Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej cesję praw i obowiązków do umowy przedwstępnej na nabycie lokalu użytkowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej cesją praw i obowiązków do umowy przedwstępnej na nabycie lokalu użytkowego - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 13 lipca 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej cesją praw i obowiązków do umowy przedwstępnej na nabycie lokalu użytkowego.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie aptek. W dniu 28 kwietnia 2009 r. zawarła warunkową umowę cesji, której przedmiotem jest sprzedaż praw i obowiązków do umowy przedwstępnej na wybudowanie lokalu użytkowego oraz przeniesienia przez firmę developerską na Jej rzecz praw własności lokalu. Czynność ta jest dopuszczalna na gruncie przepisów prawa cywilnego, gdyż ww. umowa stanowi, że właściciel nieruchomości (developer) wyraził zgodę na przeniesienie całości praw i obowiązków (wynikających z umowy) z pierwotnego kupującego na wskazaną przez niego osobę trzecią. Pierwotny kupujący posiadał umowę przedwstępną zakupu przedmiotowej nieruchomości i z tego tytułu uiścił do firmy developerskiej całkowitą wartość lokalu. Po podpisaniu cesji wstąpiła Pani w prawa i obowiązki pierwotnego kupującego z zamiarem nabycia nieruchomości od sprzedającego (developera). Pierwotny kupujący wystawił fakturę dokumentującą czynność cesji na kwotę znacznie wyższą od ceny wpłaconej do sprzedającego, doliczając wartość odstępnego. W konsekwencji posiada Pani fakturę w całości dokumentującą cesję praw do umowy przedwstępnej, a nie na wartość wpłaconej kwoty na zakup lokalu użytkowego. Sprzedający, jako właściciel nieruchomości, dokona przeniesienia jej na Pani rzecz w formie aktu notarialnego. W akcie ujęta będzie kwota wpłacona przez pierwotnego kupującego. Sprzedający nie udokumentuje przedmiotowej czynności fakturą VAT, ponieważ dokonał tego pierwotny kupujący. Pani dokonała zwrotu tej wartości wraz z kwotą odstępnego, pierwotnemu kupującemu na podstawie umowy cesji. Przedmiotem zakupu była usługa polegająca na zezwoleniu na wstąpienie w prawa i obowiązki wynikające z przedwstępnej umowy, a nie nabycie nieruchomości. Faktura wystawiona przez pierwotnego kupującego dokumentuje cesję opodatkowaną 22% stawką podatku. Czynność zakupu lokalu użytkowego związana jest z dokonywaną przez Panią sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy w związku z otrzymaniem faktury dotyczącej nabycia usługi polegającej na cesji praw i obowiązków do umowy przedwstępnej na nabycie lokalu użytkowego, ma Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.



Zdaniem Wnioskodawcy okoliczności jednoznacznie wskazują na prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą wartość podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od pierwotnego kupującego, gdyż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatek naliczony wynikających z otrzymanych przez podatnika faktur podlega odliczeniu w zakresie, w jakim zakupione towary wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazano, że nabycie nieruchomości zostanie przeznaczone na potrzeby działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ww. ustawa nie zawiera przepisów, które w tej sytuacji pozbawiałyby prawa do odliczenia podatku naliczonego.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl postanowień art. 88 ust. 3a pkt 2 powołanej ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu.



Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy - przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Do uznania czynności za usługę konieczne jest istnienie odbiorcy świadczenia, beneficjenta danej czynności i występowanie bezpośredniego związku między usługą i otrzymywanym świadczeniem wzajemnym. Zatem każde odpłatne świadczenie na rzecz innego podmiotu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby uznać dane świadczenie za świadczenie odpłatne z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę - beneficjenta świadczenia, a świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy w postaci wynagrodzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 28 kwietnia 2009 r. zawarła Pani warunkową umowę cesji, której przedmiotem była sprzedaż praw i obowiązków do umowy przedwstępnej na wybudowanie lokalu użytkowego oraz przeniesienia przez firmę developerską na Jej rzecz, praw własności tego lokalu. Zgodnie z umową właściciel nieruchomości (developer) wyraził zgodę na przeniesienie całości praw i obowiązków z pierwotnego kupującego na wskazaną przez niego osobę trzecią. Powyższą transakcję pierwotny kupujący udokumentował fakturą wystawioną na kwotę wyższą od ceny uiszczonej na rzecz sprzedającego, doliczając wartość odstępnego (opodatkowując 22% stawką podatku). Po podpisaniu cesji, wstąpiła Pani w prawa i obowiązki pierwotnego kupującego w związku z zamiarem nabycia nieruchomości od sprzedającego - developera, który dokona przeniesienia jej własności w formie aktu notarialnego, w którym będzie uwzględniona kwota wpłacona przez pierwotnego kupującego. Czynność zakupu ww. lokalu związana jest z dokonywaną przez Panią sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Uznać zatem należy, iż w przedmiotowej sprawie wynagrodzenie jakie uiściła Pani na rzecz pierwotnego kupującego było ściśle uzależnione od jego zachowania polegającego na przeniesieniu całości praw i obowiązków do umowy przedwstępnej na wybudowanie lokalu użytkowego. Biorąc pod uwagę treść art. 8 powołanej ustawy, powyższa czynność stanowiła usługę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto należy stwierdzić, że skoro zachodzi związek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez pierwotnego kupującego, dokumentującej cesję praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej, ze sprzedażą opodatkowaną (przedmiotowy lokal użytkowy będzie służył do prowadzonej przez Panią działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług), przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej nabycie ww. usługi, o ile nie zachodzą inne ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).



Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: cesja, nieruchomości, odliczenie podatku od towarów i usług, opodatkowanie, świadczenie usług
Data aktualizacji: 04/01/2013 12:00:01

Księgowość Katowice czy program do wystawiania faktur co wybrać?

W zależności od formy rozliczenia, przedsiębiorcy zobowiązani są do wystawiania dokumentów, które potwierdzają sprzedaż usług czy towarów. Osoby, które zdecydowały się zostać płatnikami VAT muszą swoim klientom wystawiać faktury VAT. Czy...

Czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na opracowanie wniosku o unijną dot...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 21 ust. 1 pkt 46, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób...

Czy faktura wystawiona na imię jednego z małżonków daje prawo do skorzystania z ulgi na in...

Nie zgadzam się z Państwa stanowiskiem, że faktura VAT wystawiona na imię jednego z małżonków daje prawo do skorzystania z ulgi na internet również drugiemu z małżonków.Pismem z dnia 27 czerwca 2005r. zwrócili się Państwo z wnioskiem o udzielenie...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionej usługi polegającej na dostępie do in...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatnik prawidłowo wystawia faktury VAT marża za całą usługę turystyczną?

Na podstawie art. 14a 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 07.09.2005r. w sprawie udzielenia informacji co do...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie określenia konsekwencji w zakresie podatku VAT w odniesieniu do wykonywanych usługCzy podlega odliczeniu od podatku należnego podatek naliczony VAT zawarty fakturach zakupu przez Spółkę?Premia pieniężna stanowi rabat obniżający wartość konkretnych dostaw i winna być udokumentowana poprzez wystawienie faktur korygującychOpodatkowanie rabatówMoment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży karty prezentowej
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.