Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie opłaty pocztowej za przesyłkę towaru zakupionego w sklepie internetowym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2009r. (data wpływu 31 marca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłaty pocztowej za przesyłkę towaru zakupionego w sklepie internetowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2009r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłaty pocztowej za przesyłkę towaru zakupionego w sklepie internetowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy. Wysyłając towar do klienta w większości przypadków korzysta z usług poczty, która to instytucja zwolniona jest z płacenia podatku VAT.

Według obowiązujących przepisów podatkowych wystawiając klientowi fakturę VAT za towar i ujmując na niej dodatkowo koszty wysyłki Wnioskodawca musi naliczyć od tej usługi podatek VAT wg stopy procentowej sprzedawanego towaru - w jego przypadku 22%.

Jeżeli przyjmiemy (wg powyższej interpretacji), że ujmowanie kosztów przesyłki na fakturze jest obligatoryjne, to obowiązkiem staje się także naliczenie podatku VAT od tej usługi i uznanie kosztów przesyłki jako przychodu.

Ponieważ taka interpretacja niesie za sobą dosyć duże wątpliwości co do sposobu księgowania i naliczania podatków, Wnioskodawca wystąpił z prośbą o indywidualną interpretację.

Wnioskodawca przedstawił na przykładach problemy i wątpliwości na jakie natrafia przy wyżej przedstawionej interpretacji przepisów. Przedstawia także jak rozwiązanie tego problemu widzą pracownicy Krajowej Informacji Podatkowej. Ponieważ nie może z KIP otrzymać oficjalnej informacji pisemnej stąd wystąpił z wnioskiem o oficjalną interpretację.

Przyjmując, że kwotę np. 12, 20zł naliczoną przez pocztę za przesyłkę, Wnioskodawca przyjmie jako brutto (ceny umowne), na jego fakturze będzie to uwidocznione jako 10zł netto i 2, 20zł VAT. W podanym przypadku będąc czynnym płatnikiem VAT jako przychód w KPiR musi przyjąć kwotę 10zł a jako koszt księgowany na podstawie faktury z poczty, czy dowodu nadania kwotę 12, 20zł. Jak widać z powyższego przykładu takie księgowanie spowoduje obniżenie wysokości podatku dochodowego ze względu na zmianę proporcji kosztu do przychodu, która powinna być w tym przypadku 1:1 - koszt 12, 20zł i przychód 12, 20zł lub 10zł i 10zł.

Druga możliwość to doliczanie do opłaty pocztowej w tym przypadku 12, 20zł 22% VAT co daje kwotę brutto 14, 88zł. Nie ma tu raczej większych problemów z księgowaniem poza jedną wątpliwością, która dotyczy obydwu przykładów - czy do księgowania kosztów opłaty pocztowej stosować dowód nadania czy fakturę VAT. A jeśli tylko dowód nadania to czy Wnioskodawca musi księgować go w ewidencji zakupu VAT.

Ponieważ obydwa sposoby księgowania i naliczania podatków budzą wiele wątpliwości, a dodatkowo druga metoda zwiększa w nieuzasadniony sposób koszty wysyłki ponoszone przez klienta i powodują że oferta Wnioskodawcy staje się mniej konkurencyjna Wnioskodawca poprosił o opinię w tej kwestii pracowników KIP. Otrzymał tam następujące rozwiązanie powyższego problemu.

Jeżeli w regulaminie sklepu umieści zapis o udzieleniu przez klienta pełnomocnictwa jego firmie o treści jak poniżej:

składając zamówienie w sklepie internetowym . Klient wyraża zgodę na udzielenie firmie . z siedzibą w . pełnomocnictwa do reprezentowania Kupującego i występowania na rzecz Kupującego w sprawie przesyłania przesyłek ze sklepu . . Udzielając pełnomocnictwa Kupujący oszczędza kwotę podatku VAT, który dzięki pełnomocnictwu nie jest naliczany. Pełnomocnictwo udzielone . nazwa firmy . wykorzystywane będzie tylko i wyłącznie w celu obniżenia kosztów przesyłki ponoszonych przez Klienta",

to pieniądze, które przesyła klient na konto firmowe Wnioskodawcy jako zapłata za przesyłkę traktowane będą jako zwrot kosztów i nie muszą być ujmowane na fakturze VAT, w związku z tym nie ma także konieczności naliczania podatku VAT i księgowania tych kwot w ewidencji sprzedaży i zakupu VAT.

