Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na pomieszczenie biurowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2008r. (data wpływu 15 stycznia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 kwietnia 2008r. (data wpływu 4 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na pomieszczenie biurowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2008r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na pomieszczenie biurowe. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 kwietnia 2008r. (data wpływu 4 kwietnia 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie nr IBPP1/443-85/08/MS z dnia 28 marca 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie biura rachunkowego. W związku z tym postanowił kupić lokal na pomieszczenie biurowe dla celów prowadzonej działalności. Jednakże z uwagi na lepsze warunki kredytu (jako osoba fizyczna) oraz na stan lokalu postanowił zakupić lokal na rynku pierwotnym (lokal mieszkalny stawka 7% VAT). Lokal ten będzie zgłoszony przez Wnioskodawcę do urzędu miasta i będzie opłacona wyższa opłata za użytkowanie - jako lokal użytkowy. Przed rozpoczęciem w nim działalności ściany działowe będą zlikwidowane i postawione w innym miejscu, łazienka zostanie zlikwidowana - zostanie tylko wc. Za mieszkanie Wnioskodawca płaci w ratach. Opłata rezerwacyjna zastała zapłacona w grudniu 2007r. Kolejna transza będzie zapłacona do 20 marca 2008r., następna w czerwcu 2008r. a ostatnia przy odbiorze lokalu. Faktury wystawione są przez dewelopera przy każdej zaliczce ze wskazaniem imienia i nazwiska Wnioskodawcy, numeru NIP oraz adresu obecnej siedziby biura rachunkowego. Wnioskodawca stwierdza, że cała jego działalność gospodarcza opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 22%.

Ponadto stwierdza, że zakupiony lokal (z przeznaczeniem na pomieszczenie biurowe) jest zaliczony do środków trwałych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będzie amortyzowany zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, a z faktur VAT wynika w sposób oczywisty, ze wystawione zostały na podmiot w ramach którego Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy można obniżyć kwotę podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na pomieszczenie biurowe.

Zdaniem Wnioskodawcy może on skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu, który będzie przeznaczony na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem VAT. Tylko wystąpienie okoliczności określonych w art. 88 ustawy o podatku VAT wyłączałoby go z prawa do odliczeń podatku VAT z przedmiotowych faktur.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (art. 86 ust. 2 pkt 1).

Wszelkie ograniczenia w zakresie przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego (tj. wyjątki od zasady przewidzianej przepisem art. 86 ust. 1 ustawy) wynikają z przepisów prawa podatkowego (zarówno z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jak i przepisów wykonawczych do ustawy).

Przypadki, w których nabycie towarów i usług nie uprawnia podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostały przez ustawodawcę określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (tj. towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji), oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że zakupiony lokal (z przeznaczeniem na pomieszczenie biurowe) będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Zaliczony został do środków trwałych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, będzie amortyzowany zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, a z faktur VAT wynika w sposób oczywisty, że wystawione zostały na podmiot w ramach którego Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na pomieszczenie biurowe w takim zakresie w jakim lokal ten będzie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych (biuro rachunkowe). Natomiast w przypadku wykorzystywania przez Wnioskodawcę przedmiotowego lokalu do wykonywania zarówno czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, będą miały zastosowanie przepisy art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: lokal użytkowy, odliczanie podatku naliczonego, odliczenia, odliczenie podatku od towarów i usług, podatek naliczony, środek trwały, wydatki inwestycyjne
Data aktualizacji: 27/12/2012 21:00:01

Z jaką stawką podatku od towarów i usług wystawić fakturę VAT za wykonaną usługę transport...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.03.2005 r. (data wpływu do...

Czy jest konieczne odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty...

Na podstawie art. 216, art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 22.06.2006 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela...

Czy można dokonywać zmian na fakturach sprzedaży w miejscu NABYWCA na podstawie not korygu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawienie faktury VAT w mieniu sprzedawcy, odbiór faktury VAT w imieniu odbiorcy

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka prawidłowo rozlicza różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości ze s...

Wnioskiem z 22.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.06.2007 r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy w przypadku, gdy kontrahenta wiąże wyrok sądu, Spółka może udokumentować wypłacane premie pieniężne temu kontrahentowi notami księgowymi?Opodatkowanie oraz dokumentowanie przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu na mocy umowy zamianyW zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT z tytułu wydania przewłaszczonego towaruPodatnik pyta o możliwość anulowania wystawionych faktur VAT, oraz o ich korygowanieMożliwość odliczenia wydatków na remont lokalu mieszkalnego na podstawie faktury VAT
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.