Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Rozliczenia umowy konsorcjum

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.12.2009r. (data wpływu 14.12.2009r.), uzupełnione pismem z dnia 29.12.2009r. (data wpływu 07.01.2010r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 23.12.2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia umowy konsorcjum - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.12.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia umowy konsorcjum.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

D Sp. z o.o. (dalej: Lider Konsorcjum, Lider, Wnioskodawca) zawarła umowę konsorcjum (dalej: Umowa Konsorcjum) z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie świadczenia usług doradczych i prawnych (dalej: Uczestnicy konsorcjum). Część z Uczestników Konsorcjum posiada siedzibę w innym niż Polska kraju UE. Nie posiadają oni w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności i nie są zarejestrowani w Polsce jako czynni podatnicy podatku od towarów usług. Pozostali Uczestnicy Konsorcjum oraz Lider Konsorcjum są podmiotami polskimi, zarejestrowanymi jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Umowa konsorcjum została zawarta w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia na rzecz klienta, które ze względu na swój zakres oraz zaangażowanie finansowe i organizacyjne przekraczałoby możliwości każdego z ww. podmiotów z osobna. Wspólne przedsięwzięcie będzie realizowane dla odniesienia wspólnych korzyści przy solidarnym ponoszeniu ryzyka i będzie polegać na przygotowaniu i złożeniu wspólnej oferty, a następnie w przypadku jej zaakceptowania przez klienta, podpisaniu z nim stosownej umowy i realizacji określonych w umowie z klientem usług.

Na podstawie zawartej Umowy konsorcjum z uwagi na różny przedmiot działalności stron, zobowiązały się one do realizacji wspólnego przedsięwzięcia w oparciu o określony przez nie w Umowie konsorcjum rzeczowy podział prac. Lider konsorcjum i Uczestnicy konsorcjum są odpowiedzialni za przygotowanie przydzielonego im zakresu prac.

W celu wykonania przyznanego zakresu zadań Lider i pozostali Uczestnicy konsorcjum zakupują również usługi od podmiotów zewnętrznych, co dokumentują zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości, w sposób umożliwiający właściwe i niebudzące wątpliwości określenie poniesionych kosztów,

Zgodnie z Umową Konsorcjum Lider Konsorcjum jest uprawniony do reprezentacji konsorcjum w kontaktach z klientem i osobami trzecimi, podpisania umowy z klientem w imieniu konsorcjum, a także do wystawiania faktur na rzecz klienta z tytułu całości wykonanych przez konsorcjum usług oraz do dokonywania rozliczeń z Uczestnikami konsorcjum. Klient jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Lidera konsorcjum całego wynagrodzenia z tytułu prac wykonanych na jego rzecz przez konsorcjum. Wynagrodzenie to będzie wypłacone na podstawie faktur VAT wystawianych na klienta przez Lidera konsorcjum. W ramach rozliczeń wewnątrz konsorcjum Lider konsorcjum dokonuje podziału i wypłaty wynagrodzenia otrzymanego od klienta pomiędzy siebie i pozostałych Uczestników konsorcjum za wykonany przez każdego z nich zakres prac ustalony w Umowie konsorcjum. W tym celu Lider konsorcjum otrzymuje od Uczestników konsorcjum wystawione na niego faktury obejmujące wynagrodzenie należne poszczególnym Uczestnikom konsorcjum z tytułu wykonanego przez każdego z nich zakresu prac w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia określonego w Umowie konsorcjum. Wynagrodzenie Lidera Konsorcjum oraz Uczestników konsorcjum za wykonanie przyznanego każdemu z nich zakresu prac zostało określone w aneksie stanowiącym integralną część Umowy konsorcjum.

W celu wykonania powierzonego zakresu zadań Lider i Uczestnicy konsorcjum indywidualnie ponoszą koszty związane z realizacją prac w przypisanym im zakresie. Na podstawie Umowy konsorcjum zarówno Lider konsorcjum, jak i każdy Uczestnik konsorcjum uczestniczy w kosztach wspólnego przedsięwzięcia zgodnie z przyznanym mu zakresem prac i dokumentuje wynikające z tego zakresu koszty faktycznie poniesione w związku z realizacją powierzonych mu prac indywidualnie (są ujmowane i rozliczane w ewidencji księgowej każdego z Uczestników konsorcjum i Lidera).

