Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.01.2010 r. (data wpływu 14.01.2010 r.), uzupełniony pismem z dnia 10.02.2010r. (data wpływu 15.02.2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 04.02.2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z organizacją konferencji na rzeczkontrahentów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej Spółka) prowadzi działalność handlową na terytorium RP. Przedmiotem działalności jest sprzedaż artykułów z branży biotechnologicznej (preparaty medyczne, wypełnienia na bazie stabilizowanego kwasu hialuronowego). Spółka działa w obszarze medycyny estetycznej. Odbiorcami produktów Spółki są kliniki i gabinety dermatologiczne oraz gabinety lekarskie, które w zakresie swojej działalności przeprowadzają zabiegi chirurgii plastycznej lub dermatologii estetycznej.

Spółka podejmuje szereg działań marketingowych oraz informacyjnych / promocyjnych skierowanych do obecnych oraz potencjalnych klientów. W ramach tych działań Spółka pokrywa koszty uczestnictwa swoich kontrahentów (podmioty na rzecz których Spółka dokonuje sprzedaży i świadczy usługi) w różnego rodzaju sympozjach, konferencjach oraz szkoleniach (dalej łącznie jako konferencje) zarówno w kraju jak i zagranicą, gdzie prezentowane są techniki stosowania preparatów będących w ofercie handlowej Spółki. Każdy z kontrahentów Spółki wykorzystuje lub może wykorzystywać preparaty sprzedawane przez Spółkę, a celem udziału w konferencji jest pozyskanie i poszerzenie jego wiedzy w dziedzinie bezpośrednio związanej ze stosowaniem preparatów sprzedawanych przez Spółkę.

Spółka pokrywa koszty związane z udziałem kontrahentów w konferencjach które: 1) organizowane są przez podmioty trzecie, 2) organizowane są przez Spółkę. W trakcie konferencji - niezależnie od programu danej konferencji - kontrahenci informowani są o ofercie handlowej Spółki, przekazywane są im m. in. materiały marketingowe i foldery informacyjne zawierające ofertę handlową Spółki oraz opis stosowania preparatów. Każdorazowo w przypadku wyjazdów na konferencje kontrahentom towarzyszą pracownicy Spółki, których celem jest jej reprezentowanie Spółki i prowadzenie działań promujących jej produkty.

W przypadku konferencji organizowanych przez podmioty trzecie Spółka pokrywa m. in. następujące koszty: 1. wydatki związane z przejazdem/przelotem, 2. wydatki związane z noclegami, 3. koszty wyżywienia, 4. koszty związane z uczestnictwem w konferencji (jeżeli uczestnictwo w danej konferencji jest odpłatne), 5. pozostałe koszty, które są niezbędne z udziałem kontrahentów w konferencji. W tym przypadku Spółka nie zleca zorganizowania całości wyjazdu firmie zewnętrznej, lecz nabywa poszczególne usługi na własną rzecz i we własnym imieniu.

W przypadku konferencji organizowanej przez Spółkę, pokrywa ona całość kosztów zorganizowania konferencji (najem sali, wynagrodzenie dla wykładowców, usługę cateringowa) oraz wydatki związane z przejazdami i uczestnictwem w konferencji zaproszonych kontrahentów.

Każdorazowo konferencje związane są bezpośrednio z działalnością Spółki, co pozwala jej na intensyfikację sprzedaży produktów poprzez zapoznawanie kontrahentów z ofertą handlową oraz technikami stosowania wysokospecjalizowanych preparatów będących w ofercie sprzedaży Spółki.

W trakcie konferencji Spółka przekazuje kontrahentom informacje o aktualnej ofercie handlowej, udziela informacji nt. sposobu funkcjonowania preparatów, zapoznaje kontrahentów z możliwymi zastosowaniami produktów.

Spółka każdorazowo po odbytej konferencji gromadzi następujące dokumenty: listę zaproszonych uczestników (kontrahentów), listy obecności na konferencji, dowody zakupu usług związanych z konferencją, w miarę możliwości również dokumentację fotograficzną.

W nadesłanym uzupełnieniu Spółka zaszeregowała ponoszone wydatki towarzyszące organizacji przedmiotowych konferencji jako związane z nabyciem usług tj.:koszty przejazdu/przelotu, usługi noclegowe, usługi organizacji konferencji (w tym najem Sali, wynagrodzenie dla wykładowców, catering), wyżywienia, uczestnictwa w konferencji (jeżeli uczestnictwo w danej konferencji jest odpłatne), oraz związane z nabyciem następujących towarów tj.:materiały marketingowe i foldery informacyjne zwierające ofertę handlową Spółki oraz opis stosowania preparatów.W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na zakup towarów i usług związanych z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów i ich pracowników, bądź w związku z zakupem całościowej usługi od podmiotu trzeciego, udokumentowanymi fakturami VAT .

