Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Otrzymane wynagrodzenie z tyt. zrealizowania określonego poziomu zakupu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2008 r. (data wpływu 17.04.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania otrzymanego wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.04.2008 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 08.05.2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem umowy zawartej z Kontrahentem była współpraca stron w zakresie sprzedaży wszystkich produktów znajdujących się w ofercie Kontrahenta.

Wnioskodawca zobowiązał się do prowadzenia akwizycji produktów Kontrahenta, ich reklamy oraz działalności marketingowej dla pozyskania w swojej działalności oraz dla Kontrahenta jak najszerszego grona nabywców towarów.

Jednocześnie Wnioskodawca zobowiązał się do:terminowego regulowania zobowiązań wobec Kontrahenta z ewentualnym trzydniowym opóźnieniem na uzasadnione operacje bankoweraportowania Kontrahentowi wszystkich informacji dotyczących cen stosowanych przez konkurencyjne firmy, akcji promocyjnych i podobnych działań, prowadzenia na własny koszt i ryzyko aktywnej promocji produktów Kontrahenta przez wspieranie sprzedaży produktów różnymi technikami i narzędziami, dokonywania zakupów oferowanych przez Kontrahenta w ilości nie mniejszej niż 3000 kg (w okresie od lipca do września 2007 roku).Jak wynika z dalszych postanowień umowy za wykonywaną usługę, polegającą na dokonaniu przez Wnioskodawcę wyżej opisanych czynności, Kontrahent zobowiązał się do wypłacenia wynagrodzenia. Wypłata wynagrodzenia miała nastąpić po wystawieniu przez Wnioskodawcę faktury VAT i jej zaakceptowaniu przez Kontrahenta.

Wartość wynagrodzenia uzależniona została od ilości i wartości dokonanych przez Wnioskodawcę zakupów z oferty Kontrahenta. Wynagrodzenie stanowić miało iloczyn wartości kupionych przez Wnioskodawcę produktów w poszczególnych miesiącach oraz wskaźnika procentowego w wysokości 7% określonego w zawartej umowie.

Wynagrodzenie powinno było zostać przeznaczone na pokrycie kosztów Wnioskodawcy, związanych z realizacją ww. zobowiązań wobec Kontrahenta.

Jednocześnie zawarta umowa stanowiła, że wynagrodzenie, o którym mowa, płatne będzie w formie pieniężnej, bądź w formie kompensaty wzajemnych zobowiązań.

Wnioskodawca również wskazał, iż zgodnie z umową wystawił fakturę VAT i naliczył podatek wg stawki podstawowej, zaś Kontrahent zakwestionował fakt wystawienia faktury i oczekuje wystawienia noty księgowej twierdząc, że zaistniała sytuacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy opisana sytuacja rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.Czy w opisanej sytuacji mogła zostać wystawiona nota księgowa, dokumentująca czynności, które na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, nie podlegają opodatkowaniu.Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym uzyskał on premię pieniężną, która powinna być traktowana jako swoisty rabat, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość dostaw towarów, co w rezultacie prowadziło do obniżenia wartości tych towarów.

Wnioskodawca uważa, iż w opisanej sytuacji nie mogła być wystawiona nota księgowa, bez należnego podatku VAT, gdyż to charakter czynności, a nie sposób dokumentowania powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Stosownie do ust. 4 ww. artykułu, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych, w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W przypadkach, gdy wypłacone wynagrodzenie jest związane z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to wynagrodzenie wypłacone po dokonaniu zapłaty, powinno być traktowane jako rabat, o którym mowa w wyżej powołanym art. 29 ust. 4 ustawy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.

W praktyce występują również sytuacje, gdzie wynagrodzenie jest wypłacane z tytułu dokonywania przez nabywcę, nabyć określonej wartości, czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie, w określony sposób, wówczas wynagrodzenie nie jest związane z konkretną dostawą. W takiej sytuacji uznać należy, że wypłacone wynagrodzenie jest związane z określonym zachowaniem nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę, otrzymującego takie wynagrodzenie, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Świadczeniem usług, zgodnie z wyżej wskazanym art. 8 ust. 1 ustawy, jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawcy wypłacane jest na podstawie umowy wynagrodzenie z tytułu dokonanych na rzecz Kontrahenta czynności tj. terminowego regulowania zobowiązań, dokonywania zakupów oferowanych przez Kontrahenta, raportowania przez Wnioskodawcę informacji dotyczących cen stosowanych przez konkurencyjne firmy, prowadzenia przez Wnioskodawcę na własny koszt i ryzyko aktywnej promocji produktów Kontrahenta. Zaś wartość wynagrodzenia uzależniona jest od ilości i wartości dokonanych zakupów z oferty Kontrahenta.

Zatem prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż z tytułu ww. czynności na rzecz Kontrahenta, uzyskał premię pieniężną.

Jednakże z treści wniosku nie wynika, aby możliwe było powiązanie tak uzyskanego wynagrodzenia (premii) z konkretną dostawą (lub dostawami), a więc nie może być potraktowane jako rabat (jak wskazuje Wnioskodawca), o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, lecz należy uznać, iż w przedmiotowej sprawie premia pieniężna uzależniona jest od określonego zachowania się Wnioskodawcy wobec Kontrahenta. Zachowanie Wnioskodawcy stanowi w tym przypadku świadczenie usługi za wynagrodzeniem na rzecz Kontrahenta. Jako zapłatę za wykonaną usługę Wnioskodawca otrzymuje bonus w postaci premii pieniężnej.

W świetle powyższego zachowanie Wnioskodawcy, które zostało opisane w stanie faktycznym, w ustalonych okresach rozliczeniowych, należy uznać za świadczenie usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, które stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798 ze zm.), zarejestrowani podatnicy, jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT. Zatem, jeżeli premia pieniężna wypłacana jest podatnikowi podatku od towarów i usług, to stosownie do ww. przepisu - dokumentowana jest fakturą VAT, a nie notą księgową.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: bonus, czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, faktura VAT, noty, podstawa opodatkowania, premia, usługi, wynagrodzenia
Data aktualizacji: 29/12/2012 00:00:01

Czy podatnik VAT wynajmujący lokal mieszkalny na cele prowadzenia działalności jest zobowi...

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik wynajmuje lokal mieszkalny w budynku mieszkalno-użytkowym firmie na cele prowadzenia działalności. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, odprowadzającym co miesiąc podatek...

Czy Podatnik może odliczyć podatek naliczony z faktury VAT wystawionej przez Urząd Miasta...

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2007 r. złożonego w tut...

Sposób dokumentowania obciążenia kontrahentów kosztami dodatkowych opłat poniesionych prze...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy można domagać się zwrotu podatku VAT wynikającego z faktury za naprawę samochodu w ter...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowiskoPodatnika, przedstawione we wniosku z dnia...

Czy przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu uwzględniającej zapł...

Działając na podstawie art.14a 1 i 4 oraz art.216 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. nr 8 poz.60 z 2005r ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy w przypadku nie wystawienia faktury korygującej, a przyjęcia noty księgowej, wartość strat i ubytków będzie stanowić koszty uzyskania przychodów?Urząd Skarbowy Turek 62-700 ul. Konińska 1Czy podlegają zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług dostępu do internetu i usług telefonii ?Opodatkowanie czynności polegających na usuwaniu pojazdów z drogi i ich przechowywaniu na parkingu strzeżonymRozliczenie kosztów delegacji własnego pracownika w sytuacji podpisania przez Wnioskodawcę umowy na wykonanie określonej usługi badawczej
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.