Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach VAT dokumentujących wypłacane premie pieniężne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2009r. (data wpływu 24 listopada 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2010r. (data wpływu 2 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach VAT dokumentujących wypłacane premie pieniężne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2009r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach VAT dokumentujących wypłacane premie pieniężne.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 stycznia 2010r. (data wpływu 2 lutego 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 13 stycznia 2010r. znak: IBPP1/443-1191/09/BM.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu maszynami. Kontrahenci Wnioskodawcy dokonujący u niego zakupów po przekroczeniu pewnego poziomu obrotów otrzymują od Wnioskodawcy premie pieniężne z tego tytułu. Na dowód otrzymanych z ww. tytułu premii pieniężnych kontrahenci Wnioskodawcy wystawiają mu faktury VAT. Na wystawionych fakturach VAT określona jest stawka podatku VAT w wysokości 22%. Na prawidłowość swojego postępowania (opodatkowanie i dokumentowanie wypłaconych premii pieniężnych fakturami VAT) kontrahenci Wnioskodawcy powołują się na interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004r., PP3-812-1222/04/AP/4026.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Kontrahenci - zamawiający nie wykonują na rzecz Wnioskodawcy czynności zmierzających do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży lub jakiekolwiek inne usługi.

Premie, o których mowa we wniosku przyznawane są zgodnie z umową zawartą pomiędzy zamawiającymi wchodzącymi w skład grupy, a dostawcą (Wnioskodawcą). Według niniejszej umowy jako zamawiający wymienione są spółki, które są lub będą należały do grupy (będą z nią powiązane kapitałowo bądź osobowo).

Zamawiający (kontrahenci) należą do grupy, o której wyżej mowa.

Według umowy, o której wyżej mowa, naliczenie premii następuje w oparciu o wartość obrotów dokonaną przez zamawiającego (wszystkich zamawiających).

Obrotem zgodnie z niniejszą umową jest wartość faktycznie zrealizowanych dostaw towarów w cenach fakturowych bez podatku VAT oraz po odliczeniu zwrotów towarów lub odsprzedaży towarów do dostawcy w danym okresie. Zgodnie z umową określone są 3 bazy obrotowe wyrażone kwotowo (w pln) powyżej których procentowo (również 3 progi) naliczana jest premia pieniężna. Im wyższy zostanie przekroczony próg obrotowy (baza obrotowa) tym wyższa będzie wartość premii pieniężnej (ze względu na wyższy również próg procentowy).

Sposób ustalenia wysokości obrotów uprawniających do otrzymania premii:

Premia pieniężna jest rozliczana na podstawie faktury VAT wystawianej przez zamawiającego (kontrahenta) w terminie 7 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Zamawiający ma prawo do naliczenia premii pieniężnej w terminie 7 dni po zakończeniu każdego miesiąca począwszy od miesiąca, w którym zostanie osiągnięta baza obrotowa. Ostateczne rozliczenie premii nastąpi w terminie 7 dni po zakończeniu roku kalendarzowego na podstawie łącznych obrotów z zamawiającymi zrealizowanych w danym roku.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy zamawiającym a dostawcą (Wnioskodawcą) jedyne uzależnienie otrzymania premii pieniężnych wynika wyłącznie od dokonanych przez zamawiającego nabyć o określonej wartości towarów w określonym czasie. Z umowy natomiast nie wynika uzależnienie otrzymania przez zamawiającego premii pieniężnych od takich działań jak np. odpowiednie eksponowanie towarów dostawcy (Wnioskodawcy), reklamowanie towarów Wnioskodawcy, nabywanie towarów wyłącznie u Wnioskodawcy a nie u innych podatników itp.

Zawarta umowa ustalająca zasady wynagradzania w postaci premii pieniężnych nie ustala zasad wynagradzania za świadczone przez zamawiającego usługi, gdyż żadne usługi nie są świadczone przez zamawiającego na rzecz dostawcy (Wnioskodawcy).

