Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2010 r. (data wpływu 07.06.2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22.07.2010r. (data wpływu 26.07.2010r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 16.07.2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.06.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobową spółką handlową, spółką komandytową utworzoną przez spółki kapitałowe należące do Grupy Kapitałowej. Grupa Kapitałowa rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji zasad zarządzania prawami należącymi do spółek tworzących Grupę. W ramach restrukturyzacji spółki tworzące Grupę i będące wspólnikami Wnioskodawcy (komandytariuszami) wniosłyby jako wkład do spółki Wnioskodawcy należące do nich prawa z rejestracji znaków towarowych. Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy będzie wykorzystywanie wniesionych znaków towarowych w działalności gospodarczej poprzez oddawanie ich do odpłatnego korzystania.

W ten sposób Wnioskodawca uzyska możliwość zarządzania prawami ze znaków towarowych należącymi do spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej i zrealizowany zostanie cel pierwszego etapu planowanej restrukturyzacji.

Wniesienie wkładu w postaci prawa do znaków udokumentowane zostanie fakturami VAT wystawionymi przez wnoszących wkład wspólników, a Wnioskodawca uzyska prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze dokumentującej wniesienie. Znaki towarowe, z których prawa byłyby przedmiotem wkładu, są zarejestrowane, a wnoszącym je do spółki osobowej wspólnikom przysługują wynikające z rejestracji znaków prawa ochronne, o których mowa w ustawie Prawo własności przemysłowej. Znaki towarowe nabyte przez wnoszących je wspólników wprowadzone są do ich ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Znaki towarowe wytworzone przez wnoszących je wspólników nie są ujęte w ich księgach rachunkowych, gdyż nie przewidują tego standardy MSR i MSSF, zgodnie z którymi prowadzone są te księgi. Po przeniesieniu praw do znaków towarowych do spółki Wnioskodawcy zostaną one - w miesiącu wniesienia ich jako wkładu - wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy w wartości początkowej równej wartości wynikającej z umowy przeniesienia znaków towarowych na spółkę komandytową, a wartość ta nie będzie przekraczała wartości rynkowej wniesionych praw (kwoty netto z faktur VAT wystawionych Wnioskodawcy przez wspólników). Od tak ustalonej wartości początkowej, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym znaki towarowe zostały wprowadzone do ewidencji, Wnioskodawca będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych, odpisy te stanowić będą dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu, a okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej znaków towarowych nie będzie krótszy niż 60 miesięcy. Po przeniesieniu na Wnioskodawcę praw do znaków towarowych, planowane jest zawarcie na okres dłuższy niż 1 rok (prawdopodobnie na okres amortyzacji, a więc nie krótszy niż 60 miesięcy) między Wnioskodawcą a wspólnikami umów licencyjnych na korzystanie przez spółki - wspólników ze znaków towarowych za wynagrodzeniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowy jest pogląd Wnioskodawcy, iż ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT otrzymanej w związku z wniesieniem wkładu .

