Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur na dostawę mediów oraz innych kosztów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2010r. (data wpływu 19 stycznia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 lutego 2010r. znak: L. dz. 241/02/10 (data wpływu 15 lutego 2010r.) oraz pismem z dnia 22 lutego 2010r. (data wpływu 22 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur na dostawę mediów oraz innych kosztów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur na dostawę mediów oraz innych kosztów.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 lutego 2010r. znak: L.dz. 241/02/10 (data wpływu 15 lutego 2010r.) oraz pismem z dnia 22 lutego 2010r. (data wpływu 22 lutego 2010r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wskazała, iż podpisała umowę o zarządzanie nieruchomością (kwestia zarządzania jest objęta w przedmiocie działalności Spółki). Przedmiotowy budynek nie jest budynkiem mieszkalnym, jest hotelem.

Mocą niniejszej umowy Zlecający powierza zarządzającemu zarządzanie nieruchomością. Zarządzanie obejmuje również prowadzenie działalności usługowej w imieniu i na rzecz Zlecającego.

Rachunki, paragony fiskalne oraz faktury VAT dokumentujące czynności dokonane w ramach działalności wskazywać będą Zlecającego jako sprzedawcę oraz jego rachunek bankowy jako właściwy do dokonania płatności, tym samym będą to przychody na rzecz Zlecającego. Wszelkie wpływy z działalności będą przekazywane na rachunek Zlecającego, tym samym Zarządzający nie osiągnie żadnego przychodu z podstawowej działalności hotelu.

Zarządzający zawrze umowy na dostawę mediów oraz inne koszty ponoszone na podstawie umów stałych (np. usługi kominiarskie, monitoring obiektu, neostrada) we własnym imieniu. Faktury te będą wystawiane na Zarządzającego i on będzie ponosił koszty ich zapłaty. Faktury te nie będą refakturowane na Zlecającego.

Zarządzający również we własnym imieniu i na własnych rachunek zawrze umowy o pracę ze wszystkimi osobami, przy pomocy których wykonywać będzie niniejszą umowę, tj. cały personel hotelu. Pracownicy ci zatrudnieni są przez Zarządzającego ale wykonują pracę na rzecz Zlecającego. Koszty związane z zatrudnieniem tych osób nie będą refakturowane na Zlecającego.

Bieżące utrzymanie nieruchomości w czystości Zarządzający ma wykonywać również na własny rachunek, tj. dokonywać zakupu środków czystości we własnym imieniu i również ponosić za nie koszty. Nie będą refakturowane na zlecającego.

Z tytułu wykonywania czynności zarządzania nieruchomością Zlecający będzie uiszczał na rzecz Zarządzającego miesięczne wynagrodzenie wynoszące 50% zysku osiągniętego z działalności usługowej hotelu w danym miesiącu kalendarzowym.

Zysk ustalany będzie w następujący sposób:Zlecający przedstawi przychody osiągnięte w danym miesiącu kalendarzowym w hotelu, Zlecający przedstawi koszty jakie poniósł w danym miesiącu kalendarzowym w hotelu, Zarządzający przedstawi koszty jakie poniósł w danym miesiącu kalendarzowym w hotelu (pracownicy, media oraz inne stałe umowy jak i środki czystości).Jeżeli przychody minus koszty z obu stron wykażą zysk, wówczas Zarządzający wystawi Zlecającemu fakturę VAT w wysokości 50% tego zysku.

Jeżeli zysk nie wystąpi wówczas nie będzie wystawiona żadna faktura za Zarządzanie hotelem, tym samym wszystkie przychody z danego miesiąca pozostaną po stronie Zlecającego, a większa część kosztów po stronie Zarządzającego, które poniósł w celu uzyskania przychodu ale przez Zlecającego.

Przedstawiony stan faktyczny został sprecyzowany w piśmie z dnia 15 lutego 2010r. i w takiej też wersji został przytoczony w niniejszej interpretacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma prawo na podstawie art. 86.1, 86.2A podatku od towarów i usług odliczyć VAT z faktur na dostawę mediów oraz innych kosztów (np. usługi kominiarskie, monitoring obiektu, neostrada).

Pytanie zostało zmodyfikowane w piśmie z dnia 22 lutego 2010r. i w takiej też wersji zostało przytoczone w niniejszej interpretacji.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Spółka nie będzie mogła odliczyć podatku VAT z faktur na dostawę mediów. Faktury będą wystawiane na rzecz zarządzającego, ale właścicielem nieruchomości jest zlecający.

Działalność usługowa prowadzona będzie na rzecz zlecającego. Faktury za media nie będą refakturowane na zlecającego.

W piśmie uzupełniającym z dnia 15 lutego 2010r. Spółka sprecyzowała własne stanowisko.

Od faktur VAT zakupowych za media oraz inne koszty, wymienione w przedstawionym stanie faktycznym, Spółka nie będzie mogła również odliczyć podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1, 2 podatku od towarów i usług.

