Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Podatnik zwraca się z pytaniem o sposób w jaki ma udokumentować wykonanie umowy i przekazanie zmodernizowanego placu zabaw Właścicielowi

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 28 marca 2007 r.(data wpływu 29 marzec 2007 r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uzupełnione pismem z 14 maja 2007 r. (data wpływu 15 maj 2007 r.), działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w części dotyczącej sposobu udokumentowania wykonania usług modernizacji placu zabaw przez Wnioskodawcę

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest organizatorem programu M. Informacje o Programie są zamieszczane w środkach masowego przekazu, tj. w prasie oraz telewizji. Celem Programu jest m.in. kompleksowa modernizacja 10 zaniedbanych placów zabaw, znajdujących się na terenie kraju, przy czym warunkiem koniecznym objęcia placu Programem jest jego ogólnodostępność. Modernizacja placu zabaw obejmuje w szczególności: demontaż starych przyrządów, uporządkowanie terenu placu zabaw, zakup nowych przyrządów, ogrodzenie placu zabaw, zamontowanie tablicy reklamowo-informacyjnej Podatnika. Szczegółowy plan modernizacji jest zawarty w wykazie robót oraz specyfikacji urządzeń przeznaczonych do zamontowania na placu.

Uczestnicy Programu zgłaszają wymagające modernizacji place zabaw przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na wskazanej przez Podatnika stronie internetowej. W ramach Programu podatnik zobowiązuje się do modernizacji 10 placów zabaw, na które oddano największą liczbę głosów złożonych w ramach głosowania drogą internetową.

Po dokonaniu wyboru Strona zleca wykonanie wszelkich prac związanych z modernizacją placu zabaw podwykonawcy na podstawie zawartej z nim umowy. Po przeprowadzeniu modernizacji placu zabaw podwykonawca obciąża Podatnika pełnymi kosztami modernizacji. Warunkiem przeprowadzenia modernizacji jest wyrażona na piśmie zgoda właściciela placu zabaw lub podmiotu posiadającego stosowne uprawnienia do takiej zgody.

Po wyborze placu zabaw oraz wyrażeniu zgody na jego modernizację przez uprawnione podmioty Podatnik zawiera z Właścicielem placu umowę, na mocy której Spółka zobowiązuje się do wykonania prac modernizacyjnych określonych w przyjętej przez strony specyfikacji, zaś Właściciel wyraża zgodę na zamontowanie przez Podatnika tablicy reklamowo-informacyjnej oraz zobowiązuje się do jej utrzymania na placu zabaw przez okres 2 lat od dnia odbioru zmodernizowanego placu zabaw. Tablica reklamowo - informacyjna zawiera poza regulaminem placu zabaw informację, że plac został odnowiony przez Podatnika, logo oraz zastrzeżone znaki towarowe produktów Podatnika.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka zwraca się z pytaniem o sposób w jaki ma ona udokumentować wykonanie umowy i przekazanie zmodernizowanego placu zabaw Właścicielowi.

W odniesieniu do przedmiotowego stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają, m.in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wskazane powyżej pojęcia odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług zostały doprecyzowane - odpowiednio - w art. 7 ust. 1 i 8 ust. 1 ustawy o VAT. Za odpłatną dostawę towarów uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei odpłatnym świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W odniesieniu do w/w czynności istotny jest ich charakter. Aby mówić, w tym kontekście o czynności opodatkowanej należy stwierdzić istnienie cechy odpłatności.

