Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie rabatów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008r. (data wpływu 03 marca 2008r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rabatów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 marca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rabatów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sprawa dotyczy uzyskiwanego rabatu potransakcyjnego po wykonaniu odpowiednich obrotów zakupowych towarów za dany okres wykazany w umowach z dostawcami. Umowy z dostawcami wskazują, że np. Spółka, jak osiągnie 20.000 tys. obrotu zakupionego towaru otrzyma 2% premii pieniężnej. Niektórzy dostawcy uważają, że jest to premia pieniężna, która od 01.01.2008r. nie jest usługą i powinna być wystawiana nota obciążeniowa zamiast faktur VAT na zasadach ogólnych. Powołują się na wyrok NSA z dnia 06 lutego 2007 roku, sygn. akt I FSK 94/06, że jedna i ta sama sprzedaż nie może być dwa razy opodatkowana. W dniu 30.12.2004r. Minister Finansów zinterpretował, że dana czynność podlega ustawie o VAT i powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych. Do dnia 31.12.2007r. można było odliczyć VAT z takich faktur, bo był zapłacony podatek należny, zaś od 01.01.2008r. jest to zabronione (art. 88 ust. 3a pkt 2) - powołują się dostawcy, z którymi Spółka ma umowy. Spółka w latach poprzednich za taką premię od obrotu wystawiała faktury VAT i płaciła podatek należny, a teraz niektórzy producenci nie chcą przyjmować tych faktur, tylko żądają not obciążeniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy za dany rabat potransakcyjny od obrotu dotyczący danego okresu powinna być wystawiana faktura VAT na zasadach ogólnych czy nota obciążeniowa, a może korekta sprzedaży od dostawcy jako rabat od zakupionego towaru.

Zdaniem Wnioskodawcy, za wyliczony zbiorczy obrót Spółka nadal powinna wystawiać faktury VAT na zasadach ogólnych, dlatego że nie jest to rabat od jednej dostawy, tylko od obrotu za dany okres, który jest określony w umowie. Umowy z dostawcami wskazują, że przy osiągnięciu obrotu w danym miesiącu, np. 20.000 tys. Spółka otrzymuje 2% premii pieniężnej. Dostawcy nie chcą od Spółki odbierać faktur VAT ze stawką 22%, bo twierdzą, że nie będą mogli odliczyć podatku naliczonego. Spółka uważa, że nadal obowiązuje wyjaśnienie Ministra Finansów na ten temat z dnia 30.12.2004r. sygnatura PP3-812-1222/04/AP/4026 i zdaniem Spółki bez problemu można odliczyć z takich faktur VAT naliczony. To, że dostawcy powołują się na wyrok NSA z dnia 06 lutego 2007r., sygn. akt I FSK 94/06, to dla Spółki nie jest obligatoryjne, bo wyjaśnienie Ministra Finansów nie zostało zmienione na ten temat.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Stosownie natomiast do postanowień art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Na podstawie art. 29 ust. 4 ww. ustawy, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W tym przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 16 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 ze zm.), zgodnie z którym, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Zatem w przypadkach, gdy wypłacone świadczenie pieniężne jest związane z konkretną dostawą (dostawami), to nawet jeżeli jest to świadczenie pieniężne wypłacone po dokonaniu zapłaty, powinno być traktowane jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.

W sytuacjach, w których kontrahenci kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że świadczenia pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę, np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowanie dostawy w pewnym okresie i w określony sposób oraz świadczenia te nie są związane z żadną konkretną dostawą, należy uznać, że wypłacone świadczenie pieniężne związane jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego takie świadczenie, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik zawarł umowy z dostawcami, zgodnie z którymi dostawca zobowiązuje się do zapłaty Spółce świadczenia pieniężnego przy osiągnięciu odpowiednich obrotów za dany okres, np. Spółka przy osiągnięciu obrotu w danym miesiącu w wysokości 20.000 tys. otrzymuje 2% świadczenia pieniężnego.

W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgadza się z uzasadnieniem Spółki, że wypłacenie przedmiotowych świadczeń pieniężnych powinno być udokumentowane fakturami VAT. W konsekwencji powyższego należy uznać, że przyznane świadczenie powinno być traktowane jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, a czynność ta podlega uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług. Wypłacone świadczenie winno być zatem udokumentowane poprzez wystawienie faktury korygującej zgodnie z wyżej powołanym § 16 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r.

Podsumowując należy stwierdzić, iż wskazany przez Spółkę w stanie faktycznym rabat potransakcyjny, uzyskiwany po wykonaniu odpowiednich obrotów zakupowych towarów za dany okres wykazany w umowach z dostawcami, winien być udokumentowany poprzez wystawienie faktury korygującej.

Odnosząc się natomiast do powołanego przez Wnioskodawcę w treści złożonego wniosku art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, należy zauważyć, że w powstałej sytuacji faktycznej unormowania powyższego artykułu nie znajdują zastosowania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura VAT, odliczenie podatku od towarów i usług, opodatkowanie, rabaty, świadczenie usług
Data aktualizacji: 06/01/2013 18:00:01

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie motocykla

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zastosowanie właściwej stawki podatku w przypadku refakturowania usług

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54...

Wystawianie not korygujących online

Nota korygująca to dokument, pozwalający odbiorcy faktury skorygować błędy, jakie są na niej zawarte. Notą korygująca można poprawić: błędną nazwę firmy, niepoprawny adres, zły numer NIP, błędny opis faktury lub nazwy produktów. Notą korygującą nie...

Stawka podatku dla refakturowania usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy powstaje obowiązek korekty po otrzymaniu faktury korygującej przy dostawach zagranic...

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.11.2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących premiiCzy mozna odliczyć podatek VAT z paragonu wydawanego przez Autostrada Wielkopolska S.A.?Jaka jest stawka podatku od towarów i usług na usługi dostępu do internetu?Dotyczy dopuszczalności sprządzania i przechowywania faktur sprzedaży w wersji elektronicznej oraz przesyłanie ich drogą e-mailową do odborcyCzy konieczne jest rozliczenie faktury VAT?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.