Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Rozliczanie usługi wydzierżawiania przez Wnioskodawcę kontrahentowi niemieckiemu szalunków

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. X, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2008r. (data wpływu 30 stycznia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania usługi wydzierżawiania przez Wnioskodawcę kontrahentowi niemieckiemu szalunków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania usługi wydzierżawiania przez Wnioskodawcę kontrahentowi niemieckiemu szalunków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji elementów budowlanych, jest także zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Współpracuje z kontrahentem niemieckim, który jest równocześnie jego 100% udziałowcem. Na rzecz tego niemieckiego kontrahenta, który jest spółką handlową prawa niemieckiego zarejestrowaną jako podatnik od wartości dodanej i posiadającą ważny numer identyfikacji podatkowej, Wnioskodawca świadczy na terytorium Polski usługi polegające na dzierżawie wytworzonych przez siebie szalunków (form służących do produkcji elementów budowlanych), które na zlecenie ww. kontrahenta niemieckiego dostarcza dla podmiotu trzeciego. Szalunki zaliczane są u Wnioskodawcy do środków trwałych. Podmiot trzeci dokonuje produkcji elementów budowlanych przy użyciu wydzierżawionych przez kontrahenta niemieckiego szalunków, a dostarczonych mu przez Wnioskodawcę na zlecenie kontrahenta niemieckiego. Wyprodukowane przez podmiot trzeci elementy budowlane są następnie przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy dokonywanej przez ich producenta na terytorium Niemiec dla kontrahenta niemieckiego. Dzierżawa szalunków następuje na czas wykonania zlecenia przez podmiot trzeci, wynagrodzenie za usługę dzierżawy wpłaca Wnioskodawcy zleceniodawca - kontrahent niemiecki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy zgodnie z art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia wykonywanych przez Wnioskodawcę usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę tj. w tym przypadku Niemcy. Czy wystawiając fakturę VAT sprzedaży dla kontrahenta zagranicznego, który podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec Wnioskodawca wykazuje kwotę netto, wskazując na fakturze, że podatek rozlicza nabywca. Czy Wnioskodawca może dokonać zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami służącymi wytworzeniu szalunków oraz ich dzierżawom. Czy zgodnie z art. 87 ust. 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje zwrot w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczeń. Czy zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług obrót z tytułu dzierżawy nieopodatkowany na terytorium Polski bierze udział w obliczeniu rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.Zdaniem Wnioskodawcy:W powyżej przedstawionym stanie faktycznym miejscem świadczenia usług dzierżawy, zgodnie z art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, jest terytorium Niemiec. Spółka jako podatnik VAT powinna wystawiać faktury z pominięciem podatku VAT i wartości z podatkiem, uwzględniając jedynie adnotację, iż podatek rozliczy nabywca usługi. Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów w Polsce towarów i usług, które zostały wykorzystane do czynności realizowanych (opodatkowanych) poza terytorium Polski, zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółce przysługuje także prawo by, zgodnie z art. 87 ust. 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, zwrócić się do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Spółka może dokonywać także obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji określonej w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, przy czym do ustalenia rocznego obrotu z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego będą brane pod uwagę przychody z tytułu wykonywania usługi dzierżawy, dla których miejscem opodatkowania są Niemcy.W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1.Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.W myśl art. 27 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W świetle art. 27 ust. 4 ww. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się do usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługę dzierżawy szalunków dla niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej.Ponieważ usługi wynajmu rzeczy ruchomych (szalunków) świadczone są na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty (Niemcy), miejscem świadczenia, jak i miejscem opodatkowania, tych usług będzie miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę (terytorium Niemiec).

W świetle powyższego, dzierżawa przedmiotowych szalunków będzie podlegała unormowaniu wynikającemu z art. 27 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Wobec powyższego należy stwierdzić, że świadczenie dla kontrahenta niemieckiego usług dzierżawy szalunków będzie opodatkowane na terytorium Niemiec.

Ad. 2.Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 106 ust. 2 ww. ustawy o VAT przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

W świetle § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r.w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) przepisy § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Zgodnie z § 27 ust. 2 ww. rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.W myśl § 27 ust. 3 ww. rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, mogą nie zawierać danych określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4.

W świetle § 27 ust 4. ww. rozporządzenia w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Zatem w przedmiotowej sytuacji Wnioskodawca wystawia fakturę VAT według przepisów polskich zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT oraz § 27 ust. 1 - 3 cytowanego rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r., tj. faktura taka powinna zawierać dane określone w § 9 cytowanego rozporządzenia z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Ponadto zgodnie z § 27 ust. 4 ww. rozporządzenia faktura taka winna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi.

