Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które w całości będą obciążały Spółkę jako jednostkę realizującą projekt Z w Z

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009r. (data wpływu 2 grudnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 lutego 2010r. (data wpływu 26 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które w całości będą obciążały Spółkę jako jednostkę realizującą projekt Z w Z - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które w całości będą obciążały Spółkę jako jednostkę realizującą projekt Z w Z.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 lutego 2010r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 16 lutego 2010r. znak: IBPP2/443-989/09/ASz, IBPBI/2/423-1492/09/CzP.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka (zwana dalej również Wnioskodawcą) została utworzona w dniu 5 sierpnia 2009r. na podstawie uchwały Rady Miasta z dnia 31 maja 2007r. oraz na podstawie zmian tej uchwały z dnia 30 października 2008r. i 27 sierpnia 2009r.

Główną intencją utworzenia przez Gminę Spółki jest podniesienie efektywności działań podmiotów miejskich na rzecz rozwoju gospodarczego Miasta oraz stwarzania przyjaznych warunków do życia jego mieszkańcom. Zakres działalności Wnioskodawcy, obejmuje m.in.: wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi w tym:pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zarządzanie nieruchomościami na zlecenie, działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki, pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie projektu finansowanego w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa na lata 2007-2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 1.1.2. Beneficjentem projektu będzie Gmina Miejska, natomiast jednostką odpowiedzialną za realizację projektu (podmiotem realizującym projekt) będzie Spółka (Wnioskodawca), której właścicielem 100% udziałów jest Gmina Miejska.

Przedmiotem projektu jest promocja unikatowej oferty inwestycyjnej w regionalny produkt turystyczny m w " powstający na atrakcyjnych terenach rekreacyjno-wypoczynkowych przez przeprowadzenie profesjonalnej kampanii promocyjnej i udział w targach ofert inwestycyjnych. M w będzie oryginalnym i unikalnym miejscem w skali regionu, w którym wolny czas będą spędzać nie tylko mieszkańcy województwa, ale także goście krajowi i zagraniczni. Koncepcja m w zakłada wybudowanie przez Spółkę ze środków własnych, całorocznych obiektów kubaturowych w stylu architektury dzikiego zachodu, w miasteczku funkcjonować będą: hotel, restauracje sklepy, stadnina koni. Spółka po zakończeniu realizacji inwestycji będzie zarządzać całą infrastrukturą, poszczególne obiekty inwestycyjne zostaną wydane inwestorom w najem. Stworzenie m w" jest projektem wpisanym na listę podstawową programu rozwoju subregionu pn. ." na realizację którego zagwarantowano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 3.2 RPO na lata 2007-2013. W projekcie tym beneficjentem jest Gmina Miejska, natomiast podmiotem realizującym projekt Wnioskodawca.

Planowana kampania promocyjna w ramach projektu - promocja unikatowej oferty inwestycyjnej w regionalny produkt turystyczny, skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących na terenie kraju działalność gospodarczą w szeroko rozumianej branży handlowo-usługowej. Dotyczy to w szczególności firm z branży hotelarsko-restauratorskiej, turystycznej, handlowej (sklepy z określonym asortymentem utrzymanym w klimacie powstającego produktu turystycznego), hodowców koni i innych zainteresowanych zaadoptowaniem powstałej infrastruktury (m w) zgodnie przyjętą specyfikacją określonych lokali i pozostałych terenów.

Realizacja przedsięwzięcia i osiągnięcie celu bezpośredniego spowoduje oddziaływanie projektu w dłuższej perspektywie czasowej w postaci następujących celów pośrednich:zwiększenie świadomości inwestorów dotycząca posiadanej oferty inwestycyjnej na terenie miasta, pełnego wykorzystania terenów inwestycyjnych, wzrost wartości bezpośrednich inwestycji w regionie, podniesienie atrakcyjności Miasta jako miejsca zamieszkania.Jako realizator Spółka będzie odpowiedzialna m.in. za postępowania przetargowe i podpisanie umów na wykonanie prac, monitorowanie postępu zakontraktowanych prac, końcowy odbiór. Gmina Miejska jako beneficjent będzie stroną umowy o dofinansowanie, będzie prowadziła korespondencję z IZ RPO na lata 2007-2013 w sprawie realizacji projektu, raportowanie, składanie wniosków o płatność, rozliczenie projektu.

Wnioskodawca jako jednostka realizująca projekt nie otrzyma dofinansowania do poniesionych wydatków kwalifikowanych związanych z realizacją projektów, wszystkie wydatki będą ponoszone ze środków własnych Spółki (kapitału podstawowego wniesionego przez gminę). Refundację poniesionych przez Wnioskodawcę wydatków kwalifikowanych związanych z realizacją projektów otrzyma Gmina Miejska jako beneficjent projektu.

