Facebook Kontakt
Zaloguj siê lub zarejestruj konto
W³±cz wersjê mobiln±
Wystaw fakturêFakturyKlienciProduktyKontoAktualno¶ciOpiniePomocKontakt
Przypominamy, ¿e na stronie Fakturowo.pl dostêpna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org bêdzie dzia³a³ ca³y czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, wiêcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostêpna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF bêdzie wkrótce obowi±zkowy dla wszystkich podatników. Zachêcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezp³atna i do niczego nie zobowi±zuje!

Prawid³owa dokumentacja dostawy z art. 13 ust. 3 i powstanie obowi±zku podatkowego takiej transakcji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzia³aj±c w imieniu Ministra Finansów stwierdza, ¿e stanowisko Spó³ki, przedstawione we wniosku z dnia 04.02.2010 r. (data wp³ywu 15.02.2010 r.), uzupe³niony pismem z dnia 06.04.2010 r. (data wp³ywu 08.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie prawid³owej dokumentacji dostawy z art. 13 ust. 3 i powstania obowi±zku podatkowego takiej transakcji - jest nieprawid³owe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.02.2010 r. wp³yn±³ ww. wniosek, uzupe³niony w dniu 08.04.2010 r. (data wp³ywu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie prawid³owej dokumentacji dostawy z art. 13 ust. 3 i powstania obowi±zku podatkowego takiej transakcji.

W przedmiotowym wniosku zosta³o przedstawione nastêpuj±ce zdarzenie przysz³e

Spó³ka B. (dalej: B.) jest podatnikiem zarejestrowanym na terytorium RP dla potrzeb podatku od towarów i us³ug. B w ramach swojej dzia³alno¶ci dokonuje m.in.:przemieszczenia towarów nale¿±cych do jego przedsiêbiorstwa z terytorium kraju na terytorium innego pañstwa cz³onkowskiego. Spó³ka dotychczas w przypadku transakcji WDT, o których mowa w art. 13 ust. 3 ustawy o VAT wystawia³a dokument oznaczony jako Invoice.Niemniej jednak Spó³ka planuje dokonanie zmian w systemie ksiêgowym, który tym samym bêdzie rozró¿nia³ transakcje WDT stanowi±ce dostawê towarów do kontrahentów z Unii Europejskiej oraz przesuniêcia w³asnych towarów (przesuniêcia wewn±trzmagazynowe).

Konsekwencj± zmian bêdzie tak¿e zmiana nazewnictwa dokumentów wystawianych na okoliczno¶æ wydania towarów z magazynu w zale¿no¶ci od tego czy bêdzie to przesuniêcie w³asnych towarów czy te¿ sprzeda¿ towaru kontrahentowi maj±cemu siedzibê na terytorium Wspólnoty.

Na okoliczno¶æ przesuniêcia w³asnych towarów system bêdzie generowa³ dokument pod nazw± ProForma Dlv IntraST - dalej: ProForma. W tre¶ci niniejszego dokumentu znajduj± siê dalej oznaczenia Invoice number Invoice date oraz zapis Faktura VAT wystawiona dla potrzeb przemieszczenia miêdzymagazynowego. Dokument Pro Forma zawiera ponadto wszystkie elementy wymagane § 5 Rozporz±dzenia, za wyj±tkiem oznaczenia w tytule Faktura VAT.

Ponadto Spó³ka przy dokonywaniu przesuniêæ wewn±trzmagazynowych zgodnie z art. 13 ust.3 ustawy o VAT w ramach transakcji WDT oprócz dokumentu ProForma bêdzie posiada³a inne dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT tj.:dokumenty przewozowe otrzymane od przewo¼nika (CMR), z których jednoznacznie bêdzie wynika³o, ¿e towar zosta³ dostarczony do miejsca ich przeznaczenia na terytorium pañstwa przeznaczenia, specyfikacjê poszczególnych sztuk ³adunku (packing list).Wewn±trzwspólnotowe przesuniêcie w³asnych towarów dokonywane bêdzie do innego kraju Unii Europejskiej z podaniem na fakturze wa¿nego numeru identyfikacyjnego dla transakcji WDT (VAT UE).

