Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie i dokumentowanie wypłacania oraz otrzymywania premii pieniężnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.01.2010 r. (data wpływu 25.01.2010 r.) uzupełnionego w dniu 15.03.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 26.02.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:pytania nr 1, pytania nr 2, pytania nr 3, pytania nr 4 i pytania nr 5 - jest nieprawidłowe, pytania nr 6 - jest prawidłowe.UZASADNIENIE

W dniu 25.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 15.03.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 26.02.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania otrzymywanych i wypłacanych premii pieniężnych oraz w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od kontrahentów z tytułu przyznania premii pieniężnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest hurtowym dystrybutorem wyrobów alkoholowych. W prowadzonej działalności zawiera ze swoimi odbiorcami porozumienia handlowe, w których między innymi określa poziom obrotów, jaki powinni oni uzyskać lub przekroczyć aby otrzymać premię pieniężną (ang. bonus). Premia pieniężna stanowi dodatkowe wynagrodzenie, które wypłaci Spółka swoim odbiorcom, w przypadku gdy zrealizują oni w danym okresie rozliczeniowym określony poziom obrotów. Premia pieniężna stanowi nagrodę o charakterze motywacyjnym. Ma ona na celu podniesienie efektywności współpracy pomiędzy kontrahentami. Stanowi również jedną z form uatrakcyjnienia sprzedaży, oraz ma na celu umocowanie więzi gospodarczych Spółki ze swoimi kontrahentami. Wysokość udzielonej premii pieniężnej (bonusu) nie jest związana z konkretną dostawą. Będzie natomiast nagrodą za wynik wszystkich dostaw dokonanych w określonym przedziale czasowym (np. kwartał, rok).

Ze złożonego w dniu 15.03.2010 r. uzupełnienia wynika, że odbiorcy Spółki nie są zobowiązani do dokonywania zakupów na określonym poziomie. W przypadku, gdy odbiorca nie zrealizuje określonego poziomu obrotów w danym okresie, premia pieniężna nie zostanie mu wypłacona. Premia pieniężna nie jest uzależniona od świadczenia jakichkolwiek usług przez odbiorcę. Wszelkie dodatkowe formy aktywności (o ile takie występują) ze strony odbiorców związane np. z eksponowaniem towaru, reklamy, dodatkowej obsługi promocji są rozliczane na podstawie faktury VAT wystawianej przez odbiorcę na Spółkę po zrealizowaniu świadczenia danej usługi.

Na analogicznych zasadach Spółka otrzyma premie pieniężne od swoich dostawców, występując tu w charakterze odbiorcy. W tym przypadku także premia pieniężna stanowi dodatkowe wynagrodzenie, które Spółka otrzyma od swoich dostawców, w przypadku gdy zrealizuje w danym okresie rozliczeniowym określony poziom obrotów. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do dokonywania zakupów na określonym poziomie. W przypadku, gdy Spółka nie zrealizuje określonego poziomu obrotów w danym okresie, premia pieniężna nie zostanie jej wypłacona. Spółka nie jest zobowiązana do jakiegokolwiek świadczenia na rzecz dostawców. Premia pieniężna stanowi nagrodę o charakterze motywacyjnym. Ma ona na celu podniesienie efektywności współpracy pomiędzy kontrahentami.

Z informacji uzyskanych przez Spółkę od jej odbiorców i dostawców wynika, że w obrocie gospodarczym funkcjonują różne interpretacje indywidualne w zakresie premii pieniężnych. Część z kontrahentów posiada wytyczne z Izb Skarbowych, że premie pieniężne podlegają podatkowi od towarów i usług, część natomiast, że premie pieniężne są neutralne z podatkowego punktu widzenia i podatkowi nie podlegają. Spółka zaznacza, że kontrahenci opisują analogiczny stan faktyczny, opierają się bowiem na tych samych porozumieniach handlowych co Spółka. Stan ten jasno wskazuje, że w przyszłości Spółka może się spodziewać, że otrzyma od swoich odbiorców zarówno noty księgowe, jak również faktury VAT - dokumentujące przyznane przez Spółkę premie pieniężne. Spółka spodziewa się także, że część dostawców będzie oczekiwała od niej wystawienia not księgowych, część zaś faktury VAT - dokumentujących przyznane Spółce premie pieniężne. Jeszcze inna grupa dostawców będzie stała na stanowisku, że premie pieniężne powinny być udokumentowane fakturami korygującymi VAT wystawionymi przez nich samych.

