Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury, dokumentującej wypłatę premii pieniężnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2008 r. (data wpływu 12 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego z tytułu wypłacenia premii pieniężnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.03.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego z tytułu wypłacenia premii pieniężnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

O Sp. z o.o. (dalej: spółka, wnioskodawca) w celu zwiększenia obrotów podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu zachęcenie kontrahentów do nabywania jej towarów. Dnia 21.02.2008 r. Spółka podpisała z kontrahentem (dalej również jako odbiorca) aneks nr 1 do umowy partnerskiej nr . W aneksie nr 1 do umowy strony ustaliły m.in., że (.) w przypadku dokonania w danym okresie rozliczeniowym zakupów towarów z oferty spółki, o wartości netto przekraczającej wartości minimalne określone w tabeli nr 1 załącznika nr 3 do umowy, spółka wypłaci odbiorcy premię pieniężną obliczoną, jako określony w tabeli nr 1 procent od wartości netto towarów z oferty spółki zakupionych przez odbiorcę u spółki w okresie rozliczeniowym. Nie osiągnięcie przez odbiorcę wskazanych poziomów obrotów w okresie rozliczeniowym nie stanowi podstawy jakichkolwiek roszczeń spółki wobec odbiorcy z tego tytułu. Okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy. Zgodnie z załącznikiem nr 3 (szczegółowe warunki handlowe) rozliczenie premii pieniężnych nastąpi na podstawie dokumentu wystawionego przez odbiorcę w terminie 7 dni od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku wystawienia przez kontrahenta faktury VAT (ze stawką22%) tytułem wypłaty premii pieniężnej, będzie ona stanowić dla spółki podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (dalej ustawa o VAT), przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tejże ustawy. Zdaniem wnioskodawcy opodatkowanie podatkiem VAT premii pieniężnej, jest uzależnione m.in. od tego czy wypłata przedmiotowej premii wiąże się z konkretną dostawą towarów, czy też dotyczy wszystkich dostaw w danym okresie rozliczeniowym. W przedstawionym stanie faktycznym podstawą do wypłaty premii pieniężnej jest określone zachowanie się kontrahenta w ciągu roku. W przypadku osiągnięcia przez odbiorcę określonego poziomu zakupów w ciągu roku spółką jest zobowiązana do wypłaty na jego rzecz premii pieniężnej w ustalonej wysokości. W związku z tym, iż wypłaty przedmiotowej premii pieniężnej nie można powiązać z określoną dostawą towarów, zdaniem spółki należy ją zakwalifikować jako wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług. Zdaniem wnioskodawcy dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, iż wypłata premii pieniężnej stanowi wynagrodzenie za usługę, jest powiązanie jej z osiągnięciem określonego poziomu zakupów. Tym samym niezrealizowanie przez odbiorcę określonego poziomu obrotów nie uprawnia go do otrzymania przedmiotowej premii. Warunkiem wypłaty premii pieniężnej jest spełnienie określonego świadczenia przez odbiorcę, co nadaje jej wyraźnie charakter wynagrodzenia. Spółka stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynagrodzenie, jakim jest premia pieniężna podlega opodatkowaniu stawką 22% VAT, a spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej tytułem zapłaty premii pieniężnej.

Stanowisko spółki znajduje potwierdzenie m.in. w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 30 grudnia 2004 roku (sygn. PP3-812-1222/2004/AP/4026), zgodnie z treścią którego wypłatę premii pieniężnej, która nie wiąże się z konkretną dostawą, ale wynika z określonego zachowania nabywcy należy traktować, jako wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług. Usługi te, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu stawką 22 %. Nabywane przez spółkę usługi z tytułu, których zapłata następuje w formie premii pieniężnej są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Usługi te służą zintensyfikowaniu sprzedaży opodatkowanej spółki. Tym samym, zdaniem spółki przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury, dokumentującej wypłatę premii pieniężnej. Prawo to wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT otrzymana faktura nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, jeżeli transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Zdaniem wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie będzie miał zastosowania, ponieważ przedmiotowa premia pieniężna została prawidłowo opodatkowana stawką 22%. W związku z powyższym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przy zachowaniu warunków wynikających z art. 86 ustawy o VAT przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej tytułem zapłaty premii pieniężnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock
Słowa kluczowe: bonus, odliczenie podatku, premia pieniężna
Data aktualizacji: 24/01/2013 03:00:01

Jak należy dokumentować przychody z tytułu najmu ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście stosownie do treści art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo bez znaku z dnia 18.03.2004 r. wyjaśnia co następuje:...

Rozliczenie świadczenia wykonanego w ramach nieważnej czynności prawnej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaką stawkę VAT zastosować?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Małe firmy coraz chętniej korzystają z księgowości online

Dotychczas przedsiębiorca, który zakładał własną działalność podpisywał umowę z biurem rachunkowym i tam zajmowała się nim księgowa. Obecnie przedsiębiorca szuka nie tylko oszczędności, ale też chcę swoje sprawy załatwiać od ręki. Na rynku pojawił...

Czy wystawianie faktur w obrocie krajowym z zamieszczonym prefiksem PL przed numerem NIP j...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.07.2005 r., który wpłynął w dniu 21.07.2005 r., o...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur dokumentujących wypłacane premie pieniężneCzy sprzedaż refakturowaną stawką 3% należy przyjmować do ustalania wskaźnika pozwalającego określić wartość podatku do odliczenia (zwrotu) ?Urząd Skarbowy Kluczbork 46-200 ul. Sienkiewicza 22Urząd Skarbowy Warszawa-Praga Warszawa 03-719 ul. Jagiellońska 15Czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT nie powinny być uwzględniane w proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustwy o VAT
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.