Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie czynności wniesienia aportem środków trwałych i sposób dokumentowania tej czynności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2009 r. (data wpływu 3 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem środków trwałych i sposobu dokumentowania tej czynności - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 3 marca 2009 r. został złożony wniosek uzupełnionym pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem środków trwałych i sposobu dokumentowania tej czynności.



W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Spółka, z tytułu świadczonych usług, jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawową działalność Spółki stanowi świadczenie usług przewozu regularnego, wykonywanego pojazdami Spółki, w ramach lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez gminę. Głównym, jedynym udziałowcem Spółki jest gmina, która posiada całość udziałów w Spółce. Udziałowiec zamierza dokapitalizować Spółkę poprzez przekazanie aportu, w postaci środków trwałych. Aport ma obejmować:

zestaw monitoringu wizyjnego do składów tramwajowych dwuwagonowych, obejmujący: mobilny rejestrator cyfrowy, monitor LCD, mikrokamerę, obudowę kopułową, zestaw monitoringu wizyjnego do autobusów, obejmujący: rejestrator cyfrowy 4 wejścia - VDRS MOBILE, monitor LCD, mini kamera kolorowa, przetwornica, okablowanie.

Aport zostanie wniesiony do Spółki po dniu 1 kwietnia 2009 r. Z kolei w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Spółka wskazała, iż środki trwałe mające być przedmiotem aportu spełniają definicję towarów używanych.



W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki będzie traktowane jako świadczenie odpłatne. Czy wniesienie aportu powinno być potwierdzone, przez udziałowca, zwykłą fakturą VAT ze stawką 22%, mimo, że udziałowiec nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od dokonanego zakupu.

Zdaniem Wnioskodawcy udziały lub akcje obejmowane w spółkach kapitałowych mogą być pokryte wkładem pieniężnym, niepieniężnym lub mieszanym. Wkłady niepieniężne są określane mianem aportu. Powołując się na przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych, Spółka wskazuje, iż w formie aportu mogą zostać wniesione m.in. rzeczy ruchome (np. maszyny i urządzenia, towary, samochody), nieruchomości (grunty wraz ze znajdującymi się na nich budynkami i budowlami), czy też prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz własność znajdujących się na tych gruntach budynków wybudowanych przez wieczystego użytkownika. Wskazując § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka podnosi, iż obecnie poza zakresem działania tej ustawy jest wniesienie aportu, którego przedmiotem jest całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, natomiast wniesienie aportu w innych przypadkach podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, co oznacza, że opodatkowany jest każdy towar wnoszony aportem, z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług. Spółka podnosi również, iż wobec brzmienia § 38 ww. rozporządzenia, od dnia 1 kwietnia 2009 r. dokapitalizowanie Spółki, w postaci wniesienia aportu środków trwałych, będzie opodatkowane jako dostawa towarów (w wyniku wniesienia wkładu dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzenia przedmiotem wkładu jak właściciel). Spółka zauważa także, że udziałowiec zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT dla potrzeb udokumentowania ww. transakcji, która powinna być wystawiona zgodnie z § 5 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Ponadto, w ocenie Spółki, z uwagi, iż wskazane we wniosku środki trwałe, mające być przedmiotem aportu, spełniają definicję towarów używanych zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura VAT winna być wystawiona z zastosowaniem zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towarów została zawarta w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, w myśl którego przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast pojęcie sprzedaży zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

Zauważyć należy także, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego były zwolnione od podatku od towarów i usług. W nowym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. nie przewidziano zwolnienia od podatku dla aportów, co oznacza, że od dnia 1 grudnia 2008 r. wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych.

W ww. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., wprowadzono przepis przejściowy w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia aportu (§ 38 rozporządzenia). W okresie pomiędzy 1 grudnia 2008 r. a 31 marca 2009 r., przewidziano możliwość stosowania przez podatnika zwolnienia. Zatem do 31 marca 2009 r. podatnicy, dokonując aportu, mogli (nie mieli obowiązku) zastosować zwolnienie od podatku. Po tej dacie, wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego lub cywilnego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.

Uwzględniając przywołane regulacje prawne wskazać należy, iż wniesienie aportu stanowi czynność o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść) i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych.

Zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu powołanego przepisu art. 2 pkt 6 ww. ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sposób właściwy dla danego towaru.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z kolei art. 43 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ww. ustawy).

Wniesienie aportu, stanowiące dostawę towarów lub świadczenie usług, powinno być także udokumentowane przez wnoszącego aport fakturą VAT wystawioną na spółkę do której wnoszony jest aport, o ile podmiot dokonujący wniesienia aportu jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Obowiązek wystawienia takiej faktury wynika z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura VAT stwierdzająca wniesienie aportu powinna zawierać takie same elementy jak faktura dokumentująca inną dostawę towarów, czy świadczenie usług, a zatem będą miały do niej zastosowanie ogólne przepisy dotyczące wystawiania faktur zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż po dniu 1 kwietnia 2009 r. udziałowiec Spółki, zamierza wnieść aportem do Spółki środki trwałe stanowiące, zgodnie z wyjaśnieniami Spółki, towary używane. Ponadto Spółka wskazała, iż udziałowiec nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupami przedmiotu aportu.

Uwzględniając powyższe, jak również przywołane regulacje prawne stwierdzić należy, że, gdy wnoszącym aport jest podatnik podatku od towarów i usług, wniesienie aportu do Spółki w postaci środków trwałych, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług dla danego towaru. W tej sytuacji, gdy - jak wynika z wniosku - przedmiotem aportu będą towary spełniające przesłanki uznania ich za towar używany, czynność wniesienia tych towarów jako aport, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta również powinna być w takiej sytuacji udokumentowana przez wnoszącego aport fakturą VAT wystawioną na Spółkę z wykazanym zwolnieniem od podatku.

Końcowo zauważyć należy, iż mając na uwadze, że Spółka jest stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług zaznacza się, iż interpretacja nie wywołuje skutków prawnych dla wnoszącego aport, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tego podmiotu.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.
Słowa kluczowe: aport, faktura, opodatkowanie
Data aktualizacji: 23/01/2013 06:00:01

Proces wymiany i archiwizowania faktur elektronicznych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Koło 62-600 ul. B. Prusa 10

Zasięg terytorialny miasta Koło gminy Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały, Przedecz powiaty kolski województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 91101014690001142221000000 VAT 41101014690001142222000000...

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2005 roku wydatki udokumentowane dupl...

Wnioskiem z 13.06.2005 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego: Spółka 17 maja 2005 r. otrzymała duplikaty faktury...

Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku wykazaną w fakturze k...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy podatnik ma obowiązek wykazywania na fakturze kwoty zapłaconej akcyzy?Możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących premie pieniężneCzy spółka cywilna której udziałowcem jest zagraniczna osoba fizyczna, może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodówDotyczy możliwości skorygowania podatku należnego od wierzytelności nieściągalnych i wystawienia faktur korygującychWnioskodawca nie ma prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.