Zamawiający nie świadczy na rzecz dostawcy (Wnioskodawcy) żadnych usług - w związku z tym w żadnym okresie zamawiający nie podejmuje działań w zakresie świadczonych na rzecz dostawcy (Wnioskodawcy) usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z otrzymanymi przez Wnioskodawcę fakturami VAT dokumentującymi wyłącznie wypłacone premie pieniężne (wystawione faktury VAT nie mają żadnego związku ze świadczonymi przez kontrahentów Wnioskodawcy dodatkowymi jeszcze z tego tytułu usługami na jego rzecz jak np. ekspozycja towarów) ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z takich faktur VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z otrzymanych od kontrahentów Wnioskodawcy faktur VAT dokumentujących wyłącznie wynagrodzenie za otrzymane od Wnioskodawcy premie pieniężne za osiągnięty pewien ustalony przez Wnioskodawcę w regulaminie poziom obrotów.

Wnioskodawca uważa, że nie ma do niego zastosowania przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług "Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku".

Wnioskodawca uważa, że zastosowanie się do interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004r. nr PP3-812-1222/04/AP/4026 w sprawie premii pieniężnych wypłacanych nabywcom nie może szkodzić podatnikom, którzy się do niej zastosowali (ani podatnikom wystawiającym te faktury w oparciu o interpretację ogólną ani podatnikom przyjmującym te faktury). Interpretacja ogólna, o której wyżej mowa została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów, 2005, nr 2, poz. 22. Interpretacja ogólna została wydana zgodnie z ówczesnymi przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - art. 14 § 1 pkt 2. Obecne (tj. na dzień pisania wniosku o interpretację) przepisy ustawy tak jak ówczesne również dają Ministrowi Finansów takie uprawnienia (art. 14a ww. ustawy - Dz. U. z 2006r., Nr 8, poz. 60 ze zm.). Zastosowanie się do interpretacji ogólnej przed jej zmianą nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej (art. 14k § 2).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Uwzględniając powołane wyżej przepisy art. 5 i art. 8 cyt. ustawy, wskazać należy, iż każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, czy określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy. Usługa w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT to transakcja gospodarcza, co oznacza, iż stosunek prawny łączący strony musi wiązać się ze świadczeniem wzajemnym.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W myśl art. 29 ust. 4 cyt. ustawy o VAT podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.).

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Celem wypłacanych premii jest zachęcenie nabywcy do dalszej współpracy z dostawcą towarów. Wypłacając premie pieniężne dostawca towaru realizuje swój interes ekonomiczny polegający na dążeniu do maksymalizacji swojego zysku. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie te zostały wypłacone, tzn. czy podatnik otrzymuje je w związku z zachowaniem stanowiącym usługę w rozumieniu wskazanych wyżej przepisów, czy też udzielona premia odnosi się proporcjonalnie do każdego z dokonanych zakupów w określonym w umowie czasie.

W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą (dostawami), to nawet, jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu. Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawianej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008r.

Zgodnie z § 13 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą, która - zgodnie z § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia - powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę jej wystawienia; dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca: określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem; kwotę i rodzaj udzielonego rabatu; kwotę zmniejszenia podatku należnego.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a tej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu maszynami. Kontrahenci Wnioskodawcy dokonujący u niego zakupów po przekroczeniu pewnego poziomu obrotów otrzymują od Wnioskodawcy premie pieniężne z tego tytułu. Na dowód otrzymanych z ww. tytułu premii pieniężnych kontrahenci Wnioskodawcy wystawiają mu faktury VAT. Na wystawionych fakturach VAT określona jest stawka podatku VAT w wysokości 22%.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Kontrahenci - zamawiający nie wykonują na rzecz Wnioskodawcy czynności zmierzających do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży lub jakiekolwiek inne usługi.

Premie, o których mowa we wniosku przyznawane są zgodnie z umową zawartą pomiędzy zamawiającymi wchodzącymi w skład grupy, a dostawcą (Wnioskodawcą). Według niniejszej umowy jako zamawiający wymienione są spółki, które są lub będą należały do grupy (będą z nią powiązane kapitałowo bądź osobowo).

Zamawiający (kontrahenci) należą do grupy, o której wyżej mowa.

Według umowy, o której wyżej mowa, naliczenie premii następuje w oparciu o wartość obrotów dokonaną przez zamawiającego (wszystkich zamawiających).

