Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia VAT - wynikającego z faktur zakupów realizowanych zgodnie z celami projektu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu 3 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanej dotacji - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 3 listopada 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 19 stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanej dotacji.



W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.



Wnioskodawca w dniu 26 maja 2008 r. podpisał umowę o przystąpieniu do Konsorcjum. Celem działalności Konsorcjum jest świadczenie na rzecz beneficjentów usług, w ramach europejskiej sieci Enterprise Europe Network (EEN), głównie w zakresie:

informacji na temat prawa, polityk i programów Unii Europejskiej, rozwijanie współpracy podmiotów gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy międzynarodowej, stymulowania potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw oraz transferu technologii i wiedzy, ułatwienia udziału w programach ramowych Unii europejskiej na rzecz badań i rozwoju.

W ramach Konsorcjum oprócz Wnioskodawcy partnerami są M., Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacja R. w Ł., Stowarzyszenie W. i Stowarzyszenie C. w G.

Zasady finansowania działalności Konsorcjum oraz budżet Projektu zostały określone w umowie ramowej oraz Umowie o dofinansowanie. Umowa Ramowa o partnerstwie zawarta z wieloma partnerami została podpisana 6 lutego 2008 r., przez Wspólnotę Europejską reprezentowaną przez Komisję Wspólnot Europejskich oraz Konsorcjum. W zakresie kwalifikalności wydatków poniesionych na realizację zadań Umowa Ramowa podaje ogólne kryteria odnośnie ich celowości, okresu oraz wskazuje, iż powinny być zadeklarowane zgodnie z zasadami stosowanego prawa podatkowego i socjalnego. Umowa Konsorcjum została podpisana na czas określony tj. do 31 stycznia 2013 r.



Finansowanie realizacji zadań Enerprise Europe Network następuje na podstawie szczegółowych umów zawartych z:

Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości - umowa z dnia 23 lipca 2008 r. - dotacja 40% wydatków kwalifikowanych, Agencją Wykonawczą do spraw Konkurencyjności i Innowacji (EACI), działającą w oparciu o uprawnienia nadane przez Komisję Wspólnot Europejskich - szczegółowa umowa o datację - dotacja 60% wydatków kwalifikowanych.

Umowa z dnia 23 lipca 2008 r. została zawarta w związku z powierzeniem przez Ministra Gospodarki - Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zadania, polegającego na udzieleniu pomocy finansowej, w formie bezzwrotnego wsparcia dla mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podmiotów realizujących, na podstawie umów zawartych z Komisją Europejską zadania partnera sieciowego, o którym mowa art. 21 ust. 2 decyzji nr 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego Rady z dnia 24 października 2006 r., ustanawiającej Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji 2007-2013 (Dz. Urz. UE L 310 z 9 listopada 2006 r.). Środki finansowe z obu źródeł finansowania są przekazywane za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.



Cele działalności Enterprise Europe Network zostały określone w umowie dotyczącej udzielenia pomocy finansowej na realizację zadań ośrodków Enterprise Europe Network. Przedmiotem umowy jest określenie obowiązków stron związanych z udzieleniem pomocy w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego na realizację zadań określonych w umowie związanej ze świadczeniem przez Beneficjenta usług dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w szczególności w zakresie:

udostępnienia informacji istotnych dla przedsiębiorców oraz organizowania współpracy między nimi, wspomagania przedsięwzięć innowacyjnych, w tym związanych z transferem wiedzy i technologii, zachęcania przedsiębiorców do udziału w realizacji programów Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań i rozwoju technologii.

W ramach ośrodków EEN Beneficjent świadczy zgodnie z treścią umów, między innymi następujące usługi, wymienione w art. 21 oraz w załączniku III do Decyzji nr 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. ustanawiającej Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013):usługi w zakresie informowania, informacji zwrotnych, współpracy i umiędzynarodowienia (tj. rozpowszechnianie informacji dotyczących funkcjonowania oraz perspektyw rynku wewnętrznego towarów i usług włącznie z informowaniem o procedurach przetargowych; aktywne promowanie inicjatyw, polityk i programów Wspólnoty, mających znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) oraz dostarczaniem MŚP informacji na temat procedur korzystania z takich programów; wykorzystanie narzędzi pozwalających na zbadanie wpływu obowiązujących przepisów na MŚP; wkład w przeprowadzanie przez Komisję Europejską oceny oddziaływania nowych przepisów prawnych na działalność MŚP; wykorzystanie innych odpowiednich środków w celu włączenia MŚP do europejskiego procesu decyzyjnego, pomoc MŚP w rozwijaniu działań na terenach przygranicznych i tworzeniu sieci międzynarodowej; pomoc MŚP w szukaniu odpowiednich partnerów z sektora prywatnego lub publicznego za pomocą odpowiednich narzędzi), usługi w zakresie innowacji oraz transferu technologii oraz wiedzy (tj. informowanie oraz podnoszenie świadomości na temat polityk, ustawodawstwa oraz programów wsparcia dotyczących innowacji; uczestniczenie w rozpowszechnianiu i wykorzystywaniu wyników badań; zapewnienie usług w zakresie transferu technologii i wiedzy oraz w zakresie budowania partnerstwa pomiędzy wszelkimi podmiotami zajmującymi się innowacją; stymulowanie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw, w szczególności MŚP; ułatwianie łączenia z innymi usługami w zakresie innowacji, w tym z usługami w dziedzinie własności intelektualnej), usługi w zakresie zachęcania do uczestnictwa MŚP w siódmym programie na rzecz badań, podnoszenie świadomości MŚP w zakresie programu na rzecz badań (tj. pomoc MŚP w określeniu ich potrzeb w zakresie badań i rozwoju technologicznego oraz znalezieniu odpowiednich partnerów; pomoc MŚP w przygotowaniu i koordynowaniu propozycji projektów w sprawie uczestnictwa w Siódmym programie na rzecz badań.

