Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących usługi reklamowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 07 marca 2008r. (data wpływu 20 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących usługi reklamowe -jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących usługi reklamowe.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, jako producent wyrobów mleczarskich, zawarła umowę o współpracy z X Sp. z o. o. Sp. K. w zakresie dostaw produktów do supermarketów X regulującą m. in. warunki finansowe rozliczania dostaw towarów przez spółdzielnię mleczarską oraz świadczenia usług przez X na rzecz spółdzielni mleczarskiej (kopia umowy w załączeniu). W załączniku nr 1 do ww. umowy określono zasady świadczenia usług reklamy przez X. Jak wynika z ramowych warunków współpracy X zobowiązany jest do świadczenia usług w zakresie reklamy polegającej na zamieszczeniu w gazetce dystrybuowanej przez X reklamy produktów spółdzielni lub jej logo. W zamian za tę usługę spółdzielnia zobowiązana jest do zapłaty wynagrodzenia na rzecz X w wysokości 3% obrotu. Z treści umowy wynika, że usługa ta rozliczana jest miesięcznie (3% obrotu towarów dostarczanych przez spółdzielnię w poprzednim miesiącu). X wystawia na rzecz Wnioskodawcy faktury VAT z zastosowaną stawką 22% w sposób ciągły, miesięcznie w miesiącu następującym po każdym miesiącu rozliczeniowym. W praktyce spółdzielnia ma prawo do umieszczenia reklamy swojego produktu raz w roku (par. 2 załącznika nr 1 do umowy) i może na tę okoliczność przedstawić gazetkę X z reklamą swojego produktu.

Podkreślić należy, iż sposób rozliczania wynagrodzenia za usługę w zakresie reklamy jest rozliczany jako 3% wielkości obrotu wynikającego z dostaw towarów i w żaden sposób nie jest uzależniony ani od ilości umieszczonych reklam w gazetce X, ani od żadnych innych działań ze strony X.

W związku z powyższym zadano następujące pytania :

Czy prawidłowym jest dokumentowanie usług w zakresie reklamy w przedstawionym stanie faktycznym fakturą VAT z zastosowaną stawką 22% podatku .

Czy Spółdzielnia ma prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez X.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, wynagrodzenie w wysokości 3% obrotu należne X stanowi w istocie rozliczenie premii pieniężnej (bonusa), który powinien być dokumentowany notą księgową a nie fakturą VAT. Ponieważ czynność rozliczania premii pieniężnych i bonusów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z brzmienia art. 106 ust. 1 ustawy wynika zaś, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia zawarła z jednym ze swoich kontrahentów (X Sp. z o. o. Sp. K. ) umowę o współpracy, w której określono m. in. zasady świadczenia usług reklamowych przez X. Przedmiotowe usługi podlegają, zgodnie z art. 41 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku 22% i powinny zostać udokumentowane fakturą VAT, stosownie do powołanego powyżej art. 106 ust.1 ustawy. W zamian za tę usługę Spółdzielnia zobowiązana jest do zapłaty wynagrodzenia na rzecz X w wysokości 3% obrotu osiągniętego miedzy stronami. Zgodnie z obowiązującą w Polsce zasadą swobody umów dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy, żaden bowiem przepis prawa nie zabrania ustalenia przedstawionego przez Wnioskodawcę sposobu rozliczeń między stronami. Należy jednakże zauważyć, iż powyższe wynagrodzenie wypłacane jest za świadczenie usług reklamy, a nie jak podnosi Wnioskodawca, stanowi rozliczenie udzielonej przez Spółdzielnię premii pieniężnej.

Jeśli chodzi natomiast o kwestie związane z prawem do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych od kontrahenta faktur dokumentujących przedmiotowe usługi, to obowiązuje zasada, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Reasumując należy więc stwierdzić, iż kontrahent Wnioskodawcy postępuje prawidłowo dokumentując przedmiotowe usługi reklamy fakturami VAT i opodatkowując je stawką podatku 22%. W związku z powyższym Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w fakturze otrzymanej od kontrahenta dokumentującej świadczenie usług reklamowych, pod warunkiem oczywiście spełnienia przesłanek pozytywnych określonych w art. 86 ust. 1 oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie pragnie zaznaczyć, że organ podatkowy nie jest uprawniony do oceny załączonych przez spółkę do wniosku o udzieleniu interpretacji dowodów. Załączniki mają jedynie charakter posiłkowy.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług. Pozostałe kwestie dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych zostaną rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług, stawki podatku, usługi reklamowe
Data aktualizacji: 17/01/2013 15:00:01

Czy z tytułu zużycia artykułów spożywczych (kawa, herbata, cukier), Spółka jest zobowiązan...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a 1 3 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz.60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o...

Czy po zakończeniu likwidacji zakładu budżetowego, prawo do otrzymania zwrotu bezpośrednie...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca działa jako podatnik podatku VAT i wystawia faktury VAT?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy w stosunku do wydatków na opisana inwestycję przysługuje w całości prawo do odliczenia...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy komornik sądowy obowiązany jest wystawić fakturę VAT ?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Spółka ma obowiązek wystawiania pracownikowi faktury VAT na odsetki od pożyczki na cele mieszkaniowe?Czy ‶faktycznie zastosowany kurs waluty z dnia jest to kurs waluty obowiązujący w banku, w którym podatnik posiada rachunek bankowy?Dobrze prowadzona księgowość Pruszków a kondycja finansowa firmyCzy do wartości faktury wystawianej najemcy na comiesięczną ratę podatku od nieruchomości zasadne jest doliczanie 22% VAT?Dotyczy sposobu rozliczenia korekty cen produktów (korekta przychodów
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.