Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie częściowego zwrotu nakładów na zakup węzłów cieplnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu: 12 maja 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lipca 2010 r. (data wpływu: 2 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania częściowego zwrotu nakładów na zakup węzłów cieplnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania częściowego zwrotu nakładów na zakup węzłów cieplnych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 29 lipca 2010 r. (data wpływu: 2 sierpnia 2010 r.) o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego i brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją energii cieplnej na terenie miasta (.).

W roku 2009, Spółka zawarła m. in. umowy z (.) oraz z Powiatem (.) na podłączenie do sieci cieplnej obiektów ww. odbiorców. W ramach tych umów, kontrahenci zobowiązali się m. in. do częściowego zwrotu nakładów na zakup węzłów cieplnych. I tak, na podstawie umowy nr x z dnia x 2009 r. pomiędzy (.) a (.), Spółka otrzymała 13.644, 00 zł tytułem refundacji poniesionych wydatków na realizację inwestycji Przyłączenie nowoprojektowanego budynku mieszkalnego przy ul. (.) do sieci cieplnej (.).

Natomiast na podstawie umowy nr x z dnia x 2009 r. pomiędzy Powiatem (.) a (.), Przedsiębiorstwo dostało 16.100, 00 zł także z tytułu refundacji poniesionych wydatków na realizację inwestycji Przyłączenie budynku Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. (.) do sieci cieplnej (.).

Obydwa dofinansowane węzły cieplne stanowią własność Spółki i na podstawie dowodów OT zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych w miesiącu 12/2009 r.

W zeznaniu CIT 8 za rok 2009, Spółka wykazała przychód z tytułu uzyskanej dopłaty do zakupu węzłów cieplnych jako zwolniony od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy, w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2010, amortyzacja tych węzłów cieplnych od części wartości początkowej sfinansowanej refundacją zostanie wyłączona z kosztów uzyskania przychodów.

W zakresie podatku od towarów i usług Spółka na obie transakcje wystawiła faktury VAT i odprowadziła podatek należny VAT wg obowiązujących zasad.

W piśmie z dnia 29 lipca 2010 r. Spółka oświadczyła, iż:w ramach realizacji projektów (.) podłączyło obiekty kontrahentów do swojej sieci cieplnej, wpłaconych kwot nie należy traktować jako świadczenie wzajemne za wykonaną usługę, dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych oraz dla potrzeb rachunkowości przedmiotowe dofinansowanie Spółka rozlicza tak jak darowiznę, ww. dofinansowanie nie ma wpływu na cenę świadczonych przez (.) usług, ani w ramach przedmiotowych projektów, ani w zakresie podstawowej działalności przedsiębiorstwa, tj. na wysokość cen i opłat za ciepło.W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy opisywane dofinansowanie jest dotacją podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Czy Spółka postąpiła prawidłowo wystawiając na przedmiotowe dofinansowania zakupu środków trwałych faktury VAT i odprowadzając VAT należny.Zdaniem Wnioskodawcy otrzymane dopłaty wchodzą w zakres dotacji, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto Spółka uważa, iż postąpiła prawidłowo wystawiając faktury VAT na dofinansowanie zakupu środków trwałych i odprowadzając VAT należny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Za odpłatne świadczenie usług należy uznać, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Z cytowanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w tak sformułowanej definicji usługi.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Ponadto stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem art. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do zapisu art. 29 ust. 2 ustawy, w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Włączenie zatem do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to celowa dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi i które mają wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Taka dotacja stanowi obok ceny jednoznacznie uzupełniający ją element podstawy opodatkowania i jest dotacją przedmiotową, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nie jest więc obrotem ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi, ale przeznaczona na pokrycie np. tzw. kosztów ogólnych działalności podatnika. Zatem dla określenia, czy dane dotacje są, czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją energii cieplnej na terenie miasta (.).

W roku 2009 Spółka zawarła z dwoma podmiotami umowy dotyczące podłączenia ich obiektów do sieci cieplnej. W ramach tych umów, kontrahenci zobowiązali się m. in. do częściowego zwrotu nakładów na zakup węzłów cieplnych. Obydwa dofinansowane węzły cieplne stanowią własność Spółki i na podstawie dowodów OT zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych w miesiącu 12/2009 r. Jak wynika z pisma uzupełniającego, wpłaconych kwot nie należy traktować jako świadczenie wzajemne za wykonaną usługę, natomiast dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych oraz dla potrzeb rachunkowości, przedmiotowe dofinansowanie Spółka rozlicza tak jak darowiznę. Dofinansowanie nie ma wpływu na cenę świadczonych przez (.) usług, ani w ramach przedmiotowych projektów, ani w zakresie podstawowej działalności przedsiębiorstwa, tj. na wysokość cen i opłat za ciepło.

Spółka na obie transakcje wystawiła faktury VAT i odprowadziła podatek należny VAT wg obowiązujących zasad.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz w odpowiedzi na pytanie nr 1 należy stwierdzić, że pozyskane kwoty, będące częściowym zwrotem nakładów na zakup węzłów cieplnych nie stanowią dopłaty do ceny usługi, a co za tym idzie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zawierają się bowiem w ustawowej definicji obrotu, będącego podstawą opodatkowania, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy.

Stosownie do treści art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przez sprzedaż - w myśl art. 2 pkt 22 ustawy - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Skoro dofinansowanie w postaci dotacji opisanej w przedmiotowej sprawie nie spełnia ww. definicji sprzedaży, ponieważ nie są ani odpłatnym świadczeniem usług, ani odpłatną dostawą towarów, zatem jego otrzymanie, nie może być udokumentowane fakturą VAT.

Wobec powyższego w odpowiedzi na pytanie nr 2 należy stwierdzić, że Spółka nie postąpiła prawidłowo wystawiając faktury VAT na dofinansowanie zakupu środków trwałych i odprowadzając VAT należny.

Ponadto w sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania częściowego zwrotu nakładów na zakup węzłów cieplnych.

Informuje się ponadto, że wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowej kwalifikacji dopłat otrzymanych na zakup węzłów cieplnych został załatwiony interpretacją nr ILPB3/423-423/10-4/EK z dnia 09 sierpnia 2010 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dofinansowanie, dotacja, faktura VAT, obrót
Data aktualizacji: 18/10/2013 06:00:01

Czy import usług opodatkowany stawką zw powinien być wykazywany w deklaracji VAT - 7 po st...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku...

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach V...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie VAT od samochodu

Zgodnie z ustawą z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych...

Urząd Skarbowy Chrzanów 32-500 ul. Garncarska 9

Zasięg terytorialny miasta gminy Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż, Trzebinia powiaty chrzanowski województwo małopolskie Konta bankowe CIT 34101012700011372221000000 VAT 81101012700011372222000000 PIT 31101012700011372223000000 budżetowe...

Sposób i zakres korygowania podatku należnego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Ryki 08-500 ul. Leona Wyczółkowskiego 10ACzy należy wystawić fakturę wewnętrzną naliczając od kwoty z faktury wystawionej przez Słowaka podatek VAT 22%?Możliwości wystawiania faktur na członka wspólnoty z tytułu odprzedaży chłodzeniaUrząd Skarbowy Płock 09-402 ul. 1 Maja 10Gmina będąc stroną czynności w umowach cywilnoprawnych posługuje sie numerem indentyfikacji podatkowej nadanym gminie
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.