Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Rozliczenie przez Liceum Ogólnokształcące podatku VAT za media w opłatach za czynsze najmu oraz podatku naliczonego z faktur za dostarczone media

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2005r., uzupełnionym dnia 25 maja 2005r. oraz 31 maja 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o całość podatku naliczonego za media, za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 13 kwietnia 2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek Liceum Ogólnokształcącego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Oświadczenie, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przez sądem administracyjnym zostało uzupełnione pismem z dnia 25 maja 2005r. Natomiast własne stanowisko, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, Liceum uzupełniło dnia 31 maja 2005r.Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Liceum Ogólnokształcące jest płatnikiem comiesięcznego podatku VAT związanego ze sprzedażą opodatkowaną (wynajem pomieszczeń szkolnych) oraz sprzedażą zwolnioną z podatku VAT (zakwaterowanie młodzieży w internacie). Szkoła wynajmuje pomieszczenia dla stołówki prowadzonej przez ajenta, kiosk szkolny prowadzony przez ajenta, Prywatnej Policealnej Szkoły Informatyki. Wymienione jednostki posiadają umowy długoterminowe. W sporządzonych umowach najmu określono szczegółowo następujące warunki i sposób uregulowania należności za najem pomieszczeń:czynsz (metraż pomieszczenia x stawka 22% VAT), energia elektryczna (ryczałt miesięczny x 22% VAT), centralne ogrzewanie (ryczałt miesięczny x 22% VAT), woda i ścieki (ryczałt miesięczny x 7% VAT),z terminem płatności do 15 - go każdego miesiąca.

W ten sposób wystawiane są comiesięcznie faktury. Miesięczny ryczałt za media określono kwotowo, gdyż nie ma możliwości zainstalowania podliczników dla poszczególnych najemców na poszczególne media. Podatek należny powstaje w miesiącu wystawienia faktur.

Mając na uwadze powyższe Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy w związku z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej (wynajem pomieszczeń) i sprzedaży zwolnionej z podatku VAT (zakwaterowanie uczniów w internacie) ma prawo do obniżenia podatku należnego o całość podatku naliczonego za media.Zdaniem Podatnika ma on prawo do odliczenia całego podatku VAT za media, wynikającego z wystawianych comiesięcznych faktur VAT za wynajem pomieszczeń.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy informuje co następuje:

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie określa jakie elementy mogą wchodzić w skład czynszu. Sposób rozliczania opłat za media jest uzależniony od tego czy w zawartej umowie najmu w kwocie czynszu zawarte są ryczałtowe opłaty z tytułu energii elektrycznej, gazu, wody oraz innych mediów, czy też z umowy wynika odrębny obowiązek najemcy do ponoszenia kosztów z tytułu w/w usług. Jednakże zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Natomiast obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.W przypadku rozliczeń dokonywanych z najemcami lokali położonych w budynku będącym własnością wynajmującego, Podatnik wynajmujący lokale jest stroną umowy o dostawę mediów, zatem nabywa i świadczy te usługi. Jeżeli umowa między wynajmującym, a najemcą określa odrębne fakturowanie mediów i nie następuje zmiana charakteru (symbol PKWiU) usług będących przedmiotem odsprzedaży, wówczas odsprzedaż jest dokonywana po cenie zakupu bez doliczenia jakiejkolwiek marży przy zastosowaniu stawki podatku VAT wynikającej z faktury zakupu. Podstawą opodatkowania dla wynajmującego będzie wartość netto wynikająca z faktury zakupu mediów lub określony w umowie ryczałt. W przypadku, gdy nie będzie spełniony którykolwiek z w/w warunków, tj.:w umowie nie zaznaczono odrębnego fakturowania mediów, następuje zmiana charakteru świadczonych usług, do ceny zakupu jest doliczona marża,wówczas koszty mediów stanowią elementy usługi najmu lokalu i podlegają opodatkowaniu stawką 22% podatku VAT, właściwą dla usług najmu lokalu użytkowego (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT). Obrotem będzie czynsz wraz z równowartością opłat dodatkowych za media.

Przepis art. 86 ust. 1 cyt. ustawy stwierdza jednoznacznie, że prawo do odliczenia przysługuje w tym zakresie, w jakim zakupione usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Nie przysługuje ono zatem w zakresie wykonywania czynności niepodlegających w ogóle podatkowi oraz czynności zwolnionych od tego podatku. Z kolei przepis art. 90 ust. 1 ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Zatem w przypadku refakturowania na najemcę kosztów dostarczonych mediów Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu za w/w media. Jeśli natomiast Podatnik wykonuje czynności niepodlegające podatkowi VAT lub zwolnione z tego podatku oraz czynności opodatkowane ma obowiązek rozdzielania odpowiednio z nimi związanego podatku naliczonego.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że wolą stron umowy było odrębne fakturowanie usług w zakresie dostarczania energii elektrycznej i cieplnej, wody oraz odprowadzania ścieków, ze stawkami właściwymi dla tych usług. Miesięczny ryczałt za media został określono kwotowo, gdyż nie ma możliwości zainstalowania podliczników dla poszczególnych najemców na poszczególne media. Nie następuje zmiana charakteru świadczonych usług, a do ceny zakupu nie jest doliczana marża. Zatem Liceum w związku z odsprzedażą mediów wystawia fakturę (refakturę) przy zastosowaniu ustalonego w umowie ryczałtu i stawki podatku od towarów i usług, jaka istniała na fakturze potwierdzającej zakup danej usługi. Natomiast do usługi najmu ma zastosowanie 22% stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.W świetle powyższych przepisów w przedmiotowej sprawie Podatnik może odrębnie fakturować czynsz i odsprzedawane media wg właściwych stawek podatkowych. Równocześnie w przypadku refakturowania kosztów dostarczonych mediów wg ustalonego w umowie ryczałtu Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikający z faktur zakupu za w/w media. Mając jednak na uwadze fakt występowania u Podatnika również sprzedaży zwolnionej, może on dokonać odliczenia podatku naliczonego od zakupu tych mediów tylko w takiej wysokości, w jakiej zakupy te związane są ze sprzedażą opodatkowaną (tutaj opodatkowanymi umowami najmu).W związku z powyższym nie jest prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2005r., uzupełnionym pismami z dnia 25 maja 2005r. oraz 31 maja 2005r.

P O U C Z E N I A

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej).Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w trybie art. 14b § 5 Ordynacji.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.
Słowa kluczowe: czynsz, media, najem, prawo do odliczenia
Data aktualizacji: 02/01/2013 18:00:01

Czy procedura stosowana przez Sp. z o.o w związku z powyższą transakcją jest prawidłowa?

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dn. 02.03.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu), uzupełnionego pismem z dnia...

Czy można dokonać czynności opisanych ?

Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze...

CIT - w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu wykonania dodatkowych usług inżynier...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży premiowej i daty z jaką powinna być...

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu...

Biura rachunkowe Warszawa

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polegającą na świadczeniu usług w zakresie czynności, takich jak: 1) prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy zakup licencji na zdjęcia od zagranicznej agencji fotograficznej drogą internetową można potraktować jako import usługObowiązek wystawienia faktury przy wydaniu przewłaszczonego towaruCzy obciążenie kaucją, od której nie nalicza się podatku VAT, może być wystawione za pomocą faktury VAT?Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym i w jakich miesiącach należy wykazać import usług w deklaracji VA T-7?Dotyczy obowiązku wystwienia przez komornika sądowego faktury w przypadku sprzedaży w drodze przysądzenia własności przez sąd
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.