Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu pn. Ś. Regionalna Sieć Komputerowa, rozbudowa MSK K

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Politechniki, przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2008r. (data wpływu 31 stycznia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 kwietnia 2008r. (data wpływu 7 maja 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu pn. Ś. Regionalna Sieć Komputerowa, rozbudowa MSK K. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2008r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu pn. Ś. Regionalna Sieć Komputerowa, rozbudowa MSK K.Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 kwietnia 2008r. (data wpływu 7 maja 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 22 kwietnia 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako Beneficjent realizujący Projekty w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego zobowiązany został przez Instytucję Pośredniczącą do:aktualizacji Oświadczenia dotyczącego kwalifikowalności podatku VAT wraz z zamieszczeniem informacji, że Beneficjent nie będzie wykorzystywał projektu na cele działalności opodatkowanej VAT oraz, że w/w Oświadczenie będzie przekazywał do 31 grudnia każdego roku aż do upływu 5 lat od zakończenia realizacji Projektu, dostarczenia Zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, określającego czy Beneficjent jest płatnikiem VAT i czy w odniesieniu do realizowanego Projektu istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części. Zaświadczenie to będzie ważne przez okres 1 roku i powinno być aktualizowane przez 5 lat po zakończeniu realizacji projektu.Wnioskodawca zakończył w dniu 30 września 2007r. realizację projektu inwestycyjnego dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Priorytet 1 Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów; Działanie 1.5 Rozwój społeczeństwa informacyjnego pn.: Ś. Regionalna Sieć Komputerowa, rozbudowa MSK K.". Przedmiotem projektu była budowa Regionalnej Sieci Komputerowej zrealizowana poprzez rozbudowę infrastruktury sieci światłowodowej K. w K., oraz integrację sieci miejskich wybudowanych w O., S., K. i O.

Celem stworzenia sieci rozległej SRSK było umożliwienie tworzenia szybkich i bezpiecznych sieci korporacyjnych oraz zapewnienie bardzo szybkiego dostępu do sieci Internet dla jednostek administracji samorządowej, instytucji edukacyjnych, kulturalno-oświatowych, szpitali, przedsiębiorstw. Lokalni dostawcy Internetu za pośrednictwem wybudowanej infrastruktury mają możliwość otrzymania bardzo szybkiego łącza do sieci krajowych i Internetu. W istocie projekt zakładał sprzedaż przez Wnioskodawcę usług dostępu do Internetu dla podmiotów w poszczególnych miastach i w tym celu zawarto porozumienie z jednostkami. Wnioskodawca jest płatnikiem VAT. Zgodnie z założeniami projektu, dla zintegrowania sieci dzierżawi łącza światłowodowe w relacjach do miast. Koszty, które ponosi (tj. koszty dzierżawy, utrzymania infrastruktury, obsługi i zarządzania), pokrywa ze swoich przychodów uzyskanych w wyniku świadczenia usług (dostępu do Internetu, zarządzania siecią) podłączanym jednostkom, odprowadzając VAT. Wnioskodawca zobowiązał się do utrzymania i finansowania projektu przy zachowaniu jego celów przez minimum 5 lat po jego zakończeniu. Przychody z usług są metodą zapewnienia jego trwałości.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że w dniu 09 maja 2006r. otrzymał postanowienie od Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. znak: RO/443-30/06, z którego wynika, że otrzymane przez Uczelnię dotacje nie mają wpływu na cenę, w związku z tym nie będą uwzględniane przy obliczaniu proporcji.

Dla potrzeb zrealizowanego projektu Ś. Regionalna Sieć Komputerowa, rozbudowa MSK K. Wnioskodawca w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2006r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej uczelni publicznych § 6 pkt 1 i 2 Uchwałą Senatu Politechniki Nr 109/07 z dnia 30 maja 2007r. wydzielił w miesiącu lutym 2008r. jednostkę organizacyjną pod nazwą Komputerowe Sieci Regionalne", prowadzącą wyodrębnioną działalność gospodarczą. Jednostka pod nazwą Komputerowe Sieci Regionalne będzie działać w oparciu o plan rzeczowo - finansowy sporządzony przez Kierownika jednostki, zatwierdzony przez Prorektora ds. Badań Naukowych. Koszty ww. jednostki pokrywane będą z uzyskiwanych przez nią przychodów, opodatkowanych według obowiązujących stawek podatku VAT. Ewidencja księgowa jednostki będzie prowadzona na wyodrębnionych kontach księgowych w Zakładowym Planie Kont" Uczelni. Wynik finansowy z działalności jednostki będzie częścią składową wyniku Uczelni i przeznaczony na jej cele statutowe. Jednostka pod nazwą Komputerowe Sieci Regionalne będzie mieć protokolarnie przekazany majątek od Politechniki.