Porozumienia handlowe pomiędzy Spółką a jej kontrahentami, przewidują zarówno otrzymanie przez Spółkę od odbiorcy dokumentu potwierdzającego przysługującą mu premię pieniężną (nota, faktura), jak również wystawienie przez Spółkę faktur korygujących.

Spółka planuje również odliczyć podatek VAT naliczony od faktur, które będzie otrzymywała od odbiorców, a dokumentujących przysługujące im premie pieniężne.

Także porozumienia handlowe pomiędzy Spółką a jej dostawcami przewidują zarówno wystawianie dokumentów (nota, faktura) przez samą Spółkę potwierdzających otrzymanie premii pieniężnej od jej dostawców, jak również otrzymanie od dostawcy dokumentu (faktury korygującej) potwierdzającego przydzieloną Spółce premię pieniężną.

Spółka planuje obniżyć podstawę opodatkowania VAT od faktur korygujących, które będzie otrzymywała od dostawców, a dokumentujących otrzymane od nich premie pieniężne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy udzielenie premii pieniężnej (bonusu) rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.W jaki sposób powinno być udokumentowane udzielenie premii pieniężnej (tj. fakturą VAT, notą księgową czy też innym rodzajem dokumentu).Czy Spółka będzie mogła odliczyć podatek VAT naliczony w przypadku, gdy otrzyma od swoich odbiorców fakturę VAT dokumentującą przyznane premie pieniężne.Czy otrzymanie premii pieniężnej (bonusu) rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.W jaki sposób powinno być udokumentowane otrzymanie premii pieniężnej (tj. fakturą VAT, notą księgową fakturą korygującą od dostawcy czy też innym rodzajem dokumentu).Czy Spółka będzie mogła obniżyć podstawę opodatkowania w VAT w przypadku, gdy otrzyma od swoich dostawców fakturę VAT korekta dokumentującą przyznanie jej premii pieniężnej.Ad. 1.

Spółka stoi na stanowisku, że przekazanie kontrahentowi premii pieniężnej (bonusu) - nie stanowi podlegającej opodatkowaniu usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz że dokumentem potwierdzającym to zdarzenie gospodarcze jest nota księgowa (obciążeniowa lub uznaniowa).

Istota sprawy sprowadza się do udzielenia odpowiedzi na pytanie czy osiągnięcie lub przekroczenie określonego w porozumieniu pomiędzy kontrahentami pułapu obrotów, co jest nagradzane przyznawaną premią pieniężną (bonusem), stanowi czynność wymienioną w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej podatkiem, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zdaniem Wnioskodawcy przyznanie premii pieniężnej (bonusu) przez dostawcę (w tym przypadku Spółkę) nie towarzyszy żadne wzajemne i ekwiwalentne świadczenie ze strony nabywcy (odbiorcy Spółki). Dostawa towarów jako czynność, od której uzależniona jest wysokość premii pieniężnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem nie może wystąpić taka sytuacja faktyczna, która stanowiłaby jednocześnie dostawę towarów jak i świadczenie usług. Wobec tego - zdaniem Spółki zakup przez kontrahenta odpowiedniej ilości / wartości towarów, a więc osiągnięcie lub przekroczenie określonego pułapu obrotów nie stanowi świadczenia usług. Opodatkowanie - jako usługi świadczonej przez nabywcę towarów - nabycia określonej ilości towarów, prowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego zdarzenia gospodarczego. Po raz pierwszy jako dostawy towarów, po raz drugi natomiast jako zakupu świadczenia usług przez nabywcę tego samego towaru i w ramach tej samej transakcji sprzedaży. Stanowisko Spółki jest zgodne z:Wyrokiem NSA w Warszawie z dnia 06.02.2007 r. - sygn. akt I FSK 94/06, który przeprowadził analizę treści art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w celu odpowiedzi na pytanie, czy można za opodatkowaną usługę, wynagradzaną premią pieniężną uznać uzyskanie określonego pułapu obrotów, związanych z zakupami u kontrahenta oraz rzetelność w przestrzeganiu przepisów umownych.Wyrokiem WSA w Łodzi z dnia 15.10.2009 r. sygn. Akt I SA/Łd 528/09.NSA w powoływanym wyżej wyroku stwierdził, iż za usługę w rozumieniu art. 8 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie można uznać obrotów w wysokości określonej w umowie, osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi. W ocenie Sądu dostawa towaru nie może jednocześnie stanowić świadczenia usługi. Sąd zauważa również, że na gruncie VI Dyrektywy obowiązuje tożsame rozwiązanie prawne. Ponadto z wyroku NSA wynika również, iż w ramach zawieranych przez kontrahentów umów/porozumień handlowych, na podstawie których za osiągnięcie/przekroczenie określonego poziomu obrotów sprzedawca nagradza kontrahenta premią pieniężną (bonusem), a kontrahent dokonuje zakupów dobrowolnie i nie jest zobowiązany do wykonania określonego poziomu obrotów o określonej premiowanej wielkości. Co więcej, niezrealizowanie określonego w umowie pułapu nie jest obwarowane żadną sankcją. W związku z przedstawioną przez Spółkę argumentacją, przyznana odbiorcy lub przez dostawcę premia pieniężna (bonus) za osiągnięcie/przekroczenie określonego w umowie pułapu obrotów nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