Co prawda to Zarządzający podpisze umowę z dostawcami mediów, na niego będą wystawiane faktury, ale właścicielem budynku jest Zlecający.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisuz uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.Jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 19 ustawy o VAT).

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT).

Należy ponadto zauważyć, iż w art. 88 ustawy o VAT zostały wskazane sytuacje, w których podatnikowi podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.W myśl art. 15 ust. 1, 2 i 3 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.);z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.Powyższy przepis zakreśla krąg podatników podatku od towarów i usług. Okolicznością, która przesądza o wejściu w ten krąg jest samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej. O statusie podatnika podatku od towarów i usług przesądza występowanie po stronie danego podmiotu trzech przesłanek. Są nimi:samodzielność prowadzonej działalności (wyczerpującej definicję zawartą w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT);odpowiedzialność za jej efekty;odpłatność.Wszystkie te cechy, dostrzec można w czynnościach wykonywanych przez Wnioskodawcę (zarządzającego nieruchomością).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka podpisała umowę o zarządzanie nieruchomością (kwestia zarządzania jest objęta w przedmiocie działalności Spółki). Przedmiotowy budynek nie jest budynkiem mieszkalnym, jest hotelem.

Mocą niniejszej umowy Zlecający powierza zarządzającemu zarządzanie nieruchomością. Zarządzanie obejmuje również prowadzenie działalności usługowej w imieniu i na rzecz Zlecającego.

Rachunki, paragony fiskalne oraz faktury VAT dokumentujące czynności dokonane w ramach działalności wskazywać będą Zlecającego jako sprzedawcę oraz jego rachunek bankowy jako właściwy do dokonania płatności, tym samym będą to przychody na rzecz Zlecającego. Wszelkie wpływy z działalności będą przekazywane na rachunek Zlecającego, tym samym Zarządzający nie osiągnie żadnego przychodu z podstawowej działalności hotelu.

Zarządzający zawrze umowy na dostawę mediów oraz inne koszty ponoszone na podstawie umów stałych (np. usługi kominiarskie, monitoring obiektu, neostrada) we własnym imieniu. Faktury te będą wystawiane na Zarządzającego i on będzie ponosił koszty ich zapłaty. Faktury te nie będą refakturowane na Zlecającego.

Zarządzający również we własnym imieniu i na własnych rachunek zawrze umowy o pracę ze wszystkimi osobami, przy pomocy których wykonywać będzie niniejszą umowę, tj. cały personel hotelu. Pracownicy ci zatrudnieni są przez Zarządzającego ale wykonują pracę na rzecz Zlecającego. Koszty związane z zatrudnieniem tych osób nie będą refakturowane na Zlecającego.

Bieżące utrzymanie nieruchomości w czystości Zarządzający ma wykonywać również na własny rachunek, tj. dokonywać zakupu środków czystości we własnym imieniu i również ponosić za nie koszty. Nie będą refakturowane na zlecającego.

Z tytułu wykonywania czynności zarządzania nieruchomością Zlecający będzie uiszczał na rzecz Zarządzającego miesięczne wynagrodzenie wynoszące 50% zysku osiągniętego z działalności usługowej hotelu w danym miesiącu kalendarzowym.

Zysk ustalany będzie w następujący sposób:Zlecający przedstawi przychody osiągnięte w danym miesiącu kalendarzowym w hotelu, - Zlecający przedstawi koszty jakie poniósł w danym miesiącu kalendarzowym w hotelu, Zarządzający przedstawi koszty jakie poniósł w danym miesiącu kalendarzowym w hotelu (pracownicy, media oraz inne stałe umowy jak i środki czystości).Jeżeli przychody minus koszty z obu stron wykażą zysk, wówczas Zarządzający wystawi Zlecającemu fakturę VAT w wysokości 50% tego zysku.

Jeżeli zysk nie wystąpi wówczas nie będzie wystawiona żadna faktura za Zarządzanie hotelem, tym samym wszystkie przychody z danego miesiąca pozostaną po stronie Zlecającego, a większa część kosztów po stronie Zarządzającego, które poniósł w celu uzyskania przychodu ale przez Zlecającego.

Zgodnie z art. 185 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu w szczególności:zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości;zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości;zapewnienie właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego;bieżące administrowanie nieruchomością;utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem;uzasadnione inwestowanie w nieruchomość.W myśl art. 185 ust. 1b ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami, zarządca nieruchomości wykonuje czynności, o których mowa w ust. 1, osobiście lub przy pomocy innych osób wykonujących czynności pomocnicze i działających pod jego bezpośrednim nadzorem, ponosząc za ich czynności odpowiedzialność zawodową określoną w ustawie.

W myśl art. 185 ust. 2 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami, zarządca nieruchomości lub przedsiębiorca, o którym mowa w art. 184 ust. 3, działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością, zawartej z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. W umowie wskazuje się w szczególności zarządcę nieruchomości odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie, numer jego licencji zawodowej oraz oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania nieruchomościami.

