Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur następnie korygowanych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu 20 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka wykonuje działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży hurtowej artykułów spożywczych. Zdarza się, że w dostawie towarów od kontrahentów występują braki. Po uzgodnieniu z dostawcą przesyła on brakujący towar lub wystawia fakturę korygującą. Czynność taka dokonywana jest nierzadko w następnym miesiącu po wystawieniu faktury. Fakturę podstawową i korektę do niej Wnioskodawca otrzymuje zatem w różnych miesiącach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu w miesiącu jej otrzymania, a następnie w miesiącu otrzymania faktury korygującej dokonania korekty podatku odliczonego. Czy też w przypadku braków w dostawie prawo do odliczenia powstaje tylko częściowo (w stosunku do towarów, które do Spółki dotarły), a późniejsze otrzymanie faktury korygującej (wykazujące dostawę w rzeczywistej wysokości) nie skutkuje żadnymi obowiązkami związanymi z rozliczeniem podatku naliczonego (fakturę tę należy jedynie dołączyć do faktury pierwotnej).Zdaniem Wnioskodawcy, w momencie otrzymania faktury ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktury, a późniejsze otrzymanie faktury-korekty obliguje do skorygowania wcześniejszej rozliczonego podatku.

Na poparcie swego stanowiska Wnioskodawca powołuje art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w myśl którego podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Co do zasady kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 ustawy).

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem m. in. ust. 12. Wnioskodawca uzasadniając własne stanowisko powołuje się na treść art. 86 ust. 12, art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca uwzględniając treść wymienionych wyżej przepisów jest zdania, iż otrzymuje fakturę VAT dokumentującą wykonanie czynności podlegających opodatkowaniu (następuje przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel). Faktura będzie opiewać na ilość towaru, co do którego nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel. Wnioskodawca dokonuje zakupu przedmiotowych towarów w celu wykorzystania ich do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie - jak twierdzi Zainteresowany - nabywa prawo do dysponowania całością tego towaru i brak jest podstaw do kwestionowania możliwości odliczenia całości podatku naliczonego VAT.

W takiej sytuacji - jak argumentuje Wnioskodawca - nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całość kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury, a częściowy brak towaru nie będzie wpływał na ograniczenie tego odliczenia .

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Powołana ustawa definiuje w art. 2 pkt 6, towary jako rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Pod pojęciem sprzedaży - art. 2 pkt 22 cyt. ustawy - rozumie się odpłatną dostawę towarów (.).

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jak stanowi ust. 2 powołanego przepisu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:a) z tytułu nabycia towarów i usług, b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu  - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.Art. 86 ust. 10 cyt. ustawy, stanowi, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 - nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.Stosownie do treści art. 86 ust. 12 cyt. ustawy, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Powyższe regulacje wskazują, iż prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wiąże się z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatnika. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Ustawa w obowiązującym kształcie przewiduje jednak możliwość późniejszego dysponowania prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku bowiem otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi, z wyjątkami ustanowionymi w art. 86 ust. 12 cyt. ustawy.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a i b ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności, podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością.Zgodnie ze stanem faktycznym sprawy Wnioskodawca zajmuje się działalnością polegającą na sprzedaży hurtowej artykułów spożywczych. W prowadzonej działalności zdarzają się sytuacje kiedy to w dostawie towarów od kontrahentów występują braki. Po uzgodnieniu z dostawcą przesyła on brakujący towar lub wystawia fakturę korygującą. Czynność taka dokonywana jest nierzadko w następnym miesiącu po wystawieniu faktury. Fakturę podstawową i korektę do niej Wnioskodawca otrzymuje niejednokrotnie w różnych miesiącach.

Uwzględniając powyższą analizę stwierdzić należy, iż uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie występuje, gdy wystawiona faktura nie odzwierciedla rzeczywistego zdarzenia gospodarczego. W szczególności, gdy zdarzenie gospodarcze określone w dokumencie sprzedaży de facto nie nastąpiło lub zaistniało w innej niż wskazano dacie bądź rozmiarach innych niż to wynika z faktury lub dokumentu celnego, a także zaistniało pomiędzy innymi podmiotami gospodarczymi. Należy podkreślić, że prawo do obniżenia podatku należnego jest wyraźnie związane z nabyciem towarów i usług oraz jest uwarunkowane rzeczywistym nabyciem konkretnego towaru będącego przedmiotem obrotu gospodarczego. Ograniczenie takie normuje art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT, zgodnie z którym Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury w części dotyczącej czynności, które nie zostały dokonane, tj. w części dotyczącej stwierdzonych braków towarów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, odliczanie podatku naliczonego, podatek od towarów i usług
Data aktualizacji: 27/01/2013 09:00:02

Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związa...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W zakresie dokumentowania zwrotów zakupionego sprzętu elektronicznego oraz prawa do odlicz...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Siemianowice Śląskie 41-100 ul. Świerczewskiego 84

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu - Siemianowice Śląskie gminy powiaty województwo śląskie Konta bankowe CIT 75101012123116272221000000 VAT 25101012123116272222000000 PIT 72101012123116272223000000 budżetowe pozostałe...

W jaki sposób należy wystawić fakturę stwierdzającą pobranie całości należności przed wyda...

Stan faktyczny: Spółka otrzymuje od swoich zagranicznych kontrahentów zaliczki w wysokości 100% wartości dostawy swoich produktów. Wystawia fakturę VAT zaliczkową ze stawką podatku VAT 0%. Spółka wydając gotowy wyrób nabywcy wystawia fakturę VAT...

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zakupu usługi, czy w momencie dokonanej zap...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy otrzymane premie pieniężne otrzymane od dostawcy za wcześniejsze zapłacenie faktury podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowo jest wystawiana faktura VAT ze stawką 7% na usługi związane z kulturą?Opodatkowanie premii pieniężnych i prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących otrzymane premieChcę prowadzić sprzedaż na aukcji internetowej: czy na zakup towaru podstawą zapisu w księdze może byc wydruk z komputera ?Uznanie za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, sprzedaży towarów pozostawionych w depozycie w magazynie kontrahenta na terenie unii
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.