Spó³ka zak³ada, i¿ dokumenty przewozowe (CMR) bêd± jednoznacznie wskazywa³y, i¿ towar zosta³ dostarczony nabywcy wskazanemu na dokumencie Proforma. W przypadku, gdy dokument przewozowy CMR jednoznacznie nie potwierdza³by dostawy towarów, Spó³ka bêdzie posiada³a potwierdzenie w postaci o¶wiadczenia o dokonanym przesuniêciu towarów do magazynu usytuowanego w innym kraju Unii Europejskiej.

W zwi±zku z powy¿szym zadano nastêpuj±ce pytania:Czy Spó³ka B mo¿e zastosowaæ stawkê 0% do wewn±trzwspólnotowego przesuniêcia w³asnych towarów pod warunkiem posiadania przed z³o¿eniem deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy dokumentów wskazanych w pkt 54 (Opis stanu faktycznego).Kiedy powstaje obowi±zek podatkowy w odniesieniu do transakcji przesuniêcia w³asnych towarów.Ad. 1.

Spó³ka B stoi na stanowisku, i¿ posiadaj±c: dokumenty przewozowe (CMR) potwierdzaj±ce odbiór towaru w innym kraju Unijnym, dokument Proforma specyfikacjê poszczególnych sztuk ³adunku (Packing list) spe³nia warunki wskazane w art. 42 ustawy o VAT do zastosowania preferencyjnej stawki 0%.

Odnosz±c siê do charakteru dokumentów wymaganych ustaw± o VAT na podstawie art. 42 ust.3 nale¿y stwierdziæ, ¿e o dokumencie winna przes±dzaæ nie tylko nazwa, ale przede wszystkim jego tre¶æ.

W art. 106 ustawa o VAT stanowi, i¿ Podatnicy (.) s± obowi±zani wystawiæ fakturê stwierdzaj±c± w szczególno¶ci dokonanie sprzeda¿y, datê dokonania sprzeda¿y, cenê jednostkow± bez podatku, podstawê opodatkowania, stawkê i kwotê podatku, kwotê nale¿no¶ci oraz dane dotycz±ce podatnika i nabywcy (.). Analizuj±c przedmiotowy dokument nale¿y stwierdziæ, ¿e posiada on wszystkie wskazane w art. 106 ustawy o VAT elementy, za wyj±tkiem nag³ówka. Ponadto w § 5 ust. 1 pkt 3 Rozporz±dzenia stoi m.in., i¿ faktura VAT stwierdzaj±ca dokonanie sprzeda¿y powinna zawieraæ co najmniej numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT, niemniej jednak dokument, który bêdzie generowany dla potrzeb przesuniêæ magazynowych mimo, ¿e nie zawiera oznaczenia w tytule Faktura VAT - tutaj pojawia siê w tytule oznaczenie ProForma, to jak zaznaczono powy¿ej w tre¶ci niniejszego dokumentu pojawiaj± siê oznaczenia Invoice number i w przedmiotowym przyk³adzie podawany jest kolejny numer faktury.

Reasumuj±c przedmiotowy dokument mimo, ¿e w samym tytule nie zawiera wyra¼nego oznaczenia Faktura VAT, to w samej tre¶ci niniejszego dokumentu przywo³ywane jest nazewnictwo INVOICE z wszystkimi pozosta³ymi elementami faktury, które zosta³y wymienione w § 5 Rozporz±dzenia tj.:nazwê sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT - w tre¶ci przedmiotowego dokumentu, dzieñ, miesi±c i rok wystawienia faktury, nazwê towaru, ilo¶æ sprzedanych towarów, cenê jednostkow± towaru bez kwoty podatku (cenê jednostkow± netto), warto¶æ towarów, których dotyczy sprzeda¿, bez kwoty podatku (warto¶æ sprzeda¿y netto), stawki podatku, sumê warto¶ci sprzeda¿y netto towarów, kwotê nale¿no¶ci ogó³em wraz z nale¿nym podatkiem.W zwi±zku z tym zdaniem Spó³ki dokument ten winien byæ traktowany jako FAKTURA VAT.