Ad. 2.

Dokumentowanie udzielonej premii pieniężnej (bonusu) powinno następować na podstawie noty księgowej. Nota księgowa jest bowiem dokumentem wystawianym pomiędzy kontrahentami dla udokumentowania operacji gospodarczych w sytuacji, gdy nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 3.

W związku z pojawiającymi się sprzecznymi ze sobą interpretacjami indywidualnymi wydanymi przez Izby Skarbowe w kwestii sposobu dokumentowania premii pieniężnych istnieje możliwość, że Spółka otrzyma od swojego odbiorcy fakturę VAT stanowiącą udokumentowanie przyznanej premii pieniężnej. Odbiorca będzie natomiast legitymował się interpretacją indywidualną w analogicznej sprawie, która będzie potwierdzała konieczność wystawienia przez niego takiego właśnie dokumentu na dowód otrzymanej premii pieniężnej. Spółka znajdzie się więc w sytuacji, gdy dysponować będzie własną interpretacją hipotetycznie w inny sposób rozwiązującą przedmiotową sprawę. W sytuacji takiej Spółka stoi na stanowisku, że otrzymana od kontrahenta faktura VAT będzie dawała prawo do obniżenia podatku należnego zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług i nie będą się odnosiły do niej przepisy art. 88 ust. 3a pkt 2. Spółka nie może bowiem ponosić konsekwencji podatkowych związanych z wydanymi sprzecznymi interpretacjami indywidualnymi. Teza taka jest prawdziwa w sytuacji, gdy opisane przypadki indywidualne będą bardzo podobne.

Ad. 4.

Spółka stoi na stanowisku, że otrzymanie od dostawcy premii pieniężnej (bonusu) - nie stanowi podlegającej opodatkowaniu usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, oraz że dokumentem potwierdzającym to zdarzenie gospodarcze jest nota księgowa (obciążeniowa lub uznaniowa). Osiągnięcie lub przekroczenie określonego w umowie pułapu obrotów, co jest nagradzane przyznawaną premią pieniężną (bonusem), nie stanowi czynności wymienionej w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej podatkiem, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy przyznanie premii pieniężnej (bonusu) przez dostawcę nie towarzyszy żadne wzajemne i ekwiwalentne świadczenie ze strony nabywcy (czyli Spółki). Zakup u kontrahenta odpowiedniej ilości/wartości towarów, a więc osiągnięcie lub przekroczenie określonego pułapu obrotów nie stanowi świadczenia usług. Nie może wystąpić sytuacja, która stanowiłaby jednocześnie dostawę towarów i świadczenie usług, gdyż nie można podwójnie opodatkować tego samego zdarzenia gospodarczego po raz pierwszy jako dostawę towarów, a po raz drugi jako zakupu świadczenia usług przez nabywcę tego samego towaru i w ramach tej samej transakcji sprzedaży.

Stanowisko Spółki jest zgodne z wyrokiem NSA w Warszawie z dnia 06.02.2007 r. - sygn. akt I FSK 94/06. NSA w powoływanym wyżej wyroku stwierdził, iż za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie można uznać obrotów w wysokości określonej w umowie, osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi. W ocenie Sądu dostawa towaru nie może jednocześnie stanowić świadczenia usługi. Sąd zauważa również, że na gruncie VI Dyrektywy obowiązuje tożsame rozwiązanie prawne.

