Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Sposób dokumentowana i rozliczania świadczeń o charakterze rabatów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2010 r. (data wpływu 5 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 września 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowana i rozliczania świadczeń o charakterze rabatów - jest prawidłowe



UZASADNIENIE



W dniu 5 lipca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 16 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowana i rozliczania świadczeń o charakterze rabatów.



W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.



Z zawartych umów o współpracy wynika, że podmiotom zrzeszonym w spółce z o. o. (dalej Spółka) zrzeszającej podmioty zajmujące się m. in. handlem sprzętem AGD i RTV (w tym Wnioskodawcę), albo Wnioskodawcy będą przysługiwały różnego rodzaju świadczenia, w tym:

stałe upusty podstawowe, które są naliczane z góry od cen stosowanych przez producenta; ich przyznanie i wysokość strony uzależniają od obrotu albo uzgadniają, że będzie przysługiwał niezależnie od osiągniętego obrotu, upusty uznaniowe, których przyznanie i wysokość jest uzależnione wyłącznie od decyzji producenta; przyznanie upustu następuje wyłącznie wtedy, kiedy producent poinformuje Wnioskodawcę o woli przyznania mu upustu, skonto za płatność przed terminem określonym w fakturze, bądź za płatność gotówką - jego udzielenie będzie uzależnione wyłącznie od obiektywnego zaistnienia przesłanki warunkującej jego przyznanie, rabaty ekspozycyjne i rabaty na pierwsze zatowarowanie, rabaty magazynowe, udzielane przez producentów na towar, którego nie udało się Wnioskodawcy sprzedać w określonym okresie od daty jego nabycia od producenta (okres ten jest określony w umowie lub zależy od uznania producenta); decyzję o kwocie, w jakiej jest przyznawany rabat, podejmuje producent i jest ona uzależniona od sytuacji, jaka w danym okresie panuje na rynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



W jaki sposób winna być dokumentowana i rozliczana wypłata świadczeń, o których mowa powyżej.



Zdaniem Wnioskodawcy, ww. świadczenia powinny być traktowane jako rabaty, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, uwzględniane w fakturach VAT dokumentujących każdą z dostaw, których dotyczą.

Wskazał, że zgodnie z ww. przepisem podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont).

W związku z tym Wnioskodawca uważa, że wartość ww. świadczeń (rabatów) powinna być uwzględniona w doręczanych mu fakturach dokumentujących poszczególne dostawy, których dotyczą a w razie sytuacji, kiedy rabat zostanie udzielony po wystawieniu faktury (a więc np. wypadku skonta za terminową płatność należności wynikającej z faktury albo rabatu magazynowego), producent powinien skorygować obrót poprzez wystawienie faktury korygującej i doręczenie jej Wnioskodawcy. Wnioskodawca zaś powinien na jej podstawie skorygować podatek odliczony. Gdyby jednak producent nie udokumentował udzielenia rabatu fakturą korygującą, a w konsekwencji Wnioskodawca nie otrzymałby takiej faktury, nie będzie zobowiązany do korygowania podatku odliczonego. Obowiązek taki - zgodnie z art. 86 ust. 10a ustawy o podatku od towarów i usług - ma bowiem wyłącznie nabywca towaru lub usługi, który otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c tej ustawy. Skoro nie ulega obniżeniu podatek należny u sprzedawcy, nie ma podstaw do obniżania podatku odliczonego u Wnioskodawcy.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (.).

Stosownie do ust. 4 powyższego artykułu, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.



Powyższa regulacja jest implementacją artykuł 79 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L. 347 ze zm.), zgodnie z którym, podstawa opodatkowania nie obejmuje następujących elementów:

obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, opustów i obniżek cen udzielonych nabywcy lub usługobiorcy i uwzględnionych w momencie transakcji, kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym.

Z kolei przyznanie rabatu potransakcyjnego i jego wpływ na podstawę opodatkowania uregulowane zostało w art. 90 Dyrektywy, w świetle którego m. in. w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy, podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Kwestia dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów nie została uregulowana przepisami prawa podatkowego, a więc również przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN pod red. M. Szymczaka, Warszawa 1992: rabat - to zniżka, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towaru jednorazowo lub w określonym czasie; skonto - to zniżka ceny towaru objętego sprzedażą kredytową albo ratalną, udzielona nabywcy płacącemu gotówką; opust - to zniżka ceny kupna, przyznawana nabywcy przez sprzedawcę (zwykle przy zakupach hurtowych); bonifikata - to zniżka od ustalonej ceny towaru, zwłaszcza jako forma odszkodowania za poniesioną stratę.