Odpłatność oznacza wykonanie świadczenia za wynagrodzeniem przy czym pomiędzy otrzymaną zapłatą a wykonanym świadczeniem powinien istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym. Otrzymana zapłata powinna być zatem konsekwencją wykonania określonego świadczenia. Związek zaś pomiędzy otrzymaną płatnością a świadczeniami na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje za to świadczenie. Pamiętać należy, że zapłaty (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym, czy niematerialnym będzie wynagrodzeniem. Mamy tutaj bowiem do czynienia z konkretną korzyścią, która jest należna za spełnione świadczenie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż czynność przekazania zmodernizowanego placu zabaw Właścicielowi ma charakter odpłatny. Świadczenie Podatnika spotyka się bowiem z odpłatnością w postaci zgody na zamontowanie tablicy reklamowo - informacyjnej oraz zobowiązania do jej utrzymywania na placu zabaw przez okres minimum 2 lat. Stanowi to istotną korzyść dla Spółki, gdyż daje jej możliwość reklamy nie tylko swoich produktów, ale również budowania pozytywnego wizerunku prowadzonej przez siebie działalności. Zgodnie z wyjaśnieniami Wnioskodawcy w/w świadczenia mają charakter ekwiwalentny, a ich spełnienie w niniejszym stanie faktycznym jest powiązane związkiem przyczynowo - skutkowym. Konkludując stanowią one wynagrodzenie za świadczenie drugiej strony, pomimo, że żadne z nich nie ma charakteru pieniężnego.

Konsekwencją odpłatnego charakteru czynności przekazania placu zabaw przez Podatnika na rzecz jego Właściciela jest wyłączenie możliwości zastosowania przepisów art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Oba te przepisy określają bowiem jakie czynności, pomimo braku odpłatnego charakteru, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 niniejszej ustawy, tj. odpłatną dostawę towarów, rozumie się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie zaś z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT przez odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Jak to podkreślono powyżej, w niniejszym stanie faktycznym czynność przekazania placu zabaw stanowi odpłatną czynność opodatkowaną. Istotną konsekwencją powyższego twierdzenia jest konieczność jego udokumentowania zgodnie z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Przez sprzedaż - w brzmieniu art. 2 pkt 22 - rozumie się poza eksportem towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawą towarów odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z art. 106 ust. 1 w zw z art. 2 pkt 22 wynika, iż formą udokumentowania dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju posiadających charakter odpłatny jest faktura VAT. Tym samym na gruncie ustawy o podatku od towarów oraz w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie jest dopuszczalne udokumentowanie przedmiotowej transakcji jedynie za pomocą protokołu zdawczo - odbiorczego.

Należy także zwrócić uwagę, iż w pewnych ściśle określonych przypadkach dopuszczalne jest odstąpienie od obowiązku wystawienia faktur. Zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy o VAT powyższego artykułu podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Przepis ten nie ma zastosowania w odniesieniu do przypadków sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, które w każdym przypadku muszą być potwierdzone fakturami (art. 106 ust. 5 ustawy o VAT).

Konkludując, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż przekazanie zmodernizowanego placu zabaw jego Właścicielowi powinno zostać udokumentowane fakturą VAT. Obowiązek ten jest wyłączony, o ile w odniesieniu do Właściciela palcu zabaw zachodzą przesłanki określone w art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W zakresie, w jakim wniosek dotyczy podatku VAT w odniesieniu do możliwości odliczenia, na podstawie art. 86 ust 1 i 2 ustawy o VAT, podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby modernizacji placu zabaw oraz możliwości zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 wymienionej ustawy oraz sposobu udokumentowania wykonania usługi reklamy przez Właściciela placu zabaw, a także podatku dochodowego od osób prawnych, odpowiedź zostanie udzielona odrębnymi postanowieniami.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w tym stanie faktycznym, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.
Słowa kluczowe: odpłatne przekazanie, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 28/12/2012 09:00:01

Usługi factoringu - opodatkowania

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie cesji warunkowej, dokumentowanie, prawo do wystawienia faktury VAT korekta

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawienie faktury VAT przez komornika

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy kwota 3.506.560 zł stanowi równowartość 800.000 EURO sumy przychodów netto, powodujące...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29-08-1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25-11-2005 r...

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT w całości z faktury końcowej?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dot. podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur elektronicznychZastosowanie właściwej stawki VAT do usług projektowania stron internetowych dla kontrahentów z terytorium WspólnotyKorygowanie faktury VAT (błędy w nazwie, adresie lub NIP) za pomocą noty korygującejDotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania różnic kursowychJaką stawkę VAT należy zastosować wystawiając fakturę VAT dokumentującą wykonywanie usługi montażowej?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.