Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących otrzymanie premii

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2009 r. (data wpływu 10 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu 6 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących premie pieniężne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących premie pieniężne. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 października 2009 r. o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką), prowadzi działalność, która jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie zawartej umowy o współpracy Spółka wypłaca swojemu odbiorcy premie pieniężne (bonusy). Warunkiem niezbędnym do wypłaty premii jest osiągnięcie przez kontrahenta w danym okresie ustalonego wcześniej poziomu zakupów produktów Spółki.

Po zakończeniu kwartału Spółka przygotowuje zestawienie obrotów za ten okres dzięki czemu możliwa jest weryfikacja czy premia (bonus) przysługuje kontrahentowi. Na podstawie otrzymanego zestawienia kontrahenci wystawiają faktury na rzecz Spółki, dokumentujące kwoty należnego bonusu za dany okres rozliczeniowy. Kontrahenci wystawiają faktury po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego. Bonusy wypłacane są w oparciu o wartość nabytych przez kontrahentów towarów w danym okresie, nie można więc ich powiązać z konkretnymi dostawami towarów.

Podstawą do wypłacenia premii pieniężnej (bonusu) jest otrzymana przez Spółkę faktura VAT. Przedmiotowe faktury Spółka otrzymywała w latach ubiegłych oraz otrzymuje je obecnie i do tej pory Spółka odliczała podatek naliczony wykazany na tych fakturach.

W uzupełnieniu przesłanym w dniu 6 października 2009 r. Zainteresowany poinformował, iż:wypłacane premie pieniężne miały wyłącznie charakter pieniężny,w zamian za udzielenie premii pieniężnej nie miało miejsce świadczenie usług o charakterze promocyjnym, marketingowym, reklamowym lecz zobowiązanie się do posiadania szerokiego asortymentu towarów,prawo do otrzymania premii pieniężnej jest uzależnione wyłącznie od dokonania przez kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym (np. w kwartale) zakupów towarów o określonej minimalnej wartości,wysokość premii jest zróżnicowana ze względu na poziom zakupów po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, ustalonego pomiędzy dostawcą a nabywcą. Dopiero wtedy następuje ocena tego czy nabywca dokonał na rzecz Spółki określonego świadczenia, tzn. zakupów towarów o określonej wartości - świadczenie to bowiem dotyczy całego ustalonego okresu rozliczeniowego.Osiągnięcie danego poziomu zakupów skutkuje naliczeniem premii w innej wysokości - im wyższy przedział wartości, tym wyższa stawka procentowa do naliczenia premii. Wysokość premii zawsze określona jest procentowo, jako ułamek wartości zakupów towarów. Zasady te wskazane są w umowach handlowych i załącznikach do tych umów,eksponowanie towarów, reklama towarów, czy terminowe regulowanie należności nie wpływają na uzyskanie premii pieniężnych,prawo do otrzymania premii pieniężnej i jej wysokość nie są związane z konkretnymi dostawami towarów, nie są uzależnione od liczby ani wartości pojedynczych zakupów. W praktyce premie należne są kontrahentom, których zamówienia są regularne - nie sezonowe, którzy kupują wszystkie nowości, mają szeroki asortyment towarów,w sytuacji gdy w danym okresie nabywca nie podejmie działań w zakresie świadczonych usług celem intensyfikacji sprzedaży towarów premia nie jest wypłacana. W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymywane przez Spółkę faktury związane z wypłacanymi premiami pieniężnymi dają Spółce prawo do bieżącego (w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym) obniżenia podatku należnego o podatek naliczony...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka zmierzając do intensyfikacji sprzedaży towarów w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej kształtuje relacje z nabywcami poprzez wypłacanie im na podstawie zawieranych umów, premii pieniężnych z tytułu określonego poziomu obrotów w danym okresie. Wypłata premii (bonusów) następuje na podstawie faktur /AT otrzymanych od kontrahentów dokumentujących takie czynności. Premia ma za zadanie zmotywowanie kontrahentów do dokonywania większych i częstszych zakupów i w konsekwencji zwiększenia obrotów.

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

W ocenie Spółki, świadczenie kontrahentów spełnia definicję świadczenia usług określoną w art. 8 ustawy o VAT. Spółka odnosi bowiem wymierne korzyści związane z określonym zachowaniem świadczącego, zmierzającym do spełnienia warunków uzyskania premii (bonusu). Zatem - zdaniem Spółki - czynność, w wyniku której następuje wypłata premii pieniężnej (bonusu) mieści się w definicji odpłatnego świadczenia usług i jako taka jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z obowiązującą interpretacją Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. wydaną w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, w sytuacjach, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą (...) należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem, ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Zainteresowany podkreśla, iż pogląd ten został wielokrotnie potwierdzony w interpretacjach wydawanych m. in. przez: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. ILPP1/443-347/07-2/TW,Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2007 r., sygn. IPPP1-443-569/07-2/AK,Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. lLPP1/443-210/07-2/BP,Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 maja 2009 r., sygn. ILPP2/443-324/09-3/EN.W przytoczonej powyżej interpretacji Minister Finansów stwierdza także że w przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. Bonusów wypłacanych przez Spółkę nie można jednak przyporządkować do konkretnej dostawy, w związku z czym, w przedmiotowej sytuacji art. 29 ust. 4 ustawy o VAT nie znajduje zastosowania. Należy podkreślić, że premia pieniężna wypłacana jest na podstawie umowy cywilnoprawnej, po spełnieniu przez odbiorcę warunków określonych w tej umowie. Jej wypłata nie ma więc charakteru dobrowolnego. Pomiędzy stronami istnieje relacja zobowiązaniowa, którą należy uznać za świadczenie usługi. Powyższe - zdaniem Wnioskodawcy - znajduje potwierdzenie w aktualnym stanowisku organów podatkowych. Na poparcie Zainteresowany powołuje postanowienie wydane przez US Warszawa-Ursynów z dnia 25 września 2007 r.

