Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Premia pieniężna wypłacona przez Wnioskodawcę stanowi w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych fakturami

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2009r. (data wpływu 29 września 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 listopada 2009r. (data wpływu 26 listopada 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wypłacania przez Wnioskodawcę odbiorcy premii pieniężnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2009r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wypłacania przez Wnioskodawcę odbiorcy premii pieniężnej.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 listopada 2009r. (data wpływu 26 listopada 2009r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. organu z dnia 12 listopada 2009r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (kontrahent Wnioskodawcy) zawarła kontrakt, na mocy którego dokonuje zakupu towarów - maszyn, części, osprzętu oraz zakupu usług serwisowych i najmu powyższych urządzeń. Kontrakt przewiduje, iż po osiągnięciu pewnego poziomu obrotów w roku kalendarzowym (osiągniętych jedynie ze sprzedaży maszyn), nabywcy przysługuje premia - jest to premia za uzyskany obrót, określona jako procent od uzyskanego obrotu. Otrzymywana premia nie jest związana z żadną konkretną dostawą i przysługuje po zrealizowaniu obrotu. Premia należna jest od dostawcy (Wnioskodawcy) za dany okres rozliczeniowy - rok kalendarzowy - w przypadku osiągnięcia określonego w umowie poziomu sprzedaży i stanowi bonus za jego uzyskanie w tym okresie. Po upływie każdego okresu rozliczeniowego powinno dokonać się sprawdzenia osiągnięcia poziomu obrotu oraz naliczenia (bądź nie) premii za osiągnięcie obrotu.

Wnioskodawca oraz kontrahent są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.

Poza obrotem częściami, osprzętem, usługami serwisowymi oraz najmem powyższych urządzeń strony nie świadczą wzajemnie jakichkolwiek innych usług.

Jedynym warunkiem dotyczącym premii pieniężnej jest poziom obrotów osiągnięty z tytułu sprzedaży maszyn w danym roku kalendarzowym. Premia uzależniona jest od realizowanych obrotów w roku kalendarzowym przez kontrahenta według ściśle określonych progów ich wartości. Przewidziano 5 progów realizowanych obrotów - im wyższa wartość tych obrotów osiągnięta w danym roku kalendarzowym, tym wyższa premia (procent przy pomocy którego obliczana jest premia). Po osiągnięciu konkretnego progu wartość obrotu zostaje przemnożona przez przyporządkowany dla danego progu procent, co daje wartość premii pieniężnej.

Premia pieniężna jest ustalana na podstawie wartości obrotu dotyczącego sprzedanych maszyn. Wartość tę ustala się na podstawie obrotu wynikającego z konkretnych faktur dokumentujących sprzedaż maszyn w ciągu roku kalendarzowego. Sytuacja ta monitorowana jest w Spółce Wnioskodawcy, jak i po stronie kontrahenta. Tak ustalona wartość zostaje zakwalifikowana do konkretnego progu; premia zostaje obliczona przy użyciu procentu przyporządkowanego do danego progu.

Jedyne kwestie związane z realizacją bądź otrzymaniem premii pieniężnej wynikają z faktu osiągnięcia konkretnego poziomu obrotu sprzedanych maszyn. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym nie zostanie osiągnięty żaden obrót, premia pieniężna nie przysługuje.

Nie zostały zawarte inne umowy, z których wynikałoby uzależnienie ustalania, otrzymania lub udzielenia premii pieniężnych od jakichkolwiek innych działań. W zawartym kontrakcie brak zapisów, ustaleń dotyczących działań związanych z intensyfikacją sprzedaży.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż dokonuje on sprzedaży maszyn na rzecz kontrahenta i zobligowany jest do ustalenia premii pieniężnej od wielkości obrotu uzyskanego ze sprzedaży maszyn za rok kalendarzowy. Zatem przedmiotem wniosku jest premia udzielana przez Wnioskodawcę.

Z uwagi na konieczność uszczegółowienia wniosku doprecyzowane zostały pytanie oraz stanowisko Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 25 listopada 2009r.):

Czy w powyższym stanie faktycznym świadczenie kontrahenta względem Wnioskodawcy polegające na osiągnięciu określonego poziomu obrotu z tytułu sprzedaży urządzeń za oznaczone okresy rozliczeniowe (premia za obrót), za które to świadczenie kontrahent otrzymuje od Wnioskodawcy wynagrodzenie w postaci zmniejszenia zobowiązania kontrahenta wobec Wnioskodawcy z tytułu osiągniętego obrotu - podlega opodatkowaniu VAT. Czy otrzymanie przez kontrahenta premii pieniężnej powinno być dokumentowane wystawianą przez wnioskodawcę fakturą VAT z adnotacją niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 25 listopada 2009r.), zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 (odpłatne świadczenie usług), rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Z treści przywołanego przepisu wynika, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz także jego zaniechania poprzez zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru.