Dokument zawieraj±cy jedynie w tytule nazwê ProForma generowany przez system ksiêgowy (dla potrzeb przesuniêæ magazynowych), nie mo¿e rodziæ ujemnych skutków podatkowych dla Spó³ki która zabezpieczone bêdzie mia³a dokumenty wskazane w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT tj:dokumenty przewozowe (CMR), kopiê dokumentu ProForma - Faktura VATspecyfikacjê poszczególnych sztuk ³adunku.Nale¿y w tym miejscu powo³aæ siê na jedn± z podstawowych zasad prawa Unii Europejskiej jak± jest zasada proporcjonalno¶ci (wspó³mierno¶ci). Zak³ada ona, ¿e podjête ¶rodki prawne musz± byæ wspó³mierne, je¶li chodzi o cel, jaki prawodawca chce osi±gn±æ. Przepisy o charakterze technicznym jak np. oznaczenie Faktura VAT nie wp³ywaj±ce bezpo¶rednio na prawa podatnika wynikaj±ce z przepisów wspólnotowych powinny uwzglêdniaæ zasadê proporcjonalno¶ci. Nie powinny byæ nadmiernie formalistyczne i uci±¿liwe dla podatnika.

Ad.2.

Zdaniem Spó³ki obowi±zek podatkowy powstaje w dacie wystawienia dokumentu Pro Forma.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o VAT obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± wystawienia faktury, lub w przypadku jej braku 15. dnia miesi±ca nastêpuj±cego po miesi±cu, w którym dokonano dostawy towarów. Spó³ka stoj±c na stanowisku, i¿ dokument Pro Forma nale¿y traktowaæ jako Fakturê VAT uwa¿a, ¿e obowi±zek podatkowy w zakresie przesuniêcia w³asnych towarów determinuje data wystawienia dokumentu, np. data dostawy towaru 18.02.2010r., dokument Pro Forma wystawiony bêdzie 18.02.2010 r., obowi±zek podatkowy 18.02.2010r.

Spó³ka na podstawie powy¿szego wnosi o uznanie jej stanowiska wyra¿onego w pkt 1 i 2 za prawid³owe.

W ¶wietle obowi±zuj±cego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przysz³ego uznaje siê za nieprawid³owe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustaw±, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegaj±:odp³atna dostawa towarów i odp³atne ¶wiadczenie us³ug na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewn±trzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewn±trzwspólnotowa dostawa towarów.W my¶l art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawê towarów rozumie siê przeniesienie prawa do rozporz±dzania towarami jak w³a¶ciciel (.).

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewn±trzwspólnotow± dostawê towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie siê wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynno¶ci okre¶lonych w art. 7 na terytorium pañstwa cz³onkowskiego inne ni¿ terytorium kraju, z zastrze¿eniem ust. 2-8.

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy, za wewn±trzwspólnotow± dostawê towarów uznaje siê równie¿ przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów nale¿±cych do jego przedsiêbiorstwa z terytorium kraju na terytorium pañstwa cz³onkowskiego inne ni¿ terytorium kraju, które zosta³y przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiêbiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym równie¿ w ramach wewn±trzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, je¿eli maj± s³u¿yæ dzia³alno¶ci gospodarczej podatnika.

Z opisu sprawy wynika, i¿ Wnioskodawca w ramach swojej dzia³alno¶ci dokonuje m.in.: przemieszczenia towarów nale¿±cych do jego przedsiêbiorstwa z terytorium kraju na terytorium innego pañstwa cz³onkowskiego. W konsekwencji planowanych zmiana w systemie ksiêgowym Wnioskodawcy, bêdzie nastêpowa³o rozró¿nianie transakcji WDT stanowi±cych dostawê towarów do kontrahentów z Unii Europejskiej oraz przesuniêcia w³asnych towarów (przesuniêcia wewn±trzmagazynowe).

Na okoliczno¶æ przesuniêcia w³asnych towarów system bêdzie generowa³ dokument pod nazw± ProForma Dlv IntraST - dalej: ProForma. W tre¶ci niniejszego dokumentu znajduj± siê dalej oznaczenia Invoice number Invoice date oraz zapis Faktura VAT wystawiona dla potrzeb przemieszczenia miêdzymagazynowego. Dokument Pro Forma zawiera ponadto wszystkie elementy wymagane § 5 rozporz±dzenia, za wyj±tkiem oznaczenia w tytule Faktura VAT.

Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, s± obowi±zani wystawiæ fakturê stwierdzaj±c± w szczególno¶ci dokonanie sprzeda¿y, datê dokonania sprzeda¿y, cenê jednostkow± bez podatku, podstawê opodatkowania, stawkê i kwotê podatku, kwotê nale¿no¶ci oraz dane dotycz±ce podatnika i nabywcy, z zastrze¿eniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis ust. 1 stosuje siê odpowiednio do dostawy towarów lub ¶wiadczenia us³ug, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, je¿eli miejscem opodatkowania tych czynno¶ci jest terytorium pañstwa cz³onkowskiego inne ni¿ terytorium kraju lub terytorium pañstwa trzeciego i dla tych czynno¶ci podatnicy ci nie s± zidentyfikowani dla podatku od warto¶ci dodanej lub - w przypadku terytorium pañstwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. (art. 106 ust. 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 106 ust. 8 ww. ustawy o VAT minister w³a¶ciwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporz±dzenia:okre¶li szczegó³owe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawieraæ, oraz sposób i okres ich przechowywania; mo¿e okre¶liæ wzory faktur dla wszystkich lub niektórych rodzajów czynno¶ci; mo¿e okre¶liæ przypadki, w których faktury mog± byæ wystawiane przez inne podmioty ni¿ wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegó³owe zasady i warunki wystawiania faktur w takich przypadkach.Zgodnie z delegacj± ustawow± zawart± w cyt. art. 106 ust. 8 ustawy o VAT Minister Finansów wyda³ w dniu 28 listopada 2008r. rozporz±dzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i us³ug, do których nie maj± zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), zwane dalej rozporz±dzeniem.

Zgodnie z § 4 ust. 1 cyt. rozporz±dzenia zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadaj±cy numer identyfikacji podatkowej, wystawiaj± faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.

Natomiast § 5 w ustêpie 1 zawiera niezbêdne elementy, które faktura powinna zawieraæ:imiona i nazwiska lub nazwy b±d¼ nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrze¿eniem ust. 10 i 11;numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";dzieñ, miesi±c i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta ró¿ni siê od daty sprzeda¿y, równie¿ datê sprzeda¿y; w przypadku sprzeda¿y o charakterze ci±g³ym podatnik mo¿e podaæ na fakturze miesi±c i rok dokonania sprzeda¿y, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;nazwê (rodzaj) towaru lub us³ugi;miarê i ilo¶æ sprzedanych towarów lub zakres wykonanych us³ug;cenê jednostkow± towaru lub us³ugi bez kwoty podatku (cenê jednostkow± netto);warto¶æ towarów lub wykonanych us³ug, których dotyczy sprzeda¿, bez kwoty podatku (warto¶æ sprzeda¿y netto);stawki podatku;umê warto¶ci sprzeda¿y netto towarów lub wykonanych us³ug z podzia³em na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegaj±cych opodatkowaniu;kwotê podatku od sumy warto¶ci sprzeda¿y netto towarów (us³ug), z podzia³em na kwoty dotycz±ce poszczególnych stawek podatku;kwotê nale¿no¶ci ogó³em wraz z nale¿nym podatkiem.Na gruncie przepisów unijnych zasady wystawiania faktur reguluje art. 217-240 Dyrektywy VAT z 2006 r. Nale¿y zauwa¿yæ, ¿e regulacje te s± stosunkowo obszerne i szczegó³owe, co jest konsekwencj± wyj±tkowej roli, jak± pe³ni faktura w systemie VAT.

Faktura potwierdzaj±ca dostawê towarów lub ¶wiadczenie us³ug musi zawieraæ dana wskazane w art. 226 Dyrektywy 2006/112. Przywi±zuje siê du¿± rolê do formalnych wymogów faktury w legislacjach poszczególnych pañstw cz³onkowskich, w tym w ustawodawstwie polskim. Kwestie dotycz±ce posiadania faktury spe³niaj±cej okre¶lone warunki formalne by³y przedmiotem rozstrzygniêcia Europejskiego Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci w po³±czonych sprawach 123/87 i 330/87 pomiêdzy Lea Jovion a Société anonyma d-étude et degestion immobiliere (EGI) a pañstwem belgijskim. W orzeczeniu Trybuna³ stwierdzi³, ¿e pañstwa cz³onkowskie maj± prawo uzale¿niæ odliczenia podatku naliczonego od faktu posiadania faktury spe³niaj±cej okre¶lone wymogi formalne.

