Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie dobrowolnych wpłat dokonanych na konto wnioskodawcy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2009 r. (data wpływu do Organu - 15 lipca 2009 r.) uzupełnionym w dniach 21 i 22 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia, czy otrzymanie w związku z prowadzeniem niekomercyjnego serwisu internetowego, dobrowolnych wpłat stanowiących stosowaną w Internecie formę dotacji dla twórców darmowego oprogramowania i darmowych opracowań stanowi działalność gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2009 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia, czy otrzymanie w związku z prowadzeniem niekomercyjnego serwisu internetowego, dobrowolnych wpłat stanowiących stosowaną w Internecie formę dotacji dla twórców darmowego oprogramowania i darmowych opracowań stanowi działalność gospodarczą.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 11 września 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 21 i 22 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi serwis internetowy o tematyce edukacyjnej. Serwis ma charakter w pełni niekomercyjny. Za jego pośrednictwem wnioskodawca nie oferuje żadnych usług, nie dokonuje sprzedaży produktów, nie zbywa praw majątkowych ani nie czerpie dochodu z emisji płatnych materiałów reklamowych. Dostęp do wszystkich materiałów, zgromadzonych w serwisie, jest bezpłatny i bezwarunkowy dla każdego zainteresowanego. W związku z tym zdaniem wnioskodawcy nie prowadzi on działalności gospodarczej. W przyszłości wnioskodawca planuje umożliwić czytelnikom swojego serwisu dokonanie dobrowolnych wpłat na jego konto, jako szeroko stosowaną w Internecie formę dotacji dla twórców darmowego oprogramowania i darmowych opracowań. Wysokość wpłaty byłaby dowolna, a jej uiszczenie nie uprawniałoby do otrzymania przez osobę wpłacającą żadnych dodatkowych materiałów, usług ani zakupu praw autorskich do publikowanych treści.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 18 września 2009 r. wnioskodawca dodatkowo wyjaśnił, że:w zamian za dobrowolne wpłaty nie będą umieszczane adnotacje (reklamy) danego darczyńcy, skorzystanie z darmowych opracowań nie jest uwarunkowane wyrażeniem zgody na korzystanie z serwisu zgodnie z regulaminem, tzn. nie jest zawierana umowa drogą internetową (oczywiście z wyjątkiem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która chroni każdą twórczość przed plagiatami, bez względu, czy autor to zaznaczy, czy nie) ani nie byłaby wyrażana zgoda przez korzystającego na dokonywanie innych czynności, jak np. wykorzystywanie danych osobowych, pod pojęciem darmowe materiały kryje się treść artykułów o tematyce edukacyjnej, udostępnionych w serwisie - zarówno w wersji on-line, jak i do pobrania i późniejszego czytania na komputerze korzystającego w trybie on-line, tzn. bez potrzeby stałej łączności z Internetem.W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy jest to działalność gospodarcza. (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176) opisana sytuacja nie stanowi działalności gospodarczej, ponieważ nie jest to działalność wynikająca ze stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, praca nakładcza, emerytura ani renta, produkcja rolna, nieruchomości, najem, dzierżawa ani kapitały pieniężne. Nie jest to również odpłatne zbycie praw majątkowych, gdyż nie następuje sprzedaż żadnych produktów ani praw (autorskich). Dodatkowo prowadzenie opisanego serwisu internetowego nie można nazwać działalnością zarobkową, ponieważ jedynymi ewentualnymi przychodami z tym związanymi, mogłyby być wspomniane dobrowolne wpłaty, a ich - jak wyżej wykazano - nie można traktować jako zapłatę za udostępnione treści.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wnioskodawca zaznaczył, że odnośnie własnego stanowiska, wedle którego opisana sytuacja nie stanowi działalności gospodarczej, oczekuje interpretacji:art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r. Nr 173, poz. 1807), zgodnie z którym działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły oraz art. 5a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową: wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa; polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż; polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono odrębne źródło przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Dla uznania określonego pola aktywności gospodarczej za pozarolniczą działalność gospodarczą, koniecznym jest zatem łączne zaistnienie trzech jej cech funkcjonalnych: zarobkowości, zorganizowania i ciągłości. Brak którejkolwiek z nich oznacza, że dana działalność nie może być zakwalifikowana do kategorii działalności gospodarczej.

O zarobkowości działalności decyduje cel jej wykonywania. Jeżeli zakłada się osiągnięcie w związku z działalnością i w jej efekcie nadwyżki przychodów nad poniesionymi kosztami, a więc osiągnięcie dochodu, to znaczy, że został określony cel zarobkowy tej działalności. Brak przedmiotowej cechy przesądza, iż w danym przypadku nie można mówić o działalności gospodarczej. Zorganizowanie natomiast sprowadza się do wyboru formy prawnej przedsiębiorczości: indywidualnej działalności gospodarczej, handlowej spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni, przedsiębiorstwa państwowego. Twierdzi się także, że działalność gospodarcza jest zorganizowana wówczas, gdy podmiot tej działalności dopełnia wszelkich obowiązków rejestracyjnych i ewidencyjnych (w zakresie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS lub EDG, odpowiedniego rejestru działalności regulowanej, rejestru statystycznego Regon, ewidencji podatników i płatników), obowiązków związanych z uzyskaniem koncesji lub zezwolenia, a także zawarciem umowy rachunku bankowego. Natomiast ciągłość działalności gospodarczej to - biorąc pod uwagę znaczenie językowe tej cechy - powtarzające się, regularnie występujące i trwające czynności.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania działań podjętych przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej należy ocenić zamiar, okoliczności i cel tych działań.

Mając powyższe na względzie, w świetle przytoczonej powyżej ustawowej definicji, stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, prowadzenie niekomercyjnego serwisu internetowego, w ramach którego wnioskodawca otrzymuje dobrowolne wpłaty stanowiące stosowaną w Internecie formę dotacji dla twórców darmowego oprogramowania i darmowych opracowań nie będzie nosiło znamion pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie zostaną bowiem spełnione wszystkie jej przesłanki. Co prawda wnioskodawca będzie uzyskiwał pewne dochody, niemniej jednak nie zostanie spełnione w tym zakresie kryterium zorganizowania tej działalności w ramach podmiotu określonego administracyjnoprawnie, uczestniczącego w obrocie gospodarczym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie interpretacji art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807) oraz sposobu opodatkowania dobrowolnych wpłat dokonywanych na konto wnioskodawcy w sytuacji stwierdzenia, że wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: internet, pozarolnicza działalność gospodarcza, źródła przychodu
Data aktualizacji: 17/10/2013 06:00:01

Zastosowanie § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005r. w sprawie w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup us...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie z faktury VAT otrzymanej przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy możliwe jest wprowadzenie do obrotu na podstawie wystawionych dowodów wewnętrznych pło...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość ujęcia w ewidencji przebiegu pojazdu faktury za zakupione opony zimowe

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie: art. 14a 1, art. 14a 3 oraz art. 14a 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy stwierdza, że stanowisko...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Po jakim kursie należy przeliczać kwoty wyrażone w euro na złote polskie w przypadku faktury korygującej wewnetrzne dotyczące zwrotów reklamacyjnych?Czy słusznie postąpiliśmy odliczając podatek naliczony wynikający z faktury w miesiącu otrzymania duplikatu faktury ?W zakresie przechowywania kopii faktur VAT w formie elektronicznej, w sytuacji gdy oryginał wystawiany jest w formie papierowejPrawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej w późniejszym terminieOtrzymane wynagrodzenie z tyt. zrealizowania określonego poziomu zakupu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.