Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Realizacja programu finansowanego ze środków Projektu Pomocowego Unii Europejskiej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.05.2010 r. (data wpływu do 25.05.2010 r.) uzupełnione pismem z dnia 20.07.2010 r. (data nadania 21.07.2010 r., data wpływu 22.07.2010 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 13.07.2010 r. Nr IPPB4/415-443/10-2/MP (data nadania 14.07.2010 r., data doręczenia 19.07.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych pracownikom w związku z realizacją programu finansowanego ze środków Projektu Pomocowego Unii Europejskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych pracownikom w związku z realizacją programu finansowanego ze środków Projektu Pomocowego Unii Europejskiej .

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zawarł w dniu 21 stycznia 2010 roku umowę partnerską z N. na realizację Programu CADAP 5, finansowanego ze środków Projektu Pomocowego Unii Europejskiej Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Azji Środkowej - Faza 5. G. pełni rolę Lidera Komponentu O. i zostało ustanowione przez konsorcjum projektu Głównym Koordynatorem Projektu. W tym względzie G. działa jako wspólny wykonawca i przedstawiciel konsorcjum Krajów Członkowskich UE przed Komisją UE. Członkowie konsorcjum to: R. - (Praga) Republika Czeska, U. - (Hamburg) Niemcy, K. - (Warszawa) Polska. Członkowie konsorcjum są Liderami poszczególnych komponentów programu i jako Partnerzy zostali zobowiązani do podpisania z G. umowy partnerskiej. Liderzy Komponentów zostali zobowiązani do zawarcia umów z ekspertami, w celu realizacji Komponentów i są za nich odpowiedzialni. Działania w ramach projektu, dotyczące każdego z partnerów i finansowane przez Komisję Europejską, jak również harmonogram pracy, zostały wyszczególnione w Aneksie I do umowy grantu, zawartej pomiędzy G. a Komisją UE. Zarządzanie i koordynację prac będzie prowadził Komitet Wykonawczy, w skład którego wchodzą Liderzy Komponentów, Główny Koordynator z ramienia G., przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Federalnej Republiki Niemiec oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej. Wszyscy partnerzy są odpowiedzialni za koordynowanie realizacji działań w ramach komponentu, za który odpowiadają, zgodnie z postanowieniami umowy grantu. Partnerzy są zobowiązani do wykorzystania środków Komisji Europejskiej w celu realizacji działań w ramach Projektu, przydzielonych im w oparciu o Aneks I umowy grantu. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż Komisja Europejska zobowiązała się do sfinansowania 100% środków przeznaczonych na projekt. Harmonogramy płatności zawiera Aneks II dla poszczególnych partnerów. G. po otrzymaniu grantu od Komisji Europejskiej przekaże Partnerom środki w wysokości odpowiadającej ich udziałowi w budżecie.

Harmonogram działań oraz płatności przewiduje wynagrodzenia dla realizatorów projektu oraz określa wysokość diet z tytułu podróży zagranicznych. Wynagrodzenia obejmują zarówno realizatorów krajowych jak i ekspertów zagranicznych. W budżecie ustalono stawki dzienne, w zależności od sprawowanej funkcji w programie, wypłacane po zatwierdzeniu tzw. kart pracy. Wnioskodawca w celu realizacji programu musi zatrudnić w formie umów zlecenia osoby fizyczne spoza Biura, jak również pracowników Biura poza godzinami pracy w ramach dodatkowych obowiązków, określonych szczegółowo w umowach zlecenia. Wymiar dodatkowej pracy w skali miesiąca wynosi dla jednego realizatora przeciętnie 30 godzin.