W rozumieniu tych przepisów nie może więc wystąpić taka sytuacja, która jednocześnie stanowiłaby dostawę towaru i świadczenie usługi. Przepis ten wyklucza takie rozwiązanie, oddzielnie traktując usługi i dostawy. Dokonywanie zakupów u Wnioskodawcy to dostawa towarów opodatkowana podatkiem VAT. Nie można więc uznać w przedstawionym stanie faktycznym - zrealizowania określonego z góry obrotu zakupów - za świadczenie usługi. W tej sprawie, na określony pułap obrotów składa się odpowiednia liczba transakcji sprzedaży - dostawy towarów. Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą, poprzez ich zsumowanie, przekształcić się w usługę. Przeszkodą do takiego rozumienia sprawy jest treść art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT, z którego wynika, że dostawa nie może być jednocześnie usługą (por. wyrok NSA z 6 lutego 2007r., sygn. akt I FSK 94/06, ONSAiWSA 2007/6/153). Premia wypłacona przez Wnioskodawcę w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla kontrahenta wynagrodzeniem za świadczone usługi. Kontrahent mający otrzymać premię nie świadczy na rzecz Wnioskodawcy żadnej konkretnej usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Premia taka nie jest związana z żadną konkretną dostawą i Wnioskodawca uważa, iż nie powinna być opodatkowana. Nie powinna być ona również potwierdzona fakturą, a jedynie innym dokumentem - np. notą księgową.

Dodatkowo, transakcje gospodarcze nie mogą być jednocześnie dostawą towarów jak i świadczeniem usług, nie powinny więc podlegać podwójnemu opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ww. ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.).

W celu intensyfikacji sprzedaży towarów, podatnicy podejmują różnorodne działania, w efekcie których, wypłacane są tzw. premie pieniężne.

W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą (dostawami), to nawet, jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy. Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu. Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawianej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008r.

Zgodnie z § 13 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą, która - zgodnie z § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia - powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę jej wystawienia; dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem; kwotę i rodzaj udzielonego rabatu; kwotę zmniejszenia podatku należnego.Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca dokonuje sprzedaży maszyn na rzecz kontrahenta i zobligowany jest do ustalenia premii pieniężnej od wielkości obrotu uzyskanego ze sprzedaży maszyn za rok kalendarzowy. Zatem przedmiotem wniosku jest premia udzielana przez Wnioskodawcę.

Kontrahent Wnioskodawcy zawarł kontrakt, na mocy którego dokonuje zakupu towarów - maszyn, części, osprzętu oraz zakupu usług serwisowych i najmu powyższych urządzeń. Kontrakt przewiduje, iż po osiągnięciu pewnego poziomu obrotów w roku kalendarzowym (osiągniętych jedynie ze sprzedaży maszyn), nabywcy przysługuje premia - jest to premia za uzyskany obrót, określona jako procent od uzyskanego obrotu. Otrzymywana premia nie jest związana z żadną konkretną dostawą i przysługuje po zrealizowaniu obrotu. Premia należna jest od dostawcy (Wnioskodawcy) za dany okres rozliczeniowy - rok kalendarzowy - w przypadku osiągnięcia określonego w umowie poziomu sprzedaży i stanowi bonus za jego uzyskanie w tym okresie. Po upływie każdego okresu rozliczeniowego powinno dokonać się sprawdzenia osiągnięcia poziomu obrotu oraz naliczenia (bądź nie) premii za osiągnięcie obrotu.

Poza obrotem częściami, osprzętem, usługami serwisowymi oraz najmem powyższych urządzeń strony nie świadczą wzajemnie jakichkolwiek innych usług.

Jedynym warunkiem dotyczącym premii pieniężnej jest poziom obrotów osiągnięty z tytułu sprzedaży maszyn w danym roku kalendarzowym. Premia uzależniona jest od realizowanych obrotów w roku kalendarzowym przez kontrahenta według ściśle określonych progów ich wartości. Przewidziano 5 progów realizowanych obrotów - im wyższa wartość tych obrotów osiągnięta w danym roku kalendarzowym, tym wyższa premia (procent przy pomocy którego obliczana jest premia). Po osiągnięciu konkretnego progu wartość obrotu zostaje przemnożona przez przyporządkowany dla danego progu procent, co daje wartość premii pieniężnej.

Premia pieniężna jest ustalana na podstawie wartości obrotu dotyczącego sprzedanych maszyn. Wartość tę ustala się na podstawie obrotu wynikającego z konkretnych faktur dokumentujących sprzedaż maszyn w ciągu roku kalendarzowego. Sytuacja ta monitorowana jest w Spółce Wnioskodawcy, jak i po stronie kontrahenta. Tak ustalona wartość zostaje zakwalifikowana do konkretnego progu; premia zostaje obliczona przy użyciu procentu przyporządkowanego do danego progu.

Jedyne kwestie związane z realizacją bądź otrzymaniem premii pieniężnej wynikają z faktu osiągnięcia konkretnego poziomu obrotu sprzedanych maszyn. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym nie zostanie osiągnięty żaden obrót, premia pieniężna nie przysługuje.