Obrotem zgodnie z niniejszą umową jest wartość faktycznie zrealizowanych dostaw towarów w cenach fakturowych bez podatku VAT oraz po odliczeniu zwrotów towarów lub odsprzedaży towarów do dostawcy w danym okresie. Zgodnie z umową określone są 3 bazy obrotowe wyrażone kwotowo (w pln) powyżej których procentowo (również 3 progi) naliczana jest premia pieniężna. Im wyższy zostanie przekroczony próg obrotowy (baza obrotowa) tym wyższa będzie wartość premii pieniężnej (ze względu na wyższy również próg procentowy).

Premia pieniężna jest rozliczana na podstawie faktury VAT wystawianej przez zamawiającego (kontrahenta) w terminie 7 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Zamawiający ma prawo do naliczenia premii pieniężnej w terminie 7 dni po zakończeniu każdego miesiąca począwszy od miesiąca, w którym zostanie osiągnięta baza obrotowa. Ostateczne rozliczenie premii nastąpi w terminie 7 dni po zakończeniu roku kalendarzowego na podstawie łącznych obrotów z zamawiającymi zrealizowanych w danym roku.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy zamawiającym a dostawcą (Wnioskodawcą) jedyne uzależnienie otrzymania premii pieniężnych wynika wyłącznie od dokonanych przez zamawiającego nabyć o określonej wartości towarów w określonym czasie. Z umowy natomiast nie wynika uzależnienie otrzymania przez zamawiającego premii pieniężnych od takich działań jak np. odpowiednie eksponowanie towarów dostawcy (Wnioskodawcy), reklamowanie towarów Wnioskodawcy, nabywanie towarów wyłącznie u Wnioskodawcy a nie u innych podatników itp.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy uznać, że opisane przez Wnioskodawcę premie pieniężne wypłacane Odbiorcy stanowią w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami - zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT - zmniejszający podstawę opodatkowania.

W przedmiotowej sprawie naliczenie premii następuje w oparciu o wartość obrotów dokonaną przez zamawiającego (wszystkich zamawiających). Obrotem zgodnie z umową jest wartość faktycznie zrealizowanych dostaw towarów w cenach fakturowych bez podatku VAT oraz po odliczeniu zwrotów towarów lub odsprzedaży towarów do dostawcy w danym okresie.

Ponadto - jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego - umowy zawarte pomiędzy Kontrahentem a Wnioskodawcą nie przewidują dodatkowego warunku w postaci wykonania przez Kontrahenta określonych czynności zmierzających do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży towarów zakupionych od Wnioskodawcy lub jakichkolwiek innych usług. Z zawartej pomiędzy Kontrahentem a Wnioskodawcą umowy wynika uzależnienie otrzymania przez kontrahenta premii pieniężnej jedynie od dokonanych przez zamawiającego nabyć towarów o określonej wartości w określonym czasie.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że w przypadku gdy premia jest przyznawana pod warunkiem osiągnięcia przez Kontrahenta (odbiorcę) określonej wartości zakupów towarów Wnioskodawcy, bez świadczenia przez kontrahenta na rzecz Wnioskodawcy dodatkowych czynności, nie występują czynności związane ze świadczeniem usługi opodatkowanej podatkiem VAT, bowiem otrzymana przez Kontrahenta premia pieniężna nie jest w żaden sposób związana z uzyskaniem przez Wnioskodawcę świadczenia wzajemnego, gdyż za takie świadczenie nie można uznać osiągnięcie przez Kontrahenta określonego pułapu obrotów.

Oznacza to zatem, że Kontrahent nie świadczy wobec Wnioskodawcy usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT. Brak jest bowiem takich działań Kontrahenta, które byłyby czynnościami dodatkowymi dokumentowanymi fakturą dotyczącą premii pieniężnej.

W związku z tym, na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wykazany w otrzymanej od Kontrahenta fakturze VAT dotyczącej premii pieniężnej, bowiem faktura ta nie dokumentuje dokonania zakupu żadnych towarów ani świadczenia usług przez Kontrahenta na rzecz Wnioskodawcy.