Pismem z dnia 13.07.2010 r. Nr IPPB4/415-443/10-2/MP wezwano Wnioskodawcę do uzupełnieniu braków formalnych wniosku. Wnioskodawca uzupełnił powyższe w terminie pismem z dnia 20.07.2010 r. (data wpływu 22.07.2010 r., data nadania 21.07.2010 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochody osób fizycznych, zatrudnionych bezpośrednio na podstawie umów zlecenia do realizacji wyłącznie tego projektu, finansowane ze środków przekazanych przez G. na odrębny rachunek bankowy Biura, a pochodzące ze środków zagranicznych bezzwrotnych, są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, z przedstawionego stanu wynika, że Krajowe Biuro (jednostka budżetowa nie posiadająca osobowości prawnej utworzona i nadzorowana przez Ministra Zdrowia) otrzyma środki pomocowe bezpośrednio od organizacji zagranicznej uprawnionej do ich rozdzielania. Wnioskodawca będzie bezpośrednio realizować cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy. Wynagrodzenie będą otrzymywać zleceniobiorcy zaangażowani na podstawie umów zlecenia bezpośrednio przez zleceniodawcę realizującego program objęty pomocą. Czyli nie będą to podwykonawcy działający na własny rachunek i we własnym imieniu, lecz osoby fizyczne, którym Wnioskodawca bezpośrednio realizując cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. W przypadku jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej program pomocowy zawsze musi być realizowany przez osoby fizyczne, zatrudnione przez tą jednostkę w formie umowy o pracę lub w formie umowy o dzieło lub zlecenia. W opinii Wnioskodawcy, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Biuro na podstawie umowy zawartej z Niemieckim Stowarzyszeniem Współpracy Technicznej (G. - D.) uczestniczy w realizacji projektu Program Przeciwdziałania narkomanii w Azji środkowej - Faza 5, finansowanego z bezpośredniej pomocy zagranicznej (Fundusz Unii Europejskiej). Wnioskodawca jest bezpośrednim beneficjentem bezzwrotnej pomocy i bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z tych środków. Program realizują osoby fizyczne zatrudnione przez Wnioskodawcę na podstawie umów zlecenia. Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenia wypłacane tym osobom przez Krajowe Biuro są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a), lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z dniem 01 stycznia 2010 r. ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1241) zostało zmienione m.in. brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2010 r., wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra, agencje rządowe lub agencje wykonawcze w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy orazpodatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.W świetle powyższego wolny od podatku jest dochód, który podatnik otrzymał:od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO - zwolnienie bowiem służy także w przypadkach, gdy pomoc została przekazana za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania pomocy, oraz tytułem pomocy o charakterze bezzwrotnym, oraz na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra, agencje rządowe lub agencje wykonawcze; w praktyce pomoc, o której mowa, musi być przyznana albo na podstawie umów międzynarodowych, albo na mocy decyzji - będącej jednostronnym aktem. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.Oznacza to, że niedopełnienie któregokolwiek z warunków uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia. Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwolnieniem o charakterze przedmiotowym, gdyż związane jest z przychodem ze środków pomocowych płynących z zagranicy. Przesłankami warunkującymi przedmiotowe zwolnienie jest zagraniczne pochodzenie i bezzwrotny charakter środków finansowych, z których podatnik jest wynagradzany oraz ustalenie podmiotu, któremu przyznano pomoc zagraniczną i który bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy.

Podkreślić przy tym należy, iż z przepisu tego wynika również przesłanka negatywna - nie podlegają zwolnieniu dochody osób, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Przy analizowaniu warunku określonego pod lit. a) cyt. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ważne jest, aby w danej sytuacji faktycznej zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych, co oznacza, że ze zwolnienia z podatku dochodowego korzystają dochody podatnika, które zostały sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, przyznane na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z innymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe lub agencje wykonawcze, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

Powyższe przychody powinny być zatem uzyskane na podstawie umów zawartych z ww. instytucjami lub państwami przez Radę Ministrów, właściwego ministra, agencje rządowe lub agencje wykonawcze. Spełnienie tylko jednego warunku, np. przyznanie środków przez rząd obcego państwa, ale bez spełnienia drugiego warunku i zawarcie umowy przez inną instytucję niż Rada Ministrów, właściwych ministrów, agencje rządowe lub agencje wykonawcze oznacza, iż dany przychód nie spełnia dyspozycji ww. art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Powyższa przesłanka, dotyczy również ustalenia podmiotu, któremu służyć ma pomoc zagraniczna, tj. ustalenie beneficjenta. Z własnego stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż bezpośrednim beneficjentem pomocy zagranicznej jest K.

Ponadto w zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazuje, że zawarł umowę partnerską, na realizację Programu CADAP 5, z N., który jest Głównym Koordynatorem Projektu. G. pełni rolę Lidera Komponentu oraz działa jako wspólny wykonawca i przedstawiciel konsorcjum Krajów Członkowskich UE przed Komisją UE. Członkiem konsorcjum jest m.in. Wnioskodawca. Członkowie konsorcjum są Liderami poszczególnych komponentów programu i jako Partnerzy zostali zobowiązani do podpisania z G. umowy partnerskiej. Liderzy Komponentów zostali zobowiązani do zawarcia umów z ekspertami, w celu realizacji Komponentów i są za nich odpowiedzialni.

Ponadto należy wskazać, że w sytuacji, gdy w chwili dokonywania wypłaty, wynagrodzenie jest finansowane bezpośrednio ze środków przekazanych przez Komisję Europejską na wyodrębniony rachunek, to wówczas korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części finansowanej ze środków Komisji Europejskiej

W przedmiotowej sprawie zostało więc spełnione kryterium pochodzenia środków pieniężnych (źródło finansowania), o którym mowa w ww. przepisie.

Oceniając drugą przesłankę zawartą w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych należy wskazać, że warunkiem zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest charakter czynności wykonywanych przez pracowników. Przepis ten wymaga, by podatnik realizował cel programu bezpośrednio, przy czym należy zwrócić uwagę na drugą część tego przepisu stanowiącą, że zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Oznacza to, że nie każda osoba realizująca (faktycznie) cel programu będzie korzystała z tego zwolnienia. Tylko bowiem wynagrodzenia za czynności i prace związane bezpośrednio z realizacją celu projektu mogą być zwolnione z podatku w tej części, w jakiej zostały sfinansowane ze środków pomocowych.

