Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Refakturowanie mediów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2007r. (data wpływu 31 lipca 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2007r. (data wpływu 19 października 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania refaktur za tzw. media (energię elektryczną, gaz oraz usługi telekomunikacyjne) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2007r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania refaktur za tzw. media (energię elektryczną, gaz oraz usługi telekomunikacyjne).

Pismem z dnia 3 października 2007r. Nr IBPP1/443-60/07/AS Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie: na podstawie jakiej umowy Urząd Gminy udostępnia Wnioskodawcy pomieszczenia biurowe, czy strony łączy umowa, która zawiera zastrzeżenie o odrębnym rozliczaniu (refakturowaniu) kosztów energii elektrycznej, gazu, opłat za usługi telekomunikacyjne, oraz czy umowa ta określa sposób rozliczeń oraz wysokość cen stanowiących podstawę rozliczeń między stronami, czy udostępnienie Wnioskodawcy pomieszczeń biurowych stanowi dla Urzędu Gminy czynność opodatkowaną podatkiem VAT, czy Urzędowi Gminy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie energii elektrycznej, gazu i usług telekomunikacyjnych, Pismem z dnia 16 października 2007r. (data wpływu 19 października 2007r.) uzupełniono wniosek zgodnie z powyższym wezwaniem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Urząd Gminy udostępnia wnioskodawcy pomieszczenia biurowe. Urząd Gminy jest podatnikiem podatku od towarów i usług, natomiast Wnioskodawca nie jest podatnikiem tego podatku. Urząd Gminy wystawia Wnioskodawcy refaktury za korzystanie z energii elektrycznej, za gaz oraz za opłaty telekomunikacyjne

Wystawiając refaktury za tzw. media (energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne oraz za gaz) na podstawie pierwotnych faktur dolicza do ceny brutto faktury pierwotnej dodatkowo podatek VAT, co powoduje podwyższenie ceny netto powyższych mediów, a tym samym i kwoty brutto.

Urząd Gminy udostępnia Wnioskodawcy nieruchomość z pomieszczeniami biurowymi na podstawie decyzji Wójta Gminy z dnia ... znak: ..... poprzez oddanie w trwały zarząd, na podstawie art. 45 ust. 1 i 2, art. 82 i art. 83 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.).

Wnioskodawca jako jednostka organizacyjna Gminy nieposiadająca osobowości prawnej, nie jest związana umową o sposobie rozliczania kosztów mediów dostarczanych do wspólnego obiektu. Rozliczanie mediów dokonywane jest doraźnie przez Skarbnika i akceptowane przez Wójta Gminy.

Udostępnienie Wnioskodawcy pomieszczeń biurowych nie stanowi w ocenie Wnioskodawcy czynności opodatkowanej podatkiem VAT, bowiem nie jest to sprzedaż usługi przez Gminę, a rozliczenie kosztów przypadających na cały budynek w ramach zawartych umów o dostawę mediów z ich dostawcami.

Urząd Gminy nie odlicza podatku należnego od naliczonego, a podatek ten w całości dla Gminy jest kosztem

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Urząd Gminy wystawiając Wnioskodawcy refakturę za tzw. media (energię elektryczną, gaz oraz usługi telekomunikacyjne) na podstawie pierwotnej faktury wystawionej przez Zakład Energetyczny lub Telekomunikację Polską SA, winien do ceny brutto doliczyć dodatkowo 22% podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy Urząd Gminy powinien wystawić refakturę wykazując w niej wartość netto, stawkę podatku i kwotę podatku VAT oraz kwotę brutto w wielkościach odpowiadających wartościom wykazanym na fakturze pierwotnej otrzymanej od kontrahenta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zarówno przepisy cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie regulują zagadnienia odsprzedaży, tzw. refakturowania. Uznaje się jednak, iż z refakturowaniem mamy do czynienia przede wszystkim wówczas, gdy umowa łącząca strony przewiduje tego rodzaju sposób wzajemnych rozliczeń oraz do refakturowanych usług podmiot, który je refakturuje, nie dolicza żadnej marży. Refakturowana kwota musi odpowiadać kwocie, jaka wynika z wystawionej przez usługodawcę faktury pierwotnej. Ponieważ w przypadku opłat za energię elektryczną, cieplną, gaz itp. faktycznymi odbiorcami czerpiącymi korzyści z tych usług są najemcy, uzasadnione wydaje się ich refakturowanie według stawek wynikających z pierwotnie wystawionych faktur. W rezultacie więc ostateczne obciążenie spoczywa nie na pierwotnym nabywcy usługi, lecz na jej rzeczywistym użytkowniku

Zgodnie z art. 6 (4) Szóstej Dyrektywy z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG), w przypadku w którym podatnik działając we własnym imieniu lecz na rachunek innej osoby bierze udział w świadczeniu usług uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi.

Powołana wyżej Szósta Dyrektywa została uchylona Dyrektywą Rady 2006/112/WE dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007r. W nowej dyrektywie 2006/112/WE w art. 28 powtórzono wyżej cytowane uregulowanie w niezmienionym brzmieniu.