Nie zostały zawarte inne umowy, z których wynikałoby uzależnienie ustalania, otrzymania lub udzielenia premii pieniężnych od jakichkolwiek innych działań. W zawartym kontrakcie brak zapisów, ustaleń dotyczących działań związanych z intensyfikacją sprzedaży.

Wnioskodawca oraz kontrahent są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy, należy uznać, że opisane przez Wnioskodawcę premie pieniężne wypłacane odbiorcy stanowią w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami - zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT - zmniejszający podstawę opodatkowania. Zatem na podstawie powołanego wyżej przepisu § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r., należy wystawić fakturę korygującą uwzględniającą wymogi wynikające z § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia.

Wprawdzie Wnioskodawca wskazał, iż otrzymywana premia nie jest związana z żadną konkretną dostawą, jednakże z treści wniosku wynika jednoznacznie, że premia pieniężna jest ustalana na podstawie wartości obrotu z tytułu sprzedaży maszyn w danym roku kalendarzowym, a jej wysokość ustalana jest progresywnie według stawki procentowej. Przewidziano 5 progów realizowanych obrotów - im wyższa wartość tych obrotów osiągnięta w danym roku kalendarzowym, tym wyższa premia (procent przy pomocy którego obliczana jest premia). Po osiągnięciu konkretnego progu wartość obrotu zostaje przemnożona przez przyporządkowany dla danego progu procent, co daje wartość premii pieniężnej. Wartość tę ustala się na podstawie obrotu wynikającego z konkretnych faktur dokumentujących sprzedaż maszyn w ciągu roku kalendarzowego, co oznacza możliwość przyporządkowania wypłaconej premii do poszczególnych dostaw.

Z treści wniosku wynika, iż poza obrotem częściami, osprzętem, usługami serwisowymi oraz najmem powyższych urządzeń strony nie świadczą wzajemnie jakichkolwiek innych usług. Nie zostały zawarte inne umowy, z których wynikałoby uzależnienie ustalania, otrzymania lub udzielenia premii pieniężnych od jakichkolwiek innych działań. W zawartym kontrakcie brak zapisów, ustaleń dotyczących działań związanych z intensyfikacją sprzedaży. Tym samym stwierdzić należy, iż premia pieniężna wypłacona przez Wnioskodawcę w przypadku osiągnięcia przez kontrahenta określonego poziomu obrotów nie stanowi wynagrodzenia za świadczone usługi, a w konsekwencji nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu, jednakże - jak już wskazano powyżej - stanowi ona w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami - zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT - zmniejszający podstawę opodatkowania u Wnioskodawcy, podlegający udokumentowaniu poprzez wystawienie faktur korygujących, o których mowa w powołanych wyżej przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Końcowo stwierdzić należy, że powołany przez Wnioskodawcę wyrok NSA z dnia 6 lutego 2007 roku, sygn. akt I FSK 94/06 zapadł na tle konkretnego stanu faktycznego sprawy, odmiennego niż w przedmiotowej sytuacji, zatem tut. organ nie jest nim związany przy dokonywaniu oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy w indywidualnej sprawie. Rozstrzygnięcia dokonane przez Sąd wiążą bowiem wyłącznie w konkretnych sprawach, w których zostały wydane.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: bonus, premia, premia pieniężna, rabaty, rabaty premiowe
Data aktualizacji: 16/01/2013 12:00:01

Kancelaria rachunkowa Ostrowiec Świętokrzyski a księgowość internetowa

Upowszechnienie się internetu wiele zmieniło w naszym życiu. W tej chwili niemal każdą czynność życiową, nie wliczając w to podstawowych funkcji, może sobie ułatwić za jego pomocą. Możemy tak zamawiać produkty, szukać wiedzy lub realizować usługi...

Urząd Skarbowy Gryfice 72-300 ul. Niepodległości 54A

Zasięg terytorialny miasta gminy Brojce, Gryfice, Kamice, Płoty, Rewal, Trzebiatów powiaty gryficki województwo zachodniopomorskie Konta bankowe CIT 27101015990056982221000000 VAT 74101015990056982222000000 PIT 24101015990056982223000000 budżetowe...

Czy przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu wydatków poniesionych w 2005 r., udokum...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia 27.02.2006 r....

Pytanie podatnika-dotyczy sposobu rozliczenia faktury korygującej zwiększającej podatek na...

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązanym do wystawiania faktur VAT oraz gdy zaistnieje taka konieczność- faktur korygujących. W związku z tym, w...

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Rozliczenia między Spółką macierzystą a oddziałemCzy można odliczyć podatek naliczony z faktury VAT, w której nazwa kontrahenta podana jest "bez użycia w cudzysłowie nazwy"?Jak przedstawia się kwestia wystawiania faktur VAT przez osobę fizyczną nie posiadającą zarejestrowanej działalności gospodarczejKiedy powstaje obowiązek podatkowy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym i w jakich miesiącach należy wykazać import usług w deklaracji VA T-7?Wystawianie jednej zbiorczej faktury korygującej za cały okres rozliczeniowy obejmujący jeden rok
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.