Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT dokumentujących otrzymanie premii pieniężnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2008 r. (data wpływu 7 marzec 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 kwietnia 2008 r. (data wpływu 21 kwiecień 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących otrzymanie premii pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących otrzymanie premii pieniężnych. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 kwietnia 2008 r. (data wpływu 21 kwiecień 2008 r.) o informacje dotyczące brakującej opłaty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem Zakładu, który zajmuje się m. in. produkcją i hurtową sprzedażą materiałów instalacyjnych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera ze swoimi kontrahentami umowy oraz porozumienia, w których ustalony jest poziom obrotów uprawniający do otrzymania premii pieniężnej. Na podstawie informacji otrzymanych od kontrahentów o wysokości zrealizowanego obrotu w danym okresie rozliczeniowym np. kwartalnym wystawiana jest faktura VAT dokumentująca wysokość przyznanej premii powiększona o należny podatek VAT. Ponadto przyznanie premii uzależnione jest od terminowego regulowania zobowiązań z tytułu realizacji dostaw.

W sytuacji, gdy Zakład jest dostawcą towarów, otrzymuje od odbiorcy faktury VAT dotyczące uzyskanej premii pieniężnej. Podatek naliczony z tych faktur jest odliczany zgodnie z art. 86 ustawy o VAT.

Zainteresowany zaznacza, że do tej pory w zakresie rozliczeń z tytułu premii pieniężnych stosował się do stanowiska prezentowanego w piśmie Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. Nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 w sprawie interpretacji przepisów ustawy o VAT w zakresie premii pieniężnych, zgodnie z którym w sytuacjach, w których podatnicy kształtują swoje wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu: określonych poziomów obrotów z dostawcą, dokonywania terminowych płatności zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób, oraz premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą, w takich wypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonym zachowaniem nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Należy jednak mieć na uwadze, że odmienne stanowisko w powyższej kwestii prezentują sądy administracyjne. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I FSK 94/06 oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 22 maja 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 4080/06 stoją na stanowisku, że premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów, nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi.

Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego oraz rozbieżności w interpretacjach dokonywanych przez organy podatkowe i sądy administracyjne zasadne wydaje się wystąpienie o indywidualną interpretację przepisów prawa w kwestii premii pieniężnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo odliczając podatek naliczony z faktur VAT dotyczących premii pieniężnych.Czy w przypadku zmiany stanowiska Ministra Finansów Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekt wcześniejszych rozliczeń wykonanych w oparciu o stanowisko wyrażone w piśmie Ministra Finansów.Czy w świetle nowelizacji z dniem 1 stycznia 2008 r. przepisu art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT Zainteresowany zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego nawet w sytuacji zmiany stanowiska przez organy podatkowe.Wnioskodawca do tej pory zgodnie z interpretacją Ministra Finansów w sprawie premii pieniężnych wystawiał faktury VAT oraz odliczał podatek naliczony z otrzymanych faktur VAT. Jednocześnie, Zainteresowany uważa, że w przypadku gdyby Minister Finansów wydał interpretację zgodnie z sądowym orzecznictwem w kwestii premii pieniężnych, to nie może ona spowodować, iż będzie on zobowiązany do dokonania korekt za poprzednie okresy zarówno podatku należnego jak i podatku naliczonego. Jednak pewne wątpliwości rodzą się na tle nowelizacji przepisu art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Czy gdy Minister Finansów uzna, że premia pieniężna nie podlega opodatkowaniu, to czy podatek naliczony wykazany w tych fakturach będzie podlegał odliczeniu, jego zdaniem ewentualna zmiana stanowiska organów podatkowych nie może szkodzić podmiotowi, który dokonał takiego odliczenia zgodnie z obowiązującą interpretacją Ministra Finansów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.W sprawie będącej przedmiotem wniosku, wskazać należy, że w przypadku, gdy kontrahenci kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. zakupów określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane w pewnym okresie dostawy, a premie te nie są związane z konkretną dostawą, to należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, podlegających opodatkowaniu na ogólnych zasadach, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. przepisem art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze, jednak transakcja nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku.

W świetle powyższego, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, gdzie wypłacane przez Zainteresowanego premie z tytułu uzyskiwania przez nabywcę odpowiedniego poziomu obrotów lub terminowego regulowania należności stanowią wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach za odpłatne (w postaci przyznanej premii pieniężnej) świadczenie usług, pod warunkiem, że zakup tych usług może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy. Tym samym, przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie będzie miał w tym przypadku zastosowania.

Natomiast stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne). Zgodnie z art. 14k § 2 zastosowanie się do interpretacji ogólnej przed jej zmianą nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Na mocy art. 14b § 1 ww. ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zgodnie z art. 14k § 1 zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sadu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzyganej sprawie podatkowej.

Mając na uwadze powyższe przepisy, oraz okoliczności przedstawione we wniosku, uznać należy, iż zastosowanie się Wnioskodawcy do interpretacji Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 w sprawie stosowania przepisów art. 8 i art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (publikacja Dz. Urz. MF z 2005 r. nr 2, poz. 22) przed jej zmianą, jak również zastosowanie się Wnioskodawcy do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może mu szkodzić, zatem Spółka nie będzie zobowiązana do korekt wcześniejszych rozliczeń, dokonanych w oparciu o stanowisko Ministra Finansów wyrażone w powołanym wyżej piśmie oraz w oparciu o pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie pytania dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług premii pieniężnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 4 czerwca 2008 r. nr ILPP2/443-230/08-4/EN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura VAT, opodatkowanie, podatek naliczony, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 26/12/2012 15:00:01

Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną, naliczyć i odprowadzić podatek należny od tej usługi?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Hajnówka 17-200 ul. 3 Maja 34

Zasięg terytorialny miasta Hajnówka gminy Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka powiaty hajnowski województwo podlaskie Konta bankowe CIT 39101010490057602221000000 VAT 86101010490057602222000000 PIT...

Urząd Skarbowy Goleniów 72-100 ul. plac Lotników 1

Zasięg terytorialny miasta gminy Goleniów, Maszewo, Nowogard, Osina, Przybiernów, Stepnica powiaty goleniowski województwo zachodniopomorskie Konta bankowe CIT 57101015990056852221000000 VAT 07101015990056852222000000 PIT 54101015990056852223000000...

Czy spółka poprawnie rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych, pobierając 19% podatek...

Na podstawie art.14a 1 i art.216 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t.Dz.U.z 2005r. Nr.8 poz.60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Państwa stanowisko w sprawie, zawarte we wniosku z dnia...

Czy usługi wymienione w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym mogą korzystać ze zwolnienia pod...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Sposób dokumentowania prowizji bankowychRefakturowanie opłat administracyjnychJaką stawkę podatku zastosować na fakturach sprzedaży usług gastronomicznych?Czy nieodpłatne przekazanie roweru w formie darowizny będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w oparciu o fakturę wewnętrzną?Dot. anulowania wystawionych faktur VAT
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.