Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie przychodów z odsetek od rachunków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Escrow

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.04.2010 r. (data wpływu 04.05.2010 r.) oraz piśmie z dnia 06.08.2010 r. (data nadania 10.08.2010 r. data wpływu 16.08.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-419/10-3/AS, IPPB5/423-263/10-3/IŚ z dnia 26.07.2010 r. (data nadania 27.07.2010 r., data doręczenia 04.08.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z odsetek od rachunków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Escrow - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z odsetek od rachunków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Escrow.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank zawiera ze swoimi klientami umowy rachunku bankowego typu Escrow. Standardowa umowa rachunku Escrow zawierana jest pomiędzy trzema stronami, którymi są partnerzy handlowi, na potrzeby, których jest otwierany rachunek i Bank prowadzący rachunek. Jeden z klientów zobowiązany jest w umowie do zgromadzenia na rachunku określonej kwoty pieniędzy, która w przyszłości (po spełnieniu ściśle określonych warunków) zostanie wypłacona przez Bank beneficjentowi. Bank zobowiązuje się do dokonania wypłaty środków na rzecz beneficjenta dopiero po spełnieniu przez niego określonego świadczenia. Jednocześnie Bank gwarantuje, że środki zdeponowane na rachunku nie zostaną przeznaczone na żaden inny, niż określony w umowie cel, ani też wycofane bez zgody klientów. Umowa zawierana jest na czas określony, którego długość uzależniona jest od terminu finalizacji transakcji, na potrzeby której jest otwierany rachunek Escrow. Rachunek Escrow może być prowadzony w walucie polskiej, jak i obcej, a beneficjentami środków na nim zgromadzonych mogą być podmioty krajowe i zagraniczne.

W obecnym stanie faktycznym Bank zawarł umowę rachunku bankowego typu Escrow (zwana dalej rachunek Escrow) z poniższymi klientami:spółką kapitałową z siedzibą w Niemczech, nieposiadającą rezydencji podatkowej w Polsce i będącą rezydentem podatkowym w Niemczech (zwana dalej Posiadaczem rachunku) idwoma osobami fizycznymi, podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (zwani dalej Powierzający).Powierzający zawarli z Posiadaczem rachunku umowę sprzedaży udziałów należącej do nich spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (umowa podstawowa). Na mocy tej umowy, Posiadacz rachunku zapłacił na ich rzecz określone wynagrodzenie. W celu zabezpieczenia mogącej powstać w przyszłości wierzytelności Posiadacza rachunku wobec Powierzających z tytułu ewentualnych roszczeń wynikających z umowy sprzedaży udziałów, część wynagrodzenia nie została wypłacona na rachunki osobiste Powierzających, ale została zdeponowana (tytułem zabezpieczenia) na rachunku Escrow. Rachunek Escrow został otwarty na czas nieoznaczony, przy czym nie dłużej niż do dnia, kiedy kwota zdeponowana na rachunku zostanie przekazana przez Bank na właściwe rachunki bankowe Powierzających. Znajdujące się na rachunku środki pieniężne podlegają blokadzie ustanowionej do czasu, aż Bank otrzyma od Posiadacza rachunku oświadczenie, iż nie zgłasza roszczeń wobec Powierzających z tytułu umowy podstawowej i wskazujące kwotę, którą Bank może przelać na rachunki bankowe Powierzających. Do czasu zwolnienia blokady Posiadacz rachunku nie może dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku Escrow. Posiadacz rachunku nie ma prawa ustanawiać żadnych zastawów lub ustanawiać innych obciążeń lub wydawać innych dyspozycji tego typu w odniesieniu do środków złożonych na rachunku, chyba że uzyska uprzednio pisemną zgodę Banku i Powierzających. Rachunek Escrow nie może być wykorzystywany przez Posiadacza rachunku w innych celach niż dokonanie płatności należnych Powierzającym na podstawie umowy podstawowej. Środkami na rachunku Escrow dysponują osoby wskazane w tym charakterze przez Posiadacza rachunku.

Środki na Rachunku Escrow są oprocentowane. Odsetki na Rachunku Escrow naliczane są na koniec miesiąca. Odsetki są gromadzone na rachunku Escrow i zostaną wypłacone na rzecz Powierzających w częściach równych.

