Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Sposób księgowania faktur korygujących otrzymanych w 2005r. a zmniejszających wartość zakupionych towarów w 2004r

Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08. 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w dnia 12.04.2005r., który wpłynął w dniu 15.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu księgowania faktur korygujących otrzymanych w 2005r. a zmniejszające wartość zakupionych towarów w 2004r. jest prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15.04.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego .

Pismem z dnia 27.04.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku ( własnego stanowiska w sprawie). Podatnik dokonał uzupełnienia wniosku w zakresie własnego stanowiska w sprawie oraz stanu faktycznego sprawy, pismami z dnia 06.05.2005r. i 20.05.2005r. W dniu 10.06.2005r. przedłożył do wglądu umowy "Porozumienie o współpracy handlowej z dnia 02.01.2004", " Aneks z dnia 02.01.2005r. do Umowy o współpracy handlowej zawartej w dniu 02.01.2004r.", "Umowa o współpracy handlowej, Załącznik nr 1 do umowy", "Umowa o współpracy handlowej z dnia 03.01.2005r., Załącznik nr 1".

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Podatnik prowadzi aptekę. W towar handlowy zaopatruje się w hurtowniach farmaceutycznych. Hurtownie w 2004r. udzielały mu comiesięcznej premii finansowej, które podatnik na podstawie noty uznaniowej księgował w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w pozostałe przychody, natomiast nie księgował ich w ewidencjach prowadzonych dla potrzeb podatku VAT, gdyż wspomniane noty uznaniowe nie zawierały podatku VAT. W miesiącach styczniu i lutym 2005r. podatnik otrzymał notę obciążeniową oraz faktury korygujące zmniejszające wartość zakupionych towarów w 2004r. Notę obciążeniową podatnik zaksięgował w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ze znakiem minus w pozostałe przychody, natomiast faktury korygujące zaksięgował w ewidencji zakupu podatku VAT w miesiącu styczniu i lutym 2005r. zmniejszając kwotę netto i podatek naliczony od zakupionego towaru .

Podatnik uważa, że jego sposób księgowania otrzymanych dokumentów jest prawidłowy.

Do wniosku podatnik dołączył przykładową notę księgową uznaniową nr 377/12/2004, notę obciążeniową nr 270/01/2005, Fakturę korygującą FUS - 02470/01/2005 oraz dnia 10.06.2005r. dostarczył do Urzędu "Porozumienie o współpracy handlowej z dnia 02.01.2004r.", Aneks z dnia 02.01.2005r. do Umowy o współpracy handlowej zawartej w dniu 02.01.2004r., "Umowa o współpracy handlowej, Załącznik nr 1 do umowy", " Umowa o współpracy handlowej z dnia 03.01.2005r., Załącznik nr 1".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza iż stanowisko Podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr.54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót . Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku . Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.Nr 90 poz.756 ) doprecyzowała pojęcie obrotu i nadała nowe brzmienie art.29 ust.1 :"Podstawą opodatkowania jest obrót . Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku".

Jednocześnie art. 29 ust. 4 stanowi, iż obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów uznanych reklamacji i skont) .

W działalności handlowej stosuje się często różnorodne preferencje cenowe. Przybierają one różne nazwy (zniżka, upust, rabat, bonifikata, premia itp.) i różne postacie zmniejszenie ceny, zwiększenie ilości towaru, procentowe wynagrodzenie itp.). W związku z powyższym, gdy sprzedawca wypłaca kupującemu premię pieniężną, pod warunkiem dokonania ustalonego limitu zakupów i terminowego regulowania należności, to w konsekwencji dochodzi do obniżenia kwoty należnej z tytułu sprzedaży.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj m.in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie. W przypadku gdy premie pieniężne nie są związane z żadną konkretną dostawą należy uznać, że wypłacona premia związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach .

Natomiast w przypadku, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą powinna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29, ust. 4 ustawy o VAT, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 19 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 971) .Jednakże w każdym przypadku o charakterze danego zdarzenia winna decydować treść umowy zawartej przez strony. Opis stanu faktycznego oraz analiza przedstawionych przez jednostkę umów o współpracę handlową wskazuje, iż premia pieniężna udzielana kupującemu winna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku VAT. Skoro więc premia pieniężna, przyznawana po spełnieniu warunków określonych umową pomiędzy sprzedającym i kupującym jest rabatem, o którym mowa w art.29 ust.4 ustawy o VAT, to jej udzielenie powinno zostać prawidłowo udokumentowane.

Udokumentowanie ww. czynności reguluje § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz 971) z treści tego przepisu wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.Jest on również obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, które stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. Przepis § 19 ust.5 cyt. rozporządzenia określa natomiast, że nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust.2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali . Elementy, które powinna zawierać faktura korygująca potwierdzająca udzielenie rabatu, określa § 19 ust.2 rozporządzenia a są to mianowicie : 1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia, 2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, określone w § 12 ust.1 pkt 1-3 rozporządzenia, a więc: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nazwy oraz ich adresy, numery NIP sprzedawcy i nabywcy, dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT (a więc korygowanej) oraz nazwę towaru lub usługi objętej rabatem, 3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu, 4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jak wynika z powyżej przytoczonych przepisów prawa, w przypadku gdy nabywcy towaru zostaje udzielony przez sprzedawcę rabat, potwierdzony wystawieniem faktury korygującej, nabywca ma obowiązek zmniejszyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.

Reasumując podatnik zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami prawa zachował się prawidłowo . Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje, iż przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia . Zgodnie z art.14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art.14b, w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, księgowanie, zakup
Data aktualizacji: 17/10/2013 12:00:01

Odliczanie podatku naliczonego z faktur V A T za raty leasingowe (czynsz) oraz nabywanego...

POST ANO WIE NIE Działając na podstawie art. 216 1, art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia...

Powiat nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - fak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zniesienie współwłasności, obowiązek wystawienia faktury VAT z tytułu otrzymanej dopłaty

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zainteresowany nie będzie miał możliwości odliczenia podatku VAT z faktur z tytułu zakupów...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy obciążanie (refakturowanie) dzierżawców z tytułu opłat podlega opodatkowaniu podatkiem...

POSTANOWIENIE Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 03 lutego 2005 r. (data...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy od zakupu artykułów spożywczych na targi można odliczyć podatek naliczony, nie naliczając fakturą wewnętrzną podatku należnegoDotyczy udokumentowania sprzedaży samochodu żonie prowadzącej oddzielną działalność gospodarcząW jakim terminie należy wystawić fakturę wewnętrzną w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?Pytanie dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT przy kosztach remontowychPrawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur dokumentujących zakup materiałów i usług przeznaczonych na utwardzenie placu parkingowego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.