Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Rozliczanie różnic kursowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008 r. (data wpływu 20 lutego 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania różnic kursowych - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 20 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania różnic kursowych.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Planuje Pan przekazać środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym prowadzonym dla celów działalności gospodarczej (konto walutowe w walucie euro) na rachunek bankowy prywatny (również prowadzony w euro). Przekazane środki walutowe będą wykorzystywane dla Pana prywatnych celów. Zgromadzone środki są wynikiem rozliczeń z kontrahentem zagranicznym (zapłaty za faktury sprzedaży) oraz operacji bankowych (odsetki naliczone, prowizje bankowe) i zarachowane są w księgach handlowych zgodnie z datą ich wpływu.

Pismem z dnia 14 kwietnia 2009 r. uzupełniono wniosek poprzez wskazanie, iż różnice kursowe w księgach handlowych rozliczane są zgodnie z prawem podatkowym.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy w momencie wpływu tych środków na rachunek prywatny powinien Pan naliczyć różnice kursowe.



Zdaniem Wnioskodawcy, w takim przypadku nie wystąpią różnice kursowe. Wpływ dewiz rozliczany jest natomiast według wartości ich zarachowania w księgach.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.



W oparciu o przepis art. 14b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 2009 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 24c. Ustawodawca umożliwia jednakże podatnikom prowadzącym księgi rachunkowe - poprzez zawarcie zastrzeżenia w art. 14b ust. 2 ww. ustawy - wybór alternatywnej metody rozliczania różnic kursowych. I tak, podatnicy ci mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 4, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania. Oznacza to, że podatnicy podatku dochodowego prowadzący księgi rachunkowe mogą zadecydować, czy różnice kursowe rozliczają w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Z treści wniosku wynika, iż różnice kursowe rozliczane są przez Pana według metody podatkowej, a więc w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Różnice kursowe - w myśl art. 24c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe, albo koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.



Jak stanowi art. 24c ust. 2 omawianej ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5, kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Natomiast w myśl art. 24c ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ujemne różnice kursowe powstają jeżeli wartość:

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5, kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Przy tym jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski (art. 24c ust. 5 ww. ustawy).

Z cytowanych przepisów art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 wynika, iż różnice kursowe mogą występować również od własnych środków w walutach obcych, jeżeli wystąpi różnica wartości w dacie wpływu waluty obcej i jej wypływu.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż sytuacja przedstawiona przez Pana we wniosku nie spełnia przesłanek zawartych w normie powyżej cytowanego art. 24c ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skoro bowiem otrzymuje Pan na konto dewizowe od zagranicznego kontrahenta zapłatę w walucie obcej za faktury sprzedaży, a następnie dokonuje przelewu tej waluty z konta prowadzonego dla celów działalności gospodarczej na własne (prywatne) konto walutowe, to w tym przypadku nie powstają różnice kursowe. Wprawdzie w sytuacji tej następuje wypływ z rachunku walutowego, jednak nie jest on związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. W efekcie, jeżeli przedmiotowe wypłaty z konta walutowego firmowego nie są i nie będą już w żaden sposób związane z działalnością gospodarczą, z tytułu ww. wypłat nie powstają różnice kursowe od środków własnych.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: dodatnie różnice kursowe, kurs walut, rachunek walutowy, różnice kursowe, środki pieniężne, ujemne różnice kursowe
Data aktualizacji: 09/01/2013 21:00:01

Czy w przypadku nie występowania marży lub występowania marży ujemnej Zainteresowany jest...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Przysługuje prawo do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego zawartego w faktu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy nalezy ująć w rejestrze sprzedaży korekty faktur VAT?

Postanowienie Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co...

Czy uznać za datę powstania przychodu datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Towarzystwa

Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego...

Podatnik zwraca się z pytaniem o sposób w jaki ma udokumentować wykonanie umowy i przekaza...

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 28 marca 2007 r.(data wpływu 29 marzec 2007 r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uzupełnione pismem...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur VAT wystawionych przez odbiorców dokumentujących premie pieniężneKiedy sprzedaż na podstawie posiadanych faktur należy uznać za eksport?Czy można zaliczyć do kosztów remontu i modernizacji wydatki poniesione na wymianę okien, udokumentowane dowodem wpłaty wydanym przez Gminę?Czy za otrzymane pieniądze Klub może wystawić temu przedsiębiorcy rachunek uproszczony?Kiedy wystawca faktury może naliczyć podatek VAT za nielegalny pobór energii elektrycznej?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.