Działania Enterprise Europe Network umożliwiające osiągnięcie założonych celów realizowane są poprzez:

organizowanie szkoleń, seminariów, warsztatów celem podnoszenia kwalifikacji beneficjentów, wizyty beneficjentów w biurze EEN poprzedzone wysłanym wcześniej e-mailem, rozmową telefoniczną lub faksem; wizyty u beneficjentów w firmach; partycypacja pracowników biura w szkoleniach, spotkaniach i konferencjach jako prelegenci - mająca na celu rozpropagowanie działalności sieci EEN; redagowanie i publikowanie artykułów w prasie lokalnej, regionalnej i krajowej oraz na stronie internetowej sieci EEN; prowadzenie i informowanie o działaniach EEN na stronie internetowej instytucji afiliującej biuro EEN; tworzenie oraz drukowanie materiałów promocyjnych z opisem usług EEN; promocja działań biura na targach oraz podczas imprez brokerskich, na których dochodzi do spotkań biznesowych beneficjentów; udzielenie wywiadów do radia i telewizji; prowadzenie biblioteczki europejskiej.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał również, iż otrzymane wsparcie finansowe nie jest dopłatą do ceny świadczonych usług. W ramach realizowanych zadań Enterprise Europe Network przeprowadzono szkolenia pt. L. - innowacyjna fabryka dla 19 osób oraz zorganizowano cykl szkoleń na zlecenie E. Za świadczone usługi Wnioskodawca otrzymał wynagrodzenie w pełnej wysokości od szkolących się oraz zlecających organizację szkolenia.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy otrzymana pomoc finansowa (wsparcie) jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.



Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego się na art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obrót zwiększa się jedynie o te dotacje, które mają bezpośredni wpływ na cenę towarów lub świadczonych usług. A zatem, ponieważ wsparcie finansowe nie jest dopłatą do ceny świadczonych usług, a zatem otrzymane dotacje zarówno ze środków krajowych (40%) jak i środków Unii Europejskiej (60%) są wolne od podatku.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.



Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 powołanej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 2 ustawy, w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Włączenie zatem do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to celowa dotacja, subwencja bądź inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc obrotem ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Dla określenia, czy dane dotacje są, czy też nie są opodatkowane istotne są zatem szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Jak wskazał Wnioskodawca otrzymywane dotacje są przeznaczane na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań wykonywanych w ramach europejskiej sieci Enerprise Europe Network i nie są dopłatą do świadczonych usług. Tym samym otrzymane dofinansowanie, które nie ma bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, co ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług, dotacja, obrót, podstawa opodatkowania
Data aktualizacji: 24/01/2013 06:00:01

Czy przedstawiony sposób przechowywania faktur elektronicznych jest poprawny?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że...

Czy w wyniku zwrotu wypłaconej zaliczki w walucie obcej, powstałe dodatnie różnice kursowe...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Od 2014 roku koniec z rachunkami?

Sporo zamieszania wzbudziła zmiana ordynacji podatkowej, która weszła w życie wraz z 1 styczniem 2014. Dla osób, nie będących płatnikiem VAT szczególnie istotny okazał się zapis: Jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia...

Pytanie dotyczy kwestii skorygowania deklaracji dla podatku od towarów i usług po otrzyman...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 21.02.2007r. (wpływ do tut. organu podatkowego 22.02.2007r.) uzupełniony pismem złożonym w...

Urząd Skarbowy Sokołów Podlaski 08-300 ul. Węgrowska 5

Zasięg terytorialny miasta Sokołów Podlaski gminy Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Kosów Lacki, Repki, Sabnie, Sokołów Podlaski, Sterdyń powiaty sokołowski województwo mazowieckie Konta bankowe CIT 69101010100272672221000000 VAT...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W którym momencie następuje dostawa towarów pomiędzy komisantem a osobą trzecią (klientem)?Zasady wystawiania faktur za pomocą programu komputerowego, na podstawie obowiązujących przepisów podatku od towarów i usługCzy istnieje podstawa prawna aby zaksięgować podwyższoną fakturę oraz odliczyć naliczony podatek VAT?Możliwość ujęcia w ewidencji zakupów VAT podatku naliczonego w mniejszej wysokości niż z faktury VATOkres rozliczeniowy, w którym należy uwzględnić otrzymaną od kontrahenta w ramach importu usług, fakturę korygującą
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.