Jak wynika z uzupełnienia wniosku, wydzielona Jednostka Komputerowe Sieci Regionalne" rozpoczęła działalność od lutego 2008r. Pierwszą czynność opodatkowaną podatkiem VAT wykonała 7 marca 2008r.Powstały w wyniku realizacji projektu majątek służył i służy nadal działalności opodatkowanej.

Przekazanie majątku Wnioskodawcy Komputerowym Sieciom Regionalnym" nastąpiło na podstawie zarządzenia Nr 5/08 Rektora Politechniki z dnia 31 stycznia 2008r.

Przekazanie nastąpiło nieodpłatnie, po stronie Wnioskodawcy nie wystąpił podatek należny. Wydzielona jednostka prowadzi działalność zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2006r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej uczelni publicznych. Koszty wyodrębnionej jednostki pokrywane są z uzyskanych przez nią przychodów, wynik finansowy jest częścią składową wyniku uczelni i przeznaczony jest na jej cele statutowe.

Jednostka organizacyjna Komputerowe Sieci Regionalne" nie będzie odrębnym podatnikiem podatku VAT, dokonywane przez nią czynności opodatkowane rozliczać będzie w swojej deklaracji VAT-7 Wnioskodawca.Podmiot Komputerowe Sieci Regionalne" będzie wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Zakupów będzie dokonywała wydzielona jednostka, faktury będą wystawiane na Wnioskodawcę, a finansowane będą ze środków wydzielonej jednostki. Zakupy będą służyły wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 8/08 rektora Politechniki z dnia 6 lutego 2008r. zmieniającym Zarządzenie w sprawie wprowadzania w życie zasad rachunkowości Zakładowego Planu Kont, jest możliwość wydzielenia wszystkich zakupów dokonywanych dla potrzeb jednostki gospodarczej pod nazwą Komputerowe Sieci Regionalne".

W związku z opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do zrealizowanego projektu "Ś. Regionalna Sieć Komputerowa, rozbudowa MSK K. istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub części.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku realizowania projektu finansowanego ze środków UE nie przysługiwało mu prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Nadmienia się, iż w art. 88 ustawy o VAT ustawodawca wprowadził ograniczenia podstawowego prawa podatnika, jakim jest prawo do odliczenia podatku. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. I tak zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Powyższe ograniczenie nie ma zastosowania w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 oraz nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów jak również wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczonych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku (art. 88 ust. 3 pkt 1 i 2 przedmiotowej ustawy).

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 - art. 8 ust. 1 cyt. ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zakończył w dniu 30 września 2007r. realizację projektu inwestycyjnego dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Priorytet 1 Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów; Działanie 1.5 Rozwój społeczeństwa informacyjnego pn.: Ś. Regionalna Sieć Komputerowa, rozbudowa MSK K.

Przedmiotem projektu była budowa Regionalnej Sieci Komputerowej zrealizowana poprzez rozbudowę infrastruktury sieci światłowodowej K. w K., oraz integrację sieci miejskich wybudowanych w O., S., K. i O.

Celem stworzenia sieci rozległej SRSK było umożliwienie tworzenia szybkich i bezpiecznych sieci korporacyjnych oraz zapewnienie bardzo szybkiego dostępu do sieci Internet dla jednostek administracji samorządowej, instytucji edukacyjnych, kulturalno-oświatowych, szpitali, przedsiębiorstw.