Ponadto, dla podkreślenia niezależności Lidera i Uczestników konsorcjum w zakresie wykonywania przydzielonego im zakresu zadań, w Umowie konsorcjum ustalono, że w przypadku wystąpienia szkód, koszty wynikające z ich powstania ponosi ten, którego działanie lub zaniechanie było powodem powstania szkody. Z uwagi na rzeczowy podział wykonywanych prac zawarty w Umowie konsorcjum, nie ustalono procentowego udziału Lidera Konsorcjum i pozostałych Uczestników konsorcjum w zysku (stracie) wynikającym z realizacji wspólnego przedsięwzięcia. W świetle Umowy konsorcjum zysk/strata każdego z nich z wykonania wspólnego przedsięwzięcia stanowi wypadkową otrzymanych wpływów (które są przedmiotem umownego podziału) i poniesionych kosztów z tytułu realizacji przydzielonego mu zakresu prac (przy czym koszty są ponoszone i rozliczane indywidualnie przez Lidera i każdego z Uczestników konsorcjum), co oznacza, że w efekcie zysk (strata) Lidera konsorcjum i pozostałych Uczestników konsorcjum będzie różnić się pomiędzy sobą. Ze względu na fakt, iż wynagrodzenie dla Lidera i Uczestników konsorcjum określa Umowa konsorcjum, zaś całkowita wysokość faktycznie poniesionych kosztów związanych z przyznanym każdemu z nich zakresem robót nie jest znana i wiąże się ze specyfiką zakresu prac przez nich wykonywanych, rentowność wspólnego przedsięwzięcia dla Lidera i uczestników konsorcjum może być i z pewnością będzie różna.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy biorąc pod uwagę fakt, iż zgodnie z Umową Konsorcjum Klient jest zobowiązany do zapłaty całego wynagrodzenia z tytułu raz wykonanych przez wszystkich Uczestników Konsorcjum na rzecz Lidera Konsorcjum, Lider Konsorcjum powinien wystawić fakturę VAT na całą kwotę wynagrodzenia, naliczając do niej należny podatek VAT i wykazując ten podatek w swojej deklaracji VAT.Czy Lider Konsorcjum ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z wystawionych na niego przez Uczestników Konsorcjum faktur VAT dokumentujących części wynagrodzenia przypadającego na tych Uczestników Konsorcjum w związku z wykonaniem przez nich przydzielonego im w ramach konsorcjum zakresu prac.Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W opinii Wnioskodawcy Lider Konsorcjum powinien wystawić fakturę VAT na całą kwotę wynagrodzenia otrzymywanego od Klienta, naliczając od niej należny podatek VAT i wykazując ten podatek w swojej deklaracji VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) (dalej: ustawa VAT) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei działalność gospodarcza, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Po pierwsze istotne jest zatem ustalenie, czy konsorcjum może być podatnikiem na gruncie ustawy VAT.

Konsorcjum jest umową gospodarczą zawieraną w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia, dla odniesienia wspólnych korzyści przy solidarnym ponoszeniu ryzyka. Zawarcie umowy konsorcjum nie ma na celu powstania nowego podmiotu gospodarczego, lecz stanowi jedynie porozumienie stron takiej umowy dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Celem zawiązania konsorcjum jest wspólne działanie w realizacji konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego, które ze względu na potencjał finansowy, logistyczny, techniczny lub organizacyjny przekracza możliwości jednego podmiotu.

Umowa konsorcjum nie została wyszczególniona w kodeksie cywilnym i należy do umów nienazwanych. Zgodnie bowiem z art. 353(1) Kodeksu cywilnego strony stosunku prawnego mogą ułożyć go według własnego uznania, o ile treść lub cel zawieranej umowy nie sprzeciwiają się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycie społecznego.

