Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Sposób dokumentowania usług turystycznych

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, §3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 119, art. 29, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 9 ust. 8 i ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 25.05.2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6.12.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 8.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące wystawienia faktury VAT, w której opodatkowano łączną kwotę należności za usługę turystyczną wykonaną na terytorium kraju i poza Wspólnotą stawką 0% jest nieprawidłowe.

W dniu 8.12.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi turystyczne na terytorium kraju i poza Wspólnotą (pkt B). W tym celu nabywa Pan usługi poza Unią dla bezpośredniej korzyści turysty, które są tam świadczone, usługi w kraju dla bezpośredniej korzyści turysty oraz świadczy Pan własną usługę transportu drogowego osób wchodzącą w skład kompleksowej usługi turystycznej.

Przedmiotem zapytania jest ustalenie w jaki sposób udokumentować opisaną wyżej usługę turystyczną. Wyrażono stanowisko, że w opisanym stanie faktycznym należy wystawić jedną fakturę, w której wykazana jest "łączna kwota należności opodatkowana stawką VAT 0%".

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako nieprawidłowe, na podstawie następujących przepisów prawa:

Zgodnie z art. 119 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku gdy przy świadczeniu usług turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie (tzw. usługi własne), odrębnie ustala podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W powyższym przypadku podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne. Stawką podatku właściwą dla organizowania imprez i świadczenia usług turystycznych jest stawka 22%. W przypadku opodatkowania ww. usług na zasadzie marży należy więc zastosować stawkę 22%. Natomiast gdy podatnik wykonuje część świadczeń we własnym zakresie, usługi te jako wchodzące w skład kompleksowej usługi turystycznej, podlegają opodatkowaniu według stawki podatku 22%, bez względu na to jaką stawką opodatkowane byłyby poszczególne usługi wchodzące w skład usługi turystycznej.

Na podstawie art. 119 ust. 7 ustawy usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Wspólnoty (ust. 8).

Przepisy ust. 7 i 8 art. 119 stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających świadczenie tych usług poza terytorium Wspólnoty. Możliwość zastosowania na usługi turystyki stawki podatku VAT w wysokości 0% dotyczy zatem przypadku gdy spełnione zostaną łącznie warunki:ďż˝ stawką tą objęta zostanie wyłącznie marża od usług turystyki, ďż˝ usługi turystyki zostaną nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, ďż˝ usługi turystyki zostaną wykonane wyłącznie poza terytorium Wspólnoty, ďż˝ podatnik świadczący usługę turystyki, będzie posiadał dokumenty potwierdzające świadczenie (rzeczywiste wykonanie) tych usług poza terytorium Wspólnoty.Przy czym świadczone w zakresie turystyki własne usługi zawsze podlegają opodatkowaniu "krajową" stawką podatku VAT (22% na terenie kraju).

Podatnicy świadczący usługi turystyki obowiązani są do wystawiania faktur dokumentujących wykonanie ww. usługi. W przypadku świadczenia tych usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej faktury wystawiane są na ich żądanie. Minimalne wymogi stawiane fakturom VAT zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. (Dz.U. Nr 95, poz. 798) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Elementy jakie powinna zawierać faktura dokumentująca świadczenie usług turystyki wynikają z § 9 ust. 8 ww. rozporządzenia. Są to:ďż˝ imiona i nazwiska lub nazwy, bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, ďż˝ numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać NIP-u nabywcy), ďż˝ dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży, datę wystawienia i numer kolejny faktury (.), w tym przypadku podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, ďż˝ nazwę towaru lub usługi, ďż˝ jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług, ďż˝ kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem wyrażoną cyframi i słownie, ďż˝ oraz oznaczenie Faktura VAT marża.Zgodnie z § 9 ust. 9 w przypadku, o którym mowa w art. 119 ust. 7 i 8 ustawy, jeżeli nabywcą usługi turystyki jest podatnik, w wystawionej fakturze oprócz kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem wykazuje się odrębnie tę część kwoty należności, do której ma zastosowanie stawka 0%. Należy podkreślić, iż art. 119 ust. 10 ustawy stanowi, że faktury podatnika świadczącego usługi turystyczne korzystającego ze szczególnej procedury opodatkowania marży nie zawierają wyszczególnionej kwoty podatku.

Reasumując: W związku z tym, że nabywane usługi obce, jak również wykonywane usługi własne, wchodzą w skład kompleksowej usługi turystycznej świadczonej na rzecz jej nabywcy, powinien Pan wystawić jedną fakturę na całą usługę, obejmującą zarówno część usługi opodatkowaną na zasadach ogólnych, jak i część opodatkowaną na zasadach marży. Na "fakturze VAT marża" dokumentującej całą imprezę winna być wykazana wartość brutto usługi (w której zawarty jest podatek od towarów i usług). Wykazana wartość brutto będzie zatem stanowić sumę: wartości usług obcych brutto, marży z podatkiem od towarów i usług, wartość usługi własnej z podatkiem od towarów i usług i będzie wykazana w jednej pozycji pod warunkiem że podatnik stosuje dodatkowe rozwiązania ewidencyjne umożliwiające pełne rozliczenia deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, faktura, usługi turystyczne
Data aktualizacji: 26/01/2013 09:00:01

Kiedy należy wystawić refakturę dokumentującą odsprzedaż energii elektrycznej?

DECYZJA Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z dnia 18.04.2005 r., nr PP 443 19 05A w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od...

Czy zasadne jest wystawienie faktury korygującej zmieniającej stawkę podatku VAT z 22% na...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach, działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.02.2006 r...

Konieczność wystawiania faktury z podatkiem Vat przy świadczeniu usług pomiędzy jednostkam...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie dzierżawy gospodarstwa rolnego oraz prawa do odliczenia podatku od towarów i...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy wykonując działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie rachunkow...

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie działając na podstawie art. 14b 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 24.08.2005 r. wniesionego przez a. Ch, na...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Podatnik ma wątpliwości dotyczące możliwości i terminu wystawienia zbiorczych faktur korygującychRozliczanie usługi wydzierżawiania przez Wnioskodawcę kontrahentowi niemieckiemu szalunkówUrząd Skarbowy Starachowice 27-200 ul. Składowa 33Czy podatek naliczony wynikający z faktur za zakupiony sprzęt, służący świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia, podlega odliczeniu?Usługi księgowe przenoszą się internetu
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.