W praktyce udzielenie rabatu sensu largo polega więc na obniżeniu ceny sprzedaży (zakupu) usług lub towarów.

Ceną - zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 1 w ustawie z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) - jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. Skoro cena towarów ulega zmniejszeniu, nabywca za tę samą kwotę nabywa większą ilość towaru. W rezultacie zapłacona kwota, dla nabywcy stanowi rzeczywistą cenę zakupu towarów.

O ścisłym związku rabatu z ceną, świadczy również definicja ceny nabycia zawarta w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), w myśl której cena nabycia podlega obniżeniu między innymi o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia i odzyski.

Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zmniejszenie obrotu o rabaty koresponduje z zasadami wystawiania faktur korygujących, które uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz.1337 ze zm.).

Zgodnie z § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Według art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisuz uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W świetle ust. 10a ww. artykułu, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że na podstawie zawartych umów o współpracy Wnioskodawcy, jako niezależnemu podmiotowi, będą przysługiwały różnego rodzaju świadczenia, w tym: stałe upusty podstawowe, upusty uznaniowe, skonto za płatność przed terminem określonym w fakturze bądź za płatność gotówką, rabaty ekspozycyjne i rabaty na zatowarowanie, rabaty magazynowe. Tożsame świadczenia będą przysługiwały podmiotom zrzeszonym w Spółce, która skupia podmioty (w tym Wnioskodawcę) zajmujące się m. in. handlem sprzętem AGD i RTV.

Na tym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą sposobu dokumentowana i rozliczania wypłaty świadczeń, o których mowa powyżej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 29 ust. 4 ustawy, należy stwierdzić, że ww. świadczenia, które Wnioskodawca otrzymuje w związku z realizowanym obrotem towarowym mają wszelkie cechy rabatu, o którym mowa w tym przepisie. Wobec tego ich udzielenie sprzedawca towarów (producent) winien udokumentować fakturą korygującą według zasad określonych w ww. przepisach wykonawczych. Otrzymanie korekty faktury będzie zobowiązywało Wnioskodawcę do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego (art. 86 ust. 10 ustawy).

Ponadto, mając na uwadze fakt, iż stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Spółka, zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla producentów nabywanych przez Spółkę towarów, którzy chcąc uzyskać interpretację indywidualną winni wystąpić z odrębnymi wnioskami o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tego podmiotu.

Końcowo informuje się, że kwestie opodatkowania i dokumentowania czynności, za które Spółka otrzymuje premie pieniężne, oraz sposobu dokumentowania i rozliczania świadczeń otrzymywanych w związku z wykonywaniem usług marketingowych, zostały rozstrzygnięte w interpretacjach indywidualnych odpowiednio nr ITPP2/443-684a/10/MD oraz ITPP2/443-684c/10/MD.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: bonus, faktura, podatek od towarów i usług
Data aktualizacji: 21/01/2013 15:00:01

Dotyczy dokumentowania transakcji za pomocą rachunku - zgodnie z przepisami Ordynacji poda...

Na podstawie art.14a 4 w związku z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia...

Dotyczy momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży premiowej i daty z jaką powinna być...

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu...

Czy sposób wystawiania faktur dokumentujących rozliczenie zaliczki stosowany przez Spółkę...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy kwota podatku zapłacona przy nabyciu towarów, za które zapłacono otrzyamnym bonem towa...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:art. 14a 1 i 4 oraz art. 217 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca...

Kiedy występuje obowiązek wystawienia faktury VAT z tytułu pobierania opłat za wieczyste u...

W dniu 12.07.2006r. Podatnik wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy ze względu na nieduże jednorazowe wartości zakupu, gdzie płatność dokonana jest gotówką, musi podatnik wystawiać kontrahentom faktury VAT - RR?E-fakturyOdliczenie podatku naliczonego z tytułu faktury nie posiadającej numeru NIP podatnikaCzy tłumacz przysięgły jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wykonywanych na rzecz Sądu (Prokuratora, Policji) tłumaczeń dla potrzeb podatku VAT?Odliczenie podatku naliczonego z faktur wystawionych przez odbiorców wynagrodzenia - premii
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.