W dniu 26 lipca 2010 r. pismem Nr IPPB2/415-419/10-3/AS, IPPB5/423-263/10-3/IŚ Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez:

przedstawienie - dokumentu, z którego wynika prawo do samodzielnego reprezentowania Spółki przed organami podatkowymi. Zgodnie z odpisem KRS sposób reprezentowania podmiotu dwóch członków zarządu działających łącznie lub członek zarządu działający łącznie z prokurentem lub dwóch prokurentów działających łącznie, natomiast wniosek został podpisany przez Pana Pawła S. — Dyrektora Finansowego. Pełnomocnictwa do działania udzielił Pan Maciej T. i Pan Krzysztof R. Jak wynika z przesłanego odpisu KRS, brak jest umocowania do udzielenia pełnomocnictwa do reprezentowania Banku przez Pana Krzysztofa R.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 04.08.2010 r.

W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione (data nadania 10.08.2010 r., data wpływu 16.08.2010 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy Bank powinien potraktować Posiadacza rachunku jako podmiot, który osiąga przychody z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Escrow i powinien jako Płatnik pobrać podatek u źródła na mocy art. 26 w związku z art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).Czy na Banku ciążą obowiązki Płatnika wynikające z art. 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) w związku z postawieniem do dyspozycji Powierzających, które są osobami fizycznymi, odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Escrow.Czy Bank ma obowiązek sporządzić dla Powierzających informację PIT-8C.Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, Bank nie ma podstaw do potrącania podatku u źródła w odniesieniu do Posiadacza rachunku, gdyż nie osiąga on przychodu z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku Escrow. Zgodnie z treścią umowy, odsetki zostaną wypłacone Powierzającym i to oni uzyskają przychód podlegający opodatkowaniu.

Z uwagi na fakt, że odsetki są należne Powierzającym będą stanowiły dla nich przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Banku, odsetki postawione do dyspozycji Powierzającym będą przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) (zwana dalej ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 i pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są:kapitały pieniężne i prawa majątkowe (.), inne źródła.Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. W myśl art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Jak wynika z treści wniosku, Powierzający, którzy osiągają przychód z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku Escrow nie są posiadaczami tego rachunku i nie mogą swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku Escrow. Posiadaczem rachunku jest spółka kapitałowa z siedzibą w Niemczech. Rachunku Escrow nie można uznać za formę oszczędzania, przechowywania lub inwestowania środków pieniężnych, albowiem celem jego utworzenia jest zabezpieczenie prawidłowego wykonania umowy podstawowej a nie uzyskanie korzyści ekonomicznych przez Powierzających. Dlatego też, zdaniem Banku, przychód z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Escrow nie stanowi dla Powierzających przychodu z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a będzie dla nich przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

W myśl art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Zatem Bank jako płatnik nie jest zobowiązany do naliczania i potrącania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku Escrow, natomiast jest obowiązany, stosownie do cytowanego art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sporządzić informacje (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać te informacje podatnikom (Powierzającym) oraz urzędowi skarbowemu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: banki, odsetki, opodatkowanie, przychód, rachunek pieniężny, umowa
Data aktualizacji: 06/01/2013 18:00:01

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty Łódź 91-066

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Łódź, część wschodnia części miasta pod nazwą Bałuty gminy powiaty województwo łódzkie Konta bankowe CIT 21101013710000422221000000 VAT 68101013710000422222000000 PIT...

Wątpliwości Podatnika dotyczą terminu wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej czynn...

W złożonym wniosku Podatnik podaje, iż nabył usługi w zakresie oprogramowania - PKWiU 72.2, w skład których wchodzą oprogramowanie, licencja, usługa wsparcia oprogramowania od firmy z siedzibą na terytorium Kanady, zaliczając przedmiotową...

Podatek od spadków i darowizn w zakresie wypłaconego zachowku

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie prawidłowości stosowanych przez Spółkę zasad...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów...

Dotyczy refakturowania kosztów energii elektrycznej, energii cieplnej, ścieków, zimnej wod...

Działając na podstawie art. 14b 5 i art. 233 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po rozpatrzeniu zażalenia na...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy procedura stosowana przez Sp. z o.o w związku z powyższą transakcją jest prawidłowa?Czy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej naprawę leasingowego samochodu?Jak udokumentować korekty dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?Stawka podatku dla refakturowania usług dostarczania wody i odprowadzania ściekówCzy Spółka udzielająca drugiej Spółce pożyczki, na zapłacone odsetki winna wystawić fakturę VAT ze stawką zwolnioną i ująć w deklaracji VAT?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.