Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Pytanie dotyczy momentu powtania przychodu w przypadku sprzedaży za pośrednictwem internetu

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 2 stycznia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 9 stycznia 2006 r.), uzupełnionym o znaki opłaty skarbowej w dniu 11 stycznia 2006 r.

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka X Polska S.A. rozpoczęła prowadzenie sprzedaży towarów ze sklepu internetowego wysyłając je do klienta za pośrednictwem kuriera np. Stolica. Płatności za zakupiony towar klienci sklepu dokonują za pobraniem. Spółka nie korzysta z usług Poczty Polskiej.

W praktyce cały proces sprzedaży towarów ze sklepu internetowego wygląda w sposób następujący:1.Klienci dokonują zamówienia towarów na stronie internetowej sklepu.2.Zamówienia są potwierdzane telefonicznie.3.Dział logistyki Spółki X Polska S.A. wystawia fakturę na zamówienie dla każdej transakcji sprzedaży. W tym samym dniu towar i faktura wydawane są kurierowi.4.Kurier dostarcza oryginał faktury wraz z towarem klientowi.5.Klient ma możliwość obejrzenia towaru przy kurierze.6.Klient potwierdza przyjęcie towaru podpisując list przewozowy.7.Klient dokonuje zapłaty kurierowi - płatność za pobraniem według umowy z firmą kurierską i regulaminem sklepu internetowego mPunkt-u.8.Firma kurierska dokonuje zwrotu potwierdzonego listu przewozowego do mPunkt.9.Firma kurierska przekazuje pobrane od klientów kwoty na rachunek bankowy Spółki X Polska S.A.

W związku z powyższym Spółka w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wnosi o rozstrzygnięcie kiedy powstaje przychód w przedstawionym stanie faktycznym?

Zdaniem Spółki, przychód ze sprzedaży będącej przedmiotem zapytania niniejszego wniosku, powstaje w momencie wydania towaru, tym samym w dacie wystawienia faktury.W opinii Spółki w przypadku kiedy płatność za towar ze sklepu internetowego dokonywana jest za pobraniem, posiłkując się przepisami kodeksu cywilnego tj. w przypadku sprzedaży rzeczy dokonywanej w ramach działalności handlowej, powstanie przychodu należnego następuje w momencie przeniesienia na kupującego prawa własności rzeczy będącej przedmiotem umowy sprzedaży, to jest w myśl art. 535 Kodeksu cywilnego w momencie wydania rzeczy. Tak jest również w przepadku sprzedaży wysyłkowej, gdyż zgodnie z art. 544 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. Takie też stanowisko zajmuje NSA, między innymi w wyroku z dnia 10.12.1999 r. (sygn. akt III SA 8131/98) stwierdzając, iż "Przychód ze sprzedaży wysyłkowej powstaje w momencie wydania towaru z magazynu i przekazania go poczcie w celu dostarczenia odbiorcy." W podatku dochodowym adekwatnym przepisem do określenia daty powstania przychodu w przypadku sprzedaży ze sklepu internetowego dokonywanej za pobraniem kurierskim jest art. 12 ust. 3a pkt 1 czyli data wystawienia faktury, nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym właśnie wydano rzecz. Zatem dla Spółki X Polska S.A. przychód powstaje z datą wydania towaru, równoznaczną z datą wystawienia faktury, gdyż wystawienie faktury i wydanie towaru kurierowi ma miejsce w tym samym dniu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje, co następuje:

Przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r, o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz, U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop - precyzyjnie określają co należy uznać za przychód oraz sposób ustalenia momentu jego powstania. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa osoby prawnej. Określone przysporzenie majątkowe uznaje się za przychód podatkowy w dacie jego uzyskania albo w dacie, kiedy to przysporzenie stało się należne.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 zd. 1 updop za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Z kolei art. 12 ust. 3a updop stanowi, iż za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:1.wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub2.wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub3.otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Odstępstwo od powyższej zasady unormowane zostało w art. 12 ust. 3c i ust. 3d, które odnoszą się do przychodów z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub innych o podobnym charakterze oraz do usług świadczonych w sposób ciągłych. W związku z tym, że przepis art. 12 ust. 3d updop określający datę powstania przychodu w odniesieniu do usług ciągłych wymienia kategorie usług, do których ma zastosowanie (tj. do dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów), to przepis ten nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do usług świadczonych przez Spółkę. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a przychód należny powstaje generalnie w momencie wystawienia faktury. Ustawodawca wyraźnie powiązał powstanie przychodu należnego z momentem wystawienia faktury lub rachunku. W przypadku gdy: wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę przed wystawieniem faktury, to datę powstania przychodu ustala się nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym powyższe zdarzenia miały miejsce.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż data wystawienia faktury przez Spółkę na zamówienie jest równoznaczna z datą wydania towaru z magazynu kurierowi mającemu dostarczyć dany towar klientowi (odbiorcy). Przychód ze sprzedaży wysyłkowej powstaje w momencie wydania towaru z magazynu i przekazania go kurierowi w celu dostarczenia klientowi. Analizując powyższe należy uznać, iż w opisanej sytuacji, w myśl art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych datą powstania przychodu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z treścią art. 14 b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 w/w ustawy. Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 PLN (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm.).
Słowa kluczowe: moment powstania przychodów, sprzedaż za pośrednictwem internetu, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 05/01/2013 15:00:01

Czy można odliczyć podatek VAT z faktur od usług i zakupów przy wymianie nawierzchni na pl...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację co do...

Czy umowa o utworzeniu i funkcjonalnym powiązaniu subrachunków nie podlega w Polsce opodat...

Na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem Banku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy umowa o...

Faktura VAT RR online

Jeśli jesteś przedsiębiorcą (czyli czynnym podatnikiem VAT) i kupujesz produkty rolne od rolnika ryczałtowego (gdzie rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego...

Refakturowanie na leasingobiorcę dodatkowych płatności związanych z leasingiem budynku

Działając na podstawie art. 14a 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 8 grudnia 2005 r. (wpływ do tutejszego urzędu dnia 15 grudnia 2005 r.)...

Urząd Skarbowy Koło 62-600 ul. B. Prusa 10

Zasięg terytorialny miasta Koło gminy Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały, Przedecz powiaty kolski województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 91101014690001142221000000 VAT 41101014690001142222000000...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury? Kiedy wykazać w deklaracji VAT dokonaną sprzedaż?Ujmowania w ewidencjach VAT faktur VAT od zakupów związanych z realizacją projektu pnOpodatkowanie premii wypłacanych pieniężnych dla kontrahentówDotyczy okresu rozliczeniowego, w którym można uwzględnić duplikat faktury VATPrawo do odliczenia od faktur na których posłużono się nazwą skróconą
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.