W ocenie Spółki nie ulega wątpliwości, że wypłacane przez Spółkę premie pieniężne (bonusy), które są skalkulowane w oparciu o zrealizowany w okresie rozliczeniowym obrót, jako określony jego procent, stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług. Kontrahenta łączy ze Spółką stosunek prawny, z którego wynika obowiązek świadczenia usług intensyfikacji sprzedaży oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tej czynności. Można więc mówić o bezpośredniej i jasno zindywidualizowanej korzyści otrzymanej przez Spółkę.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, premie pieniężne (bonusy) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych przez nabywców towarów Spółki. Premie pieniężne (bonusy) wypłacane kontrahentowi przez Spółkę są równoznaczne z zapłatą wynagrodzenia za świadczone przez niego na rzecz Spółki usługi intensyfikacji sprzedaży. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119, art. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W ocenie Spółki transakcje, w wyniku których wypłacane są premie pieniężne (bonusy), są bezpośrednio związane ze sprzedażą towarów Spółki. Przedmiotowe usługi nabywane przez Spółkę mają bezpośredni wpływ na poziom tej sprzedaży i mają na celu jej zwiększenie, czyli służą wykonywaniu czynności opodatkowanych. Należy dodać, że zawieranie umów o przedmiotowe usługi pozwala zbudować dobre relacje z kontrahentami, co może przyczynić się do długiej i owocnej współpracy i wpływać na wzrost sprzedaży towarów Spółki w przyszłości, co niewątpliwie także stanowi o istnieniu związku tych usług z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę.

Co więcej, jedną z podstawowych zasad opodatkowania podatkiem VAT jest zasada neutralności wyrażająca się tym, że poprzez realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego, podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru tego podatku. Oznacza to, że podatek VAT nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami, gdyż ciężarem tego podatku powinien być obciążony ostateczny ich beneficjent, czyli konsument będący ostatnim ogniwem tego obrotu.

Konieczność przestrzegania tej zasady jest szczególnie stanowczo akcentowana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w swoim orzecznictwie wielokrotnie podkreślał, że prawo do odliczenia zostało wprowadzone, aby całkowicie uwolnić przedsiębiorcę od kosztów podatku VAT zapłaconego lub podlegającego zapłacie, w toku jego działalności gospodarczej. Należy więc stwierdzić, że spełnione są warunki umożliwiające skorzystanie przez Spółkę z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług od swoich kontrahentów. W szczególności istnieje związek nabywanych usług z wykonywaniem działalności opodatkowanej, gdyż przedmiotowe usługi mają na celu utrzymanie przynajmniej na dotychczasowym poziomie lub zwiększenie wartości sprzedaży.

W ocenie Spółki przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowych usług, na podstawie faktur VAT otrzymanych od kontrahenta będącego nabywcą towarów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Uwzględniając powyższe, każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2 -22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m. in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie, bądź też związane są ze świadczeniem dodatkowych usług na rzecz sprzedawcy itp.

W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą (dostawami) i nie wiąże się z wykonywaniem na rzecz sprzedawcy dodatkowych czynności (zobowiązanie do prowadzenia akcji o charakterze promocyjnym, marketingowym, reklamowym etc.), to nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy. Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty na przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu. Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawionej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), zwanym dalej rozporządzeniem.

W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Faktura korygująca - na mocy § 13 ust. 2 rozporządzenia - powinna zawierać co najmniej: numer kolejny oraz datę jej wystawienia;dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygującaokreślone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;kwotę zmniejszenia podatku należnego.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością wypłaca swoim kontrahentom premie pieniężne. Udzielone bonusy mają charakter pieniężny i - zdaniem Zainteresowanego - nie można ich powiązać z konkretnymi dostawami. Premie przyznawane są za okresy kwartalne i są uzależnione od dokonania przez kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym zakupów towarów o określonej minimalnej wartości. W praktyce premie należne są kontrahentom, których zamówienia są regularne - nie sezonowe, którzy kupują wszystkie nowości, posiadają szeroki asortyment towarów. Zainteresowany informuje, iż udzielenie bonusu nie jest uzależnione od świadczenia usług o charakterze promocyjnym, marketingowym, czy reklamowym.