Wnioskodawca podaje, ¿e dokument, którym bêdzie pos³ugiwa³ siê w obrocie wewn±trzwspólnotowym, posiada wszystkie wskazane w art. 106 ustawy o VAT elementy, za wyj±tkiem nag³ówka. Powo³uje siê równie¿ na zapisy § 5 ust. 1 pkt 3 przywo³anego wy¿ej rozporz±dzenia. Niemniej jednak dokument, który bêdzie generowany dla potrzeb przesuniêæ magazynowych mimo, ¿e nie zawiera oznaczenia w tytule Faktura VAT tylko ProForma.

Zauwa¿yæ nale¿y, i¿ faktura pro forma nie jest dokumentem przewidzianym w ¶wietle zarówno ustawy o podatku od towarów i us³ug jak i cyt. rozporz±dzenia. W obu tych aktach prawnych ustawodawca pos³uguje siê wy³±cznie sformu³owaniami faktura, faktura VAT, faktura VAT-MP czy faktura VAT mar¿a. Zatem nie mo¿na uznaæ dokumentu ProForma, któr± Wnioskodawca zamierza siê pos³ugiwaæ za fakturê VAT, gdy¿ jednym z warunków sine qua non faktury jako dokumentu ksiêgowego jest nazwa Faktura VAT.

Wnioskodawca, dokonuj±c transakcji z art. 13 ust. 3 ustawy korzystaj±c z us³ug przewo¼nika, podlega m. in. wymaganiom dowodowym z art. 42 ust. 3. Wynika to wprost z delegacji art. 42 ust. 14 ustawy.

Zatem Spó³ka powinna posiadaæ przede wszystkim dokumenty przewozowe otrzymane od przewo¼nika odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie powinno wynikaæ, ¿e towary zosta³y dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium pañstwa cz³onkowskiego inne ni¿ terytorium kraju, poza tym kopiê faktury i specyfikacjê ³adunku.

Z analizy powy¿szej, nale¿y sformu³owaæ wniosek, ¿e przesuniêcie wewn±trzmagazynowe, dokonywane przez Wnioskodawcê jest transakcj± wewn±trzwspólnotowej dostawy towarów zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy. Wnioskodawca, pos³uguj±c siê faktur± ProForma, nie wystawia dowodu wykonania rzeczonej transakcji, lecz jedynie po¶wiadczenie przyjêcia zamówienia do wykonania. Ka¿da dostawa towaru lub wykonanie us³ugi, powinny potwierdzone byæ faktur±, jako dokumentem sformalizowany, potwierdzaj±cym zaistnienie okre¶lonego zdarzenia gospodarczego. Zatem, po wystawieniu w³a¶ciwego dokumentu, jakim jest faktura VAT, i posiadaj±c resztê dokumentów z katalogu art. 42 ust. 3, Wnioskodawca mo¿e opodatkowaæ przesuniêcie wewn±trzmagazynowe w³asnych towarów stawk± 0%. Warunkiem jest posiadanie przez Spó³kê, przed up³ywem terminu do z³o¿enia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy w swojej dokumentacji dowodów, ¿e towary bêd±ce przedmiotem wewn±trzwspólnotowej dostawy zosta³y wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do magazynu na terytorium pañstwa cz³onkowskiego inne ni¿ terytorium kraju.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowi±zek podatkowy w wewn±trzwspólnotowej dostawie towarów, powstaje 15. dnia miesi±ca nastêpuj±cego po miesi±cu, w którym dokonano dostawy towarów. Na podstawie ust. 2 powy¿szego artyku³u, w przypadku, gdy przed up³ywem ww. terminu podatnik wystawi³ fakturê, obowi±zek podatkowy powstaje z chwil± wystawienia faktury.

Wnioskodawca, wystawiaj±c ProFormê, nie mo¿e przyj±æ daty na tym dokumencie, jako momentu powstania obowi±zku podatkowego, zgodnie z zapisem art. 20 ust. 2, gdy¿ jak wskazano wy¿ej, wystawienie takiego dokumentu nie wywo³uje skutków podatkowych. Dopiero w sytuacji, gdy Spó³ka wystawi dokument w³a¶ciwy, jakim jest faktura VAT, obowi±zek podatkowy mo¿na bêdzie rozpoznaæ z daty tego dokumentu. W konsekwencji o tym, czy dostawa w rozumieniu art. 20 ustawy zostanie dokonana, decyduj± przepisy dotycz±ce wydania towaru. Dokonanie dostawy w ramach wewn±trzwspólnotowej dostawy towarów rozpoczyna bieg szczególnego rodzaju terminu. Termin ten koñczy swój bieg w 15-tym dniu miesi±ca nastêpuj±cego po miesi±cu, w którym dokonano tej dostawy. Do czasu up³ywu tego terminu, wystawienie przez Spó³kê faktury dokumentuj±cej tê transakcjê, skutkuje powstaniem obowi±zku podatkowego w momencie wystawienia tej faktury. Je¶li jednak do 15-go dnia miesi±ca nastêpuj±cego po miesi±cu, w którym dokonano dostawy, faktura nie zostanie przez Spó³kê wystawiona, obowi±zek ten powstaje niezale¿nie od wystawienia faktury w tym w³a¶nie dniu.