W związku z przedstawioną przez Spółkę argumentacją, przyznana odbiorcy przez dostawcę premia pieniężna (bonus) za osiągnięcie/przekroczenie określonego w umowie pułapu obrotów nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

Ad. 5.

Dokumentowanie otrzymanej premii pieniężnej winno następować za pomocą noty księgowej, jako dokumentu wystawianego pomiędzy kontrahentami dla udokumentowania operacji gospodarczych w sytuacji, gdy nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 6.

Spółka planuje obniżyć podstawę opodatkowania VAT od faktur korygujących, które będzie otrzymywała od dostawców, a dokumentujących otrzymane od nich premie pieniężne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:powstania obowiązku podatkowego u wypłacającego premię pieniężną w przypadku czynności wypłaty ww. premii (pytanie nr 1), dokumentowania wypłacanych premii pieniężnej (pytanie nr 2), prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących udzielenie premii pieniężnych (pytanie nr 3), powstania obowiązku podatkowego u strony otrzymującej premię pieniężną (pytanie nr 4), dokumentowania otrzymywanych premii pieniężnych (pytanie nr 5) - jest nieprawidłowe, prawa do obniżenia podstawy opodatkowania w przypadku otrzymania od dostawców faktury korygującej dokumentującej przyznane premie pieniężne (pytanie nr 6) - jest prawidłowe.Ad. 1.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w świetle postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Uwzględniając powyższe, każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy też określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie te zostały wypłacone, tzn. czy podatnik otrzymuje je w związku z zachowaniem stanowiącym usługę w rozumieniu wskazanych wyżej przepisów.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest hurtowym dystrybutorem wyrobów alkoholowych. W prowadzonej działalności zawiera ze swoimi odbiorcami porozumienia handlowe, w których między innymi określa poziom obrotów, jaki powinni oni uzyskać lub przekroczyć aby otrzymać premię pieniężną (ang. bonus). Premia pieniężna stanowi dodatkowe wynagrodzenie, które wypłaci Spółka swoim odbiorcom, w przypadku gdy zrealizują oni w danym okresie rozliczeniowym określony poziom obrotów. Otrzymujący bonus nie są zobowiązani do jakiegokolwiek świadczenia na rzecz wypłacającego premię. W przypadku, gdy odbiorca premii pieniężnej nie zrealizuje określonego poziomu obrotów w danym okresie, premia pieniężna nie zostanie mu wypłacona. Wszelkie dodatkowe formy aktywności (o ile takie występują) ze strony odbiorców związane np. z eksponowaniem towaru, reklamy, dodatkowej obsługi promocji są rozliczane na podstawie faktury VAT wystawianej przez odbiorcę na wypłacającego premię pieniężną po zrealizowaniu świadczenia danej usługi. Zatem zakup przez kontrahenta Spółki odpowiedniej ilości / wartości towarów, a więc osiągnięcie lub przekroczenie określonego pułapu obrotów nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Brak jest bowiem takich działań, które byłyby czynnościami dodatkowymi i do jakich byłby on zobowiązany w związku z otrzymywaną premią.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Stosownie do art. 29 ust. 4, ustawy o VAT, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b. Zatem wypłata przyznanych premii pieniężnych podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ stanowi w istocie rabat powodujący obniżenie obrotu u wypłacającego przedmiotowe premie, czyli u Wnioskodawcy zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż udzielenie rabatu dokumentowane jest poprzez wystawienie faktury korygującej - stosownie do przepisu § 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Powyższe stanowisko potwierdza cytowany przez Wnioskodawcę wyrok NSA w Warszawie z dnia 06.02.2007 r. - sygn. akt I FSK 94/06, w którym Sąd uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 października 2005 r. sygn. akt I SA/Ol 313/05 w sprawie ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że za niedopuszczalne należy uznać opodatkowanie podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży, raz - dostawy towarów jako sprzedaży, drugi raz - zakupu towaru jako usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w wyroku z dnia 15.10.2010r. sygn. akt I SA/Łd 528/09 punktem wyjścia dla prawnej oceny świadczeń strony (premii pieniężnych) winno być precyzyjne ustalenie warunków, które rodzą obowiązek ich wypłaty. Strona wskazuje, że premia związana jest z dokonanymi zakupami, a jedynym warunkiem jej wyliczenia jest przedstawienie przez kontrahenta zestawienia faktur dokumentujących zakupy. Co istotne, umowy, na podstawie których wypłacane są premie, nie nakładają na kontrahentów spółki obowiązku osiągnięcia określonego poziomu zakupów, ani też nie narzucają obowiązku zachowania lojalności wobec spółki tj. nie zobowiązują nabywców do dokonywania zakupów wyłącznie u strony. Sąd zwrócił uwagę, iż przedmiotem sporu w niniejszej sprawie, jest to, czy wypłacane przez stronę świadczenia pieniężne (premie pieniężne) stanowią zapłatę za usługę, czy też nie są związane z żadną usługą, a w konsekwencji - czy podlegają, czy też nie, podatkowi od towarów i usług. Zatem Sąd stwierdził, że premie takie nie rodzą obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, tym samym nie ma też podstaw do wystawiania faktur stwierdzających wykonanie usług oraz ujmowania wypłaconych premii w deklaracjach służących rozliczeniu podatku. Sąd nie odniósł się natomiast do kwestii wystawienia przez Wnioskodawcę faktury korygującej sprzedaż, gdyż nie było to przedmiotem sprawy.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.). W celu intensyfikacji sprzedaży towarów, podatnicy podejmują różnorodne działania, w efekcie, których wypłacane są tzw. premie pieniężne. W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą (dostawami), to nawet, jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy. Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty na przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu. Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawianej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.). Zgodnie z § 13 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Warunkiem przyznania bonusów jest dokonanie przez odbiorcę zakupów o określonej wartości w określonym czasie. Premie pieniężne nie są w żaden sposób związane z wykonaniem świadczenia wzajemnego, gdyż takie świadczenia (i ile występują) są odrębnie rozliczane. Spółka udziela nabywcy bonusu tj. w rzeczywistości pewnego obniżenia należności. Ponieważ wypłacający premię (Spółka) ustala wysokość obrotów uprawniających kontrahenta do otrzymania bonusu, na podstawie obrotów zrealizowanych przez odbiorcę w okresie rozliczeniowym, możliwe będzie przypisanie powyższego rabatu do konkretnych dostaw, skoro suma tych dostaw stanowić będzie podstawę określenia obrotu dokonanego przez kontrahenta. Udzielając premii pieniężnej Wnioskodawca udziela rabatu, zatem bonus ten, w myśl art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, winien być dokumentowany poprzez wystawienie faktury korygującej obrót.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku w przedmiotowej kwestii należało uznać za nieprawidłowe.

