Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania przysługuje pod warunkiem posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia podstawy opodatkowania - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 12 marca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia podstawy opodatkowania.



W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonującym sprzedaży opodatkowanej - obrót samochodami, częściami oraz serwis. U Wnioskodawcy występują problemy z odesłaniem przez klienta potwierdzonych faktur korygujących obniżających obrót, w związku z czym faktury korygujące nie są uwzględniane w deklaracji dla podatku od towarów i usług i widnieją w księgach jako nierozliczone.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo uwzględnienia w deklaracji dla podatku od towarów i usług faktur korygujących na podstawie posiadania następujących dokumentów:

zwrotnego potwierdzenia odbioru (żółty druk pocztowy), na którym określona została zawartość przesyłki (nr faktury korygującej) lub nie została zawarta, przesłania podpisanej, potwierdzonej przez nabywcę faktury korygującej faxem, przesłania podpisanej, potwierdzonej przez nabywcę faktury korygującej skanem, posiadania oświadczenia nabywcy o otrzymaniu faktury korygującej, potwierdzenia złożenia przesyłki na poczcie (biały druk), na którym określona została zawartość przesyłki (nr faktury korygującej) lub nie została zawarta.

Zdaniem Wnioskodawcy, obniżenia podstawy opodatkowania należy dokonać pod warunkiem posiadania jednego spośród wszystkich form potwierdzenia przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 cyt. ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Na podstawie art. 29 ust. 4a ww. ustawy, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.



Na mocy art. 29 ust. 4b cyt. ustawy warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się:

w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.

Według ust. 4c powyższego artykułu, przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Należy podkreślić, iż potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie podatku od towarów i usług opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy. Ponadto faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Uregulowanie zawarte w art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług, ma na celu uniknięcie sytuacji, w której zmniejszenie podstawy opodatkowania i tym samym kwoty podatku należnego u sprzedawcy nie znajduje odzwierciedlenia w zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego u nabywcy towarów i usług. Oznacza to, że faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, nabywca musi potwierdzić ten fakt, by wystawca miał możliwość obniżenia podatku należnego w związku z wystawieniem tej faktury.

Uwzględniając przywołane regulacje prawne wskazać należy, że ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury. Zatem potwierdzenie może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca to potwierdzenie otrzymał. Zatem żaden przepis nie określa specjalnej formy, w jakiej potwierdzenie odbioru faktury korygującej byłoby wymagane. Istotne jest, aby sprzedawca towarów lub usług dla celów rozliczenia podatku należnego od sprzedaży posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, iż nabywca otrzymał fakturę korygującą sprzedaż.

Z tych też względów ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku uprawnienia do zmniejszenia podstawy opodatkowania w oparciu o wskazane we wniosku formy potwierdzenia stwierdzić należy, że posiadanie przez Wnioskodawcę przed upływem terminu do złożenia deklaracji rozliczeniowej za dany okres jednego ze wskazanych potwierdzeń odbioru przesyłki poleconej, tj. zwrotnego potwierdzenia odbioru z określoną zawartością przesyłki (nr faktury korygującej), podpisanej przez nabywcę faktury korygującej przesłanej faxem, podpisanego skanu faktury korygującej, czy też oświadczenia nabywcy o otrzymaniu tej faktury, pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast posiadanie jedynie potwierdzenia odbioru, na którym nie została określona zawartość przesyłki - przy założeniu, że Wnioskodawca nie ma innych dowodów potwierdzających fakt otrzymania faktur korygujących przez kontrahenta (takim potwierdzeniem odbioru faktury korygującej może być chociażby dokonanie zapłaty zobowiązania przez odbiorcę, który pomniejszył płatność o wartość faktur VAT korekta, wykazując ich numery oraz kwoty tych korekt) - nie sposób uznać za dokument, że nabywca towaru lub usługi otrzymał właśnie tę fakturę korygującą. Ponadto za dowód potwierdzający otrzymanie faktury korygującej przez kontrahenta, a tym samym uprawniający do obniżenia podstawy opodatkowania, nie można uznać potwierdzenia złożenia przesyłki na poczcie z określoną bądź nie zawartością przesyłki. Dokument potwierdzający złożenie przesyłki na poczcie, potwierdza jedynie przyjęcie jej przez stosowny urząd celem wyekspediowania, lecz nie pozwala na stwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta, a więc wskazuje on wyłącznie nadanie przesyłki, nie zaś jej otrzymanie (o czym stanowi art. 29 ust. 4a ustawy) przez kontrahenta, co jest warunkiem zmniejszenia podstawy opodatkowania przez wystawcę faktury.

Reasumując stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia podstawy opodatkowania pod warunkiem posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, z którego to potwierdzenia w sposób niebudzący wątpliwości wynikać będzie, że faktura korygująca dotarła do nabywcy (przykładowo potwierdzenia odbioru faktury korygującej opisane we wniosku w pkt 1 - pierwszy jego człon oraz w pkt 2-4). Brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej (w opisanej sytuacji za takowy nie można uznać potwierdzenia złożenia przesyłki na poczcie, czy też samego zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki, na którym nie określono jej zawartości) uniemożliwia obniżenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania przysługuje w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą - jeżeli potwierdzenie odbioru korekty faktury Wnioskodawca otrzyma przed terminem złożenia deklaracji podatkowej za ten okres, bądź w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie odbioru tej faktury - jeżeli potwierdzenie to Wnioskodawca otrzyma po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, podstawa opodatkowania, potwierdzenie odbioru
Data aktualizacji: 13/10/2013 21:00:01

Prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dotyczących realizacji projektu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Nowe zasady wystawiania faktur od 2013 roku

Szanowni Użytkownicy, od stycznia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące fakturowania sprzedaży towarów i usług. Nasz portal Efaktury.org oczywiście wprowadził już wszystkie niezbędne zmiany. W myśl nowych przepisów większość zmian nie jest...

Czy Spółka prawidłowo ustaliła podstawę opodatkowania w związku z otrzymaną zaliczką?

Dnia 30.06.2005r. wpłynął do tut Urzędu wniosek o udzielenie odpowiedzi odnośnie prawidłowości ustalenia przez Stronę m.in. w podatku od towarów i usług podstawy opodatkowania w związku z otrzymaną zaliczką. Ze stanu faktycznego przedstawionego...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Siemianowice Śląskie 41-100 ul. Świerczewskiego 84Czy istnieje podstawa do wystawienia faktury VAT od zobowiazania zasądzonego wyrokiem?Czy dokonując refakturowania kosztów reklamy i wystawiając fakturę bez podatku VAT postąpiono prawidłowo?Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług transportowychPrawo do wystawiania faktur VAT dokumentujących sprzedaż produktów przedsiębiorstwa po jego wniesieniu aportem do spółki kapitałowej
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.