Podatnikiem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy jest osoba, która wykonując czynności z tym programem związane, otrzymała na ten cel środki od podmiotu wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc jest bezpośrednim beneficjentem tychże środków. Przychody podlegają zwolnieniu z opodatkowania jeżeli są przychodami beneficjenta lub bezpośredniego wykonawcy.

Istotnym jest, że zakres prac służących realizacji programu, wykonywanych przez osoby fizyczne winien być szczegółowo i jednoznacznie określony w zawartych z tymi osobami przez bezpośredniego beneficjenta umowach cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenie).

W konsekwencji, zarówno pracodawca (zleceniodawca) - płatnik, jak i pracownik (zleceniobiorca) zaangażowany w realizację projektu winni zadbać o taki sposób udokumentowania czynności pracownika (zleceniobiorcy) związanych z realizacją projektu, aby kryterium bezpośredniej realizacji celu było jednoznaczne do oceny.

Ustalenie natomiast, czy w konkretnym przypadku dochody danego podatnika objęte są powyższym zwolnieniem wymaga analizy postanowień szeregu aktów, począwszy od umowy przyznającej bezzwrotne środki pomocowe, a skończywszy na umowie, na podstawie której podatnik otrzymuje dochody.

Przy czym należy wskazać, że tutejszy Organ w ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej nie ocenia jaki charakter mają czynności wykonywane przez osoby zatrudnione przez Wnioskodawcę tylko opiera się na stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) przedstawionym we wniosku.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, działania w ramach przedmiotowego projektu, dotyczące każdego z partnerów i finansowane przez Komisję Europejską, jak również harmonogram pracy, zostały wyszczególnione w Aneksie I do umowy grantu, zawartej pomiędzy G. a Komisją UE. Zarządzanie i koordynację prac będzie prowadził Komitet Wykonawczy, w skład którego wchodzą Liderzy Komponentów, Główny Koordynator z ramienia G., przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Federalnej Republiki Niemiec oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej. Wszyscy partnerzy są odpowiedzialni za koordynowanie realizacji działań w ramach komponentu, za który odpowiadają, zgodnie z postanowieniami umowy grantu. Partnerzy są zobowiązani do wykorzystania środków Komisji Europejskiej w celu realizacji działań w ramach Projektu, przydzielonych im w oparciu o Aneks I umowy grantu. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż Komisja Europejska zobowiązała się do sfinansowania 100% środków przeznaczonych na projekt. Harmonogramy płatności zawiera Aneks II dla poszczególnych partnerów. G. po otrzymaniu grantu od Komisji Europejskiej przekaże Partnerom środki w wysokości odpowiadającej ich udziałowi w budżecie. Harmonogram działań oraz płatności przewiduje wynagrodzenia dla realizatorów projektu oraz określa wysokość diet z tytułu podróży zagranicznych. Wynagrodzenia obejmują zarówno realizatorów krajowych jak i ekspertów zagranicznych. W budżecie ustalono stawki dzienne, w zależności od sprawowanej funkcji w programie, wypłacane po zatwierdzeniu tzw. kart pracy.

Wobec powyższego, dochody osób fizycznych, finansowane ze środków zagranicznych spełniają warunek, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowe zwolnienie znajduje zastosowanie w odniesieniu do osób fizycznych, które zawarły umowę zlecenia z beneficjentem, który otrzymał środki pomocy, tj. Wnioskodawcą. Przy czym przedmiot ww. umowy winien służyć bezpośredniej realizacji programu pomocowego.

W świetle powyższego należy uznać, iż wynagrodzenia osób fizycznych, zatrudnionych przez Wnioskodawcę na podstawie umów zlecenia, bezpośrednio realizujących cele programu, finansowanego ze środków przekazanych przez G. na odrębny rachunek bankowy Biura, a pochodzące ze środków zagranicznych, bezzwrotnych są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: pomoc bezzwrotna, projekt, rachunek bankowy, umowa zlecenia, zwolnienia przedmiotowe
Data aktualizacji: 05/01/2013 06:00:01

Urząd Skarbowy Zgorzelec 59-900 ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8B

Zasięg terytorialny miasta Zawidów, Zgorzelec gminy Bogatynia, Pieńsk, Sulików, Węgliniec, Zgorzelec powiaty zgorzelecki województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 43101016740012542221000000 VAT 90101016740012542222000000 PIT...

Czy prawidłowo rozliczamy podatek VAT w dacie wystawienia faktury?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 216, art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym...

Uwzględnienie faktury korygującej w deklaracji podatkowej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatnik może rozliczyć fakturę korygującą wystawioną w konsekwencji zmiany stawki pod...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca może jednorazowo zaliczyć do kosztów podatkowych pierwszą ratę leasingu?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Faktura korygująca wystawiona w formie elektronicznej oraz prawo do obniżenia podatku należnegoCzy wartość początkowa środka trwałego wprowadzonego do firmy, ustalona na podstawie faktury VAT z 2004 roku, jest prawidłowa?Opłaty o charakterze kar umownych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usługCzy wypłacone "bonusy obrotowe" podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej w zakresie sprzedaży wysyłkowej
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.