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia aportu do spółki osobowej w postaci praw do znaków towarowych będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług (w rozumieniu art. 8 ust. 1 w powiązaniu z art. 5 ust. 1 ptuU) a więc będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych, przez co w rezultacie podatnik wnoszący wkład zobowiązany będzie do udokumentowania omawianej transakcji w rozumieniu przepisów ptuU fakturą VAT, wystawioną na rzecz Wnioskodawcy. Czynność wniesienia w formie wkładu do spółki osobowej praw do znaku towarowego (znaku towarowego), będzie spełniała definicję świadczenia usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ptuU, a stosownie do art. 41 ust. 1 ptuU przedmiotowa czynność opodatkowana będzie stawką podstawową w wysokości 22%. Tak więc wnoszący wkład czynny podatnik podatku VAT będzie zobowiązany wystawić fakturę VAT dokumentującą przedmiotowy wkład na zasadach określonych w § 5 Rozp. MF z 28.11.08. Jeżeli strony ustalą, że wartość wkładu stanowi wartość netto znaków towarowych, podatek VAT będzie naliczony od tej wartości.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ptuU w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi czynnemu, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, które jednak nie odnoszą się do opisanego zdarzenia przyszłego. Kwotę podatku naliczonego w stanie sprawy stanowić więc będzie kwota podatku określona w fakturze otrzymanej przez Wnioskodawcę z tytułu nabycia wkładu. Jeżeli więc strony ustalą, iż wartość wkładu stanowi wartość netto praw do znaków towarowych, podatek VAT będzie naliczany od tej wartości. Jeżeli więc wnoszący i odbiorca wkładu są czynnymi podatnikami podatku VAT, a wnoszący wkład wystawi na rzecz odbiorcy wkładu fakturę VAT obejmującą wartość wkładu (jako wartość netto) oraz wartość podatku VAT obliczoną od wartości netto wg odpowiedniej stawki, a podatek VAT wykazany w fakturze VAT będzie dla wnoszącego podatkiem należnym, odbiorca wkładu odliczy podatek VAT naliczony wykazany na fakturze wystawionej przez wnoszącego w zakresie w jakim wykorzysta wkład do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Analizując kwestię dotyczącą prawa do odliczenia przez spółkę komandytową podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego w stosunku do przedmiotu aportu należy odnieść się do zasady, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi oraz niewystąpienie przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Stosownie do art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z kolei § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.) wskazuje wymagania formalne jakie powinna spełniać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobową spółką handlową, spółką komandytową utworzoną przez spółki kapitałowe należące do Grupy Kapitałowej. Grupa Kapitałowa rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji zasad zarządzania prawami należącymi do spółek tworzących Grupę. W ramach restrukturyzacji spółki tworzące Grupę i będące wspólnikami Wnioskodawcy (komandytariuszami) wniosłyby jako wkład do spółki Wnioskodawcy należące do nich prawa z rejestracji znaków towarowych. Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy będzie wykorzystywanie wniesionych znaków towarowych w działalności gospodarczej poprzez oddawanie ich do odpłatnego korzystania.

Uwzględniając przywołane regulacje prawne, jak również opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy w pierwszej kolejności, iż wniesienie aportu w postaci znaku towarowego stanowi czynność o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść) i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych (według stawek podatku przewidzianych dla przedmiotu aportu), jako odpłatne świadczenie usług (w rozumieniu art. 8 ust. 1 w powiązaniu z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Biorąc z kolei pod uwagę to, iż znak towarowy nabyty przez Wnioskodawcę (spółkę komandytową) w formie wkładu niepieniężnego wniesionego przez spółki tworzące Grupę Kapitałową (komandytariuszów), służyć będzie wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, stosownie do brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawianych przez spółki wnoszące aport dokumentujące transakcje wniesienia przedmiotu aportu.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: aport, czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, faktura VAT, obrót, podstawa opodatkowania, prawo do odliczenia, świadczenie usług, znak towarowy
Data aktualizacji: 06/01/2013 06:00:01

Prawidłowość fakturowania przez Spółkę usług transportowych świadczonych na rzecz belgijsk...

Na podstawie art. 14a 4 w związku z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa...

Jak należy dokumentować czynności wydania towarów na podstawie umowy komisu?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpoznaniu Pani zażalenia z dnia 17.11.2005 r., na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 09.11.2005 r., nr PP-1 443-118 51093 05 102450 176 CzW w sprawie interpretacji...

Odsprzedaż usług przez Lidera projektu na rzecz współpartnera projektu w zakresie budowy k...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Różnice kursowe od środków własnych w momencie przekazywania środków pieniężnych z konta f...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie zwolnioną stawką podatku VAT opłaty pocztowej, przy sprzedaży towarów za poś...

Działając na podstawie art.216 1, art.14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia .06.2007r. (data wpływu do...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Wysokie Mazowieckie 18-200 ul. Ludowa 21Czy Wspólnota Mieszkaniowa jest zobowiązana z tytułu wymienionych przychodów wystawić fakturę VAT dla sp. z o.o.?Dokumentowanie otrzymanego skontaCzy Sp. z o.o. ma prawo do odliczenia podatku VAT od faktur za paliwo do w/w samochodu?Jak odliczać faktury VAT wystawione na firmę przejętą przez firmę przejmującą po dacie przejęcia?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.