Ad. 3.Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku podatku z czynnościami opodatkowanymi. Powyższa zasada została uregulowana w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych bądź niepodlegających temu podatkowi.Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W związku z powyższym przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy uzależnia możliwość skorzystania z prawa do obniżenia podatku od towarów i usług od spełnienia łącznie wskazanych w tym przepisie warunków, a mianowicie:kwota podatku naliczonego, która ma obniżać kwotę podatku należnego, musi być związana z importowanymi lub nabywanymi towarami i usługami, które dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.Odnosząc przedstawiony powyżej stan prawny do stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi dzierżawy szalunków dla niemieckiego kontrahenta nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie kraju, gdyż miejscem świadczenia tych usług jest terytorium Niemiec.Zatem, o ile Wnioskodawca posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi usługami, posiada prawo do odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami służącymi wytworzeniu szalunków oraz ich dzierżawom.

Ad. 4.Zgodnie art. 87 ust. 1 cyt. ustawy - w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl art. 87 ust. 2 ww. ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Na podstawie art. 87 ust. 3 cyt. ustawy, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Stosownie do art. 87 ust. 4 ustawy o VAT na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione sezonowością produkcji lub sezonowością wykonywanych usług, lub sezonowością skupu produktów rolnych.

Zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy o VAT na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4.W świetle powyższych przepisów, w sytuacji gdy u Wnioskodawcy wystąpi sprzedaż opodatkowana, zastosowanie znajdują przepisy art. 87 ust. 2 i art. 87 ust. 3 ustawy o VAT.Natomiast w sytuacji gdy Wnioskodawca nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej, przysługuje mu zwrot w wysokości kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 w terminie 60 dni na jego umotywowany wniosek, zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy o VAT. Należy również zaznaczyć, iż na Wnioskodawcy ciąży obowiązek udokumentowania świadczonych usług fakturą wystawioną na podstawie art. 106 ust. 2 ustawy o VAT oraz wykazania w poz. 21 deklaracji VAT-7 transakcji wykonywanych poza terytorium kraju, gdyż zgodnie z objaśnieniami do deklaracji, w pozycji tej wykazuje się dostawę towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju RP, w stosunku do której przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług lub prawo zwrotu podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 tej ustawy.

Ad. 5.W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W myśl art. 90 ust. 4 ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Zgodnie z art. 90 ust. 5 ustawy o VAT do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Stosownie do art. 90 ust. 6 ustawy o VAT do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca korzysta w proporcjonalnego odliczenia podatku. Wskaźnik proporcji ustala, zgodnie a art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi takie prawo mu nie przysługuje.

Jak Wskazano w punkcie 3 niniejszej interpretacji, Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami służącymi wytworzeniu szalunków oraz ich dzierżawom. W konsekwencji, w sytuacji gdy Wnioskodawca korzysta z proporcjonalnego odliczenia podatku, należy uznać że przy ustalaniu rocznego obrotu z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku należnego winien uwzględnić kwoty obrotu z tytułu wykonania usług dzierżawy szalunków opodatkowanych na terytorium Niemiec.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: dzierżawa, faktura VAT, miejsce świadczenia, obrót, podatek naliczony
Data aktualizacji: 25/12/2012 06:00:01

Czy podatnikowi przysługuje prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art.14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 3, ust. 4 pkt 1 - 4, ust. 5, ust. 5a, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z...

W jaki sposób dokumentować otrzymane dopłaty do wody ?Czy właściwym dokumentem jest faktur...

Działając na podstawie art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 30.06.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu...

Dot. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych przed dniem doko...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług pośrednictwa

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jaką powinien wystawić fakturę przy sprzedaży ciągnika skoro sam kupił go na fakturę VAT-MARŻA?Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT refakturowanie kosztów eksploatacji budynków Wspólnoty Mieszkaniowej dokonywanej przez jej administratoraW jakim momencie Spółka powinna zaliczyć wydatek udokumentowany duplikatem z 2008 r. a dotyczący roku 2006 do kosztów uzyskania przychodów?Brak prawa do odliczenia przez Gminę podatku naliczonego w ramach projektu polegającego na zwiększeniu atrakcji turystycznej miastaCzy podatek od nieruchomości obciążający dzierżawcę powinien stanowić osobno wyodrębnioną pozycje na fakturze VAT?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.