W praktyce przyjmuje się, że z refakturowaniem mamy do czynienia, gdy występują następujące okoliczności: przedmiotem refakturowania są usługi, z usług nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części), na którego wystawiona jest pierwotna faktura, sprzedaż (odsprzedaż) musi być dokonana po cenie zakupu, bez marży narzuconej przez odsprzedającego, podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę z uwzględnieniem tej samej stawki VAT, która jest na fakturze pierwotnej wystawionej przez usługodawcę, w umowie między kontrahentami powinno być zastrzeżenie o odrębnym rozliczaniu danego rodzaju czynności. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z decyzją Gmina na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami oddała Wnioskodawcy w trwały zarząd część nieruchomości. Urząd Gminy wystawia Wnioskodawcy refaktury za korzystanie z energii elektrycznej, gazu oraz usług telekomunikacyjnych. Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby istniała umowa pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą, zawierająca postanowienie o refakturowaniu kosztów energii elektrycznej, gazu oraz usług telekomunikacyjnych

Należy podkreślić, iż istotą refakturowania jest to, by na fakturze dokumentującej odsprzedaż usług cena jednostkowa netto, wartość netto oraz stawka podatku od towarów i usług były takie jak na fakturze usługodawcy. Dotyczy to sytuacji, w której podatnik kupuje usługę, a następnie w stanie nieprzetworzonym odsprzedaje ją swojemu kontrahentowi.

Odsprzedaż mediów (w drodze ich refakturowania) jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która została wymieniona w cytowanym powyżej art. 5 ustawy.

W świetle powyższego należy przyjąć, że Urząd Gminy (działający w imieniu Gminy) odsprzedając usługi o charakterze powszechnym (tzw. media) Wnioskodawcy, któremu oddał część nieruchomości w trwały zarząd sam wykonuje pośrednio usługę polegającą na dostarczaniu energii elektrycznej, gazu czy usług telekomunikacyjnych. Świadczone usługi powinny zostać opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla danego rodzaju usług.

Podkreślenia wymaga również fakt, że tylko usługodawca jest w stanie określić co dokładnie jest wkalkulowywane w wartość należną od usługobiorcy, oraz czy wartość świadczonej usługi jest powiększana o marżę lub prowizję. Ponadto skoro pomiędzy Stronami nie ma zawartej umowy (porozumienia), która określałaby sposób rozliczania kosztów wspólnych i ich kalkulacje, Wnioskodawca jako usługobiorca nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, co jest przedmiotem świadczenia. Odpowiadając zatem na pytanie w jakiej kwocie powinna być wystawiona faktura, stwierdzić należy, że w świetle ustawy o podatku od towarów i usług najistotniejsze jest zastosowanie prawidłowej stawki podatku natomiast podstawa opodatkowania wynikać powinna wyłącznie z umowy zawartej pomiędzy kontrahentami.

Dodatkowo należy zauważyć, że organy podatkowe nie mają prawa ingerować w zawierane umowy i przyjęty w nich sposób rozliczeń pomiędzy kontrahentami, chyba że postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, a to może być stwierdzone jedynie w drodze postępowania podatkowego.

W świetle powyższego, mając na uwadze okoliczności faktyczne i obowiązujący stan prawny stwierdzić należy, iż brak jest podstaw do uznania stanowiska Wnioskodawcy za prawidłowe, bowiem nie ma dowodu, że otrzymywane faktury dotyczą tylko i wyłącznie odsprzedaży usług w stanie nieprzetworzonym, bez powiększania ich o marżę, czyli że są wystawiane na zasadzie tzw. czystego refakturowania.

Jednocześnie należy zauważyć, iż przedstawiona przez Wnioskodawcę zasada dokonywania refaktur zgodna jest z przyjętymi powszechnie zasadami, jednakże dotyczy tylko sytuacji, o której mowa powyżej.

Biorąc pod uwagę powyższe należało stwierdzić, iż stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: faktura, najemcy, refakturowanie
Data aktualizacji: 23/03/2012 12:55:29

Przechowywanie kopii faktur w systemie księgowym bez drukowania wersji papierowej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy można odliczyć podatek od faktury zakupu lokalu oraz od faktur dokumentujących zakup m...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy refakturowania kosztów energii elektrycznej, energii cieplnej, ścieków, zimnej wod...

Działając na podstawie art. 14b 5 i art. 233 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po rozpatrzeniu zażalenia na...

Możliwość umieszczania w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług przez jednostkę...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zakresie opakowań zwrotnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy wystawiane faktury sprzedaży usług powinny być pomniejszone o kwoty dokonanych przez kolportera potrąceń?Opodatkowanie usług wykonywanych poza terytorium PolskiBiura rachunkowe GdańskCzy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowo jest wystawiana faktura VAT ze stawką 7% na usługi związane z kulturą?Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących udzielone premie pieniężne od obrotu?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.