Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Przyjęta forma rozliczenia między Gospodarstwem Pomocniczym a Izbą Celną jest nieprawidłowa-powinna to być faktura VAT zwolniona od podatku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 lutego 2010 r. (data wpływu 5 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie formy rozliczenia podatku VAT z Izbą Celną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie formy rozliczenia podatku VAT z Izbą Celną. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 2 lutego 2010 r. (data wpływu 5 lutego 2010 r.) o dokument z którego wynika prawo do występowania osoby upoważnionej, podpisanej na wniosku, w imieniu Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Starosta zarządzeniem powołał Gospodarstwo Pomocnicze przy Starostwie Powiatowym w X.

Wnioskodawca prowadzi gospodarkę finansową na zasadach przewidzianych w ustawie o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz. u. Nr 249 z późn. zm.). Przedmiotem jego działalności jest realizacja zadań z zakresu obsługi administracyjno-gospodarczej nieruchomości Skarbu Państwa po Terminalu Towarowych Odpraw Celnych i byłym Drogowym Przejściu Granicznym w Y przejętych od Wojewody.

Działalność ta polega w szczególności na: sporządzeniu planów wykorzystania nieruchomości, zabezpieczeniu nieruchomości przed uszkodzeniem lub zniszczeniem, ich ubezpieczeniu, wynajmowaniu, wydzierżawianiu nieruchomości a także na naliczaniu należności z tytułu dzierżaw, najmu, użyczaniu nieruchomości i prowadzeniu windykacji.

Zainteresowany obciąża miesięcznie podmioty za najem, dzierżawy oraz koszty eksploatacyjne (woda, ścieki, śmieci itp.) fakturą VAT z odpowiednią stawką VAT.

Jeżeli chodzi o rozliczenie pomiędzy Wnioskodawcą a jednostką macierzystą (Starostwem Powiatowym) dokonywane jest ono przez notę księgową za świadczenie usług administracyjnych, zgodnych ze statutem.

Zainteresowany zaznaczył, iż Powiat X otrzymał dotację na utrzymanie tych obiektów z budżetu państwa, której wykonanie powierzył Starostwu Powiatowemu.

Drugim aspektem jest fakt, iż Zainteresowany przejął od poprzedniego zarządcy nieruchomości umowę użyczenia z Izbą Celną, w której przedmiotem użyczenia są pomieszczenia w zamian za (w zależności od użyczonej powierzchni) współuczestniczenie w ponoszonych ogólnych kosztach eksploatacyjnych (koszty te obejmują wszystkie media, koszty osobowe, koszty zakupu, sprzątanie itp.) utrzymania obiektu. w umowie jednak nie ma wyszczególnionych tych opłat lecz ustalona jest kwota ryczałtowa za 1m2.

Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca, po uzyskaniu telefonicznej informacji z Krajowej Informacji Podatkowej w tej sprawie, obciąża Izbę na podstawie noty księgowej jako refundacja poniesionych na te pomieszczenia kosztów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.Czy forma obciążania Izby Celnej jest prawidłowa. Czy może powinna być to faktura VAT z uwagi na współuczestniczenie w ponoszonych kosztach, obciążona stawką VAT 22% ze względu na brak wyszczególnienia usług. Czy w ogóle powinna być to faktura zwolniona z opodatkowania z uwagi na § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.Zdaniem Wnioskodawcy, jest to refundacja poniesionych kosztów ogólnych. Izba Celna nie jest podatnikiem VAT. Zainteresowany z tytułu tej umowy nie osiąga przychodu z działalności, jedynie ponosi koszty utrzymania tych pomieszczeń czyli nota księgowa może tu funkcjonować.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Brzmienie powołanego wyżej przepisu art. 8 ust. 1 ustawy sprawia, że zawarta w nim definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji powszechności opodatkowania podatkiem VAT transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 79 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE Nr L347/1), podstawa opodatkowania nie obejmuje następujących elementów:obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty; opustów i obniżek cen udzielonych nabywcy lub usługobiorcy i uwzględnionych w momencie transakcji; kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym.Podatnik musi przedstawić dowód na rzeczywistą kwotę kosztów, o których mowa w akapicie pierwszym lit. c), i nie może odliczyć VAT, który w danym przypadku mógł zostać naliczony.

Ponadto wskazać należy także przepis art. 28 Dyrektywy, który stanowi, że w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi. Przepis ten reguluje zatem takie sytuacje, w których podatnik działając we własnym imieniu zawiera umowę, na podstawie której zobowiązuje się do zrealizowania pewnego świadczenia, jednak faktycznie świadczenie to realizowane jest przez podmiot trzeci. w takim przypadku gdy podatnik kupuje usługę, a następnie odprzedaje ją kontrahentowi w stanie tzw. nieprzetworzonym, uznaje się go jako podatnika, który usługę taką świadczy. w świetle ww. przepisów, stwierdzić należy, że zakup usług przez podatnika we własnym imieniu, jak również w dalszej kolejności ich odprzedaż na rzecz innych podmiotów wypełnia dyspozycję definicji określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Zainteresowany przejął od poprzedniego zarządcy nieruchomości umowę użyczenia z Izbą Celną, w której przedmiotem użyczenia są pomieszczenia, w zamian za (w zależności od użyczonej powierzchni) współuczestniczenie w ponoszonych ogólnych kosztach eksploatacyjnych (koszty te obejmują wszystkie media, koszty osobowe, koszty zakupu, sprzątanie itp.) utrzymania obiektu. w umowie jednak nie ma wyszczególnionych tych opłat, lecz ustalona jest kwota ryczałtowa za 1m2.

Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca obciąża Izbę na podstawie noty księgowej jako refundacja poniesionych na te pomieszczenia kosztów.

Z powyższego wynika, że czynności wykonywane przez Zainteresowanego mieszczą się w ramach definicji usługi, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług. Zatem Gospodarstwo obciążając Izbę Celną z tytułu umowy użyczenia pomieszczeń w zamian za współuczestniczenie w ponoszonych ogólnych kosztach eksploatacyjnych utrzymania obiektu świadczy na jej rzecz usługę, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22% (.) - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do tejże ustawy.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 - art. 106 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy, pod pojęciem sprzedaży - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie natomiast z § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 212, poz. 1336), zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

W poz. 138 załącznika nr 3 do ustawy wymienione zostały usługi w zakresie rozprowadzania wody symbol PKWiU 41.00.2, a w poz. 153 ww. załącznika usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne symbol PKWiU 90.0.

Z powyższych przepisów wynika, iż:zwolnienie, o którym mowa, dotyczy wyłącznie usług świadczonych pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi (bez ograniczeń dotyczących terytorialnego zakresu działania tych jednostek), zwolnienie to nie obejmuje usług w zakresie rozprowadzania wody (PKWiU - 41.00.2) oraz usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, a także usług sanitarnych i pokrewnych (PKWiU - 90.0) oraz usług komunikacji miejskiej.Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak również przepisy wykonawcze do niej nie definiują terminów: jednostka budżetowa, zakład budżetowy oraz gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej. w związku z tym, należy posiłkować się definicjami zawartymi w ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. u. Nr 249, poz. 2104 ze zm.).

W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy, jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 1-3.

Gospodarstwem pomocniczym jednostki budżetowej, zwanym dalej gospodarstwem pomocniczym, jest wyodrębniona z jednostki budżetowej, pod względem organizacyjnym i finansowym, część jej podstawowej działalności lub działalność uboczna - art. 26 ust. 1 cyt. ustawy.

Izba Celna jest organem rządowej administracji niezespolonej - to znaczy, iż jest terenowym organem administracji rządowej podporządkowanym Ministrowi Finansów, wykonującym zadania z zakresu administracji rządowej (ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie - Dz. u. Nr 31, poz. 206).

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż izba celna jest jednostką budżetową - czyli taką jednostką organizacyjną sektora finansów publicznych, która pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadza na rachunek dochodów budżetu państwa. w związku z tym, izba celna prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w powołanej ustawie o finansach publicznych.

Zatem w przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia z usługami świadczonymi pomiędzy gospodarstwem pomocniczym a jednostką budżetową. z tego powodu, w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, zgodnie z przepisem rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że forma obciążenia przez Wnioskodawcę Izby Celnej za pomocą noty księgowej jest nieprawidłowa. Według tut. Organu, za świadczone przez Zainteresowanego czynności, powinna być wystawiona faktura VAT ze zwolnieniem od podatku, zgodnie ze wskazanym przepisem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Dodatkowo informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej formy rozliczenia podatku VAT z Izbą Celną. Kwestia dotycząca formy rozliczenia podatku VAT została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji z dnia 2 marca 2010 r. nr ILPP2/443 1651/09 4/AK.

Tut. Organ informuje jednocześnie, iż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 212, poz. 1336) obowiązywało do dnia 31 grudnia 2009 r., czyli w momencie złożenia wniosku przez Zainteresowanego.

Natomiast od dnia 1 stycznia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 224, poz. 1799).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, gospodarstwo pomocnicze, jednostka budżetowa, powiat, starostwo, stawki podatku, usługi
Data aktualizacji: 29/12/2012 21:00:01

Koszty uzyskania przychodów a faktury kosztowe

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Korekta faktury VAT w związku z zastosowaniem zwolnienia przedmiotowego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W jaki sposób należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 w celu zwrotu w sumie nadpłaconego p...

Na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216 i art. 217 oraz art. 81 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja...

Czy można odliczyć VAT naliczony w fakturach zakupu posiłków profilaktycznych?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 216 oraz art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak- X z dnia 20.10.2005 r. (data wpływu do tut...

Czy odsetki od zaległych składek zwrócone przez biuro rachunkowe stanowią przychód podlega...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworznie stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18.11.2005r. (data wpływu do...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Podatnik pyta czy prawidłowo wystawił fakturę bez VAT?Podatnik zwraca się z pytaniem czy prawidłowo wystawia faktury VAT lub w jaki sposób ma wystawiać faktury VAT przy prowadzonej działalnościCzy fakturę - na kwotę netto 60 000, 00zł - za wykonanie prac wyburzeniowych części budynku można uznać za koszt uzyskania przychodu?Ujmowanie kwoty odsetek od udzielonych pożyczek Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolnionąCzy istnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej koszt uzyskania przychodów w firmie?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.