Reasumuj±c, nie mo¿na zgodziæ siê z Wnioskodawc±, ¿e wystawiaj±c dokument o nazwie ProForma, zastosowaæ mo¿e stawkê 0% dla przesuniêcia magazynowego w³asnych towarów do magazynu usytuowanego w innym kraju cz³onkowskim. Dla w³a¶ciwego udokumentowania takiej transakcji, nale¿y wystawiæ fakturê VAT. Dopiero posiadaj±c komplet dokumentów wskazanych w art. 42 ust. 3, mo¿na uznaæ prawo Spó³ki do stawki preferencyjnej 0%. Obowi±zek podatkowy uzale¿niony bêdzie od daty, z jak± Wnioskodawca wystawi fakturê VAT, z uwzglêdnieniem zapisu art. 20 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przysz³ego przedstawionego przez Wnioskodawcê i stanu prawnego obowi±zuj±cego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przys³uguje prawo do wniesienia skargi na niniejsz± interpretacjê przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodno¶ci z prawem. Skargê wnosi siê do Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na pi¶mie organu, który wyda³ interpretacjê w terminie 14 dni od dnia, w którym skar¿±cy dowiedzia³ siê lub móg³ siê dowiedzieæ o jej wydaniu - do usuniêcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postêpowaniu przed s±dami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargê do WSA wnosi siê (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia dorêczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniêcia naruszenia prawa, a je¿eli organ nie udzieli³ odpowiedzi na wezwanie, w terminie sze¶ædziesiêciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargê wnosi siê za po¶rednictwem organu, którego dzia³anie lub bezczynno¶æ s± przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w P³ocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 P³ock.
S³owa kluczowe: dokumenty, dostawa towarów, faktura VAT, obowi±zek podatkowy
Data aktualizacji: 27/01/2013 18:00:01

Urz±d Skarbowy Brzeg 49-305 ul. Sk³adowa 2

Zasiêg terytorialny miasta Brzeg gminy Grodków, Lewin Brzeski, Lubsza, Olszanka, Skarbimierz powiaty brzeski województwo opolskie Konta bankowe CIT 31101014010047892221000000 VAT 78101014010047892222000000 PIT 28101014010047892223000000 bud¿etowe...

Czy Wnioskodawca powinien domagaæ siê od Starostwa faktury VAT? 2. Czy Starostwo mo¿e odmó...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Co mo¿e bieg³y rewident z Tarnowa?

Kim s± biegli rewidenci z Tarnowa i co le¿y w zakresie ich obowi±zków? Innym okre¶leniem tego zawodu jest audytor. Bieg³y rewident Tarnów to osoba, która posiada uprawnienia do badania sprawozdañ finansowych. Najczê¶ciej jednocze¶nie pracuje jako...

Uprawnienie spó³ki przejmuj±cej ca³o¶æ jednoosobowego przedsiêbiorstwa do odliczenia podat...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artyku³y do przeczytania
Czy Spó³ka ma prawo do odliczania podatku VAT z faktur wystawianych przez Redaktora za kolejne okresy od stycznia 2008 r.?Wystawienie faktur VAT po utracie prawa do zwolnienia podmiotowegoCo musi zawieraæ ksiêga rachunkowa?Czy op³ata s±dowa umieszczona na fakturze VAT obok us³ugi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i us³ug?Urz±d Skarbowy Busko-Zdrój 28-100 ul. 12 Stycznia 17
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji us³ug i zgodnie z polityk± cookies. Mo¿esz okre¶liæ warunki przechowywania lub dostêpu do plików cookies w Twojej przegl±darce, kliknij tutaj aby dowiedzieæ siê wiêcej.