Konsorcjum nie jest spółką prawa handlowego ani spółką cywilną, nie ma własnej osobowości prawnej, nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, nie podlega rejestracji; nie posiada odrębnej nazwy i siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są niezależne w swoich działaniach nie związanych z konsorcjum, a w działaniach podejmowanych w ramach konsorcjum realizują wspólną politykę objętą porozumieniem. Tym samym konsorcjum nie stanowi odrębnej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Jednocześnie ustalenia stron w ramach konsorcjum mogą dotyczyć różnych kwestii; np. zasad reprezentacji; sposobu rozliczenia danego przedsięwzięcia, podziału robót, udziału w zyskach i stratach itp. Umowa konsorcjum z reguły wiąże uczestników konsorcjum na czas określony najczęściej oznaczony osiągnięciem celu, dla którego zostało ono powołane.

W przypadku Wnioskodawcy Umowa Konsorcjum stanowi, iż Lider Konsorcjum jest upoważniony do wystawiania faktur na rzecz Klienta i otrzymuje od niego całe wynagrodzenie z tytułu wszystkich prac wykonanych przez Uczestników Konsorcjum na rzecz Klienta. Następnie zaś Lider w ramach rozliczeń wewnątrz Konsorcjum dokonuje podziału wypłaty wynagrodzenia otrzymanego od Klienta pomiędzy siebie i trzech Uczestników Konsorcjum za wykonany przez każdego z nich zakres prac ustalony w Umowie Konsorcjum (zgodnie z metodologią przewidzianą w Umowie Konsorcjum).

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż konsorcjum nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT), gdyż nie spełnia ustawowej definicji podatnika. W szczególności konsorcjum nie posiada osobowości prawnej, nie jest odrębną jednostką organizacyjną i nie wykonuje samodzielnie działalności gospodarczej. Podatnikami są wyłącznie Uczestnicy Konsorcjum i Lider Konsorcjum, którzy jako równorzędne podmioty zobowiązały się do wykonania wspólnego przedsięwzięcia.

Powyższe stanowisko zostało także potwierdzone w piśmie Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2004 r., stanowiącego odpowiedź na interpelację poselską nr 5849, w którym Minister Finansów zauważył, iż w przepisach ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) brak jest szczególnych regulacji dotyczących wzajemnych rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami, którzy zawarli umowę o wspólnym przedsięwzięciu i działają w ramach konsorcjum. W szczególności należy mieć na uwadze to, że przepisy ww. ustawy, definiując pojęcie podatnika (art. 5) nie przewidują uznania za jednego podatnika większej liczby przedsiębiorców pozostających w bliskich związkach, np. o charakterze ekonomicznym. Zdaniem Wnioskodawcy przywołane pismo znajduje pełne zastosowanie na gruncie obowiązujących przepisów prawnych, które także nie przewidują możliwości wspólnego rozliczenia grup podatników. Odrębność podatkową uczestników konsorcjum potwierdził także Dyrektor izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji przepisów podatkowych z dnia 15 października 2006 r. (sygn. ILPP2/443-635/08-7/MR).

Z drugiej strony Uczestnicy Konsorcjum nie działają samodzielnie w relacjach z Klientem - ich prace mają charakter wspólnych działań mających na celu realizację wspólnego, jednego przedsięwzięcia, którego nie mogliby zrealizować bez współpracy pozostałych Uczestników. Warto w tym miejscu podkreślić, że Klient nabywa od konsorcjum jedną kompleksową usługę a nie poszczególne jej elementy.

Aby wypełnić swoje zobowiązania wobec Klienta Uczestnicy Konsorcjum wybierają Lidera konsorcjum, który koordynuje wykonanie poszczególnych prac i ma zapewnić sprawną realizację całości zlecenia. Rolą Lidera jest w szczególności zebranie (skompletowanie) wszystkich elementów usługi świadczonej przez każdego z Uczestników Konsorcjum oraz reprezentowanie konsorcjum wobec Klienta.

Od strony dokumentacyjnej ma to odzwierciedlenie w fakcie, że zgodnie z postanowieniami Umowy Konsorcjum Uczestnicy Konsorcjum wystawiają faktury za swoją część prac na Lidera Konsorcjum, natomiast Lider jest uprawniony do wystawienia na rzecz Klienta faktur za wszystkie prace wykonane przez konsorcjum. Jakkolwiek beneficjentem usług wykonywanych przez poszczególnych Uczestników Konsorcjum jest bezpośrednio Klient, a nie Lider Konsorcjum, z punktu widzenia podatku VAT należy stwierdzić, że Lider Konsorcjum pełni w analizowanym modelu rolę quasi-pośrednika w świadczeniu usług pomiędzy Uczestnikami Konsorcjum a Klientem. W efekcie należy uznać, że rozliczenie pomiędzy Uczestnikami Konsorcjum a Liderem Konsorcjum oraz pomiędzy Liderem a Klientem powinno przyjąć formę refakturowania.

