Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Premia pieniężna wypłacana za osiągnięcie umownego pułapu obrotu jako czynność podlegająca opodatkowaniu, dokumentowana fakturą VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej D. przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2008 r. (data wpływu 11 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja i handel przetworami drobiowymi. Współpracuje on z różnymi odbiorcami. W zawieranych umowach handlowych ustalane są zasady przyznawania premii pieniężnych, tzw. bonusów. Premia określana jako bonus udzielana jest za wykonanie określonego obrotu. Odbiorcy towarów Zainteresowanego dokonując rozliczeń obciążają Spółkę, z tytułu należnej im premii, fakturami z 22% podatkiem.

Wnioskodawca, od części swoich kontrahentów, otrzymał pisma informujące o rozliczaniu bonusów za wykonanie lub przekroczenie określonego pułapu obrotów za pomocą not księgowych - w związku z ogólną interpretacją, że premia pieniężna (bonus) nie jest usługą i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zainteresowany premie wypłaca dystrybutorom lub sieciom handlowym za okresy miesięczne, kwartalne, roczne lub inne okresy określone w umowie.

Wysokość premii uzależniona jest od wartości zakupów poczynionych przez klienta w danym okresie. Premie nie są powiązane z konkretnymi dostawami towarów. Wypłacane premie kalkulowane są jedynie w oparciu o obroty osiągnięte przez klienta w danym okresie rozliczeniowym. Premie te mają charakter obowiązkowy, co oznacza, iż są one płatne po spełnieniu warunków określonych w umowach. Nabywca dokonuje zakupów dobrowolnie i nie jest zobowiązany do wykonania transakcji w określonej premiowanej wielkości. Niezrealizowanie przez nabywcę określonego pułapu obrotów nie jest obwarowane żadną sankcją czy jakąkolwiek odpowiedzialnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy premia pieniężna podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz w jaki sposób udokumentować przekazanie lub otrzymanie takiej premii.

Zdaniem Wnioskodawcy, premie pieniężne są neutralne z punktu widzenia podatku od towarów i usług, gdyż nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie jakichkolwiek usług i nie podlegają opodatkowaniu. Zdaniem Spółki bonus nie może stanowić świadczenia usług, gdyż opodatkowanie jako usługi świadczonej przez nabywcę towarów, nabycia określonej ilości towarów, która to ilość po określonej cenie generuje wartość obrotu ogółem, będzie prowadziło do podwójnego opodatkowania tej samej czynności. Pierwszy raz jako sprzedaży (dostawa towarów), drugi jako zakupu (świadczenie usługi) przez nabywcę.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma obowiązku stosowania faktur VAT, a dla prawidłowego dokumentowania otrzymywanych lub przekazywanych bonusów należy posługiwać się notą księgową.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka wskazała na wyrok NSA z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I FSK 94/06, w którym sąd wskazał, iż osiągnięcie przez nabywcę towarów określonej umownej wielkości obrotów z danym sprzedawcą nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem wypłacana temu nabywcy premia za uzyskanie tego pułapu obrotów nie stanowi odpłatności (wynagrodzenia za świadczenie usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za odpłatne świadczenie usług należy uznać na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7(.).

Zatem warunkiem opodatkowania pewnej czynności dla potrzeb podatku od towarów i usług jest jej odpłatność oraz możliwość przypisania tej czynności cech świadczenia.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia świadczenie. Zgodnie z potocznym brzmieniem świadczenie oznacza: przedmiot zobowiązania lub uprawnienia (Słownik Języka Polskiego, red. Elżbieta Sobol, PWN, Warszawa 2005). Natomiast zgodnie z art. 353 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. W myśl zapisu ust. 2 powyższego artykułu świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu.

Biorąc pod uwagę powyższą analizę, stwierdza się, że świadczenie z tytułu wypłaty premii kontrahentowi za zrealizowanie przez niego określonego obrotu jest świadczeniem w sensie cywilnoprawnym.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Zainteresowany gratyfikuje, na podstawie zawartej umowy, swoich kontrahentów w związku z osiągnięciem przez nich określonej sprzedaży produktów Wnioskodawcy. Spółka wskazała, że przyznana premia nie jest powiązana z konkretną dostawą. Tym samym nie ma charakteru upustu, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, wpływającego na cenę dostarczanych towarów.

Powołując się na wyżej przytoczone przepisy i dokonaną analizę w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, stwierdza się, że każde świadczenie nie będące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, przyznanie premii pieniężnej dotyczy odpłatnego świadczenia wykonywanego przez nabywcę na rzecz Spółki i tym samym stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do zapisu art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Faktura potwierdzająca dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu powinna spełniać warunki wymienione w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

W świetle powyższych przepisów premia pieniężna - jako gratyfikacja za osiągnięty poziom sprzedaży, niezwiązana z żadną dostawą (niemająca charakteru upustu) - powinna być dokumentowana fakturą VAT.

Dodatkowo tut. Organ informuje, że dostawa towarów zachowuje swój charakter przez cały czas trwania umowy, na podstawie której Wnioskodawca prowadzi współpracę ze swoimi kontrahentami. Stosunek, na podstawie którego wypłacana jest premia pieniężna jest odrębną relacją zobowiązaniową, wynikającą z innej umowy. Wobec powyższego, jeżeli mamy do czynienia z dwoma stosunkami prawnymi, nie można mówić o podwójnym opodatkowaniu.

Podkreślić należy, iż powołany przez Spółkę wyrok jest rozstrzygnięciem danego, konkretnego przypadku i wiąże Sąd tylko w tym zakresie oraz nie może być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach. Bowiem źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są, zgodnie z art. 87 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, faktura, premia pieniężna, zakres opodatkowania
Data aktualizacji: 25/12/2012 03:00:01

Określenie terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotycz acych wydatków związa...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie bonusów (premii pieniężnych) wypłacanych kontrahentom zagranicznym

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Śrem 63-100 ul. Wojska Polskiego 12

Zasięg terytorialny miasta gminy powiaty śremski województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 08101014690006772221000000 VAT 55101014690006772222000000 PIT 05101014690006772223000000 budżetowe pozostałe 96101014690006772227000000 VAT-EU1 VAT-EU2...

Opodatkowanie czynności udostępnienia własnego pracownika

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Faktury za świadczenie usług budowlanych wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowegoUrząd Skarbowy Nakło n. Notecią 89-100 ul. Sądowa 8Czy w przypadku otrzymania faktury VAT dokumentującej premię pieniężną można dokonać odliczenia podatku naliczonego?Czy spadkobierca może złożyć deklaracje VZM-1 i dołączyć faktury wystawione na spadkodawcę, czyli na zmarłą i otrzymać zwrot części wydatków?Zakres zastosowania normy wynikającej z art. 108 ustawy o VAT
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.