Ad. 3.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi - zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a - suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 3 do 7. Z powyższego wynika, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. I tak, z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT wynika, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym odbiorcy Spółki, by uzyskać premię pieniężną, nie świadczą na jej rzecz żadnego świadczenia ekwiwalentnego lub wzajemnego. Nie można bowiem uznać za usługę obrotów osiągniętych przez nabywcę towaru w wysokości określonej w umowie. Kontrahent dokonuje zakupów dobrowolnie i nie jest zobowiązany do wykonania określonego poziomu obrotów o określonej premiowanej wielkości. Co więcej, niezrealizowanie określonego w umowie pułapu nie jest obwarowane żadną sankcją. W omawianym przypadku, otrzymanie premii pieniężnej przez odbiorcę nie będzie opodatkowana podatkiem VAT. Wystawiona przez kontrahenta faktura będzie zatem dokumentować transakcję, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka zatem, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2, nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z takiej faktury.

Odnosząc się do kwestii posiadania przez kontrahenta Spółki interpretacji indywidualnej odmiennej w analogicznym stanie faktycznym, należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W tym miejscu zaznaczyć należy, iż interpretacja indywidualna wydana na wniosek kontrahenta nie ma mocy wiążącej dla Spółki. Stosowanie do treści art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacje wydawane są w indywidualnych sprawach wnioskodawcy w związku z tym skutki prawne, czy też ewentualna ochrona, określone w art. 14k do 14m mogą dotyczyć wyłącznie podmiotu, który uzyskał interpretację indywidualną.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od dnia 1 lipca 2007r., organy podatkowe i organy kontroli skarbowej nie są związane interpretacją indywidualną, co oznacza, że w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego organy te są uprawnione do wydania rozstrzygnięcia merytorycznego odmiennego niż udzielona wykładnia, nawet jeśli będzie to pociągało za sobą powstanie zaległości podatkowej. Ochrona podmiotu, który zastosował się do interpretacji (zarówno ogólnej, jak i indywidualnej), zależy od tego, czy interpretacja dotyczyła zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzeń przyszłych. Podmiot, który zastosował się do interpretacji, działał w zaufaniu do organu podatkowego. Jeśli więc interpretacja została zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, to powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku. Jednakże warunkiem zwolnienia jest spełnienie dwóch przesłanek:zobowiązanie podatkowe nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, stan faktyczny, będący przedmiotem interpretacji, nie wystąpił jeszcze w dniu opublikowania interpretacji ogólnej lub w dniu doręczenia interpretacji indywidualnej, lecz dopiero po ich opublikowaniu lub doręczeniu.Skutkiem procesowym zastosowania się do interpretacji będzie złożenie przez podatnika wniosku o wydanie decyzji, w której organ podatkowy określi lub ustali wysokość zobowiązania podatkowego, w tym podatku objętego zwolnieniem lub jego nadpłaty (art. 14m § 3). Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku oznacza, że nie mogą też być naliczane odsetki za zwłokę ani też nie można wszczynać w sprawie postępowania podatkowego, postępowania kontrolnego oraz postępowania karnego skarbowego. Stosownie do art. 14e § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zawiadomienie o zmienionej interpretacji indywidualnej doręcza się podmiotowi, któremu w danej sprawie interpretacja została wydana. Z uprawnienia wymienionego w art. 14e ww. ustawy, Minister Finansów może korzystać z urzędu. Ustawa nie przewiduje natomiast możliwości składania wniosków w sprawie dokonania zmian w interpretacji indywidualnej, przez podmioty, na rzecz których wydano interpretację indywidualną. Nie jest jednak wykluczona