Pomimo braku ustawowej definicji refakturowania powszechnie przyjmuje się, iż jest to proces polegający na przeniesieniu kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzysta. W przypadku umowy konsorcjum beneficjentem (korzystającym z) usług jest Klient, natomiast poszczególne jej elementy nie są nabywane bezpośrednio od Uczestników Konsorcjum, ale w formie całej usługi od Lidera Konsorcjum, który reprezentuje konsorcjum.

Tym samym należy uznać, że Lider Konsorcjum powinien wystawić fakturę VAT na całą kwotę wynagrodzenia należnego z tytułu prac wykonanych przez wszystkich Uczestników Konsorcjum, naliczając od niej należny podatek VAT i wykazując ten podatek w swojej deklaracji VAT. Pośrednio wskazuje na takie rozwiązanie także art. 30 ust. 3 ustawy VAT. Rozwiązanie to jest jednocześnie zgodne z zamiarem stron (Uczestników i Lidera Konsorcjum, a także Klienta) oraz ekonomicznym sensem analizowanej transakcji. Potwierdza je również fakt, że konsorcjum nie jest podatnikiem VAT i nie może wystawiać faktur VAT.

Analogiczne stanowisko zajął min. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji przepisów podatkowych z dnia 19 maja 2008 r. (sygn. IPPP2/443-330/08-2/PW) oraz z dnia 24 lutego 2009 r. (sygn. lPPP2/443-1861/08-4/PW), a także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 15 kwietnia 2009 r. (sygn. IBPP1/443-96/09/AS, ).

Ad. 2

W opinii Wnioskodawcy Lider Konsorcjum ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z wystawionych na niego przez Uczestników Konsorcjum faktur VAT dokumentujących części wynagrodzenia przypadające na tych Uczestników Konsorcjum w związku z wykonaniem przez nich przydzielonego im w ramach konsorcjum zakresu prac. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 ustawy VAT, świadczeniem usług, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Niewątpliwie czynności wykonywane przez poszczególnych Uczestników Konsorcjum i Lidera Konsorcjum stanowiące elementy składowe usługi nabywanej przez Klienta, jak również cała usługa wykonywana przez konsorcjum spełniają definicję świadczenia usług zawartą w ustawie VAT i są czynnościami odpłatnymi. Tym samym są to czynności opodatkowane VAT. Jednocześnie, jak wykazano wyżej, konsorcjum nie jest odrębnym podatnikiem VAT, natomiast podatnikami VAT z tytułu czynności opodatkowanych wykonywanych w ramach konsorcjum są Uczestnicy Konsorcjum oraz Lider Konsorcjum reprezentujący konsorcjum wobec Klienta i fakturujący całość usług wykonanych przez konsorcjantów na rzecz tego Klienta.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż zgodnie z Umową Konsorcjum Klient jest zobowiązany do zapłaty całego wynagrodzenia z tytułu prac wykonanych przez konsorcjum na rzecz Lidera Konsorcjum, a następnie Lider Konsorcjum ma obowiązek dokonać podziału i wypłaty wynagrodzenia otrzymanego od Klienta pomiędzy siebie i Uczestników Konsorcjum, należy stanąć na stanowisku, że Uczestnicy Konsorcjum powinni wystawić na Lidera Konsorcjum faktury VAT (zawierające podatek VAT w przypadku, gdy dany Uczestnik Konsorcjum jest polskim podatnikiem VAT posiadającym siedzibę w Polsce) dokumentujące przypadającą na nich część wynagrodzenia z tytułu wykonanych przez nich w ramach konsorcjum usług.

