Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary (grunty) i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2010 r. (data wpływu 14 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 czerwca 2010 r. (data wpływu 25 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 czerwca 2010 r. (data wpływu 25 czerwca 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 09 czerwca 2010 r. znak IPPP2/443-212/10-2/JW.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa zwana dalej Spółdzielnią jest prywatną własnością jej członków. Celem Spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, przez budowę i przeniesienie własności domów jednorodzinnych na ich rzecz. Czas trwania Spółdzielni jest określony i trwa do czasu wykonania zadania inwestycyjnego przy ul. K. zakończonego przeniesieniem prawa własności domów na członków Spółdzielni.

Przedmiotem działalności Spółdzielni jest: budowanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia własności na rzecz członków Spółdzielni poprzedzone nabyciem gruntu pod inwestycję, udzielanie pomocy członkom Spółdzielni w budowie przez nich domów jednorodzinnych w zakresie organizacyjnym, architektonicznym oraz w celu uzyskania finansowania na własny rachunek. Członkami Spółdzielni mogą być wyłącznie osoby fizyczne.

Spółdzielnia zawiera umowę o budowę domu jednorodzinnego, która zobowiązuje Spółdzielnię i Członka do zawarcia, po wybudowaniu domu, umowy o ustanowienie odrębnej własności tego domu oraz zawiera w szczególności następujące postanowienia:zobowiązanie członka Spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego dom jednorodzinny przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie, określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy domu jednorodzinnego, określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy domu jednorodzinnego, określenie rodzaju, położenia i powierzchni domu jednorodzinnego oraz pomieszczeń do niego przynależnych, sposób dokonania rozliczeń po zakończeniu budowy domu, w szczególności rozliczenia kosztów wspólnych dla całej inwestycji, inne postanowienia w zależności od dokonanych uzgodnień, a w szczególności dotyczące:- rodzaju własności gruntu, na którym usytuowany jest dom, - terminów wpłat wkładu budowlanego, - terminu ostatecznego rozliczenia kosztów budowy domu, - terminu ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności domu.Spółdzielnia chce nabyć grunt od osób fizycznych, które wystawią z tego tytułu fakturę z 22% podatkiem VAT. Spółdzielnia jest podatnikiem VAT, która z tytułu wybudowania w/w domów zamierza zastosować opodatkowanie podatkiem od towarów i usług w/g 7% stawki. Spółdzielcy będą wpłacać części wkładu budowlanego do Spółdzielni odpowiadającemu wartości nabywanego gruntu przez Spółdzielnię z dalszym planem budowy domu przez Spółdzielnię na tym gruncie, to wpłaca wartość gruntu w formie wkładu budowlanego plus 7% VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółdzielnia będzie miała prawo do odliczenia 22 % VAT z tytułu zakupionego gruntu.

Zdaniem Wnioskodawcy, gdy Spółdzielnia nabędzie grunt od podatnika VAT zapłaci za grunt cenę plus 22% VAT. Wpłata części wkładu budowlanego do Spółdzielni jest zawsze obarczona VAT. Jeśli Spółdzielca wpłaca część wkładu budowlanego odpowiadającego wartości nabywanego gruntu przez Spółdzielnię z dalszym planem budowy domu przez Spółdzielnię na tym gruncie, to wpłaca wartość gruntu w formie wkładu budowlanego plus 7% VAT. Reasumując Spółdzielnia ma naliczone 7% VAT i ma do odliczenia 22% VAT zapłacone od nabycia gruntu. Nadwyżka podlega zwrotowi na rachunek bankowy. Spółdzielnia może odliczyć 22% VAT pomimo tego, że będzie dokonywała sprzedaży z 7 % VAT. W omawianym stanie faktycznym Spółdzielnia będzie miała prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupionego gruntu. Spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczynające realizację zadań inwestycyjnych, na przykład realizację budowy domów jednorodzinnych wraz z infrastrukturą, mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od poczynionych inwestycji. Trzeba pamiętać, że po zakończeniu inwestycji na rzecz nabywców poszczególnych lokali mieszkalnych Spółdzielnia ustanawia tytuły prawne do lokali w zamian za wnoszony wkład budowlany. W związku z tym nabywcy lokali wpłacają na poczet lokalu zaliczki, które podlegają opodatkowaniu i powinny być wykazywane w składanych przez Spółdzielnię deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7. Efektem końcowym rozpoczętej inwestycji będzie powstanie budynku (środka trwałego). Oznacza to, że traktowane jako opodatkowana dostawa, ustanowienie tytułu prawnego do poszczególnych lokali, będzie skutkowało możliwością odliczenia VAT naliczonego w kosztach budowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

W myśl zaś postanowień art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółdzielnia jest prywatną własnością jej członków. Celem Spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin. Czas trwania Spółdzielni jest określony i trwa do czasu wykonania zadania inwestycyjnego. Przedmiotem działalności Spółdzielni jest budowanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia własności na rzecz członków Spółdzielni poprzedzone nabyciem gruntu pod inwestycję. Spółdzielnia chce nabyć grunt od osób fizycznych, które wystawią z tego tytułu fakturę z 22% podatkiem VAT. Spółdzielnia jest podatnikiem VAT. Wnioskodawca z tytułu wybudowania w/w domów zamierza zastosować opodatkowanie podatkiem od towarów i usług w/g 7% stawki. Spółdzielcy będą wpłacać części wkładu budowlanego do Spółdzielni odpowiadającemu wartości nabywanego gruntu przez Spółdzielnię z dalszym planem budowy domu przez Spółdzielnię na tym gruncie ( wartość gruntu w formie wkładu budowlanego plus 7% VAT).

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawione we wniosku okoliczności zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary (grunty) i usługi. Spółdzielnia będzie wykonywać czynności opodatkowane podatkiem VAT polegające na sprzedaży domków jednorodzinnych, a więc będzie istniał związek dokonywanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z powyższym Spółdzielni Mieszkaniowej będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów (gruntów) i usług. Tym samym Strona ma prawo do odliczenia 22% podatku VAT z tytułu nabycia gruntu pod budowę domów jednorodzinnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług, podatek naliczony, prawo do odliczenia
Data aktualizacji: 25/12/2012 12:00:01

Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach VAT wystawionych p...

Na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 01.08.2005r. (data wpływu do...

Czy przedstawiony sposób przechowywania faktur elektronicznych jest poprawny?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że...

Przedmiotem pytania Podatnika jest określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w pr...

Działając na podstawie art. 216, art. 217 oraz art. 14 a 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 1, art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i...

Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo wystawiając faktury VAT za przyznane premie?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W jaki sposób rozliczać podatek VAT gdy faktura ma dwie pozycje sprzedaż i transport a usł...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a 1 3 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz.60 ze zm.) oraz art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Podlaski Urząd Skarbowy Białystok 15-219 ul. Świętojańska 13Czy wynikłe róznice kursowe przy kompensacie rozrachunków sa uwzględniane w rozliczaniu podatku dochodowego?Obligatoryjne dane na fakturze VAT RR wystawiane na dostawcę będącego spółką cywilnąCzy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT czynności biegłego sądowego?Prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wypłacone
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.