Wysokość przyznanego bonusu (premii pieniężnej) jest zróżnicowana ze względu na poziom zakupów po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, ustalonego pomiędzy dostawcą a nabywcą. Osiągnięcie danego poziomu zakupów skutkuje naliczeniem premii w innej wysokości - im wyższy przedział wartości, tym wyższa stawka procentowa do naliczenia premii. Wysokość premii zawsze określona jest procentowo, jako ułamek wartości zakupów towarów. Zasady te wskazane są w umowach handlowych i załącznikach do tych umów.

Z powyższego wynika, iż kontrahent otrzymując premie pieniężne, nie będzie w żaden sposób zobowiązany koniecznością wykonywania na rzecz Zainteresowanego jakichkolwiek innych czynności mających na celu intensyfikację sprzedaży, czy promocję towarów. Tym samym otrzymywanie gratyfikacji pieniężnej przez kontrahenta nie będzie w żaden sposób związane z uzyskaniem przez Spółkę świadczenia wzajemnego, gdyż za takie świadczenie nie można uznać składania przez odbiorców regularnych zamówień czy też dokonywania zakupów, bądź posiadania szerokiego asortymentu towarów.

Z przedmiotowego wniosku wynika natomiast, że Spółka wypłaca premie z tytułu osiągnięcia przez kontrahentów określonego obrotu (poziomu zakupów) i od tej wielkości jest ona uzależniona.

Odnosząc się do powyższego, należy stwierdzić, że premie pieniężne wypłacane na rzecz kontrahentów można przyporządkować do konkretnych dostaw, bowiem obrót uprawniający ich do uzyskania gratyfikacji pieniężnych ustalony jest na podstawie wielkości faktycznie zrealizowanych zakupów dokonanych w konkretnie określonym przedziale czasowym (np. kwartał). Wypłata premii następuje po osiągnięciu określonego w umowie handlowej poziomu obrotu i odnosi się do całości zakupów zrealizowanych u Wnioskodawcy.

Aby więc ustalić wysokość premii należnej nabywcom towarów, zsumowane muszą być poszczególne faktury dokumentujące konkretne dostawy, na podstawie których dokonywane jest obliczenie premii stanowiącej w efekcie obniżenie wartości tychże poszczególnych dostaw w całym okresie rozliczeniowym objętym gratyfikacją w postaci przyznanej premii.

W opisanym we wniosku przypadku, w związku z wypłacaną premią pieniężną nabywcy nie są w żaden sposób zobowiązani do świadczenia innych usług, w tym usług o charakterze promocyjnym, marketingowym, reklamowym itp., a więc otrzymana premia pieniężna w istocie stanowi rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami - zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy - zmniejszającymi podstawę opodatkowania. Zatem przedmiotowe premie pieniężne podlegają regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług i na podstawie przepisu § 13 ust. 1 rozporządzenia, w celu udokumentowania ich wypłaty Wnioskodawca powinien wystawić faktury korygujące uwzględniające wymogi wynikające z § 13 ust. 2 rozporządzenia.

Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Reasumując, w sytuacji gdy Wnioskodawca wypłaca klientom premie z tytułu realizowania określonego poziomu zakupów, stwierdzić należy, że przedmiotowe wynagrodzenia stanowią rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami.

Faktury VAT, wystawione przez kontrahentów Zainteresowanego, dokumentujące otrzymane wynagrodzenia, stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w nich wykazanego, bowiem wystawca faktur nie świadczył na rzecz Wnioskodawcy usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, faktura, odliczenie podatku od towarów i usług, opodatkowanie, premia pieniężna, rabaty
Data aktualizacji: 22/04/2012 20:37:33

Czy istnieje obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych w związku z nieodpłatnym udostępnia...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej uznaje stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 29...

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktu...

Działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w...

Urząd Skarbowy Ruda Śląska 41-700 ul. Kokotek 6

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu Ruda Śląska gminy powiaty województwo śląskie Konta bankowe CIT 04101012123062292221000000 VAT 51101012123062292222000000 PIT 98101012123062292223000000 budżetowe pozostałe...

Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania podatkiem od towarów i usług...

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 14.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu w dniu 17.10.2005 roku) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu...

Jak udokumentować fakturą VAT usługi świadczone na rzeczowym majątku ruchomym wykonywane d...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 z 2005r.- tekst jednolity, z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej:- uznaje za prawidłowe...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Rozliczanie usług transportowych przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarówJak powinno wyglądać rozliczenie pomiędzy uczestnikami konsorcjum przy realizacji zadania inwestycyjnego?W jaki sposób rozliczać podatek VAT gdy faktura ma dwie pozycje sprzedaż i transport a usługa transportowa jest ściśle związana ze sprzedżą towarów?Czy bank prawidłowo wystawił PIT-8C i czy w zaistniałej sytuacji wynikają dla Wnioskodawcy jakiekolwiek skutki podatkowe?Czy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy związane z wykonywaną inwestycją?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.