Wnioskodawca poniósł koszt przygotowania studium który to dokument jest wymagany podczas składania przez Gminę wniosku o dofinansowania projektu.

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, stosowne formularze identyfikacyjne złożył w urzędzie skarbowym.

W piśmie z dnia 22 lutego 2010r. Wnioskodawca dodał, iż nabycie przez niego towarów i usług w ramach realizacji projektu, w jego opinii, jest związane z przyszłą działalnością opodatkowaną Spółki. Celem projektu jest promocja unikatowej oferty inwestycyjnej w regionalny produkt turystyczny o nazwie m w. Inwestorem, a następnie właścicielem m w będzie Wnioskodawca, wytworzone w ramach budowy m w obiekty budowlane będą odpłatnie wynajmowane, działania realizowane w ramach projektu mają na celu promocję i reklamę mających powstać w przyszłości powierzchni do wynajęcia.

Jednocześnie Wnioskodawca sprostował, że to Spółka jako jednostka realizująca projekt otrzyma dofinansowanie do poniesionych wydatków kwalifikowanych związanych z realizacją projektu, wszystkie wydatki będą ponoszone ze środków własnych Spółki (kapitału podstawowego wniesionego przez Gminę). Refundacja poniesionych przez Spółkę wydatków kwalifikowanych związanych z realizacją projektu otrzyma Spółka jako jednostka realizująca projekt.

W związku z powyższym w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytanie:

Czy podatek VAT naliczony wynikający z faktur, które w całości będą obciążały Wnioskodawcę jako jednostkę realizującą projekt, podlega odliczeniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy: zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, że przysługuje mu prawo obniżenia podatku VAT o podatek naliczony wynikający z faktur związanych z projektem w którym beneficjentem jest Gmina a jednostką realizującą projekt Wnioskodawca. Projekt ma na celu promocję mającego powstać "m w" którego to budową, następnie udostępnieniem poprzez świadczenie usług najmu zajmować się będzie Wnioskodawca. W związku z powyższym nabycie usług i towarów przez Wnioskodawcę w ramach realizacji projektu ma bezpośredni związek z przyszłą działalnością opodatkowaną Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przytoczonych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostało ograniczone. Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem zarówno zaistnienia przesłanek pozytywnych (tj. wykorzystywania towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych), jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, wymienionych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Należy ponadto zauważyć, iż w art. 88 ustawy o VAT zostały wskazane sytuacje, w których podatnikowi podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Z wniosku wynika, że Spółka (zwana dalej również Wnioskodawcą) została utworzona w dniu 5 sierpnia 2009r.na podstawie uchwały rady miasta dnia 31 maja 2007r. oraz na podstawie zmian tej uchwały z dnia 30 października 2008r.i 27 sierpnia 2009r. Główną intencją utworzenia przez Gminę Spółki jest podniesienie efektywności działań podmiotów miejskich na rzecz rozwoju gospodarczego Miasta oraz stwarzania przyjaznych warunków do życia jego mieszkańcom.