Tym samym za nieprawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, że ma on prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z otrzymanych od Kontrahentów faktur VAT dokumentujących wyłącznie wynagrodzenie za otrzymane od Wnioskodawcy premie pieniężne za osiągnięty pewien ustalony przez Wnioskodawcę w regulaminie poziom obrotów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Natomiast ustosunkowując się do podniesionej przez Wnioskodawcę kwestii ochrony podatnika w sytuacji zastosowania się do interpretacji Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004r. znak: PP3-812-1222/2004/AP/4026, należy stwierdzić, iż przedmiotowa interpretacja ogólna została wydana przez Ministra Finansów z powołaniem na art. 14 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa w jej brzmieniu obowiązującym na dzień 30 grudnia 2004r., celem zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z obowiązującym na dzień 30 grudnia 2004r. brzmieniem przepisów Ordynacji podatkowej - art. 14 § 3 - zastosowanie się podatnika, płatnika lub inkasenta do interpretacji, o której mowa w art. 14a § 1, nie może mu szkodzić.

Również, po dokonaniu z dniem 1 lipca 2007r. nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa (ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw Dz. U. z 2006r. nr 217, poz. 1590) zgodnie z art. 14k § 2 zastosowanie się do interpretacji ogólnej przed jej zmianą nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Zauważyć w tym miejscu należy, iż na podstawie wskazanych wyżej przepisów interpretacje ogólne wywołują określone skutki prawne, jednak jak zauważył Minister w tym piśmie skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych nabywcom premii pieniężnych powinny być ustalane w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z dokonaniem tych wypłat, m.in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone. Jednocześnie w przedmiotowym piśmie Minister Finansów zwrócił uwagę, że z uwagi na różnorodny charakter wykonywanych czynności lub zachowań, w wyniku których są wypłacane premie pieniężne, przy zastosowaniu wskazanych w tym piśmie przepisów, należy mieć na uwadze określony stan faktyczny występujący u podatnika.

Każda sprawa podlega zatem indywidualnemu rozpatrzeniu w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny czy zdarzenie przyszłe.

Interpretacje organów podatkowych wydawane są w indywidualnych sprawach podatników w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa i stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przedstawiony przez podatnika.

Zatem tut. organ przy wydawaniu niniejszej interpretacji oparł się na wskazanym przez Wnioskodawcę we wniosku indywidualnym stanie faktycznym i dokonał jego oceny w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa.

Zaznaczyć należy, iż przedstawiona interpretacja wydana została dla Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnopodatkowych dla kontrahentów Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: podstawa opodatkowania, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 13/10/2013 15:00:01

Urząd Skarbowy Tychy 43-100 ul. al. Niepodległości 60

Zasięg terytorialny miasta Bieruń, Imielin, Lędziny, miasto na prawach powiatu - Tychy gminy Bojszowy, Chełm Śląski powiaty bieruńsko-lędziński województwo śląskie Konta bankowe CIT 76101012123068382221000000 VAT 26101012123068382222000000 PIT...

Pierwszy Urząd Skarbowy Bydgoszcz 85-950 ul. Fordońska 77

Zasięg terytorialny miasta części miasta na prawach powiatu - Bydgoszcz, pod nazwami: Bajka, Bartodzieje, Bohaterów, Brdyujście, Fordon, Mariampol, Nad Wisłą, Niepodległości, Przylesie gminy Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa...

Jaki jest moment zamknięcia ksiąg rachunkowych i sytuacji podjęcia uchwały o likwidacji sp...

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu...

Zakład Komunalny Gminy X prosi o wyjaśnienie czy prawidłowo rozlicza dopłatę do 1 m#179; ś...

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem z dnia x 2007 roku (data wpływu do tut. urzędu x 2007 roku ) złożonym...

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktu...

Działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W rozliczeniu za jaki okres Spółka jest zobowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w związku z otrzymaniem faktury korygującej?Jak powinny być wystawiane faktury VAT?Potwierdzenie faktury korygującejDotyczy obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z rachunków zagranicznychZapytanie dotyczy prawidłowości określenia obrotu z tytułu dokonywanej dostwy samochodów wraz z dodatkowym wyposażeniem
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.