Podobnie sytuacja wygląda w kwestii księgowania kwoty zapłaty za wysyłkę w KPiR. Według osoby z KIP jeżeli kwota jaka wpływa na rachunek Wnioskodawcy od danego klienta za wysyłkę, jest tylko zwrotem kosztów, nie musi być ona traktowana i księgowana jako przychód. Należy tylko posiadać dowody nadania w celu udokumentowania poniesionych kosztów wysyłki. Chodzi o to, że kwota jaka wpływa na konto firmowe Wnioskodawcy od klienta będzie większa o koszty wysyłki w porównaniu do wartości towaru na fakturze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może stosować rozwiązanie zaproponowane powyżej i czy takie rozwiązanie jest właściwe.

Zdaniem Wnioskodawcy, interpretacja przedstawiona mu przez pracowników KIP jest właściwa i nie powoduje nieuzasadnionego wzrostu kosztów po stronie odbiorcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 2 załącznika nr 4 zostały wymienione usługi świadczone przez pocztę państwową i oznaczone symbolem PKWiU 64.11. Przedmiotowe zwolnienie ma szczególny, podmiotowy charakter i dotyczy wyłącznie czynności wykonywanych przez Pocztę Polską na rzecz podatnika (zleceniodawcy). Natomiast brak jest w przepisach podatkowych podstawy do stosowania wymienionego zwolnienia w dalszych fazach obrotu usługami (dokonywanego na zasadzie refaktury). Zgodnie z podstawową zasadą, podatnik występujący w charakterze sprzedawcy, który wysyła zamówiony przez nabywcę towar i korzysta przy tym z usług poczty państwowej, świadczy usługę pocztową na rzecz nabywcy towaru. Usługa ta nie jest jednak ze względu na świadczący ją podmiot usługą, o której mowa w poz. 2 załącznika, wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, co oznacza, iż nie jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Kwestia pełnomocnictwa została uregulowana w przepisach art. 98 - art. 109 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami), a kwestia przedstawicielstwa w art. 95 § 1 i § 2 ww. ustawy. Zgodnie z art. 95 § 1 i § 2 ustawy Kodeks cywilny, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Zatem przedstawicielstwo polega na dokonywaniu czynności prawnej przez osobę fizyczną lub prawną (przedstawiciela) w imieniu innej osoby fizycznej lub prawnej (reprezentowanego) ze skutkiem prawnym dla tej innej osoby, o ile przedstawiciel działa w granicach umocowania, rozumianego jako uprawnienie do dokonania czynności prawnych, z bezpośrednim skutkiem dla reprezentowanego.

Natomiast art. 96 ww. ustawy Kodeks cywilny stanowi, iż umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo). Pełnomocnictwo udzielone do określonego rodzaju czynności będzie pełnomocnictwem rodzajowym, charakteryzującym się tym, iż w jego treści określony jest rodzaj i przedmiot czynności, do których umocowany został pełnomocnik. Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, forma pełnomocnictwa może być dowolna. Pełnomocnictwo to nie może być jednak domniemane.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy. Wysyłając towar do klienta w większości przypadków korzysta z usług poczty, która to instytucja zwolniona jest z płacenia podatku VAT.

Według obowiązujących przepisów podatkowych wystawiając klientowi fakturę VAT za towar i ujmując na niej dodatkowo koszty wysyłki Wnioskodawca musi naliczyć od tej usługi podatek VAT wg stopy procentowej sprzedawanego towaru - w jego przypadku 22%.

Wnioskodawca uzyskał informację, iż jeżeli w regulaminie sklepu umieści zapis o udzieleniu przez klienta pełnomocnictwa jego firmie o treści jak poniżej:

składając zamówienie w sklepie internetowym . Klient wyraża zgodę na udzielenie firmie . z siedzibą w . pełnomocnictwa do reprezentowania Kupującego i występowania na rzecz Kupującego w sprawie przesyłania przesyłek ze sklepu . . Udzielając pełnomocnictwa Kupujący oszczędza kwotę podatku VAT, który dzięki pełnomocnictwu nie jest naliczany. Pełnomocnictwo udzielone . nazwa firmy . wykorzystywane będzie tylko i wyłącznie w celu obniżenia kosztów przesyłki ponoszonych przez Klienta",

to pieniądze, które przesyła klient na konto firmowe Wnioskodawcy jako zapłata za przesyłkę traktowane będą jako zwrot kosztów i nie muszą być ujmowane na fakturze VAT, w związku z tym nie ma także konieczności naliczania podatku VAT i księgowania tych kwot w ewidencji sprzedaży i zakupu VAT.