Zakres działalności Wnioskodawcy, obejmuje m.in.: wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi w tym:pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zarządzanie nieruchomościami na zlecenie, działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki, pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie projektu finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa na lata 2007-2013 ze środków europejski fundusz rozwoju regionalnego. Poddziałanie 1.1.2. Beneficjentem projektu będzie Gmina Miejska, natomiast jednostką odpowiedzialną za realizację projektu (podmiotem realizującym projekt) będzie Spółka (Wnioskodawca), której właścicielem 100% udziałów jest Gmina Miejska. Przedmiotem projektu jest promocja unikatowej oferty inwestycyjnej w regionalny produkt turystyczny m w" powstający na atrakcyjnych terenach rekreacyjno-wypoczynkowych przez przeprowadzenie profesjonalnej kampanii promocyjnej i udział w targach ofert inwestycyjnych. M w będzie oryginalnym i unikalnym miejscem w skali regionu, w którym wolny czas będą spędzać nie tylko mieszkańcy województwa, ale także goście krajowi i zagraniczni. Koncepcja m w zakłada wybudowanie przez Spółkę ze środków własnych, całorocznych obiektów kubaturowych w stylu architektury dzikiego zachodu, w miasteczku funkcjonować będą: hotel, restauracje sklepy, stadnina koni. Spółka po zakończeniu realizacji inwestycji będzie zarządzać całą infrastrukturą, poszczególne obiekty inwestycyjne zostaną wydane inwestorom w najem. Stworzenie m w" jest projektem wpisanym na listę podstawową programu rozwoju pn. .", na realizację którego zagwarantowano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 3.2 RPO na lata 2007-2013. W projekcie tym beneficjentem jest Gmina Miejska, natomiast podmiotem realizującym projekt Wnioskodawca. Planowana kampania promocyjna w ramach projektu - promocja unikatowej oferty inwestycyjnej w regionalny produkt turystyczny, skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących na terenie kraju działalność gospodarczą w szeroko rozumianej branży handlowo-usługowej. Dotyczy to w szczególności firm z branży hotelarsko-restauratorskiej, turystycznej, handlowej (sklepy z określonym asortymentem utrzymanym w klimacie powstającego produktu turystycznego), hodowców koni i innych zainteresowanych zaadoptowaniem powstałej infrastruktury (m w) zgodnie przyjętą specyfikacją określonych lokali i pozostałych terenów. Realizacja przedsięwzięcia i osiągnięcie celu bezpośredniego spowoduje oddziaływanie projektu w dłuższej perspektywie czasowej w postaci następujących celów pośrednich:zwiększenie świadomości inwestorów dotycząca posiadanej oferty inwestycyjnej na terenie miasta, pełnego wykorzystania terenów inwestycyjnych, wzrost wartości bezpośrednich inwestycji w regionie, podniesienie atrakcyjności miasta jako miejsca zamieszkania.Jako realizator Spółka będzie odpowiedzialna m.in. za postępowania przetargowe i podpisanie umów na wykonanie prac, monitorowanie postępu zakontraktowanych prac, końcowy odbiór. Gmina Miejska jako beneficjent będzie stroną umowy o dofinansowanie, będzie prowadziła korespondencję z IZ RPO na lata 2007-2013 w sprawie realizacji projektu, raportowanie, składanie wniosków o płatność, rozliczenie projektu. Spółka jako jednostka realizująca projekt otrzyma dofinansowanie do poniesionych wydatków kwalifikowanych związanych z realizacją projektu, wszystkie wydatki będą ponoszone ze środków własnych Spółki (kapitału podstawowego wniesionego przez Gminę). Refundacja poniesionych przez Spółkę wydatków kwalifikowanych związanych z realizacją projektu otrzyma Spółka jako jednostka realizująca projekt.

Wnioskodawca poniósł koszt przygotowania studium który to dokument jest wymagany podczas składania przez gminę wniosku o dofinansowania projektu.

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, stosowne formularze identyfikacyjne złożył w urzędzie skarbowym. Wnioskodawca dodał, iż nabycie przez niego towarów i usług w ramach realizacji projektu w jego opinii jest związane z przyszłą działalnością opodatkowaną Spółki. Celem projektu jest promocja unikatowej oferty inwestycyjnej w regionalny produkt turystyczny o nazwie m w. Inwestorem, a następnie właścicielem m w będzie Wnioskodawca, wytworzone w ramach budowy m w obiekty budowlane będą odpłatnie wynajmowane, działania realizowane w ramach projektu mają na celu promocję i reklamę mających powstać w przyszłości powierzchni do wynajęcia.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż o ile zakupione, w ramach realizacji przedmiotowego projektu, towary i usługi będą faktycznie użyte do wykonywania czynności opodatkowanych oraz nie zaistnieją przesłanki negatywne wynikające z art. 88 ustawy o VAT, wówczas Wnioskodawcy służyć będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z tych faktur VAT dokumentujących te wydatki.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto zauważa się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: faktura, odliczenie podatku, wydatek
Data aktualizacji: 12/01/2013 15:00:01

Uznanie za podatnika w związku z wykonywaniem usług prawniczych i obowiązku ich dokumentow...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W którym momencie powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowych od...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Ostrów Wielkopolski 63-400 ul. Chłapowskiego 45

Zasięg terytorialny miasta Ostrów Wielkopolski gminy Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Ostrów Wielkopolski, Przygodzice, Raszków, Sieroszewice, Sośnie powiaty ostrowski województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 78101014690000972221000000 VAT...

Prawidłowość udokumentowania skonta fakturą korygującą sprzedaż

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy można w celu udokumentowania zakupów warzyw i owoców ze swojego gospodarstwa rolnego w...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie: art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem z dnia 23 marca 2005 r. złożonym do Naczelnika tut. Urzędu...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy istnieje możliwość odzyskania przez Stowarzyszenie naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach zakupu?Uznawanie faktur wystawianych przez nabywcę towarów za dokumenty podlegające zaewidencjonowaniu dla celów opodatkowania tym podatkiemMetoda ustalania różnic kursowych na podstawie ksiąg rachunkowych w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnychObowiązek wydawania oryginału wydrukowanego paragonu nabywcy w przypadku sprzedaży wysyłkowej oprogramowania na nośnikach CD lub drogą elektronicznąCzy należy załączyć faktury do zeznania, oświadczenia (PIT-2 K) - udokumentowania poniesionych wydatków?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.