Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Pytanie dotyczy sposobu dokumentowania i opodatkowania podatkiem od towarów i usług w sytuacji otrzymania zaliczki na poczet dostawy praw majątkowych

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko Spółki X - przedstawione we wnioskach złożonych przez poszczególnych wspólników z dnia 22.03.2006 r., które wpłynęły w dniu 22.03.2006 r. oraz w dniu 27.03.2006 r., a następnie zostały uzupełnione w dniu 20.04.2006 r. o informację, iż wniosek dotyczy Spółki X o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu dokumentowania i opodatkowania podatkiem od towarów i usług w sytuacji otrzymania zaliczki na poczet dostawy praw majątkowych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2006 r. oraz w dniu 27.03.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynęły wnioski, uzupełnione w dniu 20.04.2006 r., o informację, iż dotyczą Spółki X, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w opisanej sprawie.

Spółka X prowadzi działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka X dokonuje sprzedaży energii elektrycznej i praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, które stanowią towar giełdowy w rozumieniu ustawy o giełdach towarowych. Powyższy rozdział świadectwa pochodzenia od energii nastąpił na skutek zmiany ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne od dnia 01.10.2005 r. Zapytanie dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w sytuacji otrzymania zaliczki na poczet dostawy praw majątkowych, która nastąpi po dwóch miesiącach od otrzymania zaliczki.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w momencie otrzymania zaliczki od kontrahenta na poczet dostawy praw majątkowych powinna ona zostać udokumentowana fakturą VAT i podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Zgodnie z art. 9e ust. 1 znowelizowanej ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 153, poz. 1504 ze zm.), potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii jest świadectwo pochodzenia tej energii, zwane dalej "świadectwem pochodzenia". Następnie ust. 6 cyt. przepisu stanowi, iż prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 103, poz. 1099 ze zm.).

Przepis art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zawiera katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W myśl ust. 1 pkt 1 tego przepisu opodatkowaniu tym podatkiem podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.Zatem w rozumieniu powyższego przepisu wszelkie przeniesienia praw są traktowane jako świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 cyt. ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z ust. 3 art. 106 cyt. ustawy o VAT przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.Ponadto § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) wskazuje, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Wobec powyższego, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania zaliczki. Zaliczka na poczet dostawy prawa majątkowego wynikającego ze świadectwa pochodzenia winna być udokumentowana fakturą VAT i podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Zatem w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy -Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.
Słowa kluczowe: faktura zaliczkowa, fakturowanie, moment powstania obowiązku podatkowego, stawki podatku, zaliczka, zbycie praw majątkowych
Data aktualizacji: 05/01/2013 21:00:01

Dotyczy opodatkowania podatkiem VAT dodatkowej zapłaty za przerób surowca

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia. o udzielenie...

Ewidencjonowanie świadczonych usług gastronomicznych na kasie rejestrującej

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54...

Czy Stowarzyszenie ma możliwość odzyskania podatku VAT z faktur VAT związanych z realizacj...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwości wystawiania faktur drogą elektroniczną

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

VAT - w zakresie obniżenia podatku należnego w przypadku wystawienia i braku potwierdzenia...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy wydruk biletu z internetu spełnia wymogi faktury VAT jako dowód księgowy do ujęcia w księgach rachunkowych?Czy od darowizny na rzecz syna będę zobowiązany odprowadzić VAT, fakturą wewnętrzną od poniesionych nakładów?Urząd Skarbowy Płońsk 09-100 ul. Spółdzielcza 2Czy w wyniku zwrotu wypłaconej zaliczki w walucie obcej, powstałe dodatnie różnice kursowe są przychodem podatkowym?Pytanie dotyczy prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur zakupu dotyczących remontu nieruchomości stanowiących wspólność majątkową
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.