Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2010 r. (data wpływu: 10 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania rachunku wystawionego przez przedsiębiorcę nie będącego czynnym podatnikiem VAT za fakturę oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego od bycia czynnym płatnikiem podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego jako przedsiębiorca telekomunikacyjny, Zainteresowany sprzedając usługę dostępu do sieci Internet wystawia za to rachunki. Osoby fizyczne spośród klientów Wnioskodawcy są zainteresowane możliwością zastosowania w zeznaniu rocznym za rok 2010 r. tzw. ulgi internetowej z tytułu opłat za użytkowanie Internetu udokumentowanych tymi rachunkami, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.Czy fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług jest rachunek wystawiany przez przedsiębiorcę korzystającego ze zwolnienia od bycia czynnym płatnikiem podatku VAT z tytułu art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.Czy rachunki wystawiane z tytułu użytkowania sieci Internet przez Wnioskodawcę, jako przedsiębiorcę telekomunikacyjnego korzystającego z podmiotowego zwolnienia od bycia czynnym płatnikiem podatku VAT, spełniają wymogi art. 26 ust. 1 pkt 6a oraz ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie stosowania ulgi internetowej.Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie podatku od towarów i usług w przedmiocie uznania rachunku wystawionego przez przedsiębiorcę nie będącego czynnym podatnikiem VAT za fakturę w dniu 2 września 2010 r. wydano interpretację indywidualną nr ILPP2/443-839/10-2/AD.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowe rachunki spełniają wymogi udokumentowania wydatków z tytułu korzystania z sieci Internet fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług na okoliczność zastosowania cytowanej ulgi internetowej.

Z art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika bowiem rozporządzenie Ministra Finansów, które definiuje w § 17 ust. 5, że za fakturę uznaje się również rachunki wystawiane przez podatników niezobligowanych do wystawiania faktur VAT. Wnioskodawca przyjmuje tutaj precyzyjne odczytanie zapisu art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku od osób fizycznych: odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a zatem fakturą mającą swoją szeroką definicję, zawartą w cytowanym rozporządzeniu wynikającym bezpośrednio z ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług jako sumie dokumentów legislacyjnych dotyczących tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Stosownie natomiast do art. 26 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie z faktury tej winno wynikać, iż podatnik jest nabywcą usługi dostępu do sieci internetowej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż warunkiem skorzystania z tzw. ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest:poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania, oraz udokumentowanie przedmiotowego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie, posiadanie przez podatnika zapłaconej faktury z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).W powołanej wyżej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług (ILPP2/443-839/10-2/AD) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że rachunki wystawiane przez Wnioskodawcę - przedsiębiorcę korzystającego ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ustawy o VAT - uznaje się za faktury, jeśli spełniają one wymogi wskazane w uregulowaniach zawartych w Ordynacji podatkowej oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165, poz. 1373 ze zm.).

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż przedmiotowe rachunki wystawiane przez Wnioskodawcę - przy zachowaniu wskazanych wyżej warunków - spełniają wymogi dotyczące udokumentowania wydatków z tytułu korzystania z sieci Internet w zakresie możliwości skorzystania z tzw. ulgi internetowej uregulowanej w art. 26 ust. 1 pkt 6a w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura, internet, odliczenie od dochodu, ulga podatkowa
Data aktualizacji: 23/01/2013 12:00:01

Odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury VAT otrzymanych w formie elektronicznej, dos...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy wystawienie faktury za usługi konsultingowe dla przyszłego pracodawcy wyłącza z opodat...

P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia...

Urząd Skarbowy Czarnków 64-700 ul. Pocztowa 4

Zasięg terytorialny miasta Czarnków gminy Czarnków, Drawsko, Krzyż Wielkopolski, Lubasz, Połajewo, Trzcianka, Wieleń powiaty czarnkowsko-trzcianecki województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 52101014690061742221000000 VAT...

Jak należy wystawić fakturę VAT na usługi turystyczne, jeżeli w jej skład wchodzą usługi w...

Postanowienie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 czerwca 2005 r. (data...

Czy opisany sposób wypłaty premii pieniężnej jest zgodny z ustawą o podatku od towarów i u...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie czynności wniesienia aportu w postaci nieruchomości wraz z wyposażeniem oraz dokumentowanie tej czynności fakturą VATCzy Spółka na podstawie posiadanej dokumentacji może skorygować deklarację VAT za 02/2004r. Pomimo braku potwierdzenia odbioru faktury korygującej?Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dotyczącej czynności notariusza ?Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w związku z wystawionymi fakturami korygującymi w okresie od 01.06.2005rCzy Wnioskodawca wykonuje wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, na którą może wystawić swojemu kontrahentowi fakturę stosując stawkę podatku 0%?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.