W myśl art. 185 ust. 3 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami, zakres uprawnień i obowiązków zarządcy wynika z przepisów ustawy, z przepisów odrębnych ustaw oraz z umowy o zarządzanie nieruchomością.

W myśl art. 185 ust. 4 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami, sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za zarządzanie nieruchomością określa umowa o zarządzanie nieruchomością.

Zarządca nieruchomości lub przedsiębiorca, o którym mowa w art. 184 ust. 3, nie może czerpać korzyści z zarządzania nieruchomością oprócz pobierania wynagrodzenia, chyba że umowa o zarządzanie stanowi inaczej (art. 185 ust. 4 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się

o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Dla oceny prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, istotnym jest ustalenie, na podstawie konkretnego stanu faktycznego, czy Wnioskodawca wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca jako Zarządzający jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania hotelu, takich jak opłata za media, zakup środków czystości oraz inne koszty ponoszone na podstawie umów stałych - np. usługi kominiarskie, monitoring obiektu, neostrada - we własnym imieniu wynikać będzie z postanowień zawartej umowy o zarządzanie nieruchomością. Faktury za koszty utrzymania hotelu będą wystawiane na Zarządzającego i on będzie ponosił koszty ich zapłaty. Faktury te nie będą refakturowane na Zlecającego. Z treści wniosku wynika również, iż w sytuacji, gdy Wnioskodawca (Zarządzający) osiągnie dochód, wówczas wystawi Zlecającemu fakturę VAT w wysokości 50% zysku.

Ponadto z wniosku wynika iż, zarządzający we własnym imieniu i na własny rachunek zawrze umowy o pracę ze wszystkimi osobami, przy pomocy których wykonywać będzie niniejszą umowę, tj. cały personel hotelu. Pracownicy ci zatrudnieni są przez Zarządzającego ale wykonują pracę na rzecz Zlecającego. Koszty związane z zatrudnieniem tych osób nie będą refakturowane na Zlecającego.

Należy podkreślić, iż zarządca nieruchomości co prawda nie jest jej właścicielem, ale świadczy we własnym imieniu i na własnych rachunek działalność usługową przy udziale zatrudnionych przez siebie osób (tj. cały personel hotelu).

W świetle powyższego, Wnioskodawca świadczy usługi, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Należy zauważyć, iż ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT w przypadku usług w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi - § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2010r., kwestie regulowane wskazanym wyżej przepisem § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r., rozstrzyga przepis § 12 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799).

Jednakże Wnioskodawca nie świadczy takich usług, w jego przypadku zwolnienie to nie znajdzie więc zastosowania.

Zatem, w sytuacji, świadczenia przez Wnioskodawcę czynności podlegających opodatkowaniu, o ile nie zaistnieją negatywne przesłanki określone w art. 88 ustawy o VAT, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem hotelu, takich jak opłaty za media, zakup środków czystości oraz inne koszty ponoszone na podstawie umów stałych - np. usługi kominiarskie, monitoring obiektu, neostrada.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznające, iż nie ma on prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego kosztów utrzymania hotelu, takich jak opłaty za media, zakup środków czystości oraz inne koszty ponoszone na podstawie umów stałych - np. usługi kominiarskie, monitoring obiektu, neostrada, na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto należy zauważyć, iż w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko - Biała.
Słowa kluczowe: media, odliczenie podatku od towarów i usług, podatek naliczony, podmiot zarządzający zarządca, zarządzanie nieruchomością
Data aktualizacji: 20/01/2013 09:00:01

Czy nabywając od rolników ryczałtowych istnieje obowiązek wystawiania faktur VAT RR, czy m...

POSTANOWIENIE Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 30.09.2005 r...

Odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przed rejestracją

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wykonania opinii w zakresie geodezji i kartogr...

Działając na podstawie art. 216 1 w związku z art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.10.2006r. o...

Urząd Skarbowy Wałcz 78-600 ul. Kościuszki 4

Zasięg terytorialny miasta Wałcz gminy Człopa, Mirosławiec, Tuczno, Wałcz powiaty wałecki województwo zachodniopomorskie Konta bankowe CIT 63101015990002312221000000 VAT 13101015990002312222000000 PIT 60101015990002312223000000 budżetowe pozostałe...

Czy mam prawo do wystawienia faktur dokumentujących świadczenie usług na rzecz kontrahenta...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 15, art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Faktury elektroniczne - proces wymiany danych w związku z wystawieniem e-fakturCzy wystawiając fakturę na sumę wpłaconej przez kontrahenta zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zastosował prawidłową stawkę VATWedług jakiego kursu należy dokonać przeliczenia faktur wystawionych w walutach obcych?Czy przy dokonaniu transakcji należało naliczyć podatek VAT? 2. Czy Spółka może dokonać korekty sprzedaży?Brak prawa do odliczenia przez gminę podatku naliczonego przy realizacji projektu, gdyż faktury VAT wystawione są lidera projektu
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.