Jak wynika z treści wniosku, lokalni dostawcy Internetu za pośrednictwem wybudowanej infrastruktury mają możliwość otrzymania bardzo szybkiego łącza do sieci krajowych i Internetu. W istocie projekt zakładał sprzedaż przez Wnioskodawcę usług dostępu do Internetu dla podmiotów w poszczególnych miastach i w tym celu zawarto porozumienie z jednostkami. Zgodnie z założeniami projektu, dla zintegrowania sieci Wnioskodawca dzierżawi łącza światłowodowe w relacjach do miast. Koszty, które ponosi (tj. koszty dzierżawy, utrzymania infrastruktury, obsługi i zarządzania), pokrywa ze swoich przychodów uzyskanych w wyniku świadczenia usług (dostępu do Internetu, zarządzania siecią) podłączanym jednostkom, odprowadzając podatek VAT.

Ponadto z przedmiotowego wniosku wynika, że dla potrzeb przedmiotowego projektu Wnioskodawca wydzielił w lutym 2008r. jednostkę organizacyjną pod nazwą Komputerowe Sieci Regionalne", prowadzącą wyodrębnioną działalność gospodarczą.

Koszty ww. jednostki pokrywane będą z uzyskiwanych przez nią przychodów, opodatkowanych według obowiązujących stawek podatku VAT. Wynik finansowy z działalności jednostki będzie częścią składową wyniku Wnioskodawcy i przeznaczony na cele statutowe Wnioskodawcy. Pierwszą czynność opodatkowaną podatkiem VAT jednostka wykonała 7 marca 2008r.

Powstały w wyniku realizacji projektu majątek służył i służy nadal działalności opodatkowanej.

Przekazanie majątku Wnioskodawcy Komputerowym Sieciom Regionalnym" nastąpiło nieodpłatnie na podstawie zarządzenia Nr 5/08 Rektora Politechniki z dnia 31 stycznia 2008r.

Jednostka organizacyjna Komputerowe Sieci Regionalne" nie będzie odrębnym podatnikiem podatku VAT, dokonywane przez nią czynności opodatkowane rozliczać będzie w swojej deklaracji VAT-7 Wnioskodawca.

Podmiot Komputerowe Sieci Regionalne" będzie wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Dokonywane przez Komputerowe Sieci Regionalne" zakupy związane są z bieżącą działalnością jednostki i są to np. materiały biurowe, usługi telekomunikacyjne, energia elektryczna, materiały do podłączeń sieciowych, urządzenia telekomunikacyjne, usługi budowlane związane z rozbudową posiadanej infrastruktury itp.

Zakupów będzie dokonywała wydzielona jednostka, faktury będą wystawiane na Wnioskodawcę, a finansowane będą ze środków wydzielonej jednostki. Zakupy będą służyły wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

Biorąc pod uwagę powołane regulacje prawne oraz zaistniały stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, że nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu służyły i służą czynnościom opodatkowanym, a zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu, z uwzględnieniem regulacji zawartych w przepisach art. 88 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.Nadmienia się, że kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z bieżącą działalnością jednostki Komputerowe Sieci Regionalne zostanie objęta odrębnym rozstrzygnięciem.Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: beneficjent, dofinansowanie, obniżenie podatku należnego, uczelnie
Data aktualizacji: 06/01/2013 12:00:01

Sposób udokumentowania wykonanej usługi o charakterze złożonym

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy faktura VAT wystawiona w dniu 15.02.2005r. za usługi wykonane za okres od 01.05.2004r...

W dniu 03 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żywcu wpłynął wniosek o udzielenie intepretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości...

Obrotem będzie cała wartość świadczenia (czynsz plus opłaty za media), jaką pobiera od naj...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie podatku VAT naliczonego wynikającego z wystawionych not rabatowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatnik ma prawo do wystawiania faktur VAT za dzierżawę gruntu na cele nierolnicze?

Na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 15 ust. 1 i 2, art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jaka jest stawka podatku od towarów i usług na usługi dostępu do internetu?Wystawianie faktur dokumentujących świadczenie usług na rzecz kontrahenta z innego państwa UEJaka stawkę powinien zastosować Wnioskodawca przy wystawianiu faktury za usługi budowlane dla prowadzącego usługi agroturystyczne?Dot. terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnymZaliczenie odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów niezrealizowanych różnic kursowych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.