Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Pytanie dotyczy potrącalności kosztów uzyskania przychodów w danym okresie obrachunkowym

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 04.01.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.01.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej potrącalności kosztów uzyskania przychodów w danym okresie obrachunkowym, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że prowadzi ona działalność na terenie Polski, wysyła pracowników w delegacje służbowe, gdzie realizują oni zadania służbowe i otrzymują faktury kosztowe. Faktury są rozliczane i księgowane po ich przesłaniu do firmy najczęściej w drugim miesiącu po ich wystawieniu.

Biuro księgowe czasami rozksięgowuje miesięczną ratę kosztów ubezpieczenia lub amortyzacji z opóźnieniem, lecz zawsze w ramach roku obrachunkowego. Nie koryguje przy tym deklaracji CIT-2, lecz opóźnione koszty ujmuje w deklaracjach późniejszych. Zwraca jednak uwagę, aby ujmowanie kosztów następowało nie później niż w dacie zamknięcia roku obrachunkowego.

Stanowisko Spółki :

Spółka uważa, iż do takiego sposobu deklarowania kosztów uprawnia ją art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992r. Zdaniem Spółki istotnym jest, aby w danym roku podatkowym ująć wszystkie koszty dotyczące tego roku. Zatem na podstawie powołanego przepisu brak jest przeciwwskazań, aby część kosztów rozliczać nie w miesiącu ich poniesienia, lecz w terminie późniejszym, zwracając jednak uwagę, aby opóźnienia w rozksięgowaniu dowodów nie przekroczyły możliwości odliczenia podatku VAT w miesiącu następnym od wystawienia faktury, a w stosunku do dowodów bez możliwości odliczenia VAT, aby opóźnienie nie przekroczyło daty zamknięcia roku obrachunkowego.

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższy przepis stanowi swoistą klauzulę generalną, jednakże nie definiuje on wszystkich elementów składających się na pojęcie kosztów uzyskania przychodów. Ustanawia on bardzo pojemną regułę, w myśl której zasadniczo każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu powinien być uznany za koszt uzyskania tego przychodu, chyba że został wymieniony w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, zawartym w art. 16 tej ustawy.

Równie ważne dla poprawności dokonania odliczenia jest ustalenie, w którym okresie rozliczeniowym podatnik może dokonać potrącenia kosztów podatkowych. O powyższym stanowi art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Co do zasady, podatnik może odliczyć od przychodów koszty ich uzyskania w roku podatkowym, którego te koszty dotyczą, tj. w roku podatkowym, w którym w efekcie poniesienia tych kosztów uzyskał przychód do opodatkowania. Ponadto przesłanką zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych danego roku podatkowego jest faktyczne poniesienie tych wydatków przez podatnika.

Powyższy przepis daje również możliwość odliczania od przychodów poniesionych w roku podatkowym kosztów, które nie dotyczą konkretnych przychodów. Są to koszty o charakterze ogólnym, które trudno przyporządkować do określonego strumienia przychodów, lecz które pośrednio do powstania przychodów przyczyniają się. Koszty takie na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych potrąca się w dacie ich poniesienia.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka stosuje metodę zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów według ogólnej zasady, tj. potrącania kosztów uzyskania przychodów w tym roku podatkowym, którego dotyczą, zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 4 cyt. ustawy.

Stosownie jednak do art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Z powyższego wynika, że rozliczenie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych następuje co miesiąc i polega na obowiązku zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek.

Tym samym niezbędnym jest prawidłowe ustalenie dochodu (straty) za dany miesiąc, tj. de facto przychodów oraz kosztów ich uzyskania.

Uwzględniając brzmienie art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty bezpośrednio przyczyniające się do powstania przychodu należy wykazać w deklaracji CIT-2 za miesiąc, w którym ten przychód wystąpił, natomiast koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami ? w deklaracji CIT-2 za miesiąc, w którym ten koszt poniesiono.

Zatem nieprawidłowe jest działanie Spółki, polegające na ujmowaniu kosztów pośrednich w miesiącach następujących po miesiącu, w którym koszty te faktycznie poniesiono, oraz na nie korygowaniu w tym zakresie deklaracji CIT-2.

Dodatkowo Naczelnik tut. Urzędu zwraca uwagę, iż w przypadku, gdy organ podatkowy stwierdzi w postępowaniu podatkowym, że wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy na podstawie art. 53a ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę od kwoty zaniżenia zaliczki na podatek.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).
Słowa kluczowe: deklaracja korygująca, księgowanie kosztów, otrzymanie faktury, potrącalność kosztów, składanie deklaracji
Data aktualizacji: 10/01/2013 03:00:01

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty Łódź 91-222

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Łódź część zachodnia części miasta pod nazwą Bałuty. gminy powiaty województwo łódzkie Konta bankowe CIT 88101013710000552221000000 VAT 38101013710000552222000000 PIT...

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście Kraków 31-272 ul. Krowoderskich Zuchów 2

Zasięg terytorialny miasta części miasta na prawach powiatu Kraków pod nazwami: Czyżyny, Grzegórzki gminy powiaty województwo małopolskie Konta bankowe CIT 54101012700004172221000000 VAT 04101012700004172222000000 PIT 51101012700004172223000000...

Czy faktura VAT powinna zawierać NIP, czytelny podpis osoby upoważnionej do odbioru takich...

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dn. 01.07.2004 r. - w sprawie formalnych wymogów faktury VAT Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr...

Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy zobowiązany jest do wystawienia faktury ze stawką zwo...

Urząd Gminy będący podatnikiem podatku od towarów i usług, zawarł umowę cywilno- prawną z Komendą Policji na dostarczanie energii cieplnej. Kwotę za dostarczenie energii cieplnej stanowi koszt zakupu węgla i koszt utrzymania palacza. Ocena prawna...

Brak konieczności zawarcia na fakturze VAT informacji o zawartości biokomponentów w sprzed...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację konferencji branżowejCzy poprawne jest wystawianie not za osiągnięcie pułapu obrotów w określonym czasie, czy należy wystawiać faktury VAT?Jaka jest właściwa stawka przy refakturowaniu usług hotelowych i biletów lotniczych?Dokumentowanie faktu udzielenia licencji na leki kontrahentowi chińskiemuKurs, jaki ma zastosowanie w przypadku przeliczenia faktury wystawionej w walucie EURO
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.