możliwość sygnalizowania Ministrowi Finansów potrzeby podjęcia tego rodzaju inicjatywy. Sygnały takie mogą płynąć od organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Nie wyznaczono żadnego terminu, w którym Minister Finansów byłby zobowiązany do zmiany interpretacji. Oznacza to, że można ją zmienić w każdym czasie. Zmieniona interpretacja zastępuje dotychczasową interpretację. Tej ostatniej nie uchyla się. Uchylenie interpretacji indywidualnej może nastąpić, gdy sąd administracyjny uzna skargę wniesioną na tę interpretację. Tak więc skutki prawne wynikające z udzielenia interpretacji indywidualnej, w tym funkcja ochronna, ukierunkowana jest na danego Wnioskodawcę, dotyczą podmiotu (kontrahenta Spółki), który o taką interpretację wystąpił, na gruncie zindywidualizowanego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Należy zwrócić uwagę na fakt, że organy podatkowe i organy kontroli skarbowej nie są związane interpretacją indywidualną, natomiast Minister Finansów może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, gdy zaistnieją do tego podstawy.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Ad. 4.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że premia pieniężna nie jest uzależniona od świadczenia jakichkolwiek usług przez Spółkę. Premia pieniężna stanowi dodatkowe wynagrodzenie, które dostawca wypłaci Spółce, w przypadku gdy zrealizuje ona w danym okresie rozliczeniowym określony poziom obrotów. Spółka nie jest zobowiązana do dokonywania zakupów na określonym poziomie. W przypadku, gdy Spółka nie zrealizuje określonego poziomu obrotów w danym okresie, premia pieniężna nie zostanie jej wypłacona. Spółka nie jest zobowiązana do jakiegokolwiek świadczenia na rzecz dostawców. W istocie dostawca towarów, dokonując dostawy, tj. przenosząc własność towarów na nabywcę (czyli Spółkę), realizuje swoje zobowiązania i za to otrzymuje od nabywcy należność (zapłatę), a w związku z tym, że dostawa ta w ustalonym czasie osiągnie określoną wartość. Zatem należy stwierdzić, że brak jest podstaw do uznania za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, osiąganie określonego poziomu obrotów w określonym czasie przez nabywcę, a w konsekwencji uzyskanie z tego tytułu premii pieniężnej (bonusów) nie jest wynagrodzeniem za świadczone usługi. Czynność ta nie podlega u Zainteresowanego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie powinna być dokumentowana fakturą VAT, ani żadnym innym dokumentem księgowym. Jednak podkreślić należy, że w analizowanym przypadku, wypłata premii pieniężnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług u strony wypłacającej ww. premię, gdyż stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy o VAT stanowi rabat obniżający wartość poszczególnych dostaw. Zatem kontrahent wypłacający Spółce bonus zobowiązany będzie do wystawienia faktury korygującej obrót wartościowo, zgodnie z § 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Stanowisko to potwierdza przywołany przez Wnioskodawcę wyrok NSA w Warszawie z dnia 06.02.2007 r. - sygn. akt I FSK 94/06. W ocenie Sądu za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 tej ustawy nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie, osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę w razie osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi. Tut. Organ zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż otrzymanie od dostawcy premii pieniężnej (bonusu) - nie stanowi podlegającej opodatkowaniu usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie można się natomiast godzić ze stwierdzeniem, iż że dokumentem potwierdzającym to zdarzenie gospodarcze jest nota księgowa (obciążeniowa lub uznaniowa). W analizowanej sprawie czynność udzielenia przez kontrahenta premii pieniężnej podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług oraz powinna być dokumentowana poprzez wystawienie faktury korygującej sprzedaż, po stronie wypłacającego ww. premię.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku w tej sprawie należało uznać za nieprawidłowe.

