, hakowców...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Drugi Urząd Skarbowy Gdańsk 80-391 ul. Kołobrzeska 43Uznanie za import usług przejazdu przez most i autostradę na terytorium innego państwa niż terytorium krajuOdliczanie podatku naliczonego z faktur dokumentujących najem sprzętu i samochodów, służących zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionejDotyczy opodatkowania sprzedaży usług dzierżawy gruntów rolnych oraz budowli znajdujących się na tych gruntachMożliwość zastosowania zwolnienia od podatku do czynności, za które wpłacane jest wynagrodzenie przez najemców lokali mieszkalnych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.