W ocenie Wnioskodawcy, podatek VAT naliczony w związku z wydatkami poniesionymi na zakup towarów i usług związanych z organizacją konferencji bądź zakup całościowej usługi od podmiotu trzeciego, udokumentowanymi fakturami VAT podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 uVAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest pozostawanie w związku ponoszonych wydatków z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Wskazane przez Spółkę wydatki poniesione są przede wszystkim w celu zwiększenia przychodów Spółki, tym samym przysługuje jej obniżenie podatku należnego o podatek zawarty w odpowiednich fakturach.

W świetle powołanych powyżej przepisów oraz na podstawie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Odnosząc się do prawa do odliczenia podatku naliczonego będącego przedmiotem zapytania należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;Powyższe regulacje wskazują, iż odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych tj. do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego może być realizowane przez podatnika pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych, tj. istnienia związku między zakupami i prowadzoną działalnością.

Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:(uchylona)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.Z treści przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca podejmuje szereg działań marketingowych oraz informacyjnych i promocyjnych skierowanych do klientów, w ramach których pokrywa m.in. koszty uczestnictwa swoich kontrahentów w rożnego rodzaju sympozjach, konferencjach oraz szkoleniach. Spółka zaznacza, iż celem udziału w konferencjach jest pozyskiwanie i poszerzanie wiedzy w dziedzinie bezpośrednio związanej ze stosowaniem preparatów sprzedawanych przez Wnioskodawcę. Spółka wśród wydatków ponoszonych w związku z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów i ich pracowników związane z nabyciem usług wymienia: usługi przelotu/przejazdu, usług noclegowe, usługi organizacji konferencji, związane z wyżywieniem oraz usługi dotyczące uczestnictwa w konferencji. Natomiast wydatkami związanymi z nabyciem towarów są materiały marketingowe i foldery informacyjne zawierające ofertę handlową Spółki oraz opis stosowania preparatów. Ponadto Zainteresowany zaznaczył, iż w sytuacji gdy organizacją całości konferencji zajmuje się podmiot trzeci, Spółka nabywa usługę organizacji konferencji.

Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością Spółki może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością Podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością Spółki można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania Przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez Podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością Spółki, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością Podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez Podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie Przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez Spółkę obrotów. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reprezentacji i reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego.

Zakupione towary i usługi, które tylko w sposób pośredni związane są z działalnością Podatnika, a więc nie służą dalszej odsprzedaży ani nie są wykorzystywane do wytworzenia wyrobów i usług będących przedmiotem obrotu, są przez Podatnika przekazywane do wykorzystania pracownikom i klientom, w okolicznościach wymienionych w przedmiotowym wniosku.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy uznać, iż na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na zakup towarów i usług wymienionych w przedmiotowym wniosku, z wyjątkiem faktur dokumentujących zakup usług noclegowych i gastronomicznych, które to w trybie art. 88 ust. 1 pkt 4 zostały pozbawione prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku, organizacje, przekazanie towarów, świadczenie usług, usługi noclegowe
Data aktualizacji: 17/01/2013 21:00:02

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z fakt...

UNTERPRETACJA INDYWIDUALNA Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia...

Zakup towarów od kontrahenta z Wielkiej Brytanii (podatnika od wartości dodanej) udokument...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy w przypadku dostawy towarów za pośrednictwem internetu koszty opłaty pocztowej powinny...

-art. 14a par. 1, 2 i 4, art. 216, art. 217 oraz art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dn.14.03.2007r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia...

Wystawienie faktury VAT dokumentującej zwrot nakładów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatnik prawidłowo wystawia za własną usługę transportową w ramach świadczonych usług...

Na podstawie art. 14a 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 07.09.2005r. w sprawie udzielenia informacji co do...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia VAT z faktur za paliwo służące do napędu motocykla, wykorzystywanego do działalności opodatkowanej?Opodatkowania i udokumentowania dostawy działekPrawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie samochodu ciężarowegoCzy podatnik nie opłacając w całości faktury VAT z tyt. nabycia usług budowlanych ma prawo do odliczenia VAT?Czy faktury za usługi cateringowe, a nie gastronomiczne stanowią podstawę do odliczenia?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.