Ad. 5.

Zgodnie z art. 2 ust. 22 ustawy przez sprzedaż - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Z przytoczonych przepisów wynika, że podatnicy podatku od towarów i usług mają obowiązek wystawić fakturę VAT w przypadku dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, tj. odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług. Ponieważ sytuacja taka nie występuje w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku (otrzymanie premii nie jest wynagrodzeniem za opodatkowane podatkiem VAT świadczenie usług), nie powinno ono być dokumentowane przez Wnioskodawcę poprzez wystawienie faktury VAT ani też innego dokumentu księgowego, np. noty księgowej. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku Wnioskodawca otrzymując premie pieniężne nie świadczy na rzecz kontrahentów usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a zatem czynność ta nie podlega u Zainteresowanego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie powinna być dokumentowana fakturą VAT.

Wypłata przyznanych premii pieniężnych, w opisanym zdarzeniu przyszłym podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ stanowi w istocie rabat powodujący obniżenie obrotu u kontrahenta wypłacającego przedmiotowe premie, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż udzielenie rabatu dokumentowane jest poprzez wystawienie faktury korygującej - stosownie do przepisu § 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku w ww. kwestii należało uznać za nieprawidłowe.

Ad. 6.

W myśl art. 86 ust. 10a ustawy o VAT w przypadku, gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Otrzymanie premii pieniężnej, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, winno być dokumentowane fakturą korygującą obrót, wystawioną przez udzielającego premię. Wnioskodawca ma zatem prawo do pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku w ww. zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje, iż z uwagi na fakt, że złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 20.01.2010 r. wpłynął do tut. Organu w dniu 25.01.2010 r. i dotyczy on 2 zdarzeń przyszłych, tj. Spółka będzie wypłacać premie pieniężne jak i Spółka będzie otrzymywać premie pieniężne, Podatnik winien wnieść opłatę w wysokości 80 zł. Od dnia 20.09.2008 r. opłata za wydanie interpretacji indywidualnej w jednym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym wynosi bowiem 40 zł - art. 14f § 1 Ordynacji podatkowej. Podatnik dokonał wpłaty w dniu 22.01.2010 r., w wysokości 225 zł za wydanie interpretacji indywidualnej. Zatem kwota w wysokości 145 zł, zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji Podatkowej zostanie zwrócona na numer konta bankowego widniejący na dowodzie wpłaty.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: bonus, dokumentacja, faktura VAT, korekta faktury, obrót, prawo do odliczenia, premia pieniężna, pusta faktura, rabaty
Data aktualizacji: 08/01/2013 18:00:01

Czy wystawienie faktury na kilku stronach jest poprawne?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż...

Dotyczy sposobu fakturowania dostaw towarów z instalacją z innych państw członkowskich

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

CIT - w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego do kwot otrzymanych w r...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów...

Prawidłowość ustalania różnic kursowych w 2007 r. na podstawie przepisów o rachunkowości

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dot. prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentują...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
VAT - w zakresie obniżenia podatku należnego w przypadku wystawienia i braku potwierdzenia odbioru faktury korygującejDotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych w związku z naprawą powypadkową samochoduMożliwość dokonania korekty podatku należnego z tytułu niezapłaconych fakturPrawidłowe ustalenia płatnika zaliczek na podatek dochodowy oraz możliwości korzystania z dowolnego rachunku należącego do pracodawcyOdliczanie podatku naliczonego z faktur otrzymanych drogą elektroniczną w formacie pdf
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.