Z uwagi na fakt, że w analizowanym modelu Lider Konsorcjum pełni rolę quasi-pośrednika w świadczeniu usług pomiędzy Uczestnikami konsorcjum a Klientem, rozliczenie pomiędzy Uczestnikami Konsorcjum a Liderem Konsorcjum oraz pomiędzy Liderem a Klientem powinno przyjąć formę refakturowania. Taki właśnie mechanizm przewidziany został przez strony w Umowie Konsorcjum, zgodnie z którą wynagrodzenie za usługi wykonywane przez poszczególnych Uczestników Konsorcjum będzie fakturowane na Lidera Konsorcjum, który będąc reprezentantem konsorcjum, dokonuje ich całościowego refakturowania na Klienta.

Stanowisko potwierdzające prawidłowość wystawiania faktur VAT przez Uczestników Konsorcjum na Lidera z tytułu prac wykonanych przez Uczestników w ramach konsorcjum znajduje także odzwierciedlenie w interpretacjach przepisów podatkowych wydawanych przez organy podatkowe m.in.: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 1 lutego 2008r. (sygn. IBPP2/443-279/07/WN), Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2008r. (sygn. IPPP2-443-330/08-2/PW) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 31 października 2008r. (sygn. ILPP1/443-747/08-2/AK).

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, Lider Konsorcjum ma także prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na niego przez Uczestników Konsorcjum za wykonaną przez nich część prac.

Zgodnie z art. 86 ustawy VAT W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym w celu odliczenia podatku naliczonego spełnione muszą zostać dwa warunki;odliczenia dokonuje podatnik, towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.Jak przedstawiono w stanie faktycznym Lider Konsorcjum jest czynnym podatnikiem VAT. Z kolei usługi dokumentowane fakturami od Uczestników Konsorcjum są bezpośrednio wykorzystywane do wykonywania przez Lidera Konsorcjum czynności opodatkowanej VAT, którą w analizowanym przypadku jest fakturowana przez Lidera w imieniu konsorcjum cała usługa wykonana przez konsorcjum na rzecz Klienta. Co więcej, zdaniem Wnioskodawcy nie zachodzą czynniki negatywne wykluczające możliwość odliczenia podatku naliczonego. W szczególności w analizowanym przypadku nie znajdzie zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy VAT, w myśl którego nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana taką fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Faktury otrzymywane przez Lidera Konsorcjum od Uczestników Konsorcjum dokumentują świadczenie przez Uczestników Konsorcjum usług opodatkowanych VAT i tym samym stanowią podstawę do odliczenia podatku naliczonego przez Lidera Konsorcjum.

Prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę potwierdzają także interpretację przepisów podatkowych m.in. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 kwietnia 2009 r. (sygn. IBPPI/443-87/09/AZb) oraz 15 kwietnia 2009 r. (sygn. IBPPI/443-97/09/AS) a także Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 marca 2008 r. (sygn. IPPP1-443-48/08-2/AK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura, konsorcjum, odliczenie podatku
Data aktualizacji: 29/12/2012 00:00:01

Urząd Skarbowy Mogilno 88-300 ul. 900-lecia 20

Zasięg terytorialny miasta gminy Dąbrowa, Jeziora Wielkie, Mogilno, Strzelno powiaty mogileński województwo kujawsko-pomorskie Konta bankowe CIT 98101010780090612221000000 VAT 48101010780090612222000000 PIT 95101010780090612223000000 budżetowe...

Pierwszy Urząd Skarbowy Kalisz 62-800 ul. Wrocławska 12/14

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu - Kalisz gminy powiaty województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 61101014690001272221000000 VAT 11101014690001272222000000 PIT 58101014690001272223000000 budżetowe pozostałe...

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług związanych z cyklem szkoleń dla pracownika (na...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawienie faktury wewętrznej przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów oraz obowiązku ic...

Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 20 ust. 5-7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik...

Ewidencji usług turystycznych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnejOpodatkowanie premii pieniężnych i prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących otrzymane premieDrugi Urząd Skarbowy Bielsko-Biała 43-300 ul. Generała Maczka 73Jak rozliczyć podatek VAT z tytułu usług najmu świadczonych przez małżonków, z których tylko jedno prowadzi działalność gospodarczą?Jaki kurs należy stosować do przeliczania kwot księgując fakturę korygującą?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.