Odnosząc przedstawione wyżej zdarzenie przyszłe do powołanych w sprawie przepisów prawa stwierdzić należy, iż jeżeli, jak wskazano we wniosku, na podstawie udzielonego przez Kupującego pełnomocnictwa, Wnioskodawca upoważniony zostanie do reprezentowania Kupującego i występowania na jego rzecz w sprawie przesyłania przesyłek ze sklepu i na rachunek Kupującego zawrze umowę o świadczenie usług z pocztą i opłaci należność względem poczty, to otrzymana przez Wnioskodawcę kwota na poczet zawarcia przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz Kupującego umowy o świadczenie usług pocztowych nie będzie stanowiła u Wnioskodawcy podstawy opodatkowania, gdyż nie stanowi dla Wnioskodawcy obrotu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

Zaznaczyć jednak należy, iż w opisanej sytuacji nie podlega opodatkowaniu jedynie kwota stanowiąca zwrot kosztów przesyłki, natomiast opodatkowaniu podlegać będzie ewentualne dodatkowe wynagrodzenie Wnioskodawcy za zawarcie w ramach pełnomocnictwa umowy z pocztą (wynagrodzenie za te czynności może być zawarte w cenie towaru i opodatkowane wraz z towarem).

Z tytułu zwrotu tych kosztów, Wnioskodawca nie jest obowiązany wystawić faktury VAT, ani nie jest obowiązany do ujmowania tych kwot w ewidencji sprzedaży i zakupu VAT.

W związku z powyższym za prawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż pieniądze, które przesyła klient na konto firmowe Wnioskodawcy jako zapłata za przesyłkę są zwrotem kosztów i nie muszą być ujmowane na fakturze VAT, w związku z tym nie ma także konieczności naliczania podatku VAT i księgowania tych kwot w ewidencji sprzedaży i zakupu VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych wniosek zostanie załatwiony w odrębnym rozstrzygnięciu.

Zauważyć należy, iż w przedmiotowej interpretacji tut. organ przyjął że Wnioskodawca posiada skuteczne pełnomocnictwo, zawarte zgodnie z odrębnymi przepisami do występowania w imieniu i na rzecz Kupującego w celu wysłania przesyłki (zawarcia umowy z pocztą). Przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest natomiast kwestia, czy umieszczenie w regulaminie zapisu o udzieleniu przez klienta pełnomocnictwa wystarczy, aby takie pełnomocnictwo było zawarte. Analiza sposobu zawierania umów cywilnoprawnych czy też forma udzielenia pełnomocnictwa nie mieści się w ramach interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: aukcja, faktura, koszt przesyłki, pełnomocnictwo, podstawa opodatkowania, sprzedaż za pośrednictwem internetu, stawki podatku, usługi pocztowe, zwolnienia podmiotowe
Data aktualizacji: 16/01/2013 00:00:01

Prawidłowość wystawienia oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego faktur p...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Radziejów 88-200 ul. Rolnicza 6

Zasięg terytorialny miasta Radziejów gminy Bytoń, Dobre, Osięciny, Piotrków Kujawski, Radziejów, Topólka powiaty radziejowski województwo kujawsko-pomorskie Konta bankowe CIT 96101010780024402221000000 VAT 46101010780024402222000000 PIT...

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?

W Gliwicach jest wiele podmiotów gospodarczych, a nie wszyscy ich właściciele mają czas lub ochotę zajmować się prowadzeniem księgowości. Nic więc dziwnego, że dobra księgowa z Gliwic jest na wagę złota. Ilość skomplikowanych dokumentów, wymogów...

Wybór metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz sposobu rozliczenia...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dokumentowania premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikająceg...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Koszty uzyskania przychoduPrawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach zakupu części i paliwa do samochodów będących towarami handlowymiCzy stosowane przez Spółkę stawki VAT, przy opisanym sposobie fakturowania, są prawidłowe?Prawo do odliczenia z tytułu otrzymanej faktury z tytułu nabycia nieruchomościPotwierdzenia odbioru faktury korygującej wystawionej w formie elektronicznej
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.