Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie opakowań

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2010 r. (data wpływu 29 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 26 kwietnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie opakowań - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 29 stycznia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 26 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie opakowań.



W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji bielizny. Działalność ta należy do tzw. usług na rzeczowym majątku ruchomym. Prowadzi ścisłą współpracę z podmiotem zagranicznym mającym siedzibę we Włoszech, którego stałym i wyłącznym miejscem prowadzenia działalności są Włochy. Kontrahent ten jest wspólnikiem Spółki. Na jego zlecenie, z przekazanych przez niego komponentów (tkanin), Spółka szyje gotowe towary, tj. bieliznę, która następnie wywożona jest poza terytorium Polski. Obie spółki posiadają numer NIP UE i posługują się tym numerem we wzajemnych transakcjach. Kontrahent zagraniczny zamierza rozszerzyć dotychczasowy zakres zlecenia o zobowiązanie Spółki do tego, by produkowany przez nią towar (poszczególne sztuki bielizny) był pakowany w odpowiednie opakowania (pudełka). Tak przygotowany towar będzie stanowił finalny produkt świadczonej przez Spółkę usługi. Następnie towar zostanie wywieziony przez usługobiorcę poza terytorium kraju. Zakupu opakowań dokonywać będzie Spółka, która zapłaci całą należność wynikającą z faktur VAT (w tym podatek). W rozliczeniach z kontrahentem, tytułem wynagrodzenia za wykonane usługi, wystawi faktury VAT, obciążając zleceniodawcę kosztami wykonanej usługi, w tym zakupu opakowań w kwocie netto. Cena wykonanej usługi (wyprodukowanego towaru) zostanie powiększona o cenę nabytego przez Spółkę opakowania, przy czym ciężar podatku od nabycia opakowań pokryje w całości Spółka. Stosownie do treści art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka zamierza dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez producenta opakowań.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa, Spółka będzie mogła dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawianych z tytułu nabycia towarów, tj. opakowań.



Zdaniem Wnioskodawcy powołującego art. 86 ust. 1 i art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka posiada status podatnika podatku od towarów i usług, a więc co do zasady może korzystać z przywileju neutralności podatku. Spółka będzie nabywać towary (opakowania), celem wykorzystania ich w prowadzonej działalności opodatkowanej. Zakup ten będzie niezbędny celem wykonania zlecenia na rzecz kontrahenta. Tytułem wynagrodzenia za wykonane usługi Spółka wystawi faktury VAT, którymi obejmie usługi, jak również cenę nabycia opakowań. W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż będzie miała prawo do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawa zaliczenia tej usługi w poczet usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, nie przekreśla fakt, iż nabyte przez firmę towary będą wykorzystane finalnie do czynności opodatkowanych na terenie Włoch. To bowiem kontrahent odprowadzi podatek, od usług wykonywanych na jego rzecz, zgodnie z przepisami obowiązującymi w państwie, w którym ma siedzibę. Spółka podniosła, że na takie twierdzenie pozwala treść art. 86 ust. 8 ustawy, z którego wynika, iż podatnik ma prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. W przedstawionej sytuacji, w ocenie Spółki, nabyte przez nią towary (opakowania) dotyczyć będą usług świadczonych poza terytorium kraju (art. 28b ustawy). Spółka będzie dysponować stosownymi dokumentami, o których mowa w art. 86 ust. 8 ustawy.

Spółka wskazała, że stoi na stanowisku, iż spełni ona przesłanki z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniające ją do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zatem wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które w ogóle nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. wykorzystywane są do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W oparciu o art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.



Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnia możliwość skorzystania z prawa do obniżenia podatku od towarów i usług od spełnienia łącznie wskazanych w tym przepisie warunków, a mianowicie:kwota podatku naliczonego, która ma obniżać kwotę podatku należnego, musi być związana z importowanymi lub nabywanymi towarami i usługami, które dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przestawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka współpracuje z podmiotem zagranicznym, mającym siedzibę i wyłączne miejsce prowadzenia działalności na terenie Włoch. Na jego zlecenie szyje z przekazanych przez niego tkanin gotowe towary, wywożone poza terytorium Polski. Kontrahent zamierza rozszerzyć zakres zlecenia o pakowanie gotowego towaru w odpowiednie pudełka. Następnie towar ten zostanie wywieziony przez usługobiorcę poza terytorium kraju. Spółka dokonywać będzie zakupu opakowań, należność zapłaci w całości, co zostanie potwierdzone fakturami VAT. W rozliczeniach z kontrahentem obciąży go kosztami wykonanej usługi, w tym zakupu opakowań w kwocie netto (podatek naliczony z tytułu nabycia pokryje w całości Spółka).

W interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-74b/10/EŁ rozstrzygnięto, iż miejsce świadczenia usługi szycia przez Spółkę, z przekazanych Jej tkanin przez kontrahenta zagranicznego, gotowych wyrobów (bielizny), wywożonych następnie poza terytorium Polski, znajdować się będzie poza terytorium kraju.

Należy podkreślić, że powyższa usługa nie została wymieniona w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w jej przepisach wykonawczych, jako zwolniona od podatku. Zatem, gdyby miejscem jej świadczenia było terytorium Polski, przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług z nią związanych.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe i powołane przepisy należy stwierdzić, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup przedmiotowych opakowań, pod warunkiem, że - jak wskazała Spółka - będzie w posiadaniu dokumentów, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (potwierdzających związek odliczonego podatku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju), o ile nie zajdą ograniczenia, o których mowa w art. 88 tej ustawy.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: miejsce świadczenia usług, odliczanie podatku naliczonego, odliczenia, prawo do odliczenia, zakup
Data aktualizacji: 19/01/2013 12:00:01

Korekta podatku należnego z tytułu użytkowania wieczystego gruntów ustanowionego przed dni...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy okresu rozliczeniowego, w którym można uwzględnić duplikat faktury VAT

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z przepisem art. 4 ust. 1 ustawy z dnia...

Fakturowanie importu usług

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie jednej zbiorczej faktury korygującej za cały okres rozliczeniowy obejmujący je...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W którym momencie następuje dostawa towarów pomiędzy komisantem a osobą trzecią (klientem)?

Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu nabycia wierzytelności, określenia podstawy opodatkowania oraz stawki podatkuPrawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z naprawami powypadkowymi autobusówCzy wartość netto z faktury wystawionej przez firmę doradczą za pozyskanie dotacji będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów?Dotyczy rozliczenia i dokumentowania zaliczek na poczet dostawy krajowejObowiązek wystawiania faktur VAT przez dealerów, naprawiających samochody uszkodzone w trakcie transportu
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.